Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty]
Saturday, July 17, 2021 - [Specialty-Saturday]



Related Results


Results courtesy of:


-- Michelle Whistlecraft --
Wolffman's Kosmic Lunar Karma AGNS, AGNJS
MHIT, CH MOTCH AGMCHS Wathaman's Xtremely Xplosive Am UD, Am/Can RE, Am/Can HT, DD, AGIs, AGIJs, OAP, NAJP, PADNs, NFP, CS, CI, CS-T, HIC
CH Wathaman's YouOttaB N Pictures
MHIT, CH, MOTCH & AGMCHV Wathaman's Trainwrek O Trouble Am UD, TD, Am/Can HT, PT, HSS, HSAS, RE, Am RAE, NAP, NAJP, VER, PADN, HIC, CGN, TT
MHIT, CH & GMOTCH Wathaman's Vandalizing Vegas Am UD, Am HT, Am/Can RE, AGXV, AGXJV, OAP, OAJP, VER, PADIV, NFP, HIC, CGN, TT
Owner: Michelle Whistlecraft










Specialty - Corinne Walker Top Dog
Points
Best In Multi Breed Specialty   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   0
Best Puppy In Multi-Breed Specialty    Noble Noah Of Sycalcade   Bullmastiff   0
Best Veteran In Multi-Breed Specialty   
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle
  Bernese Mountain Dog   0
Best Baby Puppy In Multi-Breed Specialty   
Kylone Turbar Who Do We Think We Are
  Australian Shepherd   0




Group 3 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   123
Group 2nd   
Ch Innovations Dutch Destroyer
  Schnauzer (Giant)   108
Group 3rd   
GCh Kiltic's Stand Sure
  Great Dane   104
Group 4th   
Baywood's Lady Ada Of Armada
  Portuguese Water Dog   89
BPIG    Noble Noah Of Sycalcade   Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Debalys Doesn't Do Fear
  Siberian Husky   3
Best Veteran In Group   
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Aracari's Marlborough Diamond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aracari's Marlborough Diamond


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aracari's Tick Tock Tannenbaum


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aracari's Marlborough Diamond

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Sanekats Loki Of Feldman's

Best Of Opposite Sex
Tonomi's Kickstart My Heart

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sanekats Loki Of Feldman's

Best Puppy In Breed
Tonomi's Kickstart My Heart


Winners Dog: (1-2-1-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Tonomi's Kickstart My Heart

Reserve Winners Bitch
Sanekats Sunny Daze From Janet

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 14 pts (3-7-2-3)
GCh Tailspin's Welcome To The Jungle

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins Mirror Image

Best Of Winners: (3-7-2-3)
Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Select Dog
GCh Prairiegems Boomkanani Irawaru

Select Bitch
Ch Susa's Farm Girl


Winners Dog: (3-7-2-3)
Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Reserve Winners Dog
Alpinemist's I Can Fly


Winners Bitch: (3-7-2-3)
Tailspins The One And Only

Reserve Winners Bitch
Susa's Grier

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 19 pts (6-10-3-1)
Ch Livin N Tybrushe's Burninbridges

Best Of Opposite Sex
Livin's Heaven's On Fire

Best Of Winners: (6-10-3-1)
Tybrushe's Awakening

Best Puppy In Breed
Livin's Turn The Page

Select Dog
GCh Tybrushe's Livin The High Life

Select Bitch
Ch Samson's Coming Up Roses


Winners Dog: (6-10-3-1)
Tybrushe's Awakening

Reserve Winners Dog
Tybrushe's Gentlemen's Quarterly


Winners Bitch: (6-10-3-1)
Livin's Heaven's On Fire

Reserve Winners Bitch
Falconhurst Plainly Speaking For Donoway

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Noble Noah Of Sycalcade

Best Puppy In Breed
Noble Noah Of Sycalcade


Winners Dog: (1-2-1-0)
Noble Noah Of Sycalcade


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Reserve Winners Bitch
Sycalcade Rockabull For Da Win

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 14 pts (4-4-6-1)
Ch Gentry's Dragon Fyre V Scion

Best Of Opposite Sex
GChB Cassels Chillin On The Moon

Best Of Winners: (4-4-6-1)
Gentry N Eastcapes Knockout

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's Midnight At Willowcreek

Select Dog
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch


Winners Dog: (4-4-6-1)
Gentry N Eastcapes Knockout

Reserve Winners Dog
Brauchbars Johnny Walker


Winners Bitch: (4-4-6-1)
Baystar Shayera Key Lime Pie

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Thorns Have Roses

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 14 pts (3-6-3-3)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
Paquestone's Piece Of My Heart

Best Of Winners: (3-6-3-3)
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit

Best Puppy In Breed
Ch Longo Miller Everafter's Highly Confidential

Select Dog
GChB Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
GCh Kiltic's Bacardi Breeze


Winners Dog: (3-6-3-3)
Laurado's Beat Ya To It At Sobeit

Reserve Winners Dog
Cilka's Rising Tsar


Winners Bitch: (3-6-3-3)
Paquestone's Piece Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Cilka's Godless Girl

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Of Opposite Sex
Silverado De La Fortea

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ltl Mtn Bring Down The House



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (3-0-1-0)
Lizona's All For One


Winners Dog: (3-0-1-0)
Lizona's All For One

Reserve Winners Dog
Devincourt Fortress Wilde Man


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Puppy In Breed
Fabiola Of Sweet Dark Caramel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mtn High Happy Hour At Sikome

Reserve Winners Bitch
Fabiola Of Sweet Dark Caramel

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Of Opposite Sex
Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Puppy In Breed
Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O


Winners Dog: (2-1-0-0)
Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O

Reserve Winners Dog
Baywood Reminiscent


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 14 pts (3-6-2-4)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Wathaman's Flirt'n With The Truth

Best Of Winners: (3-6-2-4)
Wathaman's Flirt'n With The Truth

Best Puppy In Breed
Eagle Creek's Breakout

Select Dog
Ch Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Select Bitch
GCh Wathaman's Adventurous Affair


Winners Bitch: (3-6-2-4)
Wathaman's Flirt'n With The Truth

Reserve Winners Bitch
Wathaman's Easy On The Shotz

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Desertwind's Benita X Luke

Best Puppy In Breed
Desertwind's Every Morning I Shine



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Desertwind's Benita X Luke

Reserve Winners Bitch
Desertwind's Every Morning I Shine

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Northern Star Shylo

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Sershan's Myschief Managed

Select Dog
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin


Winners Dog: (3-3-3-0)
Sershan's Myschief Managed

Reserve Winners Dog
Snowlegend Charming Sheleg


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Northern Star Shylo

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Dazzling Diamond

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer

Best Of Opposite Sex
Ivolyn's Kairos Im Your Wingman

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Lindsayleigh's I'm On Cloud Nine

Best Puppy In Breed
Ivolyn's Kairos Im Your Wingman


Winners Dog: (1-2-0-1)
Ivolyn's Kairos Im Your Wingman


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Lindsayleigh's I'm On Cloud Nine

Reserve Winners Bitch
Lindsayleigh's Ivy

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Geistvoll Pied Piper


Winners Dog: (2-0-0-0)
Geistvoll Pied Piper

Reserve Winners Dog
Peppermill's Mackenzie King


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Ch Debalys Spring Fling

Best Of Opposite Sex
GCh Debalys Christmas Caper

Best Puppy In Breed
Debalys On A Wing And A Prayer

Select Dog
Ch Bingo-Bongo



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Debalys On A Wing And A Prayer



Group 7 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Saffire's I'll Have Another
  Australian Shepherd   86
Group 2nd   
GCh Mystic Suntime Everclear
  Shetland Sheepdog   73
Group 3rd    Tallywood Coalescence   Collie (Rough)   48
Group 4th   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   46
BPIG   
Corimist Destiny Awaits
  Bearded Collie   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kylone Turbar Who Do We Think We Are
  Australian Shepherd   12
Best Veteran In Group   GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand   German Shepherd Dog   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 12 pts (4-6-2-1)
GCh Saffire's I'll Have Another

Best Of Opposite Sex
Ch WR Aussies Standing Outside The Fire

Best Of Winners: (4-6-2-1)
Turbar's Spinal Tap

Best Puppy In Breed
Turbar's Spinal Tap

Select Dog
Ch Dancin' Eyes Memphis Legend


Winners Dog: (4-6-2-1)
Turbar's Spinal Tap

Reserve Winners Dog
Saffire's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (4-6-2-1)
Kiji Here For The Party

Reserve Winners Bitch
Oenomel's Walking On Broken Glass

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
GCh Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Of Opposite Sex
Corimist Destiny Awaits

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Corimist Destiny Awaits

Best Puppy In Breed
Corimist Destiny Awaits


Winners Dog: (2-4-1-0)
Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Reserve Winners Dog
Rhosown's Anchor My World

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Niobe De L'Ame Du Loup



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Fireball's Candorly Wicked

Best Of Opposite Sex
Teseko Born To Shine

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Fireball's Candorly Wicked


Winners Dog: (1-4-1-0)
Teseko Born To Shine


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Fireball's Candorly Wicked

Reserve Winners Bitch
Ileana N'the Sun Robersommq AKA

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar



Winners Bitch: (0-3-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Reserve Winners Bitch
Laroc I Was Born Ready Lanvern

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Tallywood Coalescence


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tallywood Coalescence


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Caradilis Warrior

Best Of Opposite Sex
Caradilis Child Like Empress

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Caradilis Warrior

Best Puppy In Breed
Caradilis Warrior


Winners Dog: (1-1-0-0)
Caradilis Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Serving Marshmallow

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Bearspaw Serving Marshmallow

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (3-2-2-0)
Bearspaw Guovssahas

Reserve Winners Dog
Snowventure Karhu's Adventure


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Bearspaw Serving Marshmallow

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Whitebark Witbier

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 11 pts (6-3-2-1)
GCh Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Opposite Sex
GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand

Best Of Winners: (6-3-2-1)
Nobler's Elton Aviator Qisma

Best Puppy In Breed
Xtris Cobra

Select Dog
GCh Edale's The Mighty Jake


Winners Dog: (6-3-2-1)
Nobler's Elton Aviator Qisma

Reserve Winners Dog
Xtris Cobra


Winners Bitch: (6-3-2-1)
Kohlein's Lauren

Reserve Winners Bitch
Mystksand Eleganza Extravaganza Luckystryke

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 24 pts (7-12-3-3)
GCh Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
Ch Emmy's Main Squeeze

Best Of Winners: (7-12-3-3)
Cassbar's Quintessential Asset's

Best Puppy In Breed
Miqelon Shadland Frosted

Select Dog
GCh Emmy's Simply Orange

Select Bitch
Ch Zesta Girl Interrupted


Winners Dog: (7-12-3-3)
Strattonhill Livin' On The Edge

Reserve Winners Dog
Zesta Ray Of Sunshine


Winners Bitch: (7-12-3-3)
Cassbar's Quintessential Asset's

Reserve Winners Bitch
Westpointe Secret Affair

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswind's Glory Of Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Crosswind's Glory Of Love

Reserve Winners Bitch
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Tanybryn Mr Magic's Yanto

Best Of Opposite Sex
Redrose's Peppermint Patty

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Khaskova's Second Edition

Best Puppy In Breed
Redrose's Peppermint Patty

Select Dog
Ch Bernerbarn Curious George


Winners Dog: (1-2-2-0)
Khaskova's Second Edition


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Redrose's Peppermint Patty

Reserve Winners Bitch
Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By