Trillium Dog Fanciers
Friday, October 26, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: James Reynolds
West Highland White Terrier  
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 284 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: James Reynolds
Newfoundland  
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 259
Best Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Retriever (Golden)   Maximus Roman Goddess Of Dawn
Best Baby Puppy In Show
Judge: James Reynolds
Samoyed   Vanderbilt's Tell Me No Lies








Group 1 - John Reeve-Newson (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck
  Pointer   61
Group 2nd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   59
Group 3rd   Ch Nyroca's Mirror Image   Retriever (Labrador)   58
Group 4th    Maximus Roman Goddess Of Dawn   Retriever (Golden)   44
BPIG    Maximus Roman Goddess Of Dawn   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Winoka Follyhill Up In Lights
  Weimaraner   0
Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Patronum Bleuzorange Olivia

Best Puppy In Breed
Patronum Bleuzorange Olivia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Patronum Bleuzorange Olivia

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Seasyde Some Guys Have All The Luck

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Making Contact



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Best Of Opposite Sex
Nuthatch's Magic Man

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Whisperfield Don't Stop Me Now


Winners Dog: (1-3-0-0)
Nuthatch's Magic Man


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Reserve Winners Bitch
Stannyfield's This Is It Baby

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Redlion's For What It's Worth



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Duenorth Didja Ever

Select Dog
Ch Wyreriver's Charles Parker Invincible

Select Bitch
Ch Zia Zinzilla Black Brianta



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Duenorth Didja Ever

Reserve Winners Bitch
Duenorth Easy Ryder

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Best Of Opposite Sex
Ch Bearabella's Big Bang

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Best Puppy In Breed
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Select Bitch
GCh Bearabella's Back With A Bang


Winners Dog: (2-6-1-1)
O'Quince's Stole The Show At Bowbell

Reserve Winners Dog
Setherwood Legacy


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Reserve Winners Bitch
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 13 pts (2-5-3-4)
GCh Nyroca's Mirror Image

Best Of Opposite Sex
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Winners: (2-5-3-4)
Cawarra's Pride Of Halton

Best Puppy In Breed
Wyndance Tributeto Devonsleigh

Select Dog
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Select Bitch
GCh Shanbro's Harlow Devonsleigh


Winners Dog: (2-5-3-4)
Cawarra's Pride Of Halton

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric


Winners Bitch: (2-5-3-4)
Shanbro's Twisted Sister

Reserve Winners Bitch
Wyndance Tributeto Devonsleigh

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Madriver Hardrock Breaking Bad

Best Of Opposite Sex
Tollhaven Kindle

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Madriver Hardrock Breaking Bad

Best Puppy In Breed
Tollhaven Kindle

Select Bitch
Ch Madriver's Will O' Wisp


Winners Dog: (2-2-0-1)
Tollhaven Kindle

Reserve Winners Dog
Cyre's The Heat Is On


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Madriver Hardrock Breaking Bad

Reserve Winners Bitch
Katyra All About Angel Dragon

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Carannagh's Cillian

Best Of Opposite Sex
Ch Carannagh's Eimear Sinead

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Cedarlakes Archangel


Winners Dog: (2-2-1-1)
Cedarlakes Archangel

Reserve Winners Dog
Cedarlake's Berleigh Falls


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Clonageera Willow

Reserve Winners Bitch
Shillalah's Red Cedar

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond

Best Puppy In Breed
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond


Winners Dog: (3-0-0-0)
Vivid Of Coppercliff Grand Diamond

Reserve Winners Dog
Coppercliff's Unforgetable


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Especially Viva La Juicy Lucy

Best Of Opposite Sex
Wincheshire Into The Spirit

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Especially Viva La Juicy Lucy

Best Puppy In Breed
Especially Viva La Juicy Lucy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wincheshire Into The Spirit


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Especially Viva La Juicy Lucy

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Puppy In Breed
Bonneterre Reo Gabby

Select Bitch
GCh Bonneterre Hoxsy Willow



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Bonneterre Reo Gabby

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills







Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   63
Group 2nd   
GCh Granvalero's Moon Struck SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   58
Group 3rd   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   50
Group 4th   
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major
  Otterhound   41
BPIG    Kochana's One Man Band SS   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fanta's AlluringAuroraBorealis   Norwegian Elkhound   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Iuno Sospita You're The Star Of My Heart

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Branston Trajam RulesDon'tApply

Best Puppy In Breed
Branston Trajam RulesDon'tApply


Winners Dog: (2-2-1-0)
Branston Trajam RulesDon'tApply

Reserve Winners Dog
Masonbranston Keeperoftheflame

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Best Of Opposite Sex
Boru's Surrealism

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Best Puppy In Breed
Boru's Surrealism


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boru's Surrealism


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 8 pts (1-2-5-1)
Ch Fantasia Crown Jewels At Famke

Best Of Opposite Sex
GCh Egbar's On Cloud Nine

Best Of Winners: (1-2-5-1)
Chetcote Pawprints Classified

Best Puppy In Breed
Chetcote Pawprints Classified

Select Dog
GCh Chetcote Don't Stop Me Now


Winners Dog: (1-2-5-1)
Chetcote Pawprints Classified


Winners Bitch: (1-2-5-1)
Pawprints Queen Of The Night

Reserve Winners Bitch
Pawprints Strictly Classified

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 10 pts (4-4-1-2)
Ch Trakehndachs Roccia Sunrise-Xo

Best Of Opposite Sex
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Winners: (4-4-1-2)
Paradachs Back To The Future

Best Puppy In Breed
Trakehndachs Streaky Sunrise Xo

Select Bitch
GCh Trakehndachs Bodacious Bunny


Winners Dog: (4-4-1-2)
Paradachs Back To The Future

Reserve Winners Dog
Trakehndachs Streaky Sunrise Xo


Winners Bitch: (4-4-1-2)
Trakehndachs Indian Sunrise-Xo

Reserve Winners Bitch
Trakehndachs Ms Ingenue

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Prelude's Very First Mars MW

Best Puppy In Breed
Crosby Amaruq d'Vitaz


Winners Dog: (2-0-0-0)
Prelude's Very First Mars MW

Reserve Winners Dog
Crosby Amaruq d'Vitaz


Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GCh Granvalero's Moon Struck SL

Best Of Opposite Sex
GCh Aviance's Barbaro SL

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Zambezi Dagi-Dog

Best Puppy In Breed
Lucky Penny's Freedom At Telkel SL

Select Dog
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Select Bitch
GCh Telkel We Know Where You Live


Winners Dog: (2-2-2-2)
Lucky Penny's Freedom At Telkel SL

Reserve Winners Dog
Telkel A Rio Je Vais SL


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Zambezi Dagi-Dog

Reserve Winners Bitch
Telkel Y Should I SL

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Zendach Laylou At Dufailloux

Best Of Opposite Sex
Kochana's One Man Band SS

Best Puppy In Breed
Kochana's One Man Band SS


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kochana's One Man Band SS


Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brazosski Taylor Swift At Rivendell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brazosski Taylor Swift At Rivendell

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blue Ridge Lawsuit



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Of Opposite Sex
Lakilanni School's Out

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakilanni School's Out


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Southbreeze Class Act



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fanta's Arctic Rebel



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Aberdeen's Whole Enchilada



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Reserve Winners Bitch
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Osiris La Vie Boheme

Best Of Opposite Sex
Osiris Don't Trifle With Me Xo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Osiris La Vie Boheme

Best Puppy In Breed
Osiris Don't Trifle With Me Xo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Osiris La Vie Boheme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Osiris Don't Trifle With Me Xo

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Hajji's Dancing In The Moonlight

Best Of Winners: (4-4-0-1)
Hajji's Dancing In The Moonlight


Winners Bitch: (4-4-0-1)
Zahara Aindifae Al Daoud

Reserve Winners Bitch
Freespirits Black Caviar

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
GCh Vrymeer Soliloquy

Select Bitch
GCh Shetara's She Smiled Sweetly







Group 3 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   37
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   36
Group 3rd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   29
Group 4th   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   24
BPIG    Vanderbilt's Stolen Sapphire   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Tell Me No Lies   Samoyed   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Indevor Kiss To Kiss



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust

Best Of Opposite Sex
GCh Alpenspirit Dreamer



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh CinniBon's She's The One

Select Bitch
Ch Jenbur's Enchanted Majesty



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Dornlea's Betoken Blossom

Reserve Winners Bitch
KG Eyespy Cloud Nine

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (3-0-1-1)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Casino Royale


Winners Dog: (3-0-1-1)
Whitcam's Worth Winning

Reserve Winners Dog
Edenwoods Midnight Train


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Danaro My Carnaval Heart



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Nottinghill's Rumour Has It

Select Bitch
Ch Nottinghills Wont Be Outfoxed



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ridgehaven's Estrela Kodiak

Best Of Opposite Sex
Valkyrie We're No Angels

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ridgehaven's Estrela Kodiak

Best Puppy In Breed
Ridgehaven's Estrela Kodiak

Select Dog
GCh Seabury's Franklin In The Dark


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ridgehaven's Estrela Kodiak


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Valkyrie We're No Angels

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Esmonds Piece Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Esmonds Born To Be Wild

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Esmonds Piece Of My Heart


Winners Dog: (1-1-0-0)
Esmonds Born To Be Wild


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Esmonds Piece Of My Heart

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pakoanani Divinity



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pakoanani Divinity

Reserve Winners Bitch
Nerthus Christmas Wish

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Select Dog
Ch Roka's Rock 'N Roll Rhythm


Winners Dog: (2-1-2-0)
Vanderbilt's Back In The Saddle

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Ride The Rim


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 6 pts (3-2-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
GCh Snowmist's Zip Zap What's That

Best Of Winners: (3-2-1-1)
Snowmist's Mackenzie

Best Puppy In Breed
Snowmist's Mackenzie


Winners Dog: (3-2-1-1)
Unicornhill's Crime Scene

Reserve Winners Dog
Kristari's Northern Aurum


Winners Bitch: (3-2-1-1)
Snowmist's Mackenzie

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kharacter Kween





Group 4 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   24
Group 2nd   
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire
  Bull Terrier (Miniature)   22
Group 3rd   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   21
Group 4th   Ch Northcote's No Looking Back   Lakeland Terrier   19
BPIG    Ebonylyn's Tiffanys Contessa   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxbend Keeping The Status   Parson Russell Terrier   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Samabel Lady Northover

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Meadowlake Midnight Rider



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Carradine Sir William

Best Of Opposite Sex
Syryn Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Syryn Perfect Storm



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Syryn Perfect Storm

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glahms Silver Scion



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote's No Looking Back







Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Ch Ebonylyn's Prince Harold

Best Puppy In Breed
Ebonylyn's Tiffanys Contessa



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Ebonylyn N RegencyXCL Coco Noir

Reserve Winners Bitch
Ebonylyn's Tiffanys Contessa

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Best Puppy In Breed
Glenroslin's Mary Queen O Scots



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Reserve Winners Bitch
Tarabelle Pearl O Glenroslin

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
Killeshin Dunluce Kailin

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Select Dog
GCh Clandara's I'm The One



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Blythfell Simply Sadie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blythfell Simply Sadie





Group 5 - Laurie Campbell Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Taeplace SoGangsta At Obsession
  Pekingese   37
Group 2nd   
GCh Xoe-Eleki's Emerald City
  Pug   34
Group 3rd   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   26
Group 4th   
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite
  Havanese   22
BPIG   
Jimary's Dance'n In The Dark
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Romiche Temple Bell
  Pekingese   0
Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Karidana Princess Fifi

Best Of Opposite Sex
Rowantree Golden Promise

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Karidana Princess Fifi

Best Puppy In Breed
Rowantree Golden Promise


Winners Dog: (1-2-0-0)
Rowantree Golden Promise


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Karidana Princess Fifi

Reserve Winners Bitch
Glenorchys Brand New Day

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's Force Of Kimi

Best Puppy In Breed
Cogie's Force Of Kimi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's Force Of Kimi


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Select Dog
GCh Courage Brabary Town



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tickitbou's Oops I Did It Again

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Olhavana's Summer Spirit

Best Puppy In Breed
Olhavana's Summer Spirit

Select Bitch
Ch Classical's Cake Walk


Winners Dog: (1-2-1-4)
Almendares Show Must Go On


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Olhavana's Summer Spirit

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
Bluechip Panda Pizzazz

Best Puppy In Breed
Bluechip Panda Pizzazz



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bluechip Panda Pizzazz

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession

Best Of Opposite Sex
Lotus Que Sera Sera

Best Puppy In Breed
Lotus Que Sera Sera

Select Dog
GCh Michaelmas Yue Yue Fen



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Lotus Que Sera Sera

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Son Shines Kiote Tonka

Best Of Opposite Sex
Pinecrest Impossible To Ignore

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Son Shines Kiote Tonka

Best Puppy In Breed
Son Shines Kiote Tonka


Winners Dog: (2-2-0-0)
Son Shines Kiote Tonka

Reserve Winners Dog
Son Shines Mister Irresistible


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Pinecrest Impossible To Ignore

Reserve Winners Bitch
Winterhaven Against All Odds

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 7 pts (1-1-5-1)
GCh Xoe-Eleki's Emerald City

Best Of Opposite Sex
Jimary's Dance'n In The Dark

Best Of Winners: (1-1-5-1)
Jimary's Dance'n In The Dark

Best Puppy In Breed
Jimary's Dance'n In The Dark

Select Bitch
GCh Jimary's Dancing Dolly


Winners Dog: (1-1-5-1)
Jimary's Mr Smuckers


Winners Bitch: (1-1-5-1)
Jimary's Dance'n In The Dark

Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee



Judge: Laurie Campbell

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle







Group 6 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   26
Group 2nd   
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   19
Group 3rd   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   18
Group 4th   GCh Asa's Believe It Or Not   Poodle (Miniature)   14
BPIG    Bellefleet's Open Highway   Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Siosalach's Know When To Hold'em   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Sassy Taters

Best Puppy In Breed
Sassy Taters



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Sassy Taters

Reserve Winners Bitch
Sassy's Sweet Potato Pie

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lenbullan Czarina Camila



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lenbullan Czarina Camila

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eki Zimurrak Lazy Song

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 6 pts (2-2-3-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Foxmoor Petite Cherie Bien Agence

Best Of Winners: (2-2-3-0)
Foxmoor Petite Cherie Bien Agence

Select Dog
GCh A'Vigdors Progressus


Winners Dog: (2-2-3-0)
Konigliche Archie

Reserve Winners Dog
Eastonite Zaman


Winners Bitch: (2-2-3-0)
Foxmoor Petite Cherie Bien Agence

Reserve Winners Bitch
Konigliche Adele

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Six Stars Lion King

Best Puppy In Breed
Six Stars Lion King


Winners Dog: (1-0-0-0)
Six Stars Lion King


Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Asa's Believe It Or Not

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's Crazy One More Time

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Bellefleet's Open Highway

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Open Highway


Winners Dog: (1-1-1-1)
Bellefleet's Under The Radar


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Bellefleet's Open Highway

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Gardenpath Dark Horse

Best Puppy In Breed
Sanvar's Dance To The Music



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Sanvar's Dance To The Music

Reserve Winners Bitch
Kandansk Invincible

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Mardeck's The Sorcerer's Quest



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kortar's Konstantina

Best Puppy In Breed
Kortar's Konstantina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kortar's Konstantina

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa

Best Puppy In Breed
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama




Group 7 - John Reeve-Newson (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Granduc Merrymoon Aloha Spirit
  Welsh Corgi (Cardigan)   30
Group 2nd   
Sablehill's Sly Gambler
  German Shepherd Dog   27
Group 3rd   
Ch MNMs Monaco du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   20
Group 4th   
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   15
BPIG   
MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Prime Time   Shetland Sheepdog   0
Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (1-1-0-3)
Ch Robin's Magnificient Oona

Best Of Opposite Sex
Robin's Dapplecreek Dalliance

Best Of Winners: (1-1-0-3)
Robin's Dapplecreek Dalliance

Select Bitch
GCh Catori's Lose My Mind @ Riomesa


Winners Dog: (1-1-0-3)
Robin's Dapplecreek Dalliance


Winners Bitch: (1-1-0-3)
Aleshanee Dasher

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
Ch MNMs Monaco du Belgiador

Best Of Opposite Sex
MNM's Soleila du Belgiador

Best Puppy In Breed
MNM's Soleila du Belgiador

Select Dog
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper



Winners Bitch: (0-3-2-0)
MNM's Soleila du Belgiador

Reserve Winners Bitch
De La Pagaille Honey Pie

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bellaclan Bugatti



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
GCh Comeaway Destination

Select Bitch
Ch Brookdale Over The Sea To Skye



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Sablehill's Sly Gambler

Best Of Opposite Sex
Ch Moda's Summer Star Raylex Chablis

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Sablehill's Sly Gambler

Best Puppy In Breed
Jegi Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Kriss-D's Johnny B Good U Two

Select Bitch
GCh Erena Vom Burgimwald


Winners Dog: (2-2-1-2)
Sablehill's Sly Gambler

Reserve Winners Dog
Styleflite's Where's The Beef


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Survival's Sirena

Reserve Winners Bitch
Jegi Vom Burgimwald

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Follow Me Red Velvet



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Follow Me Red Velvet

Reserve Winners Bitch
Away To Me Call Me Maybe

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills


Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lynphil Delectable

Best Puppy In Breed
Lynphil Delectable



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Lynphil Delectable

Reserve Winners Bitch
Melodaly Princesse Zelda

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Granduc Merrymoon Aloha Spirit

Best Puppy In Breed
GCh Yasashiikuma Show Me The Money

Select Dog
Ch Bluetrix Zorro Longmire



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winddancer Getup And Boogie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winddancer Getup And Boogie

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By