Barrie Kennel & Obedience Club
Monday, August 6, 2018



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GChEx/MBIS BISS Mex GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Per GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owner: Leo Jaime Rabinovitz and Bruno Ocampo
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Judith Shurb
Kerry Blue Terrier  
GCh Krisma's Xman First Class
Points: 223 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Shurb
Schipperke  
Ch Butterblac's BMW
Points: 211
Best Puppy In Show
Judge: Judith Shurb
Miniature Pinscher  Ch Wannabee Searching For Stardom
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Shurb
Chihuahua (Long Coat)   Cogie's Force Of Kimi
Best Altered In Show
Judge: Judith Shurb
Retriever (Labrador)  
Ch Devonsleigh's Moments In Time
Best Owner Handled In Show
Judge: Judith Shurb
Schipperke  
Ch Butterblac's BMW








Group 1 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bran Linn Amulet
  Setter (Gordon)   62
Group 2nd   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   61
Group 3rd   
GCh Neigenuveaux King Of The Road
  Barbet   57
Group 4th   Ch Finlayson 'N Meadowset New Kid On The Block   Setter (English)   54
BPIG   
Ch Leaside's California Blues
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stannyfield's Who Is On First   Pointer (German Short-Haired)   0
Best Altered In Group   
Ch Devonsleigh's Moments In Time
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Neigenuveaux King Of The Road

Best Of Opposite Sex
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Best Puppy In Breed
Rovers Alice In Wonderland



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Blue Spruce Rover's RubyTuesday

Reserve Winners Bitch
Rovers Alice In Wonderland

Senior Puppy Bitch Class
1st Rovers Alice In Wonderland

Open Bitch Class
1st Blue Spruce Rover's RubyTuesday


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Brackenmoor Somethingroyal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (1-0-1-2)
GCh Leaside's California Blues

Best Of Opposite Sex
Ch Hideaway Acres Moonshine Serenade

Best Puppy In Breed
GCh Leaside's California Blues

Select Bitch
Ch Stannyfields Exquisite Diamond


3-6 Month Bitch Class
1st Stannyfield's Who Is On First


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GCh Kriscoland's Heather

Best Of Opposite Sex
GCh Asklar's Mistle Toe Rocker

Select Dog
Ch Breckin Dat's Wally Bear At Asklar


3-6 Month Dog Class
1st Asklars Pale Moon
2nd Samphire Sports Fan

Sexually Altered Dog Class
1st Ch Devonsleigh's Moments In Time


3-6 Month Bitch Class
1st Asklars Dark Skies


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Bran Linn Amulet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-1-1-2)
GCh Aingeal Memories Of KD Live On

Best Of Opposite Sex
Ch Clancuddy Eilis Of Annagh

Best Of Winners: (1-1-1-2)
Clancuddy's Cinnamon Heart

Best Puppy In Breed
Clancuddy's Cinnamon Heart

Select Bitch
GCh Cornadore Avon To Annagh


Winners Dog: (1-1-1-2)
Clancuddy Winchester Arms

Junior Puppy Dog Class
1st Clancuddy Winchester Arms


Winners Bitch: (1-1-1-2)
Clancuddy's Cinnamon Heart

Junior Puppy Bitch Class
1st Clancuddy's Cinnamon Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Captiva's Time Is On My Side




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Nonnies Aim High

Best Of Opposite Sex
Warwick's The Best Is Yet To Come

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Nonnies Aim High

Select Bitch
Ch Nonnies Summer Love


Winners Dog: (1-1-0-1)
Nonnies Aim High

12-18 Month Dog Class
1st Nonnies Aim High


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Ruskate's March Modern Millie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Winfarthing's Sorcerer

Best Of Opposite Sex
Bruce's Bonnie Sidhe At Winfarthing

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Bruce's Bonnie Sidhe At Winfarthing


Winners Dog: (2-2-1-0)
Winfarthing Greyson

Reserve Winners Dog
Bruce's Spirit Of Rosslyn At Winfarthing

12-18 Month Dog Class
1st Winfarthing Greyson

Open Dog Class
1st Bruce's Spirit Of Rosslyn At Winfarthing


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Bruce's Bonnie Sidhe At Winfarthing

Reserve Winners Bitch
Winfarthing's Wood Anemone

12-18 Month Bitch Class
1st Winfarthing's Wood Anemone

Open Bitch Class
1st Bruce's Bonnie Sidhe At Winfarthing


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glascony's Meadow Of The Hares




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Egerton Calabri Pinkrosesnlace

Best Of Opposite Sex
Adrian's North Star Dreamer

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Bonneterre Ozzy Mika

Best Puppy In Breed
Bonneterre Ozzy Mika

Select Bitch
Ch Calabri Heart 'N Seoul


Winners Dog: (1-2-0-2)
Adrian's North Star Dreamer

Open Dog Class
1st Adrian's North Star Dreamer


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Bonneterre Ozzy Mika

Reserve Winners Bitch
Bonneterre Zeo Enya

Senior Puppy Bitch Class
1st Bonneterre Ozzy Mika

Open Bitch Class
1st Bonneterre Zeo Enya

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Juniper Rose Royale


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Davida Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   26
Group 2nd   
GCh Foxtail's Race To The Finish
  Beagle   23
Group 3rd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   22
Group 4th   
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt
  Deerhound (Scottish)   20
BPIG    Grandgables Ms Silver Filigree   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Grey Havens Fernhill Inner Light At Karador
  Deerhound (Scottish)   0
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Candyland Yippeeki Yay Tirzah



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxtail's Race To The Finish




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv

Best Puppy In Breed
GCh Palakore's Let It Be Doxieluv


Winners Dog: (1-0-1-0)
Doxieluv Happy Days Fonzie

Junior Puppy Dog Class
1st Doxieluv Happy Days Fonzie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Paradachs Wee Mr Grandgables

Best Of Opposite Sex
Grandgables Ms Silver Filigree

Best Puppy In Breed
Grandgables Ms Silver Filigree



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Grandgables Ms Silver Filigree

Reserve Winners Bitch
Grandgables Ms So Delectable

Junior Puppy Bitch Class
1st Grandgables Ms So Delectable

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Grandgables Ms Silver Filigree


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Trabeiz Hundeleben Hot-Rod MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Danny Boy's Heaven Sent Ariel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Danny Boy's Heaven Sent Ariel

Open Dog Class
1st Danny Boy's Heaven Sent Ariel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxcliffe Master Of The Hunt



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiarry My Grass Is Blue


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiarry My Grass Is Blue

Open Dog Class
1st Kiarry My Grass Is Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Castlekeep's Dauntless

Best Of Opposite Sex
Ch Glenamadda Jazberi Of Wolfholm

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Castlekeep's Dauntless

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Dauntless


Winners Dog: (2-4-1-1)
Castlekeep's Dauntless

Reserve Winners Dog
Wolfholm Glenamadda Grand Prix

Senior Puppy Dog Class
1st Castlekeep's Dauntless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Wolfholm Glenamadda Grand Prix


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Castlekeep's Scarlet Magnolia

Reserve Winners Bitch
Glenamadda Grainne Ni Mhaille

Junior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Scarlet Magnolia

Senior Puppy Bitch Class
1st Three Little Birds' Follow My Heart

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Odenwolf's Sheila

Open Bitch Class
1st Glenamadda Grainne Ni Mhaille


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Aberdeen's Whole Enchilada

Open Bitch Class
1st Aberdeen's Whole Enchilada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Makaita's Amahle Amelia Of Shalita



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Wunder Forgetmenot Adonis

Best Of Opposite Sex
Wunder Forgetmenot By Grace

Best Puppy In Breed
Wunder Forgetmenot By Grace



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   28
Group 2nd   
GCh Supernova Shameless
  Doberman Pinscher   26
Group 3rd   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   20
Group 4th   
Ch Denshaw N Tybrushe Pillow Talk
  Boxer   19
BPIG   
Ch Denshaw N Tybrushe Pillow Talk
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Stolen Sapphire   Samoyed   0
Best Altered In Group   
Ch Bosanova's All For One Belnois
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Alderboden I'm The Best There Is

Best Of Opposite Sex
Haustier's Lindt Excellence

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Alderboden I'm The Best There Is


Winners Dog: (1-2-0-0)
Alderboden I'm The Best There Is

12-18 Month Dog Class
1st Alderboden I'm The Best There Is


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Haustier's Lindt Excellence

Reserve Winners Bitch
Borealbreeze Geneva V Haustier

12-18 Month Bitch Class
1st Haustier's Lindt Excellence

Open Bitch Class
1st Borealbreeze Geneva V Haustier

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Bosanova's All For One Belnois


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 9 pts (1-6-2-1)
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk

Best Of Opposite Sex
GCh Briley's Stand Outside The Fire

Best Of Winners: (1-6-2-1)
Tybrushe Denshaw Feelin Groovy

Best Puppy In Breed
GCh Denshaw N Tybrushe Pillow Talk


Winners Dog: (1-6-2-1)
Genome's Decked Out Toro

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Genome's Decked Out Toro


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh Supernova Shameless

Best Of Opposite Sex
Sioul's Gambling With The Devil

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Sioul's Gambling With The Devil

Select Dog
GCh Gatehouse Mr. Wonderful

Select Bitch
Ch Hausenbrook's Get Off My Cloud


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Ignite's Dreamcatcher Gatehouse

Open Bitch Class
1st Ignite's Dreamcatcher Gatehouse

3-6 Month Bitch Class
1st Ignite's Dragonstone


Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso

Best Of Opposite Sex
GCh Ailama Try To Win


3-6 Month Dog Class
1st Recurve Allusion Of Summerford



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
IB's Ad Astra Missy 4Kjaq


3-6 Month Dog Class
1st Roxanhaus' Macho Man


Winners Bitch: (0-2-0-0)
IB's Ad Astra Missy 4Kjaq

Reserve Winners Bitch
Kjaq's Essential Need Milly

12-18 Month Bitch Class
1st Kjaq's Essential Need Milly

Canadian Bred Bitch Class
1st IB's Ad Astra Missy 4Kjaq

3-6 Month Bitch Class
1st Roxanhaus' Shake Your Booty


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Westhaven's When You Wish Upon A Star Heidi




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



3-6 Month Bitch Class
1st Vanderbilt's Stolen Sapphire


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Davida Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Krisma's Xman First Class
  Kerry Blue Terrier   11
Group 2nd   
GCh Foxheart Westchester Supergirl
  Airedale Terrier   10
Group 3rd    O'Brady Northcote Thick As Thieves   Lakeland Terrier   9
Group 4th    Bannerkin's Gamebird   Border Terrier   8
BPIG    Bannerkin's Gamebird   Border Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diamondjewel's Brilliant Cut
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Foxheart Westchester Supergirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Best Puppy In Breed
Bannerkin's Gamebird



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bannerkin's Gamebird

Open Bitch Class
1st Bannerkin's Gamebird


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zlatapraha Wonder




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Abberann Derbla



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Abberann Derbla

Open Bitch Class
1st Abberann Derbla


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Krisma's Xman First Class




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
O'Brady Northcote Thick As Thieves


Winners Dog: (1-0-0-0)
O'Brady Northcote Thick As Thieves

12-18 Month Dog Class
1st O'Brady Northcote Thick As Thieves



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Jaydeez I See Through You

Best Of Opposite Sex
Ch Ashlyn's Take It Away

Best Puppy In Breed
Jaydeez I See Through You



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kishniga's HMS Maximus




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Haldane Lightning's Hand

Best Of Opposite Sex
GCh Diamondjewels My Lil Valentine



3-6 Month Bitch Class
1st Diamondjewel's Brilliant Cut


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Larry Kereluke Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   37
Group 2nd   
GCh Fwaggles Sting Like A Bee
  Toy Manchester Terrier   36
Group 3rd   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   35
Group 4th   
GCh Selah Leavin N Impression
  Havanese   34
BPIG   Ch Wannabee Searching For Stardom   Miniature Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cogie's Force Of Kimi   Chihuahua (Long Coat)   0
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Neche's Lily Of The Valley

Best Of Opposite Sex
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Best Puppy In Breed
Ahau Casa Grande Quite A Hero


Winners Dog: (1-0-0-1)
Ahau Casa Grande Quite A Hero

Open Dog Class
1st Ahau Casa Grande Quite A Hero

3-6 Month Dog Class
1st Cogie's Force Of Kimi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Windwater Uptown Funk Ladyday

Best Puppy In Breed
Perisate Molosos Gratzi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Windwater Uptown Funk Ladyday

Reserve Winners Bitch
Perisate Molosos Gratzi

Senior Puppy Bitch Class
1st Perisate Molosos Gratzi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Windwater Uptown Funk Ladyday

3-6 Month Bitch Class
1st Windwater Ladyday Black Dress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Xotic N Galaxie Always Bet On Black



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 14 pts (7-4-2-2)
GCh Selah Leavin N Impression

Best Of Opposite Sex
GCh Laurelgate Katie Hearts Delite

Best Of Winners: (7-4-2-2)
Rockhurst's Cheerleader

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Cheerleader

Select Dog
Ch Histakes Winner Takes All

Select Bitch
Ch Pocopayasos Booty Call


Winners Bitch: (7-4-2-2)
Rockhurst's Cheerleader

Reserve Winners Bitch
Standy's Piper Of Tuscany

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Cheerleader
2nd Twinkle's Northern Sunrise

Senior Puppy Bitch Class
1st Abrazame's Who Gives A Hoot

Open Bitch Class
1st Standy's Piper Of Tuscany


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

Open Dog Class
1st Rhamah Rythm In Pursuit Of Dragons

3-6 Month Dog Class
1st Belina Last Tango



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wannabee Searching For Stardom

Best Puppy In Breed
Ch Wannabee Searching For Stardom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Heaven Sent Lyric O' Regaloake

Best Of Opposite Sex
GCh Nightfire's Better Than Ever

Best Puppy In Breed
Ch Heaven Sent Lyric O' Regaloake



3-6 Month Bitch Class
1st Heaven Sent Playboy Bunny


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Heubergs Hurricane Lloyd

Best Of Opposite Sex
Heubergs Under The Influence

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Heubergs Under The Influence

Best Puppy In Breed
Talbotrails High Voltage


Winners Dog: (1-3-1-0)
Talbotrails High Voltage

Senior Puppy Dog Class
1st Talbotrails High Voltage

3-6 Month Dog Class
1st Heuberg's Sisco


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Heubergs Under The Influence

Reserve Winners Bitch
Heubergs Hurricane Hortense

12-18 Month Bitch Class
1st Heubergs Under The Influence
2nd CurlyQ's Star Jasmine

Open Bitch Class
1st Heubergs Hurricane Hortense


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Sting Like A Bee




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Larry Kereluke

Best Of Breed: 5 pts (1-4-1-0)
GCh Path To Perfection Gold Edition

Best Of Opposite Sex
Rigair Karaoke Queen

Best Of Winners: (1-4-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Best Puppy In Breed
Rigair Diamonds Are Forever


Winners Dog: (1-4-1-0)
Justatitch Lord Of The Rings

Open Dog Class
1st Justatitch Lord Of The Rings


Winners Bitch: (1-4-1-0)
Rigair Karaoke Queen

Reserve Winners Bitch
Rigair Diamonds Are Forever

Senior Puppy Bitch Class
1st Rigair Diamonds Are Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Tarmar's Ring My Bell

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rigair Karaoke Queen

Open Bitch Class
1st Justatitch Willo The Wisp


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Judith Shurb Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Butterblac's BMW
  Schipperke   17
Group 2nd   Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl   Poodle (Miniature)   16
Group 3rd   Ch Aristocrafts Le Beau Monde   French Bulldog   15
Group 4th    Bulldacious Rocking The Onesie   Bulldog   13
BPIG   Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Four Oaks Bye Bye Felecia Musicbox

Best Puppy In Breed
Bellissimo's Bella At Chezhyatt



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Four Oaks Bye Bye Felecia Musicbox

Reserve Winners Bitch
Bellissimo's Bella At Chezhyatt

Senior Puppy Bitch Class
1st Bellissimo's Bella At Chezhyatt

Open Bitch Class
1st Four Oaks Bye Bye Felecia Musicbox


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Bulldacious Rocking The Onesie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gumby's Cruzin To Laguna




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Aristocrafts Le Beau Monde

Best Of Opposite Sex
Ch Eltorro Fxmoor P'Cherie Brioche

Best Puppy In Breed
Ch Aristocrafts Le Beau Monde




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Discover Supernova At Keesbrook

Best Of Opposite Sex
GCh Owenbriar Keesbrook Black Ice

Best Puppy In Breed
Discover Supernova At Keesbrook

Select Bitch
GCh Keesbrook's Out Of The Fyre



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Discover Supernova At Keesbrook

Senior Puppy Bitch Class
1st Discover Supernova At Keesbrook


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl

Best Puppy In Breed
Ch Gulfbreeze Glow Oprah The Showgirl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Jetty's Majestic Calamity Jane

Best Puppy In Breed
Jetty's Majestic Calamity Jane



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Jetty's Majestic Calamity Jane

Reserve Winners Bitch
Coquetel Time Will Tell

Junior Puppy Bitch Class
1st Arreau's Don't Stop Believing

Senior Puppy Bitch Class
1st Jetty's Majestic Calamity Jane

Open Bitch Class
1st Coquetel Time Will Tell


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's BMW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Queenly Kazkovyy Lev

12-18 Month Bitch Class
1st Queenly Kazkovyy Lev


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Judith Shurb

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ahkama Sharara Boshay La

Open Bitch Class
1st Ahkama Sharara Boshay La


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Davida Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Grandgables Wolf Whistle
  Shetland Sheepdog   36
Group 2nd   Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills   Old English Sheepdog   25
Group 3rd   GCh Chica Vom Burgimwald   German Shepherd Dog   24
Group 4th   
Ch Sylvan Argent Hollywood And Vine
  Collie (Rough)   19
BPIG    Lynphil Besieged   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Northbay Xsell Cast Money   Australian Shepherd   0
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Uretopia's I Love Lucy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Vulcan's Take It To The Limit

Best Of Opposite Sex
Ch Aleshanee Mohigan Princess

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Maine-ly's Mr Big By Hemlock

Select Dog
GCh Northbay's Rockstar At Kraftbrewd


Winners Dog: (1-2-2-1)
Maine-ly's Mr Big By Hemlock

Open Dog Class
1st Maine-ly's Mr Big By Hemlock

3-6 Month Dog Class
1st Northbay Xsell Cast Money


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Robin's Melody For Mee

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Dasher

Canadian Bred Bitch Class
1st Aleshanee Dasher

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Robin's Melody For Mee


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Bellaclan Bugatti

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Don't Tell Daddy

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Best Puppy In Breed
Bellaclan Don't Tell Daddy


Winners Dog: (1-1-2-0)
Bellaclan Thief Of Hearts

Open Dog Class
1st Bellaclan Thief Of Hearts


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Bellaclan Don't Tell Daddy

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellaclan Don't Tell Daddy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ferrari Ace Asperados

Best Puppy In Breed
Ferrari Ace Asperados


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ferrari Ace Asperados

Junior Puppy Dog Class
1st Ferrari Ace Asperados



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sylvan Argent Hollywood And Vine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Chica Vom Burgimwald

Best Of Opposite Sex
Ch Opal von der Eschelbronner Schlosswiese

Best Puppy In Breed
Ileigh Vom Bergimwald


3-6 Month Dog Class
1st James Maximus Vom Burgimwald


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Freya Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
Ileigh Vom Bergimwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Ileigh Vom Bergimwald

12-18 Month Bitch Class
1st Freya Vom Burgimwald

3-6 Month Bitch Class
1st Jordie Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Herdabout Sui Generis

Best Of Opposite Sex
Ch Herdabout 100 Smiles Per Hour

Best Puppy In Breed
GCh Herdabout Sui Generis


Winners Dog: (1-0-1-1)
Mecseki Bundas Rusty Zipper

Junior Puppy Dog Class
1st Mecseki Bundas Rusty Zipper


3-6 Month Bitch Class
1st Herdabout Little Miss Mark


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Merrimac's Royalty At Tasiahills




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bubbleton Agent Orange




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
Ch Grandgables Wolf Whistle

Best Of Opposite Sex
Grandgables So Blue In Malibu

Best Of Winners: (3-5-1-2)
Lynphil Besieged

Best Puppy In Breed
Lynphil Besieged


Winners Dog: (3-5-1-2)
Lynphil Besieged

Reserve Winners Dog
Ramblinbrooks Stone Cold

Junior Puppy Dog Class
1st Ramblinbrooks Stone Cold

Senior Puppy Dog Class
1st Lynphil Besieged

12-18 Month Dog Class
1st Cermel Quantum Leap


Winners Bitch: (3-5-1-2)
Grandgables So Blue In Malibu

Reserve Winners Bitch
Sharls Legacy En Miriel

Junior Puppy Bitch Class
1st Sharls Legacy En Miriel

12-18 Month Bitch Class
1st Cermel Onawhim Of Olivesmount

Canadian Bred Bitch Class
1st Cherry Creeks Minnie Mouse

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Grandgables So Blue In Malibu

Open Bitch Class
1st Coastalviews Power Surge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Davida Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Sanddigger & Puddleduck's Reign Of Fire

Best Of Opposite Sex
GCh Edgebrook How D'u Like Me Now

Best Puppy In Breed
Sanddigger & Puddleduck's Reign Of Fire



Class results courtesy of: MJN Show Services




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By