Kingston & District Kennel Club
Sunday, June 23, 2019 - Show #5



Related Results

Conformation

Friday, June 21 (Show #1)
Friday, June 21 (Show #2)
Saturday, June 22 (Show #3)
Saturday, June 22 (Show #4)
Sunday, June 23 (Show #5)

Rally Obedience

Friday, June 21 (Rally Trial 1)
Friday, June 21 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:

-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Allan Brown
Newfoundland  
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
Points: 122 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Allan Brown
Saluki  
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
Points: 103
Best Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Pekingese   Pekeden Perchance A Dragon
Best Baby Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Irish Wolfhound   Royeljoker Aotearoa Ataahua
Best Veteran In Show
Judge: Allan Brown
Spaniel (Brittany)  
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
Best Altered In Show
Judge: Allan Brown
Whippet  
Ocean's Sail Away
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Allan Brown
Beagle   Masonbranston Keeperoftheflame








Group 1 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Setterrama Race To Editions
  Setter (English)   17
Group 2nd   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   16
Group 3rd   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   15
Group 4th   Ch Risenstarr Bosun Higgs   Retriever (Flat-Coated)   14
BPIG    Shadowland Cuss A Blue Streak   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Triseter Celtic York Of Brodruggan
  Setter (Gordon)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse
  Spaniel (Brittany)   0
Best BBE In Group    Staghorn's Chesterfield King   Retriever (Labrador)   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shadowland Cuss A Blue Streak

Best Puppy In Breed
Shadowland Cuss A Blue Streak


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shadowland Cuss A Blue Streak


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Risenstarr Bosun Higgs



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Milbrose Peppermint Moose Munch

Select Dog
Ch Zaniri's Planetary Shift



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
Ch Asa's Anywhere Whit You

Best Of Opposite Sex
Ch Asa's American Honey

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Mooselake's Perfect Love

Best Puppy In Breed
Mooselake's Perfect Love

Select Bitch
Ch Maktawae Late Knight Party


Winners Dog: (1-1-1-2)
Staghorn's Chesterfield King


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Mooselake's Perfect Love

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Setterrama Race To Editions



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Carannagh's Eimear Sinead

Best Of Opposite Sex
Ch Carannagh's Seamus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Silverstone Sea Urchin

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ataboy Bedazzle 'N Bemuse



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nexus King In The North



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whitfield Thistle Digs The Blues



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sanarchoak Carney







Group 2 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   17
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   16
Group 3rd   Ch Nor'Easter Sweet Baby James   Beagle   15
Group 4th    Damaris Dixie D'Vitaz   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   10
BPIG    Damaris Dixie D'Vitaz   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Royeljoker Aotearoa Ataahua   Irish Wolfhound   0
Best Veteran In Group   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Best Altered In Group   
Ocean's Sail Away
  Whippet   0
Best BBE In Group    Masonbranston Keeperoftheflame   Beagle   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Nor'Easter Sweet Baby James

Best Of Opposite Sex
Ch Telford's In Good Company

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Masonbranston Keeperoftheflame

Best Puppy In Breed
Ch Telford's In Good Company


Winners Dog: (1-2-1-1)
Masonbranston Keeperoftheflame


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Briargate's Don't Stop Me Now

Reserve Winners Bitch
Scentini Million Dollar Legacy

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mason Sherick's Phoenix Rising

Best Puppy In Breed
Mason Sherick's Phoenix Rising



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mason Sherick's Phoenix Rising

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Helsinki Du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kishniga's Millenium Gal

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Halfahund's Had Me At Hello

Select Dog
Ch Halfahund's Smoke Screen MLD



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Palakore's Doxieluv Amazn Grace

Reserve Winners Bitch
Halfahund's Red River Val-E ML

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Of Opposite Sex
Tsertus Generation Next To Vitaz

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz

Best Puppy In Breed
Damaris Dixie D'Vitaz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Tsertus Generation Next To Vitaz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Damaris Dixie D'Vitaz





Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Vrymeer Soliloquy







Group 3 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   18
Group 2nd   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   17
Group 3rd   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   14
Group 4th   
Ch Barentsnight Object Of Art
  Black Russian Terrier   12
BPIG    Marqways Born Into Royalty   Akita   N/A
Best BBE In Group   
Vonwadge's Just Do It
  Rottweiler   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Marqways Born Into Royalty

Best Of Opposite Sex
Daomori Mistress A Marqway

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Marqways Born Into Royalty

Best Puppy In Breed
Marqways Born Into Royalty


Winners Dog: (2-2-0-0)
Marqways Born Into Royalty

Reserve Winners Dog
Marqway's Heir Apparent


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Daomori Mistress A Marqway

Reserve Winners Bitch
Daomori Rising Star

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Barentsnight Object Of Art

Best Of Opposite Sex
Russianpride Sorbona

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Russianpride Sorbona

Select Dog
Ch Pleyada Buyany Ildar It Ipsilon


Winners Dog: (1-2-2-0)
Medvezhya Staya Petr Velikiy


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Russianpride Sorbona

Reserve Winners Bitch
Honey Of Cream Iz Teremka

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dobereich's Siryn V Vividdream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dobereich's Siryn V Vividdream

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra

Best Of Opposite Sex
Cupar's Maverick


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cupar's Maverick


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claircreek Take It To The Max

Best Puppy In Breed
Claircreek Take It To The Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claircreek Take It To The Max


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty

Best Of Opposite Sex
Vonwadge's Just Do It

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Vonwadge's Just Do It

Best Puppy In Breed
Vonwadge's Just Do It


Winners Dog: (1-1-1-0)
Caine Von Drasambia


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Vonwadge's Just Do It

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Perun's Turbo Charged

Best Puppy In Breed
Perun's Turbo Charged


Winners Dog: (2-0-0-0)
Perun's Turbo Charged

Reserve Winners Dog
Perun's Warp Speed Ahead






Group 4 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Essexshire Hurricane Hazel
  Bull Terrier (Miniature)   5
Group 2nd   
Windyfields Levi
  Fox Terrier (Wire)   2
Group 3rd   
GCh Tuxntails Malachi
  Schnauzer (Miniature)   1
Group 4th   Ch Baytree You Are My Sunshine   Border Terrier   0
BPIG   
Essexshire Hurricane Hazel
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Baytree You Are My Sunshine



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Essexshire Hurricane Hazel

Best Puppy In Breed
Essexshire Hurricane Hazel



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Essexshire Hurricane Hazel

Reserve Winners Bitch
Famous Cruella Friend Of Mine

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Windyfields Levi

Best Puppy In Breed
Windyfields Levi


Winners Dog: (1-0-0-0)
Windyfields Levi


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Tuxntails Malachi







Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st    Pekeden Perchance A Dragon   Pekingese   28
Group 2nd   
Ch Diventy's Fast And Furious
  Toy Manchester Terrier   24
Group 3rd   
Justin Hell On Wheels
  Griffon (Brussels)   21
Group 4th    Yaya's It's Time For Weylinmarsh   Havanese   20
BPIG    Pekeden Perchance A Dragon   Pekingese   N/A
Best Veteran In Group   Ch Pinache's Honey Bee   Miniature Pinscher   0
Best BBE In Group   
Ch Diventy's Fast And Furious
  Toy Manchester Terrier   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Crosstickle Fiddle I Fee

Best Puppy In Breed
Crosstickle Fiddle I Fee



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Crosstickle Fiddle I Fee

Reserve Winners Bitch
Crosstickle's Violetta May

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Mini's Cooper Edge Of Glory

Best Of Opposite Sex
Moongate Yur My Trinket

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Moongate Yur My Trinket

Best Puppy In Breed
Moongate Yur My Trinket


Winners Dog: (1-2-1-0)
Mini's Mambo No. 5


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Moongate Yur My Trinket

Reserve Winners Bitch
Mini's Je Suis Briana

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Nu Poil's Expectable Bali



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Cedarwood's Precious Jasper

Best Of Opposite Sex
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Cedarwood's Precious Jasper

Best Puppy In Breed
Cedarwood's Precious Jasper


Winners Dog: (1-3-0-0)
Cedarwood's Precious Jasper


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Weylinmarsh's Frosted Pebbles

Reserve Winners Bitch
Aquamarine De Bijoux De Coton

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Justin Hell On Wheels


Winners Dog: (1-0-0-0)
Justin Hell On Wheels


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Opposite Sex
Weylinmarsh's Plata Esterlina

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Puppy In Breed
Yaya's It's Time For Weylinmarsh


Winners Dog: (1-2-0-0)
Yaya's It's Time For Weylinmarsh


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Weylinmarsh's Plata Esterlina

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh Bramble Sweetbriar

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Marchwind Riverport's Testarossa

Best Of Opposite Sex
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Celtic Uwharrie Oh That Time


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Celtic Uwharrie Oh That Time





Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Pekeden Perchance A Dragon

Best Of Opposite Sex
Ch Taeplace Temperance

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Pekeden Perchance A Dragon

Best Puppy In Breed
Pekeden Perchance A Dragon

Select Dog
GCh Taeplace SoGangsta At Obsession


Winners Dog: (1-1-1-1)
Pekeden Perchance A Dragon


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Pekeden Portia

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Diventy's Fast And Furious

Best Puppy In Breed
Ch Heaven Hi's Gem Twist At Szulik



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Diventy's Fast And Furious

Reserve Winners Bitch
Szulik's Lovely Pasha Britany

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Terrifical Aztec Good

Best Puppy In Breed
Terrifical Aztec Good



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Terrifical Aztec Good

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Terrifical Good Goddess

Best Puppy In Breed
Terrifical Good Goddess

Select Bitch
GCh Halimeda's York Lollipop



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Terrifical Good Goddess

Reserve Winners Bitch
Terrifical Bedrock Beauty





Group 6 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vetset Count Me In
  Poodle (Standard)   16
Group 2nd   
GCh Paddington De El Mencey Loco
  French Bulldog   10
Group 3rd   
Ch Kurotetsu Go Shun' You Kensha
  Shiba Inu   9
Group 4th   Ch Cincere's We Hit The Jackpot With Padow   Chow Chow   7
BPIG   Ch Stately's Wizard Of Awe   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fullofbull's Did You Hear That   French Bulldog   0
Best Altered In Group   
GCh Mi-Pao's Jasper The Bear
  Chow Chow   0
Best BBE In Group    Ky Chings Here For The Party   Chow Chow   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Valiant Primo Phantom Of The Opera

Best Of Opposite Sex
Jennifer Black-Treasure Dogs

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Valiant Primo Phantom Of The Opera

Best Puppy In Breed
Valiant Primo Phantom Of The Opera


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Jennifer Black-Treasure Dogs

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Cincere's We Hit The Jackpot With Padow

Best Of Opposite Sex
Ky Chings Here For The Party

Best Puppy In Breed
Ch Kelin's Lucky Lassie

Select Dog
GCh Rio's Sherlock Bones

Select Bitch
Ch Kelin's Lucky Lassie



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Ky Chings Here For The Party

Reserve Winners Bitch
Three Rivers Kiara Mesbeauchow

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Koira Shadowhunter's Dream

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paddington De El Mencey Loco



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GCh Vetset Count Me In

Best Of Opposite Sex
Ch Stately's Wizard Of Awe

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Peckerwood's Full Circle To Dorian

Best Puppy In Breed
Ch Stately's Wizard Of Awe

Select Bitch
Ch Bloom's Pura Vida


Winners Dog: (1-2-1-2)
Magic Hour's Psycho


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Peckerwood's Full Circle To Dorian

Reserve Winners Bitch
Tallan My Kinda Party

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Kurotetsu Go Shun' You Kensha

Best Puppy In Breed
Wolfriver Taiho Koki


Winners Dog: (1-0-1-0)
Wolfriver Taiho Koki




Group 7 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   15
Group 2nd   
Hellwigg's Thunderstruck
  German Shepherd Dog   11
Group 3rd   
Ch Cymry Winter Moonlight
  Welsh Corgi (Pembroke)   8
Group 4th    Maplewind Bingo Bear Brown   Australian Shepherd   7
BPIG   
Hellwigg's Thunderstruck
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tearanooks Tardy For The Party   Bouvier des Flandres   0
Best Altered In Group    Cymry Winter Rambler   Welsh Corgi (Pembroke)   0
Best BBE In Group    Canami X's & O's   Shetland Sheepdog   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Constant Cravings

Best Puppy In Breed
Catalyst's Constant Cravings



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Catalyst's Constant Cravings

Reserve Winners Bitch
Agassiz's Princess Leah

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Maplewind Bingo Bear Brown


Winners Dog: (1-0-1-0)
Maplewind Bingo Bear Brown


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch MNM's Soleila du Belgiador

Best Puppy In Breed
Obsidian's Cranberry Sauce



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Obsidian's Cranberry Sauce

Reserve Winners Bitch
Calcurly Coats Bad Moon Rising





Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Hellwigg's Thunderstruck

Best Of Opposite Sex
Ch Hellwigg's To Hot To B Reckless

Best Puppy In Breed
Hellwigg's Thunderstruck



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Hellwigg's Thunderstruck

Reserve Winners Bitch
Harmonia's A Desire ForFashion

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Canami Grey Goose

Best Of Opposite Sex
Onawhim's Dream It

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Canami Grey Goose


Winners Dog: (1-2-0-0)
Canami Grey Goose


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Onawhim's Dream It

Reserve Winners Bitch
Canami X's & O's

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cymry Winter Moonlight



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By