Mount Cheam Canine Association
Sunday, February 24, 2019



Related Results

Obedience

Friday, February 22 (Obedience Trial 1)
Friday, February 22 (Obedience Trial 2)
Saturday, February 23 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Saturday, February 23 (Rally Trial 1)
Sunday, February 24 (Rally Trial 2)
Sunday, February 24 (Rally Trial 3)

Related Specialties

Sporting Dog Club of BC - Saturday, February 23 - Conformation



Results courtesy of:

-- Tereen Roxburgh & Cynthia Seeling --
GCh Silversea's Summer Sonnet
"Sunny"
Breeder/Owner/Handler: Tereen Roxburgh, Silversea Weimaraners
http://silverseaweimaraners.com


Best In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 374 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Boxer  
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
Points: 350
Best Puppy In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Great Dane  
Laurado's Frankly My Dear At Sobeit
Best Baby Puppy In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Weimaraner  
Target's Classic Gunsmoke
Best Veteran In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Cairn Terrier  
GCh Grayfriar's Max
Best Altered In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Great Dane  
Paquestone's Gold N Ginger
Best Breeder-Owner Handled In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Great Dane  
Ch Teulu's Broadway's Mobilizing Imagination
Best Brace In Show
Judge: Daniel Ceres Rubio
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 
GCh Readyfor Elixer Of Luv By Quinncreek & Retriever (Nova Scotia Duck Tolling) 
Readyfor Frisky Business With Quinncreek








Group 1 - Stanley Shen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Tollchester's Mauvais Garcon
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   104
Group 2nd   
GCh Koa's In A New York Minute
  Retriever (Labrador)   92
Group 3rd   
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy
  Retriever (Golden)   66
Group 4th   
GCh Queen's Don't Call This A Comeback
  Retriever (Chesapeake Bay)   43
BPIG    Northshore Labrador's Storm Surge   Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Target's Classic Gunsmoke
  Weimaraner   0
Best B/O Handled In Group   
GCh Koa's In A New York Minute
  Retriever (Labrador)   0
Best Brace In Group   
Readyfor Frisky Business With Quinncreek
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Brace In Group   
GCh Readyfor Elixer Of Luv By Quinncreek
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 4 pts
GCh LK Roxy Blue



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Seasyde City Of Stars



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Braebrook's What A Luxury



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Duenorth Flyin Higher N Higher



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 22 pts
GCh Kayenna's Rhinestone Cowboy



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 25 pts
GCh Koa's In A New York Minute



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 11 pts
GCh Tollchester's Mauvais Garcon



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fieldgate Eagle Storms The Sky



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 2 pts
GCh Palarset Tarasmemorablemoments



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 5 pts
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 4 pts
GCh Ryallcourt In A Spin



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 6 pts
Ch Beswin Ynot Moves Like Jagger



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Brekkon's Charm'd Beginning



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 5 pts
GCh RoseWin's Legacy In Time







Group 2 - Beth Warman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   44
Group 2nd   
Ch The Golden Buzzer Of Course
  Rhodesian Ridgeback   43
Group 3rd   
Ch Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen
  Dachshund (Standard Long-Haired)   31
Group 4th   
Ch Barkerville Aula Palatina
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   30
BPIG    Polo's Citywinds Roman Ruler   Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Whiparoo Storm In Heaven
  Whippet   0
Best Altered In Group   
Ch Carrig's Summary
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best B/O Handled In Group   
Ch Barkerville Aula Palatina
  Dachshund (Standard Smooth-Haired)   0
Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 5 pts
Polo's Citywinds Roman Ruler



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
Pikes Peak's Keywest At Tru-Luv



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 2 pts
Joskip's Perseverance ML



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Couture's Newhart MS



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Barkerville Aula Palatina



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Carrig's Castaway Moviestar



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 1 pts
Janor Adelsmann Av Vigeland



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
Brandweer Tr Destino Saar



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 11 pts
GCh The Golden Buzzer Of Course



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lightspeed Capricorn's The One



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 6 pts
GCh Brushwood Never Say Never







Group 3 - Daniel Ceres Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   59
Group 2nd   
Laurado's Frankly My Dear At Sobeit
  Great Dane   56
Group 3rd   
GCh Ka-Tet Black Dog
  Doberman Pinscher   44
Group 4th   
GCh BernerGold's Chasin' The Dream
  Bernese Mountain Dog   37
BPIG   
Laurado's Frankly My Dear At Sobeit
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Bigluv's Remembering The Heroes
  Rottweiler   0
Best Altered In Group   
Paquestone's Gold N Ginger
  Great Dane   0
Best B/O Handled In Group   
Ch Teulu's Broadway's Mobilizing Imagination
  Great Dane   0
Best Brace In Group    Ltl Mtn's Dakota Espress Oh Boy   Leonberger   0
Best Brace In Group    Little Mtn's Dakota Soleil   Leonberger   0
Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 10 pts
GChEx BernerGold's Chasin' The Dream



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 2 pts
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 4 pts
Affinity's Love Is The 7th Wave



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 6 pts
GCh Ka-Tet Black Dog



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 11 pts
Ch Laurado's Frankly My Dear At Sobeit



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 4 pts
GCh Little Mtn's Big Ben



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 3 pts
Ch Castanewf's Dancing By Myself



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Tanaki's Fireworks Of Acostar







Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
GCh Polar Mist N Zamosky Pretty Fly For A White Guy



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 4 pts
Steinhaus TheLionSleepsTonight



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 4 pts
Reigning's Amira Image







Group 4 - Daniel Ceres Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
Ch MacBrechin's Legacy Leidi
  Scottish Terrier   41
Group 2nd   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   31
Group 3rd    Envoy Foxy VI Par Excellence   Schnauzer (Miniature)   28
Group 4th   
Qwik N Thik Dig A Little Deeper
  Staffordshire Bull Terrier   26
BPIG   
Glenfraser's Knight Ryder
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Iz's Grand Adventure   Cairn Terrier   0
Best Veteran In Group   
GCh Grayfriar's Max
  Cairn Terrier   0
Best B/O Handled In Group   
Darwyn's Trail Blazer
  Welsh Terrier   0
Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
GCh Marauders Hey Jude



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 2 pts
Samba Of Bully Lake



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
GCh Grayfriar's Max



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Martina de Mila



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
Ch Krisma's Graceful Gait



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 2 pts
Ch Medley N Jetcity Ruby Sparks At Vonaksu



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
Max-Well's Bumble Bee



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sea Of Flames



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
Foxbend Westham Red Hot



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Ch Envoy Foxy VI Par Excellence



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 9 pts
GCh MacBrechin's Legacy Leidi



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Rocglen Money Talks Bushaway



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 5 pts
GCh Skyfall Top Gun



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Ch Qwik N Thik Dig A Little Deeper



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
GCh Darwyn's Trail Blazer



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 2 pts
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Daniel Ceres Rubio Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   44
Group 2nd   
Pequest By Request
  Pekingese   43
Group 3rd   
Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   42
Group 4th   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   37
BPIG   
Pequest By Request
  Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Nicomen's Glitz N Glamour   Papillon   0
Best B/O Handled In Group   
Passionpaps Infamous Adventure
  Papillon   0
Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 8 pts
GCh Alderglen Siren Song



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Celebrity Brend Believe In Dream



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 2 pts
Coton Field Mochi



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 4 pts
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 2 pts
Ch C's Envi Mi Rookie Of The Year



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 4 pts
GCh Passionpaps Infamous Adventure



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 0 pts
Ch Pequest By Request



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 5 pts
Topline Star Legend



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 1 pts
Toystory's Mary Jane Hy On Life



Judge: Daniel Ceres Rubio

Best Of Breed: 6 pts
Angel's Charm Yana







Group 6 - Beth Warman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   53
Group 2nd   
GCh Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   48
Group 3rd   
Ch Sunojo Pai Azyuu Go
  Shiba Inu   47
Group 4th   
Ch JD's Mocca Dot
  Boston Terrier   45
BPIG    Highgate Save The Last Dance   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Belcourt Trompe L'Oeil Piedmont
  Poodle (Miniature)   0
Best Veteran In Group   Ch Rodonnas Stealing Kisses   Boston Terrier   0
Best Altered In Group   Ch Lyric's Yes Indeed   Poodle (Miniature)   0
Best B/O Handled In Group   
GCh Kyeri's Sengeri Tulku
  Tibetan Terrier   0
Best Brace In Group    Koala T's Heaven In Your Eyes   Keeshond   0
Best Brace In Group    Koala T's Queen Of The Broken Hearts   Keeshond   0
Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Encores Easyryder Triplelegacy



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 8 pts
GCh JD's Mocca Dot



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lenbullan Attractive Albert



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 7 pts
GCh Berlane Casta Spell By Gernada



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 4 pts
GChEx Keez Kause For Koncern



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 3 pts
GCh Sunrose Rolling Down The Hiway



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 4 pts
GCh Lyric's Drop The Mic



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 12 pts
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sunojo Pai Azyuu Go



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Kojiros Northern Lights



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Playpoint Tiptop



Judge: Beth Warman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Stanley Shen Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   23
Group 2nd   
GCh Kelkary's Ragtyme Tango
  Bearded Collie   21
Group 3rd   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   20
Group 4th   
Ch Testimony's Honor Before Glory
  Australian Shepherd   10
BPIG    Fonseca Little Bit Rock N Roll   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Holesome's Unsinkable Girl   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Rainedance Sports Model
  Australian Shepherd   0
Best Altered In Group   
Ch Rainedance Sports Model
  Australian Shepherd   0
Best B/O Handled In Group    Northview's Mona Lisa Smile   Shetland Sheepdog   0
Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
Minton Farms Canadian Cowgirl



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 3 pts
GCh Testimony's Honor Before Glory



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Kelkary's Ragtyme Tango



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
GCh Offshore Storm Warning du Chateau Rocher



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Malinger's Lighting The Way



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 0 pts
Ch Solhaven's Rising



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Woodside's Bella Jun



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 9 pts
GCh Zesta Callisto



Judge: Stanley Shen

Best Of Breed: 1 pts
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By