Association Canine de la Mauricie
Friday, June 28, 2013



Related Results

Obedience

Saturday, June 29 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 29 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 30 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 30 (Obedience Trial 4)

Other Results

June 29, 2013 - Classique Royal Canin Results



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
BIS Am/Can GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott
"Wally"
Owner/Breeder: Joe/Rene Allegrini and Joe Panaro
Handled By Linda Thompson
Best In Show
Judge: Denys Janssen
Great Pyrenees  
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone
Points: 148 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Denys Janssen
Soft-Coated Wheaten Terrier  
GCh Greentree Keepsake Surfin' USA
Best Puppy In Show
Judge: Denys Janssen
Pointer  
Coralwood Kanix Field Of Dreams








Group 1 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Flacon d'Paris of Neigenuveaux
  Barbet   31
Group 2nd   Ch Coquetel You Had Me From Hello   Pointer   27
Group 3rd   
Ch Giroflee Eclipse
  Spaniel (English Cocker)   23
Group 4th   
Ch BraemarsRose Poppys Girl Mak
  Vizsla (Smooth-Haired)   22
BPIG   
Coralwood Kanix Field Of Dreams
  Pointer   N/A
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Flacon d'Paris of Neigenuveaux



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
Ch BourgRoyal FD Barros Belimage



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Coquetel You Had Me From Hello



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 6 pts
GCh Scooby Doo Demeraude



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts
Queijeiro On All Counts



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Confettis Jolie Joconde



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Sunrunner's Vera Cruz



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Touchstone's French Vanilla At Vermelho



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Giroflee Eclipse



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Society's Kono Kalakaua



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 3 pts
Ch Andely's Ayana de l'Amadis



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts
GCh BraemarsRose Poppys Girl Mak







Group 2 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lorricbrook Fascinator
  Whippet   21
Group 2nd   
Ch Xenos Condren
  Afghan Hound   20
Group 3rd   
Ch Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel
  Basenji   15
Group 4th   
Serandida Abbaio Viva La Vita
  Ibizan Hound   12
BPIG    Deloubelle Maya Korbel   Afghan Hound   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 4 pts
GCh Xenos Condren



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Ahmahr Nahr's The Lost Angel Gabriel



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Helsinki Du Grand Fresnoy



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kalan's Lucky Lager



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Nepachee's Copper Kettle



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Hamburg Vom Ringshof



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Serandida Abbaio Viva La Vita



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
Haalah C'Asi Royal Sky



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Lorricbrook Fascinator







Group 3 - Patricia Cruz Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone
  Great Pyrenees   24
Group 2nd   
Prinz Auguste Vom Dobereich
  Doberman Pinscher   23
Group 3rd   
Silverdream's This Is It
  Alaskan Malamute   16
Group 4th    Teeco's Meeah   Siberian Husky   14
BPIG    GuardnAngel Maggie Mae   Bullmastiff   N/A
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 1 pts
GCh Silverdream's This Is It



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 2 pts
Alpenspirit Stanley's Cup



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 3 pts
Bullmax Fascination



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 6 pts
Ch Prinz Auguste Vom Dobereich



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 2 pts
GCh KOC Borduas Mccoy Simply The Best



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Monark Abbeyroads Molly Malone



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
Ch Claircreek Willow Noir



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Brandy Hills Inherit The Wynn v Reichrott



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 2 pts
Teeco's Meeah







Group 4 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Greentree Keepsake Surfin' USA
  Soft-Coated Wheaten Terrier   10
Group 2nd   Ch Evalill Excalibur Gus   Schnauzer (Miniature)   8
Group 3rd    Kilandan's Deal Me In   Lakeland Terrier   5
Group 4th    Blueberry Pancakes Coca   American Staffordshire Terrier   4
BPIG No Entry
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
Geraldine du Haillet des Corneiredes



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
Blueberry Pancakes Coca



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Kilandan's Deal Me In



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts
Ch Evalill Excalibur Gus



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts
GChEx Greentree Keepsake Surfin' USA



Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts
Impudence Gladys Charme







Group 5 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh NicNak's Second To None
  Yorkshire Terrier   21
Group 2nd   
Ch Bugaboo Fortune Cookie
  Pug   19
Group 3rd   
GCh Cogie's Burning Bordeaux
  Chihuahua (Short Coat)   16
Group 4th   
Ch Ashstone's Rock And Roll Heart
  Havanese   12
BPIG   
GCh Cogie's Burning Bordeaux
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Sonoma Anna De L' Amitola



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dazzles Simon Says



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Cogie's Burning Bordeaux



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ashstone's Rock And Roll Heart



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Aupoildange DJ's Gucci 2E



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Little Lion Man



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ch Finch's Signature



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 2 pts
GCh Bugaboo Fortune Cookie



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
GChEx NicNak's Second To None







Group 6 - Rita Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Tu Chu-Marja Fantasia Stef Ma
  Shih Tzu   12
Group 2nd    Draakrings Whisper To Franca   Keeshond   10
Group 3rd    Aldenter Piccola Shiraz   Poodle (Standard)   9
Group 4th    Doreval La Tourmente de Zoe   Bulldog   8
BPIG    Draakrings Whisper To Franca   Keeshond   N/A
Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Belletruffe Bois Lady Jackie



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Doreval La Tourmente de Zoe



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Draakrings Whisper To Franca



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 3 pts
Light N' Lively At Leeanns



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 0 pts
Aldenter Piccola Shiraz



Judge: Rita Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tu Chu-Marja Fantasia Stef Ma





Group 7 - Patricia Cruz Top Dog
Points
Group 1st    Hozzy du Domaine   German Shepherd Dog   23
Group 2nd   
Ch Amberlyn's Melodaly Topaze
  Shetland Sheepdog   16
Group 3rd   
Ch Hearthside Riveredge Sure Is Summum
  Australian Shepherd   8
Group 4th    Chenard Nouvelle Generation   Old English Sheepdog   4
BPIG    Magikdream Avalanche   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 3 pts
GCh Hearthside Riveredge Sure Is Summum



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Boyero Magnificent Gladiator



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
Bayonne Beardsanbrow's Grizelle



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
Glasgowhill's Ruff And Tumble



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 6 pts
Hozzy du Domaine



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
Chenard Nouvelle Generation



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 7 pts
Ch Amberlyn's Melodaly Topaze



Judge: Patricia Cruz

Best Of Breed: 0 pts
Joska Andrade Victoria



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By