Evangeline Kennel Club
Sunday, July 1, 2018 - Show #4



Related Results

Conformation

Saturday, June 30 (Show #1)
Saturday, June 30 (Show #2)
Sunday, July 01 (Show #3)
Sunday, July 01 (Show #4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Michelle Scott
Manchester Terrier  
GCh Mersey Smooth Criminal
Points: 117 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Old English Sheepdog  Ch Qubic's Whole Lotta Hugs
Points: 105
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Shih Tzu  
Ch Opals No Strings Attached
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Retriever (Golden)  
Jackson's Riznstar At Foxylane
Best Altered In Show
Judge: Michelle Scott
Australian Shepherd   Risingstar's Pants On Fire








Group 1 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   22
Group 2nd   
GCh Seasyde Believe In Me
  Pointer   14
Group 3rd   
Ch Red Run Revolution
  Vizsla (Smooth-Haired)   13
Group 4th   
Ch Ashleysown Optical Illusions
  Spaniel (American Cocker)   12
BPIG   
Ch Quyen's Mystical Quintavis
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jackson's Riznstar At Foxylane
  Retriever (Golden)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Best Of Opposite Sex
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Prairielight All In The Family

Open Bitch Class
1st Prairielight All In The Family


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 7 pts (1-4-3-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Foxylane Little Miss Sunshine

Best Of Winners: (1-4-3-0)
Quyen's Mystical Quintavis

Best Puppy In Breed
Quyen's Mystical Quintavis

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend


Winners Dog: (1-4-3-0)
Quyen's Mystical Quintavis

Junior Puppy Dog Class
1st Quyen's Mystical Quintavis

3-6 Month Dog Class
1st Jackson's Riznstar At Foxylane


Winners Bitch: (1-4-3-0)
Foxylane Little Miss Sunshine

Reserve Winners Bitch
Quyen's Mystical Quintana

Junior Puppy Bitch Class
1st Quyen's Mystical Quintana

Senior Puppy Bitch Class
1st Ambercroft Goldquest Cookie

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Backroad's Leap of Faith

Open Bitch Class
1st Foxylane Little Miss Sunshine

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's Blaznstar At Longwyn
2nd Backroad Practically Irish


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Camlab's Traveling Soul

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Hill of Dreams



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Camlab's Traveling Soul

Reserve Winners Bitch
Eagertrieves Hill of Dreams

Senior Puppy Bitch Class
1st Eagertrieves Hill of Dreams

Open Bitch Class
1st Camlab's Traveling Soul


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy

Reserve Winners Bitch
Palarset MemorableGwendolynBee

12-18 Month Bitch Class
1st Palarset MemorableGwendolynBee

Canadian Bred Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Ashleysown Optical Illusions

Best Of Opposite Sex
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Puppy In Breed
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune


Winners Dog: (1-1-1-0)
Nevaehlea's Whiskey Jack

Open Dog Class
1st Nevaehlea's Whiskey Jack


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Senior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica Plays' A Jazzy Tune


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Puppy In Breed
Ch Bluestones Hop Skip And A Jump




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Waternymphs Affair Of Th Heart




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Red Run Revolution

Best Puppy In Breed
GCh Red Run Revolution




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   GCh Trumphill's Exquisite Lizzie   Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd    Daggarwoods Southern Charm   Norwegian Elkhound   10
Group 3rd   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   8
Group 4th   
Just Amira Of Meadow Valley
  Afghan Hound   7
BPIG   
Ch Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Open Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded

Best Of Opposite Sex
Miloki's Abstract Art

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Miloki's Deuces Wild


Winners Dog: (1-1-1-0)
Miloki's Deuces Wild

Open Dog Class
1st Miloki's Deuces Wild


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Miloki's Abstract Art

Open Bitch Class
1st Miloki's Abstract Art


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhill's The Force Awakens At Ashdown MS



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Livewire's Flash Drive v Raydachs


Winners Dog: (1-0-0-0)
Livewire's Flash Drive v Raydachs

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Livewire's Flash Drive v Raydachs



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Alfheim's No Quarter Given

Best Of Opposite Sex
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Daggarwoods Southern Charm



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Reserve Winners Bitch
Daggarwoods Halgrove Super Fox

12-18 Month Bitch Class
1st Daggarwoods Southern Charm

Open Bitch Class
1st Daggarwoods Halgrove Super Fox


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie

Select Bitch
GCh Trumphill's Taking The High Road


3-6 Month Dog Class
1st Kiromols Morning Moon



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   GCh Elio Del Ecousse   Cane Corso   13
Group 2nd   
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn
  Bullmastiff   12
Group 3rd   Ch Bernova Let The Games Begin   Bernese Mountain Dog   7
Group 4th   Ch Sharinway's You Are Not Alone   Doberman Pinscher   5
BPIG   
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Pine Ridge's Feel The Thunder
  Bullmastiff   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Bernova Let The Games Begin




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Katmandu Dot Ca

Best Puppy In Breed
Briley's Noble Endeavour


Winners Dog: (1-0-1-0)
Briley's Noble Endeavour

Junior Puppy Dog Class
1st Briley's Noble Endeavour



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn

Best Of Opposite Sex
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Nix Hollywood Stripes

Best Puppy In Breed
Banbury N Backshifts BeachBabe


Winners Dog: (1-2-1-1)
Daneks All Or Nothing At Backshift

12-18 Month Dog Class
1st Daneks All Or Nothing At Backshift

3-6 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Feel The Thunder


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Nix Hollywood Stripes

Reserve Winners Bitch
Banbury N Backshifts BeachBabe

Junior Puppy Bitch Class
1st Banbury N Backshifts BeachBabe

Open Bitch Class
1st Nix Hollywood Stripes


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Elio Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Sharinway's You Are Not Alone

Best Of Opposite Sex
Sioul's Express This


Winners Dog: (2-0-0-1)
Sioul's Express This

Reserve Winners Dog
Sharinway's Hey Casanova Baby

12-18 Month Dog Class
1st Sioul's Express This
2nd Sharinway's Hey Casanova Baby



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Best Puppy In Breed
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Junior Puppy Dog Class
1st Lonecreeks Lets Dance At Stonerose



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   11
Group 2nd   
Mariner's Hide and Zeke
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 3rd    Dunham Lake Winnie The Blue   Australian Terrier   8
Group 4th    Kincora's Elwha Dawn   Irish Terrier   6
BPIG    Dunham Lake Winnie The Blue   Australian Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Presbrooke Nor'easter   Schnauzer (Miniature)   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalridge Stand On Guard

Open Dog Class
1st Regalridge Stand On Guard



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Dunham Lake Winnie The Blue

Best Of Opposite Sex
Ch Maybush Red Starry Knight

Best Puppy In Breed
Dunham Lake Winnie The Blue



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dunham Lake Winnie The Blue

Senior Puppy Bitch Class
1st Dunham Lake Winnie The Blue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gleann Holy Hannah




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

Best Puppy In Breed
Kincora's Elwha Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

Junior Puppy Bitch Class
1st Kincora's Elwha Dawn


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Presbrooke Stand Back



3-6 Month Bitch Class
1st Presbrooke Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mariner's Hide and Zeke

Best Of Opposite Sex
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mariner's Hide and Zeke

Best Puppy In Breed
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mariner's Hide and Zeke

Open Dog Class
1st Mariner's Hide and Zeke


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Junior Puppy Bitch Class
1st Jonaire's Grace O Loch Bhreagh


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Regalridge Be On The Lookout




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move


3-6 Month Dog Class
1st Haeloganlane's Alfie Layne


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Haeloganlane's Girl On The Move

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Haeloganlane's Girl On The Move


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Bill Walkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   16
Group 2nd   Ch Pinsha Empereur Franz   Miniature Pinscher   13
Group 3rd   
Ch Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   10
Group 4th   
Ch Maldonfox All In Islandgems
  Toy Fox Terrier   9
BPIG   
Ch Fwaggles Haywire v Rustic Lane
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gardine Solar Flare   Chinese Crested   0
Best Altered In Group No Entry
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Best Puppy In Breed
Meander Mynameiswilbywonderful


Winners Dog: (1-0-0-0)
Meander Mynameiswilbywonderful

Junior Puppy Dog Class
1st Meander Mynameiswilbywonderful



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gardine I Am The Liquor

Best Puppy In Breed
Gardine I Am The Liquor



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gardine I Am The Liquor

Junior Puppy Bitch Class
1st Gardine I Am The Liquor

3-6 Month Bitch Class
1st Gardine Solar Flare


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Pinsha Empereur Franz

Best Of Opposite Sex
Rockit's The Skys The Limit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Opposite Sex
Ch Kildrummy Karma for Kinduhaven

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Kildrummy Lightning Strikes

Best Puppy In Breed
Ch Kildrummy Karma for Kinduhaven

Select Dog
Ch Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Dog: (1-2-2-1)
Kildrummy Lightning Strikes

Senior Puppy Dog Class
1st Kildrummy Lightning Strikes


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Maribeso Queen Of The Court

Reserve Winners Bitch
Gnomehavens Spell Checkr Charm

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gnomehavens Spell Checkr Charm

Open Bitch Class
1st Maribeso Queen Of The Court


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Best Puppy In Breed
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Reserve Winners Bitch
Michaelmas La Divina

Junior Puppy Bitch Class
1st Michaelmas Pekeeasy Angel Eyes

Open Bitch Class
1st Michaelmas La Divina


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Riverview's Ms. Belle Starr




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox All In Islandgems




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Bill Walkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane

Best Puppy In Breed
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Opals No Strings Attached
  Shih Tzu   9
Group 2nd   
Ch Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   7
Group 3rd   
GCh Temerity Lightning Bug
  German Pinscher   4
Group 4th   Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula   Chow Chow   1
BPIG   
Ch Opals No Strings Attached
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cross B's Clara Kye   Chow Chow   0
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Of Opposite Sex
Ch Waylin's Without A Cause


Winners Dog: (1-0-1-1)
Bramley's One and Only

Open Dog Class
1st Bramley's One and Only



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula



3-6 Month Bitch Class
1st Cross B's Clara Kye


Class results courtesy of: John Macdonald

Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Temerity Lightning Bug

Best Of Opposite Sex
Ufourea Leaping For Love



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Ufourea Leaping For Love

Reserve Winners Bitch
Dunroamin Luvs Cheap Thrills

Canadian Bred Bitch Class
1st Dunroamin Luvs Cheap Thrills

Open Bitch Class
1st Ufourea Leaping For Love


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Opals No Strings Attached

Best Puppy In Breed
Ch Opals No Strings Attached

Select Bitch
Ch Halo's Purple Rain



Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Viceroy's The Paragon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Viceroy's The Paragon

Open Bitch Class
1st Viceroy's The Paragon


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   Ch Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   28
Group 2nd   
GCh ArbourWay's Foretelling The Spring
  Border Collie   27
Group 3rd   
GCh Novacoast EZ To Love
  Australian Shepherd   26
Group 4th   
Ch Boyero Thats My Girl
  Bouvier des Flandres   15
BPIG   Ch Starwood Heir Apparent   Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Novacoast All Or Nothing   Australian Shepherd   0
Best Altered In Group    Risingstar's Pants On Fire   Australian Shepherd   0
Group 2nd (Altered)   
Pinewood's Blaize Of Glory
  Miniature American Shepherd   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agassiz's Cold Water Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Agassiz's Cold Water Cowboy

Open Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 10 pts (1-3-4-3)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Starwood Heir Apparent

Best Of Winners: (1-3-4-3)
Malka's Tidal Wave A Driften

Best Puppy In Breed
GCh Starwood Heir Apparent

Select Dog
GCh Malka's Believe In Yourself

Select Bitch
GCh Sheep's Kin Prairie Sea


Winners Dog: (1-3-4-3)
Malka's Tidal Wave A Driften

Canadian Bred Dog Class
1st Malka's Tidal Wave A Driften


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Estrella's Pretty Betty Quick




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Best Of Opposite Sex
Call Me Samson Von Lousar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Winners Dog: (1-1-0-0)
Call Me Samson Von Lousar

Open Dog Class
1st Call Me Samson Von Lousar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Class results courtesy of: John Macdonald



Sexually Altered Dog Class
1st Pinewood's Blaize Of Glory



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald



3-6 Month Dog Class
1st Schapannro's P Luuk



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 9 pts (2-4-1-3)
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Best Of Opposite Sex
Ch Truespirit Nikkilen Major Sir

Best Of Winners: (2-4-1-3)
Akadia Martinique Pastry Assistant

Best Puppy In Breed
Ch Truespirit Nikkilen Remember

Select Bitch
Ch Talisker's Busy B'n Mee


Winners Dog: (2-4-1-3)
Akadia Martinique Pastry Chef

Reserve Winners Dog
Herdabout Turn Me Loose

Junior Puppy Dog Class
1st Akadia Martinique Pastry Chef

Senior Puppy Dog Class
1st Herdabout Turn Me Loose


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Curig Upland Thistle



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Curig Upland Thistle

12-18 Month Bitch Class
1st Curig Upland Thistle


Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By