Rocky Mountain Working Herding Club of Alberta [Specialty]
Sunday, July 18, 2021 - [Specialty-Sunday]



Related Results


Results courtesy of:


-- Michelle Whistlecraft --
Wolffman's Kosmic Lunar Karma AGNS, AGNJS
MHIT, CH MOTCH AGMCHS Wathaman's Xtremely Xplosive Am UD, Am/Can RE, Am/Can HT, DD, AGIs, AGIJs, OAP, NAJP, PADNs, NFP, CS, CI, CS-T, HIC
CH Wathaman's YouOttaB N Pictures
MHIT, CH, MOTCH & AGMCHV Wathaman's Trainwrek O Trouble Am UD, TD, Am/Can HT, PT, HSS, HSAS, RE, Am RAE, NAP, NAJP, VER, PADN, HIC, CGN, TT
MHIT, CH & GMOTCH Wathaman's Vandalizing Vegas Am UD, Am HT, Am/Can RE, AGXV, AGXJV, OAP, OAJP, VER, PADIV, NFP, HIC, CGN, TT
Owner: Michelle Whistlecraft










Specialty - Bonnie Derry Top Dog
Points
Best In Multi Breed Specialty   
GCh Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   0
Best Puppy In Multi-Breed Specialty   
Turbar's Spinal Tap
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Multi-Breed Specialty   Ch Donoway The Spirit Sings   Boxer   0
Best Baby Puppy In Multi-Breed Specialty   
Debalys Doesn't Do Fear
  Siberian Husky   0




Group 3 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cabberin's At JYF Bulls Paxton
  Bullmastiff   115
Group 2nd   
GCh Tybrushe's Livin Notoriety
  Boxer   111
Group 3rd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   90
Group 4th   
Sanekats Sunny Daze From Janet
  Alaskan Malamute   74
BPIG    Sharinway's Midnight At Willowcreek   Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Debalys Doesn't Do Fear
  Siberian Husky   3
Best Veteran In Group   Ch Donoway The Spirit Sings   Boxer   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Empire's Original Gangster

Best Of Opposite Sex
Aracari's Marlborough Diamond

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Aracari's Tick Tock Tannenbaum


Winners Dog: (1-1-1-0)
Aracari's Tick Tock Tannenbaum


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aracari's Marlborough Diamond

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Best Of Opposite Sex
Ch Tonomi's Shout It Out Loud

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Best Puppy In Breed
Tonomi's Kickstart My Heart


Winners Dog: (1-2-1-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Sanekats Sunny Daze From Janet

Reserve Winners Bitch
Tonomi's Kickstart My Heart

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 11 pts (1-5-3-3)
Ch Aiden Sergina V.'T Rijkenspark

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins Mirror Image

Best Of Winners: (1-5-3-3)
Belnois Vrrooom To Nitro

Select Dog
GCh Prairiegems Boomkanani Irawaru

Select Bitch
Ch Susa's Farm Girl


Winners Dog: (1-5-3-3)
Andres Riomadea Grande


Winners Bitch: (1-5-3-3)
Belnois Vrrooom To Nitro

Reserve Winners Bitch
Susa's Grier

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 20 pts (6-10-3-2)
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Best Of Opposite Sex
Ch Donoway The Spirit Sings

Best Of Winners: (6-10-3-2)
Falconhurst Plainly Speaking For Donoway

Best Puppy In Breed
Tybrushe's Gentlemen's Quarterly

Select Dog
GCh Tybrushe's Livin The High Life

Select Bitch
Ch Samson's Coming Up Roses


Winners Dog: (6-10-3-2)
Livin's Pursuit Of Happyness

Reserve Winners Dog
Tybrushe's Awakening


Winners Bitch: (6-10-3-2)
Falconhurst Plainly Speaking For Donoway

Reserve Winners Bitch
Samson's Olive You Too

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Best Of Opposite Sex
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Noble Noah Of Sycalcade

Best Puppy In Breed
Noble Noah Of Sycalcade


Winners Dog: (1-2-1-0)
Noble Noah Of Sycalcade


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Knatchbull's Keeper Of Heavens Gate

Reserve Winners Bitch
Sycalcade Rockabull For Da Win



Winners Bitch: (4-2-6-2)
Sharinway's Midnight At Willowcreek

Reserve Winners Bitch
Brauchbar Thorns Have Roses

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 15 pts (3-7-3-3)
GCh Kiltic's Stand Sure

Best Of Opposite Sex
GCh Kiltic's Bacardi Breeze

Best Of Winners: (3-7-3-3)
Pavliks Keeping Safe The Secrets Of The Castle

Best Puppy In Breed
Ch EBD Rave Review V Valbydane

Select Dog
GChB Invogue FiresbreathvValbydane

Select Bitch
GCh Cilka's Resurrect The Architect


Winners Bitch: (3-7-3-3)
Paquestone's Piece Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Steelrose Hot Lips Olympian

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Of Opposite Sex
Silverado De La Fortea

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Best Puppy In Breed
Silverado De La Fortea


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silverado De La Fortea


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Rohmoivan Evita

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ltl Mtn Bring Down The House



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Lizona's All For One


Winners Dog: (2-0-0-0)
Lizona's All For One

Reserve Winners Dog
Fortress Timeless Flight At Bolo


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Puppy In Breed
Fabiola Of Sweet Dark Caramel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mtn High Happy Hour At Sikome

Reserve Winners Bitch
Fabiola Of Sweet Dark Caramel

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Of Opposite Sex
Baywood Reminiscent

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Best Puppy In Breed
Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O


Winners Dog: (2-1-0-0)
Baywood Reminiscent

Reserve Winners Dog
Robel Gto It's Miller Time Aegean H2O


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Baywood's Lady Ada Of Armada

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 15 pts (4-6-2-4)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Winners: (4-6-2-4)
Eirian's Utter Kaos At Rugerlane

Best Puppy In Breed
Eirians Weleful Healing Hearts

Select Dog
Ch Wathaman's Dare 2Be Canadian Eh

Select Bitch
Ch Wathaman's Dare2Demand Applause


Reserve Winners Bitch
Wathaman's Easy On The Shotz

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Desertwind's Benita X Luke

Best Puppy In Breed
Desertwind's Every Morning I Shine



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Desertwind's Every Morning I Shine

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GChB Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Northern Star Shylo

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Northern Star Shylo

Select Dog
GCh Snowlegend Ammo Brave Heart


Winners Dog: (2-2-3-0)
Snowlegend Charming Sheleg

Reserve Winners Dog
Sershan's Myschief Managed


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Northern Star Shylo

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Dazzling Diamond

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Innovations Dutch Destroyer



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Geistvoll Pied Piper


Winners Dog: (2-0-0-0)
Geistvoll Pied Piper

Reserve Winners Dog
Peppermill's Mackenzie King


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Debalys Christmas Caper

Best Of Opposite Sex
Ch Debalys Spring Fling

Best Puppy In Breed
Debalys On A Wing And A Prayer

Select Dog
Ch Bingo-Bongo



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Debalys On A Wing And A Prayer



Group 7 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger
  Old English Sheepdog   80
Group 2nd   
Turbar's Spinal Tap
  Australian Shepherd   79
Group 3rd   
Niobe De L'Ame Du Loup
  Beauceron   70
Group 4th   
GCh Buaidh Motlikru Let It Bee
  Bearded Collie   69
BPIG   
Turbar's Spinal Tap
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Kylone Turbar Who Do We Think We Are
  Australian Shepherd   8
Best Veteran In Group   GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand   German Shepherd Dog   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 8 pts (1-6-1-1)
Turbar's Spinal Tap

Best Of Opposite Sex
Ch WR Aussies Standing Outside The Fire

Best Of Winners: (1-6-1-1)
Turbar's Spinal Tap

Best Puppy In Breed
Turbar's Spinal Tap

Select Dog
Ch Dancin' Eyes Memphis Legend


Winners Dog: (1-6-1-1)
Turbar's Spinal Tap


Winners Bitch: (1-6-1-1)
Kiji Here For The Party

Reserve Winners Bitch
Casselcreek Valentino

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts (2-3-1-1)
GCh Buaidh Motlikru Let It Bee

Best Of Opposite Sex
GCh Corimist Destiny Awaits

Best Of Winners: (2-3-1-1)
Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In

Best Puppy In Breed
GCh Corimist Destiny Awaits


Winners Dog: (2-3-1-1)
Kelkary & Celticchaos Heart Of Steel

Reserve Winners Dog
Rhosown's Anchor My World


Winners Bitch: (2-3-1-1)
Kelkary Winsomoor Let The Sun Shine In

Reserve Winners Bitch
Shaggylane's Pandemonium

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Niobe De L'Ame Du Loup



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Niobe De L'Ame Du Loup

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
Ch Shadanatam Dragon Tattoo

Best Of Opposite Sex
Fireball's Candorly Wicked

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Fireball's Candorly Wicked


Winners Dog: (1-4-1-0)
Teseko Born To Shine


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Fireball's Candorly Wicked

Reserve Winners Bitch
Synecdocke Xylona Mona Lisa

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar



Winners Bitch: (0-3-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Reserve Winners Bitch
Aktiv's Angelbrin's I've Got A Dream

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Tallywood Coalescence

Select Dog
GCh Tallywood Transformation


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tallywood Coalescence


Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Best Of Opposite Sex
Caradilis Warrior

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Best Puppy In Breed
Caradilis Child Like Empress


Winners Dog: (1-1-0-0)
Caradilis Warrior


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Caradilis Child Like Empress

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts (3-2-2-0)
GCh Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Whitebark Witbier

Best Of Winners: (3-2-2-0)
Bearspaw Whitebark Witbier

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (3-2-2-0)
Bearspaw Guovssahas

Reserve Winners Dog
Bearspaw Pohjanpalo


Winners Bitch: (3-2-2-0)
Bearspaw Whitebark Witbier

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Serving Marshmallow

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 8 pts (5-2-1-1)
GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand

Best Of Opposite Sex
Qisma's Jack Bauer Nobler

Best Of Winners: (5-2-1-1)
Qisma's Jack Bauer Nobler

Best Puppy In Breed
Gemridges I.B. Nash


Winners Dog: (5-2-1-1)
Qisma's Jack Bauer Nobler

Reserve Winners Dog
Mystksand Sashay Away


Winners Bitch: (5-2-1-1)
Mystksand Eleganza Extravaganza Luckystryke

Reserve Winners Bitch
Kohlein's Lauren

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tumbleweed Valubal Gamechanger



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 25 pts (7-12-4-3)
GCh Mystic Suntime Everclear

Best Of Opposite Sex
GCh Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (7-12-4-3)
Westpointe Secret Affair

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Unquestionablu

Select Dog
Ch Emmy's Main Squeeze

Select Bitch
Ch Zesta Girl Interrupted


Winners Dog: (7-12-4-3)
Mystic Suntime Anything Goes

Reserve Winners Dog
Cincerlee Don't Stop Me Now


Winners Bitch: (7-12-4-3)
Westpointe Secret Affair

Reserve Winners Bitch
Zesta Blu Topaz

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswind's Glory Of Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Crosswind's Glory Of Love

Reserve Winners Bitch
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Ch Tanybryn Mr Magic's Yanto

Best Of Opposite Sex
Redrose's Peppermint Patty

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Redrose's Peppermint Patty

Best Puppy In Breed
Redrose's Peppermint Patty

Select Dog
Ch Bernerbarn Curious George


Winners Dog: (1-2-2-0)
Khaskova's Second Edition


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Redrose's Peppermint Patty

Reserve Winners Bitch
Redrose's Amazing Grace

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By