West Kootenay Kennel Club
Friday, August 15, 2014 - Show # 2



Related Results

Obedience

Saturday, August 16 (Obedience Trial 1)
Saturday, August 16 (Obedience Trial 2)
Sunday, August 17 (Obedience Trial 3)
Sunday, August 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Saturday, August 16 (Rally Trial 1)
Saturday, August 16 (Rally Trial 2)
Sunday, August 17 (Rally Trial 3)
Sunday, August 17 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:

-- Maria MacDonald --
AM BISS GCH/CAN MBIS GCHEX Kohlein's Marchesa
Breeder/Owner: Maria & Michael & Katlyn McDonald, Kohlein German Shepherds
Presented by Guillermo Fano
http://members.shaw.ca/kohlein


Best In Show
Judge: Margaret Jones
West Highland White Terrier  
GCh Whitebriar Jaw Dropper
Points: 104 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Margaret Jones
Havanese  
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon
Best Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
French Bulldog   Tahoma's Yukon Gold
Best Baby Puppy In Show
Judge: Margaret Jones
Havanese  
Seantiago N'Mt Double O Seven
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Margaret Jones
Border Terrier   Playmoor Life Is Good
Best Veteran In Show
Judge: Margaret Jones
Schipperke  Ch Majekin Zays I Can








Group 1 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pacificgold's Off And Running
  Retriever (Golden)   20
Group 2nd   Ch Laurglen's Mr. Bombastic At Belquest   Retriever (Labrador)   19
Group 3rd   
GCh Watermark's Celtic Pride
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   11
Group 4th   Ch Marimac's Major League   Spaniel (English Cocker)   10
BPIG   
Ghostprints Destination Unknown
  Weimaraner   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Twinpond's Rain Seeker's Spirit
  Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GCh Watermark's Celtic Pride
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best BBE In Group   
Aladdin's Hear U R Mak N Waves
  Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Perdizes de Brasilia Andy



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Pacificgold's Off And Running



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 7 pts
Ch Laurglen's Mr. Bombastic At Belquest



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Watermark's Celtic Pride



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sevenoaks Out Of The Past



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 2 pts
Sawyer's Lady Candace



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Marimac's Major League



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Misko's Amazing In Moonlight



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 3 pts
GCh Ghostprints Destination Unknown







Group 2 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Polo's Air Force One
  Afghan Hound   14
Group 2nd   
GCh Hollyrood June Bug At Jaraluv
  Deerhound (Scottish)   13
Group 3rd   
Ch Westarr Heart Of A Canuck
  Drever   12
Group 4th   
Ch Kamada's No More Pending Dreams
  Whippet   10
BPIG   
Amore's Cross My Heart
  Basenji   N/A
Best BBE In Group   
GChEx Polo's Air Force One
  Afghan Hound   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Polo's Air Force One



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Amore's Cross My Heart



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Hyder's New England Holiday SL



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hollyrood June Bug At Jaraluv



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Ch Westarr Heart Of A Canuck



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
Ch Coso's Rainmaker



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 4 pts
GCh Kamada's No More Pending Dreams







Group 3 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kuvuk's First Choice
  Siberian Husky   3
Group 2nd   
GCh Supernova Never Surrender
  Doberman Pinscher   2
Group 3rd   
Colras Dunn It Right 2 Impress
  Great Dane   1
Group 4th   
Ch Ashemburg's Fly By Night Thief
  Rottweiler   0
BPIG No Entry
Best Veteran In Group   Ch Mostabear's Coalminers Daughter   Newfoundland   0
Best BBE In Group   
Ch Ashemburg's Fly By Night Thief
  Rottweiler   0
Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Supernova Never Surrender



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Colras Dunn It Right 2 Impress







Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh OTCh Ashemburg's Fly By Night Thief



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kuvuk's First Choice







Group 4 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whitebriar Jaw Dropper
  West Highland White Terrier   8
Group 2nd   
Ch Cumhil Hell Boy
  Staffordshire Bull Terrier   7
Group 3rd    Playmoor Life Is Good   Border Terrier   6
Group 4th   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   3
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Blackrystal Rhinestone Cowgirl
  Manchester Terrier   0
Best BBE In Group    Playmoor Life Is Good   Border Terrier   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
Playmoor Life Is Good



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Red Branch D'Artagnan Of The Ring



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Mersey Repeat Offender



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cumhil Hell Boy



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Whitebriar Jaw Dropper







Group 5 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon
  Havanese   19
Group 2nd   
GCh Brevette Run For The Roses
  Papillon   17
Group 3rd   
GCh Diavolino's Bambino
  Italian Greyhound   13
Group 4th   
Ch Sheeba Fore Cantebury
  Cavalier King Charles Spaniel   12
BPIG   
Ch Sheeba Fore Cantebury
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Seantiago N'Mt Double O Seven
  Havanese   0
Best BBE In Group    Sunokas Wild Bill Hiccock   Pomeranian   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Lakewood's Gypsy Road Warrior



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
GCh Sheeba Fore Cantebury



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
GCh MistyTrails N'Bopcha's Pandamon



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Diavolino's Bambino



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 3 pts
GCh Brevette Run For The Roses



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Sunokas Wild Bill Hiccock



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
Ch Keja's Cuttin Loose



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Ranmar's Alexander's Cruise Director



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Nicnak's Kiss N Tell







Group 6 - Richard Lopaschuk Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Encore's Nordic Connection
  Bichon Frise   15
Group 2nd   
GCh Rodonnas Lucky Card
  Boston Terrier   14
Group 3rd   Ch Majekin Zays I Can   Schipperke   12
Group 4th   GCh Sintaro Excuse Maddie's Manners   Poodle (Standard)   11
BPIG    Tahoma's Yukon Gold   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kaliska's Sapa Pejula   Boston Terrier   0
Best Veteran In Group   Ch Majekin Zays I Can   Schipperke   0
Best BBE In Group   
Ch Tahoma's Darn The Torpedos
  French Bulldog   0
Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Cb's Arctic Ice Diamonds



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Encore's Nordic Connection



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
GCh Rodonnas Lucky Card



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Ch Runamuk's Moves Like Jaggar



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 2 pts
GCh Tahoma's Darn The Torpedos



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Ch Angelsun It's All About Me



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 1 pts
Keja's Sunset In Sedona



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sintaro Excuse Maddie's Manners



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
Ch Majekin Zays I Can



Judge: Richard Lopaschuk

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tanasea's Destiny O'Timberfox





Group 7 - Margaret Jones Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Shalakaus Lucky Stryke
  German Shepherd Dog   19
Group 2nd   
Ch Auriga's Charles In Charge
  Old English Sheepdog   15
Group 3rd   
GCh Pineridgice Eyvindur
  Iceland Sheepdog   14
Group 4th   
Ch Grandgables Whats New Pussycat
  Shetland Sheepdog   13
BPIG   
LuckyStryke's Miss Sassie
  German Shepherd Dog   N/A
Best Veteran In Group   Ch Cherfire's Belle Starr   Collie (Rough)   0
Best BBE In Group   
Ch Shalakaus Lucky Stryke
  German Shepherd Dog   0
Judge: David Denis

Best Of Breed: 1 pts
Risk'N Hope's Chocolate Kiss



Judge: David Denis

Best Of Breed: 2 pts
Jet Black Hennessy



Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Aychess N Celticmoon's Inveraray



Judge: David Denis

Best Of Breed: 3 pts
GCh Shalakaus Lucky Stryke



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pineridgice Eyvindur



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 0 pts
Ch Auriga's Charles In Charge



Judge: Margaret Jones

Best Of Breed: 4 pts
GCh Grandgables Whats New Pussycat



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By