Trillium Dog Fanciers
Saturday, October 27, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Leo Jaime Rabinovitz (Kelef Newfoundlands), Christina Koffman-Heard (Summerford Newfoundlands) and Sun Bears Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Edd Bivin
Collie (Rough)  
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
Points: 400 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Edd Bivin
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 349
Best Puppy In Show
Judge: Edd Bivin
Retriever (Golden)   Maximus Roman Goddess Of Dawn
Best Baby Puppy In Show
Judge: Edd Bivin
Samoyed   Vanderbilt's Tell Me No Lies








Group 1 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   83
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   82
Group 3rd   
GChEx Zoldmali Cetli
  Vizsla (Wire-Haired)   78
Group 4th   
GCh Lentigo's Saltcreek Teal
  Setter (English)   77
BPIG    Maximus Roman Goddess Of Dawn   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Golden Gait's Infinite Joy   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Patronum Bleuzorange Olivia

Best Puppy In Breed
Patronum Bleuzorange Olivia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Patronum Bleuzorange Olivia

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Perryglen's Making Contact



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
GCh Legacyk Indecent Exposure

Best Of Opposite Sex
Whisperfield Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Best Puppy In Breed
Whisperfield Don't Stop Me Now


Winners Dog: (2-3-1-0)
Stannyfield's As You Wish

Reserve Winners Dog
Nuthatch's Magic Man


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Whisperfield Don't Stop Me Now

Reserve Winners Bitch
Stannyfield's This Is It Baby

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Redlion's For What It's Worth



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-2-3-1)
GCh Rowansgaard Paint It Black

Best Of Opposite Sex
Duenorth Didja Ever

Select Dog
GCh Light-Foot's Dream Boat

Select Bitch
Ch Zia Zinzilla Black Brianta



Winners Bitch: (0-2-3-1)
Duenorth Didja Ever

Reserve Winners Bitch
Duenorth Easy Ryder

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 10 pts (3-6-1-1)
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Best Of Opposite Sex
Ch Bearabella's Big Bang

Best Of Winners: (3-6-1-1)
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Best Puppy In Breed
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Select Bitch
GCh Bearabella's Back With A Bang


Winners Dog: (3-6-1-1)
Chrys-Haefen Money Talks

Reserve Winners Dog
Setherwood Your Ad Here


Winners Bitch: (3-6-1-1)
Maximus Roman Goddess Of Dawn

Reserve Winners Bitch
Ambercroft Homewrdbound Gaea

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 13 pts (2-7-2-3)
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Opposite Sex
GCh Castlegar Elroy At Autumwynd

Best Of Winners: (2-7-2-3)
Breezeline's It's Complicated

Best Puppy In Breed
Staghorn's Big Bang Theory

Select Dog
Ch Breckin Dat's Wally Bear At Asklar

Select Bitch
GCh Shanbro's Harlow Devonsleigh


Winners Dog: (2-7-2-3)
Cawarra's Pride Of Halton

Reserve Winners Dog
Startop's Rhetoric


Winners Bitch: (2-7-2-3)
Breezeline's It's Complicated

Reserve Winners Bitch
Staghorn's Big Bang Theory

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
Ch Oryxes More Bang For Your Buck

Best Of Opposite Sex
GCh Kalmegess' Friendly Confines

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Madriver Hardrock Breaking Bad

Best Puppy In Breed
Katyra All About Angel Dragon

Select Bitch
Ch Madriver's Will O' Wisp


Winners Dog: (2-2-1-2)
Cyre's The Heat Is On

Reserve Winners Dog
Tollhaven Kindle


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Madriver Hardrock Breaking Bad

Reserve Winners Bitch
Katyra All About Angel Dragon

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lentigo's Saltcreek Teal



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Carannagh's Eimear Sinead

Best Of Opposite Sex
GCh Carannagh's Cillian

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Clonageera Willow


Winners Dog: (1-2-1-1)
Cedarlake's Berleigh Falls


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Clonageera Willow

Reserve Winners Bitch
Shillalah's Red Cedar

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Coppercliff's Unforgetable

Best Of Opposite Sex
WynRidge's This Notes For You

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Coppercliff's Unforgetable

Best Puppy In Breed
Wynridge's Back To The Future


Winners Dog: (3-1-0-0)
Coppercliff's Unforgetable

Reserve Winners Dog
Wynridge's Back To The Future


Winners Bitch: (3-1-0-0)
WynRidge's This Notes For You

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse

Best Puppy In Breed
Rivermist Broxden Magnuttic


Winners Dog: (1-0-1-0)
Rivermist Broxden Magnuttic


Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Carnaby Night Shades

Best Of Opposite Sex
Malysse Enzo Charms Us


Winners Dog: (2-1-0-1)
Malysse Enzo Charms Us

Reserve Winners Dog
Wincheshire Into The Spirit


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Especially Viva La Juicy Lucy

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Bryden's Magic Mike

Best Of Opposite Sex
Ruskate's March Modern Millie

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Best Puppy In Breed
Ruskate's March Modern Millie


Winners Dog: (2-2-1-0)
Ruskate Your Eyesonly Kerrilee

Reserve Winners Dog
Puppylove Spencer 4 Ruskate


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Ruskate's March Modern Millie

Reserve Winners Bitch
Ruskate's June Miss Norma

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 11 pts (2-3-2-5)
GCh Ferngold's Dashing Charlotte

Best Of Opposite Sex
GCh Lienroc N Sasco Harvest Legend

Best Of Winners: (2-3-2-5)
Calabri Juniper Rose Royale

Best Puppy In Breed
Calabri Juniper Rose Royale

Select Dog
GCh Bonneterre Africa Zeus

Select Bitch
GCh Bonneterre Hoxsy Willow


Winners Dog: (2-3-2-5)
Harbourpoint Arkenstone Riker

Reserve Winners Dog
Chakra's Home Sweet Home


Winners Bitch: (2-3-2-5)
Calabri Juniper Rose Royale

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Zeo Enya

Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Zoldmali Cetli



Judge: Jo Ann Pavey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Gramayre Leith Thrills & Chills

Best Puppy In Breed
Simplicity I'd Be Jealous Too



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Simplicity I'd Be Jealous Too





Group 2 - Joan Goldstein Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   88
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   79
Group 3rd   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   74
Group 4th   
Ch Granvalero's Moonbeam Special SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   63
BPIG    Kochana's One Man Band SS   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kisharo Mandolin Wind   Whippet   0
Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Awbari Cotton Candy Cloud Sardula

Best Of Opposite Sex
Alphvilles The Space Between

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Alphvilles The Space Between

Select Bitch
GCh Napier's Omg Did You Hear


Winners Dog: (2-1-0-2)
Alphvilles The Space Between

Reserve Winners Dog
Candyland's Twotsus And An Ola


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Tirzah Kiss Myself So Pretty

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish

Best Of Opposite Sex
Iuno Sospita You're The Star Of My Heart

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Masonbranston Keeperoftheflame

Best Puppy In Breed
Masonbranston Keeperoftheflame


Winners Dog: (2-2-1-0)
Masonbranston Keeperoftheflame

Reserve Winners Dog
Branston Trajam RulesDon'tApply

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Best Of Opposite Sex
Boru's Surrealism

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Best Puppy In Breed
Boru's Surrealism


Winners Dog: (1-1-0-0)
Boru's Surrealism


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Boru's Fully Completely

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Nylucha's Candy Carnivale

Best Of Opposite Sex
Ch Nylucha's Maui Brownie Madness



Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 12 pts (3-3-6-1)
Pawprints Strictly Classified

Best Of Opposite Sex
GCh Chetcote Don't Stop Me Now

Best Of Winners: (3-3-6-1)
Pawprints Strictly Classified

Best Puppy In Breed
Chetcote Pawprints Classified

Select Dog
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Select Bitch
Ch Fantasia Crown Jewels At Famke


Winners Dog: (3-3-6-1)
Chetcote Pawprints Classified

Reserve Winners Dog
Alstertal's Eriska's Dragonflyer


Winners Bitch: (3-3-6-1)
Pawprints Strictly Classified

Reserve Winners Bitch
Palakore's Amulet

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 10 pts (3-4-2-2)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Ch Trakehndachs Roccia Sunrise-Xo

Best Of Winners: (3-4-2-2)
Zimerbude Lezgin MS

Best Puppy In Breed
Trakehndachs Where's Waldo

Select Dog
Ch Paradachs Back To The Future

Select Bitch
GCh Trakehndachs Bodacious Bunny


Winners Dog: (3-4-2-2)
Zimerbude Lezgin MS

Reserve Winners Dog
Trakehndachs Where's Waldo


Winners Bitch: (3-4-2-2)
Trakehndachs Ms Ingenue

Reserve Winners Bitch
Pawprints Vintage Memories

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Prelude N Bryden's Cagney MW

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Best Puppy In Breed
Crosby Amaruq d'Vitaz


Winners Dog: (3-1-0-0)
Crosby Amaruq d'Vitaz

Reserve Winners Dog
Prelude's Frankly My Dear MW


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Prelude N Bryden's Cagney MW

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GCh Granvalero's Moonbeam Special SL

Best Of Opposite Sex
GCh Granvalero's Moon Struck SL

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Telkel Y Should I SL

Best Puppy In Breed
Telkel Y Should I SL

Select Dog
GCh Aviance's Barbaro SL

Select Bitch
GCh Telkel We Know Where You Live


Winners Dog: (2-2-3-2)
Lucky Penny's Freedom At Telkel SL

Reserve Winners Dog
Telkel A Rio Je Vais SL


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Telkel Y Should I SL

Reserve Winners Bitch
Zambezi Dagi-Dog

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Kochana's One Man Band SS

Best Of Opposite Sex
GCh Zendach Laylou At Dufailloux

Best Puppy In Breed
Kochana's One Man Band SS


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kochana's One Man Band SS


Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bopar Sydney Sea To Sea SW

Best Puppy In Breed
Bopar Sydney Sea To Sea SW



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bopar Sydney Sea To Sea SW

Reserve Winners Bitch
Brazosski Taylor Swift At Rivendell

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blue Ridge Lawsuit



Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Best Of Opposite Sex
Lakilanni School's Out

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit


Winners Dog: (1-1-0-0)
Lakilanni School's Out


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Golightly Lakilanni White Rabbit

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fellhunters Lemon Scent

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Southbreeze Class Act

Best Of Opposite Sex
Wolfholm Glenamadda Goldeneye



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wolfholm Glenamadda Goldeneye

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Phoenix Of Wolfglen

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fanta's Arctic Rebel



Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Conestoga Bailey Irish Creme C Major

Best Of Opposite Sex
Aberdeen's Whole Enchilada



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Reserve Winners Bitch
Hunter's Riverrun Elsa Snow

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Osiris La Vie Boheme

Best Of Opposite Sex
Osiris Don't Trifle With Me Xo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Osiris La Vie Boheme

Best Puppy In Breed
Osiris Don't Trifle With Me Xo


Winners Dog: (1-1-0-0)
Osiris La Vie Boheme


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Osiris Don't Trifle With Me Xo

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Foxtrot's Ahead By A Century

Select Bitch
Ch Priderock's Face Value



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Foxtrot's Ahead By A Century

Judge: Joan Goldstein

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm

Best Of Opposite Sex
Hajji's Dancing In The Moonlight

Best Of Winners: (4-4-0-1)
Hajji's Dancing In The Moonlight


Winners Dog: (4-4-0-1)
Hajji's Dancing In The Moonlight

Reserve Winners Dog
Quanmarra Peredur

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 8 pts (2-1-1-5)
GCh Alacrity N McCartney Celia

Best Of Opposite Sex
Ch Vrymeer Highland Gold

Best Of Winners: (2-1-1-5)
McCartney's Lyrical Rock Music

Best Puppy In Breed
Ch Wunder Forgetmenot By Grace

Select Bitch
GCh McCartney's Feather Boa


Winners Dog: (2-1-1-5)
Hilerica Legal Alien O'Kisharo

Reserve Winners Dog
Raffles Call Me The Breeze


Winners Bitch: (2-1-1-5)
McCartney's Lyrical Rock Music





Group 3 - John Reeve-Newson (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   46
Group 2nd   
GCh Eugen Arya Chanel
  Schnauzer (Giant)   45
Group 3rd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   44
Group 4th   
Ch Ravalleses Casino Royale
  Doberman Pinscher   39
BPIG    Vanderbilt's Stolen Sapphire   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Tell Me No Lies   Samoyed   0
Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Indevor Kiss To Kiss



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Alpenspirit Dreamer

Best Of Opposite Sex
GCh Scout's Honour Of Bernvonrust



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (0-2-0-3)
GCh CinniBon's She's The One



Winners Bitch: (0-2-0-3)
Dornlea's Betoken Blossom

Reserve Winners Bitch
KG Eyespy Cloud Nine

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 10 pts (5-3-1-2)
GCh Ravalleses Casino Royale

Best Of Opposite Sex
GCh Supernova Shameless

Best Of Winners: (5-3-1-2)
Whitcam's Worth Winning

Best Puppy In Breed
GCh Ravalleses Casino Royale

Select Bitch
Ch Dobereich's Here Comes The Sun


Winners Dog: (5-3-1-2)
Whitcam's Worth Winning

Reserve Winners Dog
Edenwoods Midnight Train


Winners Bitch: (5-3-1-2)
Kin's Kandy Kisses V Bolero

Reserve Winners Bitch
Hausenbrook's Celosia Draconian

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Danaro My Carnaval Heart



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Nottinghills Wont Be Outfoxed

Select Bitch
Ch Nottinghill's Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Bendegeit's Bejul'd N Bedazzld

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Seabury's Franklin In The Dark

Best Of Opposite Sex
Valkyrie We're No Angels

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Ridgehaven's Estrela Kodiak

Best Puppy In Breed
Ridgehaven's Estrela Kodiak


Winners Dog: (2-2-1-0)
Ridgehaven's Estrela Kodiak

Reserve Winners Dog
Riverwaves Rocks And Rolls


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Valkyrie We're No Angels

Reserve Winners Bitch
Seabury's Petite Soucie

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Esmonds Piece Of My Heart

Best Of Opposite Sex
Esmonds Born To Be Wild

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Esmonds Piece Of My Heart

Best Puppy In Breed
Esmonds Nor'easter


Winners Dog: (1-3-0-0)
Esmonds Born To Be Wild


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Esmonds Piece Of My Heart

Reserve Winners Bitch
Esmonds Nor'easter

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Vanderbilt's Back In The Saddle

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Select Dog
Ch Roka's Rock 'N Roll Rhythm


Winners Dog: (2-1-2-0)
Vanderbilt's Back In The Saddle

Reserve Winners Dog
Vanderbilt's Ride The Rim


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Vanderbilt's Stolen Sapphire

Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Eugen Arya Chanel



Judge: John Reeve-Newson (Dr)

Best Of Breed: 7 pts (3-2-2-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
Ch Unicornhill's Broke The Bank

Best Of Winners: (3-2-2-1)
Kristari's Northern Aurum

Best Puppy In Breed
Ch Unicornhill's Broke The Bank

Select Dog
GCh Snowmist's Zip Zap What's That


Winners Dog: (3-2-2-1)
Kristari's Northern Aurum

Reserve Winners Dog
Unicornhill's Crime Scene


Winners Bitch: (3-2-2-1)
Snowmist's Mackenzie

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kharacter Kween





Group 4 - James Reynolds Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   37
Group 2nd   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   35
Group 3rd   Ch High Pointe Earth Angel   Russell Terrier   33
Group 4th   GCh Lackyle Bairille Dubailt   Staffordshire Bull Terrier   31
BPIG   
Ch Keepsake's Raise Your Glass
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxbend Keeping The Status   Parson Russell Terrier   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Meadowlake Midnight Rider

Best Of Opposite Sex
Bannerkin's Gamebird



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Bannerkin's Gamebird

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Glitter Stars Don Pedro At Essexshire

Best Of Opposite Sex
Ch Jewels She's All That

Select Dog
Ch Axelbelle Zdenek Archi The Red



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Jewels Cinnamon Spice From Afar

Reserve Winners Bitch
Axelbelle Khaleesi Stormborn

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Carradine Sir William

Best Of Opposite Sex
GCh Syryn Paisley Of Misty Isle

Best Puppy In Breed
Syryn Perfect Storm

Select Dog
GCh Fergus Ahead Of The Pack



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Syryn Perfect Storm

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Zlatapraha Primrose At Sandant



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glahms Sargent Pepper



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Abberann Derbla



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote's No Looking Back



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jetcity The Kingsman At Kairos






Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch High Pointe Earth Angel

Best Of Opposite Sex
Lake Effect's Bleeds Blue


Winners Dog: (1-0-0-1)
Lake Effect's Bleeds Blue


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana

Best Of Opposite Sex
Ch Ebonylyn's Prince Harold

Best Puppy In Breed
Ch Ebonylyn's Prince Harold



Winners Bitch: (0-4-1-1)
Ebonylyn's Tiffanys Contessa

Reserve Winners Bitch
Silvershadow Head Over Heels

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Of Opposite Sex
Chess Circle Round To Tayann

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Best Puppy In Breed
Blayloch Lil Razclin' Scalawag


Winners Dog: (2-2-1-0)
Blayloch Lil Razclin' Scalawag

Reserve Winners Dog
Tarabelle Of Jock Stuart


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Chess Circle Round To Tayann

Reserve Winners Bitch
Glenroslin's Mary Queen O Scots

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Keepsake's Raise Your Glass

Best Of Opposite Sex
Killeshin Dunluce Kailin

Best Puppy In Breed
Ch Keepsake's Raise Your Glass



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Killeshin Dunluce Kailin

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lackyle Bairille Dubailt

Select Dog
GCh Clandara's I'm The One



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
Blythfell Simply Sadie



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Blythfell Simply Sadie





Group 5 - Edd Bivin Top Dog
Points
Group 1st    Amulet's Printz Of Red Sky   Miniature Pinscher   59
Group 2nd   
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle
  Yorkshire Terrier   58
Group 3rd   
GCh Lionking Captain America
  Pekingese   57
Group 4th   
GCh St Johns Independence Day At Whichwire
  Griffon (Brussels)   49
BPIG    Laurelgates Laird   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Romiche Temple Bell
  Pekingese   0
Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
Ch Kinvaar Brodick

Best Of Opposite Sex
Chrys-Haefen Cherry Bomb

Best Of Winners: (3-2-1-0)
Chrys-Haefen Cherry Bomb

Best Puppy In Breed
Chrys-Haefen Cherry Bomb


Winners Dog: (3-2-1-0)
Karlee Gray Stone Stuart At Cempa

Reserve Winners Dog
Embee's Tasmanian Night


Winners Bitch: (3-2-1-0)
Chrys-Haefen Cherry Bomb

Reserve Winners Bitch
Karidana Princess Fifi

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Cogie's Force Of Kimi

Best Puppy In Breed
Cogie's Force Of Kimi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Cogie's Force Of Kimi


Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Nine Golden Tails Of Lore

Best Of Opposite Sex
Ethereal Ashella's Coco Butter Kisses


Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh St Johns Independence Day At Whichwire

Best Of Opposite Sex
Ch Xotic N Galaxie Always Bet On Black

Select Dog
GCh Courage Brabary Town



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Tickitbou's Oops I Did It Again

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 10 pts (2-3-3-3)
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgates Laird

Best Of Winners: (2-3-3-3)
Olhavana's Summer Spirit

Best Puppy In Breed
Ch Laurelgates Laird

Select Dog
GCh Selah Leavin N Impression

Select Bitch
Ch Old Havana's Totally Breezy


Winners Dog: (2-3-3-3)
Almendares Show Must Go On

Reserve Winners Dog
Oldhavana's Phoenix At Sandant


Winners Bitch: (2-3-3-3)
Olhavana's Summer Spirit

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Lady To Di For

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cantex BlueJays' Top Dog



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Amulet's Printz Of Red Sky


Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Heaven Sent Raven To Rockalily

Best Of Opposite Sex
GCh Aubelle's Daughter Of Trickery

Best Puppy In Breed
GCh Aubelle's Daughter Of Trickery


Winners Dog: (1-0-1-1)
Aubelle's Lord Of The Stars


Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (0-3-4-1)
GCh Lionking Captain America

Best Of Opposite Sex
GCh LionKing Glory Days

Best Puppy In Breed
Lotus Que Sera Sera

Select Dog
GCh Dreamville Jersey Boy



Winners Bitch: (0-3-4-1)
Lotus Que Sera Sera

Reserve Winners Bitch
Holifield's Eskimo Kisses

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Pinecrest Impossible To Ignore

Best Of Opposite Sex
Ch Tinyprints Pure Obsession

Best Puppy In Breed
Pinecrest Impossible To Ignore



Winners Bitch: (2-2-1-1)
Pinecrest Impossible To Ignore

Reserve Winners Bitch
Winterhaven Against All Odds

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Pomroth Sweet Zephyr



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 13 pts (1-3-6-4)
Ch Eaglesdare Wicket's Got The Ticket

Best Of Opposite Sex
Ch Lyntoms Pretty Penny

Best Of Winners: (1-3-6-4)
Jimary's Dance'n In The Dark

Best Puppy In Breed
Jimary's Dance'n In The Dark

Select Dog
GCh Jimary's Ka Ching

Select Bitch
Ch Gibby's Hurricane Bella


Winners Dog: (1-3-6-4)
Jimary's Mr Smuckers


Winners Bitch: (1-3-6-4)
Jimary's Dance'n In The Dark

Reserve Winners Bitch
Xoe's Hot N Heavy

Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee



Judge: Edd Bivin

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pazzo's Pappy Van Winkle







Group 6 - James Moses Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   31
Group 2nd   
GCh Valpo's Man Of Steele
  French Bulldog   27
Group 3rd   
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre
  Keeshond   19
Group 4th   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   15
BPIG    Six Stars Lion King   Lhasa Apso   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashmoors Rosehall's Mr.Phil   French Bulldog   0
Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lenbullan Czarina Camila



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lenbullan Czarina Camila

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Eki Zimurrak Lazy Song

Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play



Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Shenandal's My Kind Of Joy

Best Puppy In Breed
Koira Shadowhunter's Dream



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Koira Shadowhunter's Dream

Judge: James Moses

Best Of Breed: 7 pts (2-3-3-0)
GCh Valpo's Man Of Steele

Best Of Opposite Sex
Foxmoor Petite Cherie Bien Agence

Best Of Winners: (2-3-3-0)
Konigliche Archie

Select Dog
GCh A'Vigdors Progressus


Winners Dog: (2-3-3-0)
Konigliche Archie

Reserve Winners Dog
Eastonite Zaman


Winners Bitch: (2-3-3-0)
Foxmoor Petite Cherie Bien Agence

Reserve Winners Bitch
Konigliche Adele

Judge: James Moses

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre

Best Of Opposite Sex
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice

Best Puppy In Breed
Ch Keesridge Echo Across An Ocean

Select Dog
Ch Keesridge Echo Across An Ocean



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Keesridge Set Fire To Th'Reign

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Puppy In Breed
Six Stars Lion King


Winners Dog: (1-0-1-0)
Six Stars Lion King


Judge: James Moses

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Bellefleet's Electric Drive

Best Of Opposite Sex
Bellefleet's Under The Radar

Best Of Winners: (2-1-0-2)
Bellefleet's Open Highway

Best Puppy In Breed
Bellefleet's Open Highway

Select Bitch
Ch Asa's Crazy One More Time


Winners Dog: (2-1-0-2)
Bellefleet's Under The Radar

Reserve Winners Dog
LeeAnn N Honey Bear's Freedom


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Bellefleet's Open Highway

Judge: James Moses

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Gardenpath Dark Horse

Best Puppy In Breed
Kandansk Invincible



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Kandansk Invincible

Reserve Winners Bitch
Sanvar's Dance To The Music

Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kortar's Konstantina

Best Puppy In Breed
Kortar's Konstantina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kortar's Konstantina

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Ahkama Losar Khampa

Best Puppy In Breed
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama


Winners Dog: (1-0-1-0)
Ci Ni Tag-Tu Trinleh Yeti Ahkama




Group 7 - James Moses Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   50
Group 2nd   
Haystac's Montgomery The Spartan General
  Old English Sheepdog   46
Group 3rd   
Ch Sonoma's Lover Of The Light
  German Shepherd Dog   44
Group 4th   
MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   30
BPIG   
MNM's Soleila du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Regaloake's Strawberry Refresher   Shetland Sheepdog   0
Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bluforewe Royal Consult Lord M

Best Of Opposite Sex
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: James Moses

Best Of Breed: 7 pts (2-1-2-3)
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd

Best Of Opposite Sex
Ch Robin's Magnificient Oona

Best Of Winners: (2-1-2-3)
Aleshanee Dasher

Select Dog
GCh Vulcan's Take It To The Limit

Select Bitch
GCh Catori's Lose My Mind @ Riomesa


Winners Dog: (2-1-2-3)
Riomesa Friends Forever

Reserve Winners Dog
Robin's Dapplecreek Dalliance


Winners Bitch: (2-1-2-3)
Aleshanee Dasher

Judge: James Moses

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch MNM's Soleila du Belgiador

Best Of Opposite Sex
Ch MNMs Monaco du Belgiador

Best Puppy In Breed
Ch MNM's Soleila du Belgiador

Select Dog
Ch De La Pagaille Srgt. Pepper



Winners Bitch: (0-2-2-1)
De La Pagaille Honey Pie

Reserve Winners Bitch
Unique's Build Me A Dynasty

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Bellaclan Bugatti

Best Of Opposite Sex
Ch Hollowshot Tag Your It



Judge: James Moses

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine

Best Of Opposite Sex
GCh Comeaway Destination

Select Bitch
GCh Omega Magic Touch



Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Shadagrace Myst O'er The Moon

Select Dog
GCh Maplemyst's Moonshadow



Judge: James Moses

Best Of Breed: 13 pts (4-5-2-3)
Ch Sonoma's Lover Of The Light

Best Of Opposite Sex
Styleflite's Where's The Beef

Best Of Winners: (4-5-2-3)
Styleflite's Where's The Beef

Best Puppy In Breed
Jegi Vom Burgimwald

Select Dog
Ch Kriss-D's Johnny B Good U Two

Select Bitch
Ch Moda's Summer Star Raylex Chablis


Winners Dog: (4-5-2-3)
Styleflite's Where's The Beef

Reserve Winners Dog
Raylex's Branydn Moda Billyjo


Winners Bitch: (4-5-2-3)
Jegi Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Survival's Sirena

Judge: James Moses

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Haystac's Montgomery The Spartan General

Select Dog
Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills


Judge: James Moses

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Lynphil Endeavour

Best Of Opposite Sex
Lynphil Delectable

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Lynphil Endeavour

Best Puppy In Breed
Lynphil Delectable


Winners Dog: (2-2-0-0)
Lynphil Endeavour

Reserve Winners Dog
Blueshadow's The Butler Did It


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Lynphil Delectable

Reserve Winners Bitch
Melodaly Princesse Zelda

Judge: James Moses

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Best Of Opposite Sex
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion

Best Of Winners: (1-2-4-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge

Best Puppy In Breed
Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Dog: (1-2-4-0)
Edgebrook's Zorro's Revenge


Winners Bitch: (1-2-4-0)
Heulwen Yasashiikuma Grand Illusion

Reserve Winners Bitch
Edgebrook Mischief Maker

Judge: James Moses

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winddancer Getup And Boogie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winddancer Getup And Boogie

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By