Abegweit Kennel Club
Friday, July 19, 2019 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Amanda Oatway --
CH IslandGems Dream Girl
"Tootsie"
Owner: Amanda and Cecil Oatway
Handler: Nicole Feltham
IslandGems Toy Fox Terriers – Look for us on Facebook


Best In Show
Judge: Bonnie Derry
Setter (Gordon)  
GCh Harbinger's Forest Ranger
Points: 120 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Bonnie Derry
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 90
Best Puppy In Show
Judge: Bonnie Derry
Poodle (Standard)  
Ch Bloom's Pura Vida
Best Baby Puppy In Show
Judge: Bonnie Derry
Shetland Sheepdog  
Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen
Best Altered In Show
Judge: Bonnie Derry
Shih Tzu  
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne








Group 1 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   29
Group 2nd   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   27
Group 3rd   
Ch Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   22
Group 4th   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   19
BPIG   
Ch Bluestone Fairy Tail
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Zion's Dreaming In Victory   Spaniel (American Cocker)   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx DuValin Cayenne

Select Bitch
Ch DesBattures Neige Dubourgroyal



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch De Lombardie Nova Breezycreek

Best Of Opposite Sex
Tops Off To Breezycreek

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Breezycreek's Little Sure Shot

Best Puppy In Breed
Breezycreek's Little Sure Shot


Winners Dog: (1-1-0-1)
Tops Off To Breezycreek


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Breezycreek's Little Sure Shot

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Nikmor's Feisty Heiress

Best Puppy In Breed
Nikmor's Feisty Heiress

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Nikmor's Feisty Heiress

Reserve Winners Bitch
Quyen's Mystical Libby

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Doukare's Harping On Summer

Best Puppy In Breed
Doukare's Harping On Summer



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Doukare's Harping On Summer

Reserve Winners Bitch
Sher-Mi 3C Huntsdown Biscotti

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cyre's The Heat Is On

Best Of Opposite Sex
Kare's Brandi

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kare's Brandi

Best Puppy In Breed
Kare's Brandi


Winners Dog: (1-2-1-0)
Rc Toller Kare's Final Legacy


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kare's Brandi

Reserve Winners Bitch
Cfyre's Song Of The Phoenix

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger

Best Puppy In Breed
Triseter Celtic York Of Brodruggan


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kulana Mandolin Wind



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Scottfree Stage Door Johnny

Select Dog
Ch Marsuvica's Colour Of Black



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bluestone Fairy Tail

Best Of Opposite Sex
Bluestone Silver Wulff Tail

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bluestone Femme Fetail

Best Puppy In Breed
Ch Bluestone Fairy Tail


Winners Dog: (1-1-0-1)
Bluestone Silver Wulff Tail


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bluestone Femme Fetail

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Tropical's Sunset Deal Me In Remme

Best Puppy In Breed
Remme Ariel The Little Mermaid



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Remme Ariel The Little Mermaid

Reserve Winners Bitch
Remme's Sunset Sam

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Camelot's Zebulon Herne

Best Of Opposite Sex
Trax Amazing Grace

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Camelot's Zebulon Herne

Best Puppy In Breed
Trax Amazing Grace


Winners Dog: (1-1-0-0)
Camelot's Zebulon Herne


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Trax Amazing Grace





Group 2 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Soletrader Daring In Dublin
  Petit Basset Griffon Vendeen   15
Group 2nd   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   14
Group 3rd   
GCh Trumphill's Taking The High Road
  Rhodesian Ridgeback   11
Group 4th   
Admindac's Clear Finish MS
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   10
BPIG   
Ch McCartney's Always Lavish
  Whippet   N/A
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Of Opposite Sex
Ch Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Best Puppy In Breed
Ch Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Admindac's Clear Finish MS

Reserve Winners Bitch
Shamorra Cocokissed Admindac

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Damaris Dixie D'Vitaz


Winners Dog: (2-2-0-1)
Tsertus Generation Next To Vitaz

Reserve Winners Dog
Rallee's Will I Am MW


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Damaris Dixie D'Vitaz

Reserve Winners Bitch
Rallee's Frankie Drake MW

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Graabine Little Bit O Chilli



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soletrader Daring In Dublin



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trumphill's Taking The High Road



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch McCartney's Always Lavish

Best Of Opposite Sex
Daghan Tiger Lilly At Admindac

Best Puppy In Breed
Ch McCartney's Always Lavish



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Daghan Tiger Lilly At Admindac

Reserve Winners Bitch
Admindac Zoro Succession W





Group 3 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   8
Group 2nd   
Regnancy A Touch Of Class
  Doberman Pinscher   7
Group 3rd   
GCh Triumf Sibiri Magnat
  Akita   5
Group 4th   
Ch TriLa's Workin The Strip
  Great Dane   4
BPIG   
Ch Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rau's Song Of Ice And Fire V Casabali   Great Dane   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Triumf Sibiri Magnat



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Regnancy A Touch Of Class

Select Bitch
GCh ConnQuest Baby I'm A Star



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Regnancy A Touch Of Class

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TriLa's Workin The Strip



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Snowlegend Aria Of Snowstar

Best Puppy In Breed
Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Snowstar-Mermaid UMakeMeDizzy

Reserve Winners Bitch
Snowstar A League Of Her Own





Group 4 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   13
Group 2nd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   12
Group 3rd   
Ch Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   11
Group 4th   
GCh D.B.F. Change Maker
  Russell Terrier   10
BPIG    Gleann Lovely Lolita   Glen Of Imaal Terrier   N/A
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Regalridge Stand On Guard

Best Of Opposite Sex
Hollytroy's Dixie Wynn

Best Puppy In Breed
Hollytroy's Dixie Wynn



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Hollytroy's Dixie Wynn

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ryba's Skyfall



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ganymede's Europa



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook

Best Puppy In Breed
Upthecreek's Flights Of Fancy

Select Bitch
Ch Teddi of Gateway



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Lochlomond Wee Babbling Brook

Reserve Winners Bitch
Upthecreek's Flights Of Fancy

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Of Opposite Sex
Gleann Flashmob Stiubhard

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Best Puppy In Breed
Gleann Lovely Lolita


Winners Dog: (1-1-0-0)
Gleann Flashmob Stiubhard


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Gleann Lovely Lolita

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh D.B.F. Change Maker



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Ellerker's I'll Be Downtown



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Bonnie Derry Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   14
Group 2nd   
Pinecrest Oh What A Lucky Man
  Pomeranian   13
Group 3rd   
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   12
Group 4th   Ch Polaris Plyus Andreas   Papillon   9
BPIG   
Pinecrest Oh What A Lucky Man
  Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gardine Poetic Justice   Chinese Crested   0
Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Curlious Tldr


Winners Dog: (1-0-0-0)
Curlious Tldr


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird

Best Puppy In Breed
Little Wonder Jr At Hummingbird


Winners Dog: (1-0-0-0)
Little Wonder Jr At Hummingbird


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Polaris Plyus Andreas

Best Of Opposite Sex
Pieridae Kildrummy Mama Mia



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Pieridae Kildrummy Mama Mia

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Mirror Image

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinecrest Oh What A Lucky Man

Best Puppy In Breed
Pinecrest Oh What A Lucky Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinecrest Oh What A Lucky Man


Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Best Of Opposite Sex
Annadeans Thackery Jinx

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Best Puppy In Breed
Annadeans Under The Mistletoe


Winners Dog: (1-2-0-0)
Annadeans Thackery Jinx


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Annadeans Under The Mistletoe

Reserve Winners Bitch
Annadeans Island Christmas

Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch IslandGems Dream Girl



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Of Opposite Sex
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane

Select Dog
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Bonnie Derry

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shanash's Rockstar In The Ring







Group 6 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chowridge From Me To U Suminka
  Chow Chow   12
Group 2nd   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   10
Group 3rd   
GCh Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   9
Group 4th   
Onsengeltje White And Buttoned
  Dalmatian   7
BPIG   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne
  Shih Tzu   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly


Winners Dog: (1-0-1-0)
Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Chowridge From Me To U Suminka

Best Of Opposite Sex
Three Rivers Kiara Mesbeauchow



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Onsengeltje White And Buttoned

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Briley's Who's The Boss

Best Puppy In Breed
Briley's Who's The Boss


Winners Dog: (1-0-0-0)
Briley's Who's The Boss


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ufourea Leaping For Love



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Rickees Show Me The Ring

Best Of Opposite Sex
Purrkees Hello Dolly

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Keysmark's Reel 'Em In


Winners Dog: (1-1-1-0)
Keysmark's Reel 'Em In


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Purrkees Hello Dolly

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bloom's Pura Vida

Best Puppy In Breed
Ch Bloom's Pura Vida



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Tsukime's Hanako At Akanami

Best Of Opposite Sex
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tsukime's Hanako At Akanami







Group 7 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   23
Group 2nd   
Quymeras Dare To Live
  German Shepherd Dog   16
Group 3rd   
GCh Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   13
Group 4th   GCh Qubic's Whole Lotta Hugs   Old English Sheepdog   9
BPIG   
Quymeras Dare To Live
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Wistwin Trelynn Fire Marshall At Nikkilen
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Agassiz N Austlyn Heading East



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (1-2-2-2)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Best Of Opposite Sex
Ch Malka's Does He Love You

Best Of Winners: (1-2-2-2)
Like A Rolling Stone Daouphars

Best Puppy In Breed
Ch Malka's Does He Love You

Select Dog
Ch Riomesa Thomas TST Blue Thunder

Select Bitch
Ch Amadore Raise Your Glass


Winners Dog: (1-2-2-2)
Like A Rolling Stone Daouphars


Winners Bitch: (1-2-2-2)
Amadore Joy N Bliss

Reserve Winners Bitch
Amadore Another Round

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Chantry's Who's That Lady

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore Limelight


Winners Dog: (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore Limelight

Reserve Winners Dog
Chantry's Jackpot Raider


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Chantry's Who's That Lady

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Quymeras Dare To Live

Best Puppy In Breed
Quymeras Dare To Live

Select Bitch
GCh Kohlein's Lourdes



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Quymeras Dare To Live

Reserve Winners Bitch
Du Domaine Porsha von Lousar

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Best Of Opposite Sex
Alta Double Denim

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Best Puppy In Breed
Alta Double Denim


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alta Double Denim


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Alta Chantia Of Crystal Moon

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kyon's Heidi Perledatter



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Kelbren Splash Of Berry

Best Puppy In Breed
Kelbren Splash Of Berry



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Kelbren Splash Of Berry

Reserve Winners Bitch
Brandamike Miss B Haven

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By