Red Deer & District Kennel Club
Saturday, October 12, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
Ghostpine Staffordshire Terriers
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski
www.facebook.com/GhostPine-Staffordshire-Bull-Terriers


Best In Show
Judge: Hans van den Berg
Bouvier des Flandres  
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
Points: 397 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Hans van den Berg
Ibizan Hound  
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
Points: 332
Best Puppy In Show
Judge: Hans van den Berg
Chinese Crested   Sol'tanto Zaffiro Stellato
Best Baby Puppy In Show
Judge: Hans van den Berg
Chow Chow  
Chowridge Missy Lianne At Budasbest
Best Veteran In Show
Judge: Hans van den Berg
Great Dane  
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
Best Brace In Show
Judge: Hans van den Berg
Tibetan Terrier 
GCh Oneeto's Keeper To Carry On & Tibetan Terrier 
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew








Group 1 - Kathrine Grant Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain
  Setter (English)   62
Group 2nd    Summits Golden Slam Princess   Retriever (Golden)   61
Group 3rd   GCh Windwood Celestial Starlight   Setter (Irish)   51
Group 4th   
Wulymut's Oh Henry
  Barbet   48
BPIG   
Helm's Daisy
  Setter (Irish)   N/A
Best Baby Puppy In Group    DuValin Jersey Boy   Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Veteran In Group   
GCh Taffy's Irish I Was Huntin
  Retriever (Golden)   0
Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wulymut's Oh Henry

Best Of Opposite Sex
Wulymut's Noodle

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wulymut's Oh Henry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wulymut's Oh Henry


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wulymut's Noodle





Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-0-3-2)
Ch Clarity Go'n Big With VJK-Myst

Best Of Opposite Sex
Ch Whisperfield Pipedream Taliskr

Best Puppy In Breed
Ch Whisperfield Pipedream Taliskr

Select Dog
Ch Grassridge Applied Force

Select Bitch
GCh Localuna's Viva La Revolution



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Birdztheword Too Humble To Brag

Best Of Opposite Sex
Inglis Above The Stars

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Inglis Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Inglis Shoot For The Stars

Select Dog
Ch Itzawhat's All In


Winners Dog: (1-3-2-0)
Inglis Shoot For The Stars


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Inglis Above The Stars

Reserve Winners Bitch
Inglis Chanda's Magical Light

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
Ch Summits Golden Slam Princess

Best Of Opposite Sex
GCh Verdoro's Saving Silverman

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Eirene's Peep Show

Best Puppy In Breed
Eirene's Peep Show


Winners Dog: (2-6-1-1)
Eirene's Chase N Chicks

Reserve Winners Dog
Taffy's Tynehead Storm Of Bruin


Winners Bitch: (2-6-1-1)
Eirene's Peep Show

Reserve Winners Bitch
Taffy's Twin Storm Jayda

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 12 pts (4-5-0-4)
Ch Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen

Best Of Opposite Sex
Lab'SPB Ghost Buster

Best Of Winners: (4-5-0-4)
Lab'SPB Ghost Buster

Best Puppy In Breed
Lab'SPB Ghost Buster

Select Bitch
GCh Cambridge's Yabba Dabba Doozie


Winners Dog: (4-5-0-4)
Lab'SPB Ghost Buster

Reserve Winners Dog
Cambridge's Frankly My Dear


Winners Bitch: (4-5-0-4)
Labralaynes White Liar

Reserve Winners Bitch
Denlyn's Romulin Wyne

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 6 pts (2-4-1-0)
Ch Tollwest Royal Canadian Mint

Best Of Opposite Sex
Tollwest Mint To Be

Best Of Winners: (2-4-1-0)
Tollwest Creme Caramel

Best Puppy In Breed
Tollwest Creme Caramel


Winners Dog: (2-4-1-0)
Tollwest Creme Caramel

Reserve Winners Dog
Rough And Tough Of Great Pleasure


Winners Bitch: (2-4-1-0)
Tollwest Mint To Be

Reserve Winners Bitch
Tollwest Zenko Umi

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sevenoaks Earth Wind And Rain



Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Windwood Celestial Starlight

Best Puppy In Breed
Helm's Daisy

Select Bitch
Ch Eltin's Persnickety Spice



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Helm's Daisy

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Ch Nikomidiya Ice Ice Baby

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Rachris Stop The Chatter

Best Puppy In Breed
Rachris Stop The Chatter

Select Bitch
GCh Sunshuel Rock Me


Winners Dog: (1-2-1-2)
Rachris A Spark In The Dark


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Rachris Stop The Chatter

Reserve Winners Bitch
Brandia's Spark In The Dark

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
Winauby's Watch't

Select Bitch
Ch Winauby's Xotic Tango



Winners Bitch: (0-4-0-1)
Winauby's Watch't

Reserve Winners Bitch
Absolute Happy Winged Dream

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves

Best Of Opposite Sex
Kayterra's CatchMeIfYouCan



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kayterra's CatchMeIfYouCan

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle

Best Of Opposite Sex
Koping WinWeim Rockin The Crue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle

Best Puppy In Breed
Koping WinWeim Rockin The Crue


Winners Dog: (1-1-0-0)
Koping WinWeim Rockin The Crue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Greyghost's Fuzzy Blu Chevelle





Group 2 - Eric Liebes Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   42
Group 2nd   GCh Windrock Life Is A Highway   Greyhound   41
Group 3rd   
Ch Matsutakes Rhythm N Blues
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   38
Group 4th   
GCh Ethos N Eros Pseudonym
  Whippet   35
BPIG   
Vindachs Colours Of The Wind
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Matsutakes Moments Reflection   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Gryphon's Shangri La Magic
  Ibizan Hound   0
Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pahlavi Affirmed

Best Puppy In Breed
Pahlavi Affirmed


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pahlavi Affirmed


Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Winners Dog: (1-0-0-0)
Noblewinds A Wakh Among The Stars


Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summit Special Vintage



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GCh Telford's Pump Up The Volume

Best Of Opposite Sex
Telford's Calling The Shots

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Telford's Calling The Shots

Best Puppy In Breed
Telford's Made For Glory


Winners Dog: (1-3-0-1)
Telford's Calling The Shots


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Telford's Made For Glory

Reserve Winners Bitch
Tekera The Imperor's Treasure

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Boru's Grace Too



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Boru's Grace Too

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Justart's White Hot Sonya To Taugo



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 10 pts (1-6-3-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
Galewinns Piazza Del Campo

Best Of Winners: (1-6-3-1)
Galewinns Piazza Del Campo

Best Puppy In Breed
Vindachs Colours Of The Wind

Select Dog
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Select Bitch
Ch RHK Mochas Melody In Stripes


Winners Dog: (1-6-3-1)
Teckelwood RHK Night Frost


Winners Bitch: (1-6-3-1)
Galewinns Piazza Del Campo

Reserve Winners Bitch
Vindachs Colours Of The Wind

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Stretch Limo



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Matsutakes Rhythm N Blues

Best Of Opposite Sex
Wagswell's Nuclear Reaction

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wagswell's Nuclear Reaction

Best Puppy In Breed
Wiretap Zinging In The Rain


Winners Dog: (1-1-0-1)
Wagswell's Nuclear Reaction


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wiretap Zinging In The Rain

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Best Of Opposite Sex
K Trail Blazer Fenrir

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Morningstar Vixen


Winners Dog: (1-1-0-0)
K Trail Blazer Fenrir


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pikkinokka's Morningstar Vixen

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Windrock Life Is A Highway

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock Roadhouse Blues

Select Bitch
Ch Lakilanni Dreamwindz Footloose



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hawkhaven Autumn Mist



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Hawkhaven Autumn Mist

Reserve Winners Bitch
Heathview Francesca

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ridgeville's Lena Bea

Best Puppy In Breed
Ridgeville's Lena Bea



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ridgeville's Lena Bea

Judge: Eric Liebes

Best Of Breed: 8 pts (2-2-3-2)
GCh Ethos N Eros Pseudonym

Best Of Opposite Sex
GCh SDW Dreamwindz Eyedoll

Best Of Winners: (2-2-3-2)
Tarrango's One For The Money

Best Puppy In Breed
Manorcourt's Gold Rush

Select Dog
Ch Lynallan's Talk About Me

Select Bitch
GCh Brushwood Meant To Be


Winners Dog: (2-2-3-2)
Tarrango's One For The Money

Reserve Winners Dog
Lynallan's Double Talk


Winners Bitch: (2-2-3-2)
Manorcourt's Gold Rush

Reserve Winners Bitch
Dreamwindz Veuve Clicquot





Group 3 - Wanda Spediacci (Dr) Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Newalba Tagcrest Charmed One
  Boxer   104
Group 2nd   
Ch Mytuk's The Main Event
  Alaskan Malamute   88
Group 3rd   
Ch Innovations Dutch Destroyer
  Schnauzer (Giant)   75
Group 4th   GCh Titanbear Quidi Vdi   Newfoundland   73
BPIG   
Brauchar Rich And Rare
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Nasha Gordost Nelson
  Samoyed   0
Best Veteran In Group   
GCh Kiltic Daynakin HunymoonNVegas
  Great Dane   0
Best Brace In Group   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 12 pts (3-5-3-2)
Ch Mytuk's The Main Event

Best Of Opposite Sex
Keikewabic's Sanekats Simba

Best Of Winners: (3-5-3-2)
Tonomi's Shout It Out Loud

Best Puppy In Breed
Tonomi's Shout It Out Loud

Select Dog
Ch Glaciermist Arctic Outlaw

Select Bitch
Ch Koyuk's Justa Little Misbehavin


Winners Dog: (3-5-3-2)
Tonomi's Shout It Out Loud

Reserve Winners Dog
TaolanQuest Grey Wind


Winners Bitch: (3-5-3-2)
Keikewabic's Sanekats Simba

Reserve Winners Bitch
Tyohni's Lady Freya

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GCh Prairiegems Boomkanani Irawaru

Best Of Opposite Sex
GCh Tailspins National Treasure

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Tailspins Northern Reflections

Best Puppy In Breed
Alpinemist's Wish Upon A Star

Select Dog
GCh Tailspins My Heart Soars


Winners Dog: (3-3-3-1)
Tailspins Northern Reflections

Reserve Winners Dog
Alpinemist's I Can Fly


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Alpinemist's Wish Upon A Star

Reserve Winners Bitch
Susa's Grier

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 15 pts (4-3-4-5)
GCh Newalba Tagcrest Charmed One

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Certainly I Can

Best Of Winners: (4-3-4-5)
Newalba's Seductive Sorceress

Best Puppy In Breed
Briante's Diamonds Are Forever

Select Dog
GCh Tybrushe's Livin Notoriety

Select Bitch
GCh Samson's Chili Gone Bad


Winners Dog: (4-3-4-5)
Rachris Spirit Of Glenstrae

Reserve Winners Dog
Newalba N Novera's Gie It Laldy


Winners Bitch: (4-3-4-5)
Newalba's Seductive Sorceress

Reserve Winners Bitch
Briante's Diamonds Are Forever

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
Ch Bolder Rockabull SpecialSlayer

Best Of Opposite Sex
Ch Allyrae's Stormin Norman

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Kenterains Raisin Hope

Best Puppy In Breed
Kenterains Raisin Hope

Select Dog
Ch Bolder's Special Kind Of Chaos


Winners Dog: (2-1-2-1)
Sycalcade's Fly For Freedom

Reserve Winners Dog
Bolder N Sycalcade Special Venture


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Kenterains Raisin Hope

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget

Best Of Opposite Sex
Ch Avitus' Baba Yaga

Select Bitch
Ch Island Reign's Candy Crush



Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (3-1-5-0)
GCh Mojave's Gateway To Gold

Best Of Opposite Sex
Janterra's The Devils Back

Best Of Winners: (3-1-5-0)
Brauchar Rich And Rare

Best Puppy In Breed
Brauchar Rich And Rare

Select Dog
Ch Mojave's Obsidian


Winners Dog: (3-1-5-0)
Brauchar Rich And Rare

Reserve Winners Dog
Tor Zvezdnyi Strazh


Winners Bitch: (3-1-5-0)
Janterra's The Devils Back

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
ATG's French Kissing Life

Best Of Opposite Sex
GCh Liveskys A Wish Ur Heart Makes

Best Of Winners: (2-1-1-2)
ATG's French Kissing Life

Best Puppy In Breed
ATG's French Kissing Life

Select Dog
Ch Cilka's Iron Giant


Winners Dog: (2-1-1-2)
ATG's French Kissing Life

Reserve Winners Dog
Regalblack's Sweet Red Kupid


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Britlinblues Quinnsea East2West

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Bendegeit's Arson Around

Best Puppy In Breed
Lizona's All For One


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lizona's All For One


Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Scarlett Del Vezuvia Mastino

Best Of Opposite Sex
Enzo Od Janiho

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Enzo Od Janiho

Best Puppy In Breed
Crooks Mastinos Baby Doll


Winners Dog: (1-1-0-1)
Enzo Od Janiho


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Crooks Mastinos Baby Doll

Judge: Kathrine Grant

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Of Opposite Sex
Ch Trillium's Mystique

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Ventdunord Rises From The Flame

Best Puppy In Breed
Prairiehomes Super Nova

Select Dog
Ch Lacharity's Blizzard Of Oz Des Oursons De Sva

Select Bitch
GCh Vent du Nord Charlevoix En Reve


Winners Dog: (2-5-2-2)
Titanbear The Beat Goes On

Reserve Winners Dog
Longship's Asvaldr


Winners Bitch: (2-5-2-2)
Ventdunord Rises From The Flame

Reserve Winners Bitch
Nautica's Great Big Sea

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Bento Breno De Agua

Best Of Opposite Sex
Velcro Phoebe Snow Bella



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Velcro Phoebe Snow Bella

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 5 pts (3-2-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
JungerSohn A Story Four The Ages

Best Of Winners: (3-2-1-0)
2infinity Hawker Hurricane Gold Coin

Best Puppy In Breed
Eirian's Utter Kaos At Rugerlane


Winners Bitch: (3-2-1-0)
JungerSohn A Story Four The Ages

Reserve Winners Bitch
Ashemburg Kizz My Frozen Asset

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy

Best Of Opposite Sex
Ch Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Ariel Levi

Best Puppy In Breed
Ch Polar Mist Lil Miss Fancy Pants

Select Dog
Ch Sershan's Premiere Misha


Winners Dog: (2-2-2-1)
Ariel Levi

Reserve Winners Dog
Snowfire's Go Your Own Way


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Snowfire's Hundred Acre Wood

Reserve Winners Bitch
Lunasea Hike North To Sershan

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Innovations Dutch Destroyer



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Histyle's Make It Rain

Judge: Wanda Spediacci (Dr)

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
GCh Debalys Christmas Caper

Best Of Opposite Sex
Ch Echoing Winds Destiny Whirlwind

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Debalys Spring Fling

Best Puppy In Breed
Debalys Spring Fling

Select Dog
Ch Debalys Kick Start My Heart


Winners Dog: (3-3-2-1)
Bingo-Bongo

Reserve Winners Dog
Arcticsun's Marksman


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Debalys Spring Fling

Reserve Winners Bitch
Excaliburs' Enchanted Rose





Group 4 - Arthur Fry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quarrydene's Masterpiece
  Cairn Terrier   31
Group 2nd   
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy
  American Staffordshire Terrier   23
Group 3rd   
GChEx Krisma's X Marks The Spot
  Kerry Blue Terrier   22
Group 4th   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   21
BPIG    Hopecharm Rodeo Cowboy   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Amarantine’s Valiant Raider
  Bull Terrier (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
GCh BlueGKs Feel The Noyz
  Rat Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh BlueGKs Feel The Noyz
  Rat Terrier   0
Best Brace In Group   
Ch Kilshans Back In Black
  Rat Terrier   0
Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Acebreeders Mischeif Managed

Best Puppy In Breed
Acebreeders Mischeif Managed



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Acebreeders Mischeif Managed

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Ganymede's Holy Grail

Best Of Opposite Sex
Bodacious Chock Full Of Sugar

Best Puppy In Breed
Bodacious Chock Full Of Sugar



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Bodacious Chock Full Of Sugar

Reserve Winners Bitch
Zealous Remember Striker's Zoe

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sweet Sharks Of Dubois Charisma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sweet Sharks Of Dubois Charisma

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Bullydust Sussex At Lady Sylvia

Best Of Opposite Sex
Anarchy Spinning Bull

Best Puppy In Breed
Anarchy Spinning Bull


Winners Dog: (1-0-0-1)
Anarchy Spinning Bull


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 7 pts (1-4-2-1)
Ch Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Quarrydene's Double Trouble

Best Of Winners: (1-4-2-1)
Quarrydene's Double Trouble

Best Puppy In Breed
Quarrydene's Key To My Heart

Select Dog
Ch Tarahill's Celtic Fire

Select Bitch
Ch Beguiling Gnome For The Day


Winners Dog: (1-4-2-1)
Quarrydene's Key To My Heart


Winners Bitch: (1-4-2-1)
Quarrydene's Double Trouble

Reserve Winners Bitch
Checkers Beyond Compare

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Krisma's X Marks The Spot



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tolyn's Knight Commander


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tucks Hey Rey

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Kilshans Back In Black


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kilshans Art Of Noyz


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mapherna's Fixin It Good Felix

Best Puppy In Breed
Mapherna's Fixin It Good Felix


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mapherna's Fixin It Good Felix


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power

Best Of Opposite Sex
Langholm's Legacy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Langholm's Mactyrus

Best Puppy In Breed
Langholm's Mactyrus


Winners Dog: (1-1-1-0)
Langholm's Mactyrus


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Langholm's Legacy

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Daydream Kissing Sixth Gear

Best Of Opposite Sex
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hopecharm Rodeo Cowboy

Best Of Opposite Sex
Giles Counting Stars For Mavs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hopecharm Rodeo Cowboy

Best Puppy In Breed
Hopecharm Rodeo Cowboy


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hopecharm Rodeo Cowboy


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Giles Counting Stars For Mavs





Group 5 - Hans van den Berg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   51
Group 2nd    Sol'tanto Zaffiro Stellato   Chinese Crested   49
Group 3rd   
Diavolino's A Kiss For Luck
  Italian Greyhound   40
Group 4th   
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan
  Pug   38
BPIG    Sol'tanto Zaffiro Stellato   Chinese Crested   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Angelheart'n'Chickadee Here Comes The Boom
  Havanese   0
Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon

Best Of Opposite Sex
Afpint's Tiny Dancer

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Ryzanns Obsidion Oberon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Afpint's Tiny Dancer

Reserve Winners Bitch
Ryzanns Lady Norma Jean

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Mingchen Pots Of Gold

Best Of Opposite Sex
Karlee Graystone Broadway Melody

Select Dog
Ch Kewpy's Cepos Gustof



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Karlee Graystone Broadway Melody

Reserve Winners Bitch
Turretbank Plum Pretty

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dafawn's Dragon Slayer



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Misty Meadow's Love Of My Life-PC



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Best Of Opposite Sex
Sol'tanto Zefira d'Amore

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Best Puppy In Breed
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Select Dog
GCh Zen's Shake It Up

Select Bitch
GCh Crestars Blitzy Saylz HL


Winners Dog: (2-3-2-2)
Sol'tanto Zaffiro Stellato

Reserve Winners Dog
Willowglyn Captain Morgan


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Sol'tanto Zefira d'Amore

Reserve Winners Bitch
Taja Viva La Vivienne

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Karakorum's Northern Lights

Best Of Opposite Sex
GCh Karakorum's Flashdance



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Magic Montana's Rare Gem At Rumor

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Roterr Griff Alisa

Best Of Opposite Sex
Ch Wynzall Kid Galahad

Best Puppy In Breed
Ch Wynzall Kid Galahad



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
Ch Christa's Jumpy Clown Replay Of Moment

Best Of Opposite Sex
Ch Bailemos Who's That Girl


Winners Dog: (1-0-2-1)
Seda's Sun Rises With Lucido


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Diavolino's A Kiss For Luck

Best Puppy In Breed
Diavolino's A Kiss For Luck



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Diavolino's A Kiss For Luck

Reserve Winners Bitch
Diavolino's Kiss The Dealer

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Copperspurs Lights Up The Night At Littlefeat

Best Puppy In Breed
Copperspurs Lights Up The Night At Littlefeat


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
Ch Brevette Baccarat

Best Of Opposite Sex
Marron True Colours

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Marron True Colours

Best Puppy In Breed
Kildrummy Angel Above Me


Winners Dog: (2-1-2-0)
Kildrummy Angel Above Me

Reserve Winners Dog
Prestwick's Man About Town


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Marron True Colours

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Weitoi Daragon

Best Puppy In Breed
Kane Romans Nadezhdoy


Winners Dog: (2-0-1-0)
Kane Romans Nadezhdoy


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Terra Marie's Hold Your Horses

Best Of Opposite Sex
Ch Tofini Destined For The Screen

Best Puppy In Breed
Ch Tofini Destined For The Screen


Winners Dog: (1-0-0-1)
Terra Marie's Hold Your Horses


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kandyland's Aurora Treasure Of The North


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan

Best Of Opposite Sex
Aisle's Northern Lights



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aisle's Northern Lights

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jolie Douce Douce Folie



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Artemus Tessier Timeless



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Artemus Tessier Timeless

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor

Best Puppy In Breed
Ch Maldonfox Roeders Strait Razor



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Halimeda's York Monte Cristo

Best Of Opposite Sex
Yorkhaven N Cryca Cover Story

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Halimeda's York Monte Cristo

Best Puppy In Breed
Yorkhaven N Cryca Cover Story


Winners Dog: (1-1-0-1)
Halimeda's York Monte Cristo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Yorkhaven N Cryca Cover Story





Group 6 - Arthur Fry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   37
Group 2nd   
GCh Oneeto's Keeper To Carry On
  Tibetan Terrier   36
Group 3rd   
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam
  Schipperke   34
Group 4th   
GCh Vista Steal The Moon
  Keeshond   30
BPIG   
Adominos Ringside Chatter
  Tibetan Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Chowridge Missy Lianne At Budasbest
  Chow Chow   0
Best Veteran In Group   GCh Robobull Fabelhaft Dream Girl   French Bulldog   0
Best Brace In Group   
GCh Oneeto's Prairie Golden Renew
  Tibetan Terrier   0
Best Brace In Group   
GCh Oneeto's Keeper To Carry On
  Tibetan Terrier   0
Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Ruby La Peregrina MacKendrick



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Sonita's Dancing With The Stars

Reserve Winners Bitch
Klee Smooth As Brie

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Soba Cruising The Iroc Strip

Best Puppy In Breed
Ch Rugerlane's Legend Of The Jungle

Select Dog
Ch Rugerlane's Legend Of The Jungle



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 3 pts (2-0-1-1)
Ch ChowRidge Jed Da Bear

Best Of Opposite Sex
Ch ChowRidge Jewels In Rough

Best Puppy In Breed
Ch ChowRidge Jed Da Bear




Winners Dog: (1-1-2-2)
Echoview N Auscan Nu Game Plan


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Echoview Auscan St Clouds Girl

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Berlane Casta Spell By Gernada

Best Of Opposite Sex
Romcana Adam Jacson

Best Puppy In Breed
Romcana Adam Jacson


Winners Dog: (1-0-1-1)
Romcana Adam Jacson


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Aine Anabel

Best Of Opposite Sex
Newtonbears Echo From The Sky

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Aine Anabel

Best Puppy In Breed
Aine Anabel


Winners Dog: (1-3-0-0)
Newtonbears Echo From The Sky


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Aine Anabel

Reserve Winners Bitch
Marymay Berry

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vista Steal The Moon



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Keja Sonora Gem In The Mist

Best Puppy In Breed
Keja Sonora Gem In The Mist



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Keja Sonora Gem In The Mist

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sintaro Ultra Manners Are Optional


Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Ramar's Dragon Prince @ Jam

Best Of Opposite Sex
Bonchien Notorious V Jet

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Monterrez Superstar


Winners Dog: (2-1-1-0)
Monterrez Superstar

Reserve Winners Dog
Bonchien New York Minute V Jet


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Bonchien Notorious V Jet

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Sunside Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Mydream's Shall We Dance

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Sunside Never Say Never

Best Puppy In Breed
Mydream's Shall We Dance


Winners Dog: (1-4-0-0)
Sunside Never Say Never


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Mydream's Shall We Dance

Reserve Winners Bitch
Sunside Rhythm Of The Night

Judge: Arthur Fry

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Oneeto's Keeper To Carry On

Best Of Opposite Sex
Adominos Ringside Chatter

Best Puppy In Breed
Adominos Ringside Chatter



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Adominos Ringside Chatter



Group 7 - Hans van den Berg Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   64
Group 2nd   Ch Emmy's Simply Orange   Shetland Sheepdog   61
Group 3rd    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   46
Group 4th   
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind
  Welsh Corgi (Cardigan)   43
BPIG    Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Winsomoors Truth Be Told   Bearded Collie   0
Best Veteran In Group   
GChEx Bearspaw Sampo
  Finnish Lapphund   0
Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 8 pts (3-4-2-0)
Ch Saffire's Simply Sensational

Best Of Opposite Sex
Saffire's You Had Me At Hello

Best Of Winners: (3-4-2-0)
Kiji New Amsterdam

Best Puppy In Breed
Kiji New Amsterdam

Select Dog
GCh Sheep's Kin Summer Solstice


Winners Dog: (3-4-2-0)
Kiji New Amsterdam

Reserve Winners Dog
Casselcreek Sirocco


Winners Bitch: (3-4-2-0)
Saffire's You Had Me At Hello

Reserve Winners Bitch
Kiji Pokerface

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ragtyme Soul Of Motion

Best Of Opposite Sex
Shaggylane's Pandemonium

Best Puppy In Breed
Hpnotiq's Prairie Sunrise



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Shaggylane's Pandemonium

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's Prairie Sunrise

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Cardoness Omniscient Victress

Best Of Opposite Sex
GCh OTCh Maggray's N' Credible Journey

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Cardoness Omniscient Victress

Best Puppy In Breed
Cardoness Omniscient Victress


Winners Dog: (2-1-1-0)
Omniscient's Braveheart

Reserve Winners Dog
Omniscient Shades Of Ares


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Cardoness Omniscient Victress

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Abfab Trisilver Ur Meant To Be



Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven

Best Of Opposite Sex
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Gracelyn's Hot And Spicy Pepper

Reserve Winners Bitch
Angelbrin's Alberta Rose Breugel

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Rainycreek Tallywood Audacity

Best Of Opposite Sex
Charvell's I Walk The Line

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Rainycreek Tallywood Audacity

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Audacity


Winners Dog: (1-4-0-0)
Charvell's I Walk The Line


Winners Bitch: (1-4-0-0)
Rainycreek Tallywood Audacity

Reserve Winners Bitch
Cardoness Off To The Fair

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Snowventure Karhu's Adventure

Best Of Opposite Sex
Lighthouse Kielo At Bearspaw

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Snowventure Karhu's Adventure

Best Puppy In Breed
Lighthouse Kielo At Bearspaw


Winners Dog: (2-3-0-0)
Snowventure Karhu's Adventure

Reserve Winners Dog
Bearspaw Odin's Tippel


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Lighthouse Kielo At Bearspaw

Reserve Winners Bitch
Tibone Larzac

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Chilco's Eclipse Of Sunflower

Best Puppy In Breed
Mystksand Bee Doo Bee Doo



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Mystksand Bee Doo Bee Doo

Reserve Winners Bitch
Chilco Sunflower Ostrava

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Gerplu Kaffon

Best Of Opposite Sex
Ch Tri-Star Audna Amy

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Gerplu Kaffon

Best Puppy In Breed
Gerplu Kaffon


Winners Dog: (1-1-0-2)
Gerplu Kaffon


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Audurs Sumarsol

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Alta Magnum Blue Moon

Best Of Opposite Sex
Moonbaby's Winter Storm

Best Puppy In Breed
Moonbaby's Winter Storm



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Moonbaby's Winter Storm

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Best Of Opposite Sex
Ch Bluecaleb Remember Tomorrow

Best Puppy In Breed
Wysilot's Rock Of The Ages At Silverspar

Select Dog
GCh Bluecaleb's Loving The Storm


Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 14 pts (6-5-3-1)
Ch Emmy's Simply Orange

Best Of Opposite Sex
Belmark Steal A Blue

Best Of Winners: (6-5-3-1)
Belmark Steal A Blue

Best Puppy In Breed
Zesta Just For Kixx

Select Dog
Ch Prairiemist Sudden Impulse

Select Bitch
GCh Zesta Callisto


Winners Dog: (6-5-3-1)
Zesta Just For Kixx

Reserve Winners Dog
Zesta Prepare To Engage


Winners Bitch: (6-5-3-1)
Belmark Steal A Blue

Reserve Winners Bitch
Zesta Morning Song

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind

Best Of Opposite Sex
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Crosswinds Practical Magic From SDPD

Best Puppy In Breed
Crosswinds Practical Magic From SDPD


Winners Dog: (1-2-1-0)
Crosswinds Thor From SDPD

Judge: Hans van den Berg

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Rosie The Riveter

Select Bitch
Ch Redrose's Black Magic



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Rosie The Riveter

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By