Prairie Canine Academy
Sunday, June 16, 2019 - Show #6



Related Results

Conformation

Friday, June 14 (Show #1)
Friday, June 14 (Show #2)
Saturday, June 15 (Show #3)
Saturday, June 15 (Show #4)
Sunday, June 16 (Show #5)
Sunday, June 16 (Show #6)



Results courtesy of:


-- Elyse Fernets --
GCh. Eleki Xoe’s Superbowl Titan
"Brady"
Breeder/Owner: Elyse Fernets & Leanna Mottus
Handler: Elyse Fernets


Best In Show
Judge: Donna Conod
Spaniel (American Cocker)  
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
Points: 149 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Donna Conod
Griffon (Brussels)  
GCh Roterr Griff Alisa
Points: 125
Best Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Shetland Sheepdog   Shelhaven Miqelon Serendipitus
Best Baby Puppy In Show
Judge: Donna Conod
Akita  
Mojo's Cause'n A Riot With London
Best Altered In Show
Judge: Donna Conod
Great Dane  
GCh Striders SugarSugar V WishMastr








Group 1 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   23
Group 2nd   
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess
  Vizsla (Smooth-Haired)   21
Group 3rd   
Ch Luchan's No Cook'n The Books
  Retriever (Golden)   20
Group 4th   GCh Leith Gramayre Helter Skelter   Weimaraner   12
BPIG   
Ch Mar-K's Here We Go Again!
  Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dunrovins Summer Delight   Retriever (Labrador)   0
Best Altered In Group   
Ch Bondir's Adelaide A Tricaliber
  Spaniel (English Springer)   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Peregrine's Semper Fidelis



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 7 pts (1-1-4-2)
Ch Luchan's No Cook'n The Books

Best Of Opposite Sex
Ch Goldstreak Canza Fire N Smores

Best Of Winners: (1-1-4-2)
Avalor Fall-O The Sun

Best Puppy In Breed
Avalor Fall-O The Sun

Select Dog
GCh Avalors There Is A New Kid In Town


Winners Dog: (1-1-4-2)
Avalor Fall-O The Sun


Winners Bitch: (1-1-4-2)
Carolot's Pretzel Escapade

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Cowboyup's Tomahawk

Best Of Opposite Sex
Ch Ekho's Endless Whispers



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Torngat Evenmist Tickled Pink

Reserve Winners Bitch
Fetherfindin Savage Lindy

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Trusask's Aviator Of Time

Best Of Opposite Sex
Trusask Denbydale Rift In Time

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Trusask's Aviator Of Time

Best Puppy In Breed
Trusask's Aviator Of Time


Winners Dog: (2-1-0-0)
Trusask Denbydale Rift In Time

Reserve Winners Dog
Trusask Galileo Party Of Time


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Trusask's Aviator Of Time

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Fanciful's Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Ch Mar-K's Here We Go Again!

Select Dog
Ch Mar-K's Here We Go Again!



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Marianne du Clos Maldav



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Marianne du Clos Maldav

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Keypoint's Please Play Again

Best Of Opposite Sex
Chrisand Keypoint In Black N White

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Keypoint's Please Play Again

Best Puppy In Breed
Keypoint's Please Play Again

Select Bitch
Ch Keypoint's Just Press Play


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Keypoint's Please Play Again

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Vizslavilla Prize Pure Goddess



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Leith Gramayre Helter Skelter







Group 2 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   15
Group 2nd   
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess
  Saluki   14
Group 3rd   
GCh Konza-Plum Creek Carrera
  Borzoi   12
Group 4th   
Wiretap Forever Autumn
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   11
BPIG   
Wiretap Forever Autumn
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Manorcourt's Gold Rush   Whippet   0
Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daghan Diamonds On Her Soles

Best Puppy In Breed
Ch Daghan Diamonds On Her Soles



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summit Special Vintage



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh DragonPearl Neverseas Captain



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Konza-Plum Creek Carrera



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch RHK Stormy's Silver Sequin

Best Puppy In Breed
RHK Goldys Twinkle Little Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
RHK Goldys Twinkle Little Star

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Gran's Hillbillie Bubbles MS

Best Puppy In Breed
Gran's Hillbillie Bubbles MS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Gran's Hillbillie Bubbles MS

Reserve Winners Bitch
Gran's Hillbillie Ms Winx MS

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wiretap Forever Autumn

Best Of Opposite Sex
Wiretap Livin On The Edge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wiretap Forever Autumn

Best Puppy In Breed
Wiretap Forever Autumn


Winners Dog: (1-1-0-0)
Wiretap Livin On The Edge


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wiretap Forever Autumn

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Silverglen's Krickett

Best Of Opposite Sex
Ch Norhunter Alaina's Griffan

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Silverglen's Krickett


Winners Dog: (1-1-1-0)
Castlekeeps Val's Chivalry


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Silverglen's Krickett

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Deiconsorti A Fine Hot Mess

Select Bitch
GCh Baghdad Deiconsorti Deja Vu











Group 3 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Invogue FiresbreathvValbydane
  Great Dane   15
Group 2nd   
GCh Esmonds God Of All
  Rottweiler   13
Group 3rd   
GCh Bimberg's Con Artist
  Boxer   12
Group 4th   
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming
  Doberman Pinscher   7
BPIG   
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mojo's Cause'n A Riot With London
  Akita   0
Best Altered In Group   
GCh Striders SugarSugar V WishMastr
  Great Dane   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tan-Ro Minoka Stellar



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Tailspins National Treasure

Select Bitch
Ch Nitroberner's Fire Fox



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GCh Bimberg's Con Artist

Best Of Opposite Sex
Ch Bimberg's Coco Bang Bang

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Breakout's I've Got A Purpose

Best Puppy In Breed
Gallardo's Who Made Who


Winners Dog: (1-2-1-1)
Gallardo's Who Made Who


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Breakout's I've Got A Purpose

Reserve Winners Bitch
Breakout's Diamond In The Ruff

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming

Best Puppy In Breed
Ch Regnancy's Always Siriusly Charming



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Opposite Sex
Ch ValbyDane Powers Of One



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Northsky's Captain

Best Of Opposite Sex
Northsky's Dances On Water

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Northsky's Captain


Winners Dog: (1-1-0-0)
Northsky's Captain


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Northsky's Dances On Water

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Esmonds God Of All



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanderbilt's The Romancer



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Innovations Un Chain My Heart







Group 4 - Ainslie Mills Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 2nd   
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul
  Kerry Blue Terrier   9
Group 3rd   GCh Brynmill Bets Are In   West Highland White Terrier   8
Group 4th   
Ch Versaterre Fetch It
  Border Terrier   7
BPIG    Minalt's Risk & Hope Of Annandale   Norfolk Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brynmill Beckie   West Highland White Terrier   0
Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Versaterre Fetch It

Select Bitch
GCh Mysidekicks Mystique



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kerrisel's@Malahideblue I Got Fire in My Soul



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Minalt's Risk & Hope Of Annandale

Best Puppy In Breed
Minalt's Risk & Hope Of Annandale



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Minalt's Risk & Hope Of Annandale

Reserve Winners Bitch
Stridview Top Secret

Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Glenshiel's Highlander

Best Of Opposite Sex
GCh Glenshiel's Valkyrie

Select Dog
Ch Glenshiel's Red Samurai


Winners Dog: (1-0-1-1)
Glenshiel's Highlander


Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline



Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Weduh Night With Lucifer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Weduh Night With Lucifer


Judge: Ainslie Mills

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Brynmill Bets Are In







Group 5 - Donna Conod Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   15
Group 2nd   
GCh Zen's Shake It Up
  Chinese Crested   14
Group 3rd   
Ch Sanderlin Dances Thru The Galaxy
  Miniature Pinscher   13
Group 4th   
Ch Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   12
BPIG    Keja's It's A Marshmellow World   Poodle (Toy)   N/A
Best Altered In Group   Ch Dawnaquinn Helena Handbasket   Cavalier King Charles Spaniel   0




Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Zen's Shake It Up



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Decho Skywalker Watch My Smoke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Decho Skywalker Watch My Smoke


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sanderlin Dances Thru The Galaxy



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Passionpaps Infamous Adventure

Best Of Opposite Sex
Ch Riesa N Passionpaps Gogodancin

Best Puppy In Breed
Riesa N Passionpaps Goin Viral


Winners Dog: (1-0-1-1)
Riesa N Passionpaps Goin Viral


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bapetikou Edgar The Wanderer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bapetikou Edgar The Wanderer


Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Keja's It's A Marshmellow World

Best Of Opposite Sex
GCh NaDals Gran Torino

Best Puppy In Breed
Keja's It's A Marshmellow World



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Keja's It's A Marshmellow World

Reserve Winners Bitch
Nice & Outgoing Tw Kizoku

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Eleki Xoe's Superbowl Titan



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Artemus Tessier Just In Time

Best Puppy In Breed
Ch Artemus Tessier Just In Time



Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Roeders Maple Leaf Molly

Judge: Donna Conod

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Blanch-O's Call Me Master U Will

Best Puppy In Breed
Blanch-O's Call Me Master U Will


Winners Dog: (1-0-0-0)
Blanch-O's Call Me Master U Will






Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   28
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator
  Poodle (Standard)   27
Group 3rd   
GCh Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   18
Group 4th   
Aisha's Rebel Without A Cause
  Tibetan Terrier   17
BPIG   
Staken Kandansk Trueloves Kiss
  Poodle (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Echoviews Nu Moon Rising
  Dalmatian   0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Hpnotiq's Who's Up To Bat

Select Dog
Ch Hpnotiq's Rough And Ready



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Josol's Threads Of Gold



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Apsolutely Red Red Whine



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 6 pts (1-3-0-3)
GCh Kandansk Quintessential

Best Of Opposite Sex
Maezhi's Easy On The Eyes

Best Of Winners: (1-3-0-3)
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Best Puppy In Breed
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Select Bitch
GCh Mrang Belcourt Communicate


Winners Dog: (1-3-0-3)
Maezhi's Easy On The Eyes


Winners Bitch: (1-3-0-3)
Staken Kandansk Trueloves Kiss

Reserve Winners Bitch
Glow Lezerin She's In Charge

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 8 pts (0-6-0-3)
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Best Puppy In Breed
Dilquin Vetset To The Stars

Select Bitch
GCh Kandansk The Conjuring



Winners Bitch: (0-6-0-3)
Dilquin Vetset To The Stars

Reserve Winners Bitch
Seransil Con Brio Hope Bay

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Aisha's Rebel Without A Cause


Winners Dog: (1-0-0-0)
Aisha's Rebel Without A Cause




Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   37
Group 2nd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   29
Group 3rd   
Ch Kiji Crazy Beautiful Life
  Australian Shepherd   28
Group 4th   GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand   German Shepherd Dog   17
BPIG    Shelhaven Miqelon Serendipitus   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 10 pts (0-2-4-5)
Ch Kiji Crazy Beautiful Life

Best Of Opposite Sex
GCh Sheep's Kin Music Master

Select Dog
GCh Crystal Winds Why Not?

Select Bitch
Ch Saffire's Sweet Sensation



Winners Bitch: (0-2-4-5)
Sheep's Kin High Society

Reserve Winners Bitch
Risk'n Hope's All In One

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Hpnotiq's Nissan Skyline

Best Of Opposite Sex
Ch Kelkary's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Ch Kelkary's Whiskey In A Teacup



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Winners Dog: (1-0-0-0)
Picardiers Opportunity Knocks


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Powerhouse's Black Cat Dust



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Powerhouse's Black Cat Dust

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Prairiepine's August Rush

Best Of Opposite Sex
Ch Fonehill Fascinator

Best Puppy In Breed
GCh Prairiepine's August Rush



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Charvell's A Secret Whispered

Reserve Winners Bitch
Cherfire Lochanside's Aurora

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Peikkovuoren Talviturkki

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand

Best Of Opposite Sex
Thunder Von Hous Flo

Best Puppy In Breed
Thunder Von Hous Flo


Winners Dog: (1-0-0-1)
Thunder Von Hous Flo


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Penny Lane

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Stoneyroydes Penny Lane

Best Puppy In Breed
GCh Tumbleweed Valubal Gamechanger


Winners Dog: (1-1-1-0)
Whimzy Cake By The Ocean


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Stoneyroydes Penny Lane

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 7 pts (1-5-1-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
GCh Ksenia's Finesse In Chrome

Best Of Winners: (1-5-1-1)
Shelhaven Miqelon Serendipitus

Best Puppy In Breed
Shelhaven Miqelon Serendipitus


Winners Dog: (1-5-1-1)
Ksara Blue Jay


Winners Bitch: (1-5-1-1)
Shelhaven Miqelon Serendipitus

Reserve Winners Bitch
Trevanne's Love Child

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bernerbarn Candy Cane



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bernerbarn Candy Cane

Reserve Winners Bitch
Redrose's Black Magic

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By