Prince Albert Kennel & Obedience Club
Sunday, March 10, 2019 - Show #6



Related Results

Conformation

Friday, March 08 (Show #1)
Friday, March 08 (Show #2)
Saturday, March 09 (Show #3)
Saturday, March 09 (Show #4)
Sunday, March 10 (Show #5)
Sunday, March 10 (Show #6)



Results courtesy of:


-- Diane Fast --
GCH Aikerskaill Speciald Never Enf N.T.
"Beau"
Breeders/Owners: D Fast, Rob Lindey, Harriett Lee
Handler: Diane Fast, Special "D" Dalmatians


Best In Show
Judge: Mike Jackman
Poodle (Standard)  
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mike Jackman
Soft-Coated Wheaten Terrier  
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Shetland Sheepdog   Mystic Suntime Bacardi
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Pointer (German Short-Haired)   Legacyk Made It Legal








Group 1 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st    Legacyk Made It Legal   Pointer (German Short-Haired)   32
Group 2nd    Harmony's Icandy   Retriever (Golden)   28
Group 3rd   
GCh Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   19
Group 4th   Ch Busy B's Tenacious D   Spinone Italiano   18
BPIG    Legacyk Made It Legal   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Legacyk Made It Legal

Best Of Opposite Sex
Localuna's Viva La Revolution

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Legacyk Made It Legal

Best Puppy In Breed
Legacyk Made It Legal


Winners Dog: (1-3-0-0)
Legacyk Made It Legal


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Localuna's Viva La Revolution

Reserve Winners Bitch
Eva Von Den Donau-Wirblen

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Heirborn Above The Law



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 8 pts (1-4-2-2)
Harmony's Icandy

Best Of Opposite Sex
Ch Luchan's No Cook'n The Books

Best Of Winners: (1-4-2-2)
Harmony's Icandy

Best Puppy In Breed
Goldcker Water U Sinkin A Boat

Select Dog
Ch Chanirich's The Spy Who Loved Me

Select Bitch
Ch Goldcker Fish N Ships


Winners Dog: (1-4-2-2)
Goldcker Udo Knot No Jack Ship


Winners Bitch: (1-4-2-2)
Harmony's Icandy

Reserve Winners Bitch
Goldcker Water U Sinkin A Boat

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 7 pts (1-5-0-2)
Ch Biscay Bien La Vie en Rose

Best Of Opposite Sex
Ekho's Adrenaline Blitz

Best Of Winners: (1-5-0-2)
Ekho's Adrenaline Blitz

Select Bitch
Ch Cambridge's Miss Moneypenny


Winners Dog: (1-5-0-2)
Ekho's Adrenaline Blitz


Winners Bitch: (1-5-0-2)
Cambridge's Yabba Dabba Doozie

Reserve Winners Bitch
Labralynes Molly

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Prairie Crest's Orion



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rhuzara's Blown Away



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Mar-K's Here We Go Again!


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mar-K's Here We Go Again!


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cupric's Meet Me In The Memory



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Especially Hot Rod Harley



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Paradise Hidden Courage


Winners Dog: (1-0-0-0)
Paradise Hidden Courage


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Anwen's Shining Star


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Busy B's Tenacious D



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit

Best Puppy In Breed
Leith Gramayre Fortified Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Leith Gramayre Fortified Spirit






Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   9
Group 2nd   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   8
Group 3rd    RHK Stormy's Silver Sequin   Dachshund (Miniature Long-Haired)   7
Group 4th   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   2
BPIG   
Silverglen Mist On The Prairie
  Irish Wolfhound   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
DragonPearl Asiago Pixie Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
DragonPearl Asiago Pixie Dust

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch RHK Stormy's Silver Sequin

Best Of Opposite Sex
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Twinkle Little Star



Winners Bitch: (0-3-1-1)
RHK Goldys Twinkle Little Star

Reserve Winners Bitch
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Best Puppy In Breed
Silverglen Mist On The Prairie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Silverglen Mist On The Prairie

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf







Group 3 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   24
Group 2nd   
GCh Janterra's Diamonds And Rust
  Doberman Pinscher   23
Group 3rd   
Ch Samson's Chili Gone Bad
  Boxer   15
Group 4th   
Ch ValbyDane Powers Of One
  Great Dane   9
BPIG   
Ch Sharinway's Day Of Reckoning
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Samson's Chili Gone Bad

Best Of Opposite Sex
Ch Gallardo Tybrushe Shellshocked

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Zaizoe's Heezso Crazy

Best Puppy In Breed
Mizey's First Lady

Select Dog
Ch Samson's Hatch Chili Express

Select Bitch
Ch Zaizoe's Sheeza Keeper


Winners Dog: (1-1-2-2)
Zaizoe's Heezso Crazy


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Mizey's First Lady

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GCh Janterra's Diamonds And Rust

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Sunny's Abby

Best Puppy In Breed
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Dog
GCh Cassius de Akido San

Select Bitch
GCh dBella's Back To The Fuchsia


Winners Dog: (2-1-2-3)
Sensei Val Di Taro

Reserve Winners Dog
Regnancy's Always Siriusly Charming


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Sunny's Abby

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch ValbyDane Powers Of One

Select Bitch
GCh Striders Leinenstone Kalani MCR



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cragland's Seeing Stars

Best Puppy In Breed
Cragland's Seeing Stars



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cragland's Seeing Stars

Reserve Winners Bitch
JungerSohn A Story Four The Ages

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Innovations The Next Generation

Best Puppy In Breed
Innovations The Next Generation


Winners Dog: (1-0-0-0)
Innovations The Next Generation


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Echoing Wind's Take It All

Best Of Opposite Sex
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Echoing Wind's Take It All

Best Puppy In Breed
Kansa's Whirlwind Fury


Winners Dog: (1-2-0-1)
Echoing Wind's Take It All


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Kansa's Whirlwind Fury

Reserve Winners Bitch
Ringkona N Aurorabaltos Sprite





Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
Group 2nd    Mapherna's Phara Takes Flight   Schnauzer (Miniature)   10
Group 3rd    Glaswire's Noble Squire   Fox Terrier (Wire)   8
Group 4th   Ch Varlas Bullish Vanity   Bull Terrier (Miniature)   6
BPIG   
CryCa's Spice Girl
  West Highland White Terrier   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Varlas Bullish Vanity



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Glaswire's Noble Squire

Best Of Opposite Sex
Random Really Scarlett

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glaswire's Noble Squire


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Random Really Scarlett

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dinnyesvarosi Underground Star


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dinnyesvarosi Underground Star


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Mapherna's Phara Takes Flight

Reserve Winners Bitch
Villam's Mystic Moon Mapherna

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Glenshiel's Red Samurai

Best Of Opposite Sex
Ch VDK Kenzie Of Glenshiel

Best Puppy In Breed
Glenshiel's Red Samurai


Winners Dog: (1-0-0-1)
Glenshiel's Red Samurai


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
CryCa's Spice Girl

Best Puppy In Breed
CryCa's Spice Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
CryCa's Spice Girl

Reserve Winners Bitch
CryCa's Paris Of The Prairies





Group 5 - Irene Latchford Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Involo Come On Over
  Papillon   17
Group 2nd   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   16
Group 3rd   
Ch Taja Ruffino Moscato
  Chinese Crested   15
Group 4th   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   12
BPIG   
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   N/A
Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Sigma Chi's Daydream Believer

Best Of Opposite Sex
Cragland's Sunny Side Up

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cragland's Sunny Side Up

Best Puppy In Breed
Cragland's Sunny Side Up


Winners Dog: (1-1-1-0)
Rivermead Practical Magic


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cragland's Sunny Side Up

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Taja Ruffino Moscato

Best Of Opposite Sex
Willowglyn Chicka Cherry Cola

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Willowglyn Illumination

Best Puppy In Breed
Willowglyn Illumination


Winners Dog: (1-1-1-0)
Willowglyn Illumination


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Willowglyn Chicka Cherry Cola

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jespersen's Heidi Surprise



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bopchas Mr Moon Mr Moon



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Diavolino's Demerara

Best Puppy In Breed
Diavolino's Demerara



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Diavolino's Demerara

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Teddi Bear Del Ailend

Best Of Opposite Sex
Dilimbazi Pineapple Express

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Teddi Bear Del Ailend


Winners Dog: (1-1-0-0)
Teddi Bear Del Ailend


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dilimbazi Pineapple Express

Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Involo Come On Over



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Firesprite One Tuff Flyboy

Best Puppy In Breed
Firesprite One Tuff Flyboy


Winners Dog: (3-0-0-0)
Firesprite One Tuff Flyboy

Reserve Winners Dog
Geezava's Legend Has It


Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ch (Alt) NaDals Gran Torino



Judge: Irene Latchford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan

Best Puppy In Breed
Ch Eleki Xoe's Superbowl Titan







Group 6 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   14
Group 2nd   
Ch Gumby's Bearposh For Ever Mine
  Chinese Shar-Pei   13
Group 3rd   
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat
  Bulldog   11
Group 4th   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   10
BPIG    Southern Devil's Wrecking Ball   French Bulldog   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Gumby's Bearposh For Ever Mine

Best Of Opposite Sex
Ch Gumby's Cruzin To Arruga

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's Cruzin To Arruga



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ellemstra Unforgettable



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain

Best Of Opposite Sex
Southern Devil's Wrecking Ball

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain

Best Puppy In Breed
Southern Devil's Wrecking Ball


Winners Dog: (1-2-0-0)
Incognito's Liv Like A Captain


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Southern Devil's Wrecking Ball

Reserve Winners Bitch
Incognito's Kiss My Glass

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Trumpet's Set Fire To The Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Beaukees Southern Comfort Zone



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Lezerin's Cool Kid

Best Of Opposite Sex
Ch Keja Sonora Sintaro Mystical Beige

Best Puppy In Breed
Glow Lezerin She's In Charge



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Glow Lezerin She's In Charge

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet





Group 7 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   Ch Braewick Cincerlee Acapella   Shetland Sheepdog   31
Group 2nd   Ch Spader Thrill Of The Chase   Australian Cattle Dog   15
Group 3rd    Casselcreek London Fog   Australian Shepherd   12
Group 4th   Ch Tamaron's Livin' On A Prayer   Collie (Smooth)   7
BPIG    Mystic Suntime Bacardi   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Spader Thrill Of The Chase

Best Of Opposite Sex
Downriver Grand Aura

Best Puppy In Breed
Ch Spader Thrill Of The Chase


Winners Dog: (1-1-1-0)
Downriver Ride To Cowcutta


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Downriver Grand Aura

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Casselcreek London Fog

Best Of Opposite Sex
Ch Lk Michigan's Oh It's Happening

Best Puppy In Breed
Casselcreek London Fog

Select Dog
Ch Sheep's Kin Smokin' Gun

Select Bitch
Ch Casselcreek Love It Or List It



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Casselcreek London Fog

Reserve Winners Bitch
WR Aussies Standing Outside The Fire

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Annsdale's Midnight Expression

Best Of Opposite Sex
Vennessee Callanish Angel Vision

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Annsdale's Midnight Expression


Winners Dog: (1-1-0-0)
Annsdale's Midnight Expression


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Vennessee Callanish Angel Vision

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tamaron's Livin' On A Prayer



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peikkovuoren Peski


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lacomtesse Vampire Slayer



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stoneyroydes Penny Lane

Best Puppy In Breed
Stoneyroydes Penny Lane



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Stoneyroydes Penny Lane

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 15 pts (5-6-3-2)
Ch Braewick Cincerlee Acapella

Best Of Opposite Sex
GCh Zesta Step Up

Best Of Winners: (5-6-3-2)
Mystic Suntime Bacardi

Best Puppy In Breed
Mystic Suntime Bacardi

Select Dog
GCh Prairiemist Epic Impact

Select Bitch
GCh Zesta Callisto


Winners Dog: (5-6-3-2)
Cincerlee Agile Aristotle

Reserve Winners Dog
Miqelon Life Of Leisure


Winners Bitch: (5-6-3-2)
Mystic Suntime Bacardi

Reserve Winners Bitch
Coastalviews Miss Fashionista

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quanda Over A Mile To Khaskova

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By