Kent Kennel Club
Saturday, May 27, 2023 - Show-4



Related Results

Conformation

Friday, May 26 (Show-1)
Friday, May 26 (Show-2)
Saturday, May 27 (Show-3)
Saturday, May 27 (Show-4)
Sunday, May 28 (Show-5)
Sunday, May 28 (Show-6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
CAN Ch / SRB GCh / ROU Ch Montevento’s Caravaggio
"Caravaggio"
Breeder: Cristina Castellani
Owners: Cristina Castellani, Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Phred Wong
Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)  
GChG Roaneden's Shorelander
Points: 175 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Phred Wong
Australian Shepherd  
GChB Runway Down To The River
Points: 129
Best Puppy In Show
Judge: Phred Wong
Doberman Pinscher  
Nightflight Tag You're It!
Reserve Best Puppy In Show
Judge: Phred Wong
Pointer (German Short-Haired)  
Ch Jaegersmann N Lombardie Starry Knight








Group 1 - Phred Wong Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   45
Group 2nd   
GCh Whisperfield Malibu Bay Breeze
  Pointer (German Short-Haired)   42
Group 3rd   
GChS Especially Classic Couture
  Spaniel (English Cocker)   30
Group 4th   
GChB Nanjay's Altitude
  Spaniel (English Springer)   27
BPIG   
Ch Jaegersmann N Lombardie Starry Knight
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Coquetel The Calling Of The Clans

Best Of Opposite Sex
GChB Brackenmoor Royal Finest

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Coquetel The Calling Of The Clans


Winners Dog: (1-1-0-1)
Coquetel The Calling Of The Clans

12-18 Month Dog Class
1st Coquetel The Calling Of The Clans


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Coquetel Catch Me If You Can

12-18 Month Bitch Class
1st Coquetel Catch Me If You Can


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (2-3-3-4)
Fernweh's Fortune Favours The Bold

Reserve Winners Bitch
Shadowland's Phantom Of The Opera

12-18 Month Bitch Class
1st Fernweh's Solid Plan

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fernweh's Fortune Favours The Bold
2nd Shadowland's Phantom Of The Opera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Redlion's Invasion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Hayabusa's Iron Butterfly



Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Bitch: (2-4-4-3)
Kyon's Natural Goodness

Reserve Winners Bitch
Berkden's Ginger Maple Lee

Senior Puppy Bitch Class
1st Cheer’s Bridge of Light to Cedargrove

Canadian Bred Bitch Class
1st Berkden's Ginger Maple Lee

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Blastem's Holy Water

Open Bitch Class
1st Kyon's Natural Goodness


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Fargoridge Gone Country

Best Of Opposite Sex
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Fargoridge Gone Country

Select Bitch
Ch Fargoridge Livin The Dream


Winners Dog: (1-1-0-2)
Fargoridge Gone Country

Open Dog Class
1st Fargoridge Gone Country


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Asklar Masonridge The Dancing Queen

Canadian Bred Bitch Class
1st Asklar Masonridge The Dancing Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChG Roaneden's Shorelander

Best Of Opposite Sex
Ch Dunfield's Spirit Fox

Best Puppy In Breed
Roaneden's Breakwater


Winners Dog: (1-0-1-1)
Roaneden's Breakwater

Junior Puppy Dog Class
1st Roaneden's Breakwater



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Captiva Chamberlayne MrBigStuf




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChEx Especially Classic Couture

Best Of Opposite Sex
Dowtree's Myrtle

Best Puppy In Breed
Dowtree's Myrtle



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Dowtree's Myrtle

Reserve Winners Bitch
Cockerlea's Meant To Be

Senior Puppy Bitch Class
1st Dowtree's Myrtle

12-18 Month Bitch Class
1st Cockerlea's Meant To Be


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Clussexx Cafe Jumping Bean

Best Puppy In Breed
Clussexx Cafe Jumping Bean

Select Dog
GChB Clussexx Redline Espresso


Winners Dog: (1-0-1-0)
Clussexx Cafe Jumping Bean

Senior Puppy Dog Class
1st Clussexx Cafe Jumping Bean



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Breica Feel The Thunder




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   22
Group 2nd   Ch FoxTail's Fate Of The Furious   Beagle   21
Group 3rd   
GChB Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   20
Group 4th   
GCh Kopera's Golden Gait
  Rhodesian Ridgeback   19
BPIG   
Sidekick's Amour The Groovy Kind
  Grand Basset Griffon Vendeen   N/A
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Agha Djari White Oleander

Best Puppy In Breed
Xenos Istra



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Xenos Istra

Senior Puppy Bitch Class
1st Xenos Istra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Bushwacker Fortune Hunter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB FoxTail's Fate Of The Furious




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sonoma's It's A New Beginning ML

Best Of Opposite Sex
Daydreamer Chetcote Hey Look Ma I Made It

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sonoma's It's A New Beginning ML

Best Puppy In Breed
Daydreamer Rythme N Blues


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sonoma's It's A New Beginning ML

Reserve Winners Bitch
Daydreamer Rythme N Blues

Canadian Bred Bitch Class
1st Sonoma's It's A New Beginning ML

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Daydreamer Rythme N Blues


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Leaside's Sweet Treat MS




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Daybreak's Frozen Assets W


Winners Dog: (1-0-0-0)
Daybreak's Frozen Assets W

Open Dog Class
1st Daybreak's Frozen Assets W



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Best Puppy In Breed
Eynhallow's Gaston At Tormore


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eynhallow's Gaston At Tormore

Senior Puppy Dog Class
1st Eynhallow's Gaston At Tormore



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sidekick's Amour The Groovy Kind

Best Puppy In Breed
Sidekick's Amour The Groovy Kind


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sidekick's Amour The Groovy Kind

Junior Puppy Dog Class
1st Sidekick's Amour The Groovy Kind



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Tayleefarm Carlos Santana




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Kopera's Golden Gait




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Best Of Opposite Sex
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Freespirits Fix Me A Double At Terrapin

Best Puppy In Breed
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu

Senior Puppy Bitch Class
1st Windstorm Extra Vain Kismet Of Arahu


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Phred Wong Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   20
Group 2nd   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   15
Group 3rd   
GChB Marinella's The Thunder Rolls
  Portuguese Water Dog   14
Group 4th   
GCh Montevento's Caravaggio
  Newfoundland   13
BPIG   
Nightflight Tag You're It!
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Canamarok's Taken By Storm

Best Of Opposite Sex
Canamarok's Soft Winter Snow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Canamarok's Taken By Storm


Winners Dog: (1-1-0-0)
Canamarok's Taken By Storm

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Canamarok's Taken By Storm


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Canamarok's Soft Winter Snow

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Canamarok's Soft Winter Snow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Almandeene Chertik Iz Tabakerki

Best Of Opposite Sex
BlackPantera Antique Gems Adelaide



Winners Bitch: (0-1-1-0)
BlackPantera Antique Gems Adelaide

12-18 Month Bitch Class
1st BlackPantera Antique Gems Adelaide


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 6 pts (2-3-2-0)
Jenbur N HaltonHills Class Act

Best Of Opposite Sex
Dajen's Sparking A New Flame

Best Of Winners: (2-3-2-0)
Jenbur N HaltonHills Class Act

Best Puppy In Breed
Dajen's Sparking A New Flame

Select Dog
GCh Uppercut Man In Black


Winners Bitch: (2-3-2-0)
Dajen's Sparking A New Flame

Reserve Winners Bitch
Pantheon N Cinnrhee Wit Beyond Measure

Junior Puppy Bitch Class
1st Dajen's Sparking A New Flame

Senior Puppy Bitch Class
1st Dajen She's A Wildflower

Open Bitch Class
1st Pantheon N Cinnrhee Wit Beyond Measure


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn

Best Of Opposite Sex
Nightflight Tag You're It!

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Nightflight Tag You're It!

Best Puppy In Breed
Nightflight Tag You're It!


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Nightflight Tag You're It!

Reserve Winners Bitch
L'Oil Rogue Empire V Ignite

12-18 Month Bitch Class
1st L'Oil Rogue Empire V Ignite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nightflight Tag You're It!


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Liberty's Empire Of Dreams

Best Puppy In Breed
Liberty's Empire Of Dreams


Winners Dog: (1-0-0-0)
Liberty's Empire Of Dreams

Junior Puppy Dog Class
1st Liberty's Empire Of Dreams



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Montevento's Caravaggio




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Marinella's The Thunder Rolls




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dowtree's Benelli



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dowtree's Benelli

Open Bitch Class
1st Dowtree's Benelli


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Phred Wong

Best Puppy In Breed
Ch Kristari's Fun In The Sun




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Denys Janssen Top Dog
Points
Group 1st   
Imaginabull's Scout's Honour
  Russell Terrier   19
Group 2nd   
Ch RexRoth's Tom Collins
  Norfolk Terrier   13
Group 3rd   
Ch Fishback It's Miller Time
  Norwich Terrier   12
Group 4th   
Ch Wheatnbrook's Against All Odds
  Soft-Coated Wheaten Terrier   11
BPIG   
Imaginabull's Scout's Honour
  Russell Terrier   N/A
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lamz I Must Be Dreaming



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lamz I Must Be Dreaming

Open Bitch Class
1st Lamz I Must Be Dreaming


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Equinox N Jazz Yaketyyak Don't Talk Back

Select Dog
Ch Equinox N Jazz Simon Says A Lot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Glahms Golden Dawn Of Augustine




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxheart Courtesy Of The Red White And Blue



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Gleann Quite A Doll

Best Puppy In Breed
Mythwood Rosie Cotton



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Gleann Quite A Doll

Reserve Winners Bitch
Mythwood Rosie Cotton

Junior Puppy Bitch Class
1st Mythwood Rosie Cotton
2nd Mythwood Maia Astari

Open Bitch Class
1st Gleann Quite A Doll


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RexRoth's Tom Collins

Best Puppy In Breed
GCh RexRoth's Tom Collins




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fishback It's Miller Time




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Imaginabull's Scout's Honour

Best Of Opposite Sex
Rivendell's One And Only

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Imaginabull's Scout's Honour

Best Puppy In Breed
Imaginabull's Scout's Honour


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rocglen Money Talks Bushaway

Best Of Opposite Sex
Vegasdreams Park Avenue View



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vegasdreams Park Avenue View

12-18 Month Bitch Class
1st Vegasdreams Park Avenue View


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wheatnbrook's Against All Odds




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Denys Janssen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chi Risica Non Rosica

12-18 Month Dog Class
1st Chi Risica Non Rosica



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Diaquiris Dam Yankees
  Pekingese   27
Group 2nd   
GCh Southcreek's Toast Of The Town
  Papillon   26
Group 3rd   Ch That's Amyla's At The Barricade   Havanese   23
Group 4th   
GChS CurlyQ's Firehouse Inferno
  Pug   12
BPIG   Ch That's Amyla's At The Barricade   Havanese   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Miso Miss Swipe Right




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wee Darlin's Apollo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wee Darlin's Apollo

Canadian Bred Dog Class
1st Wee Darlin's Apollo



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 10 pts (3-5-1-2)
Ch That's Amyla's At The Barricade

Best Of Opposite Sex
Ch That's Precision, Elegance, And Performance

Best Of Winners: (3-5-1-2)
That's As You Wish Eh

Best Puppy In Breed
Ch That's Amyla's At The Barricade

Select Bitch
Ch Twinkle's You Gotta Love Ellie


Winners Dog: (3-5-1-2)
That's As You Wish Eh

Reserve Winners Dog
Almendares Pargo

12-18 Month Dog Class
1st That's Carlosas Bandera Pirata

Bred By Exhibitor Dog Class
1st That's As You Wish Eh

Open Dog Class
1st Almendares Pargo


Winners Bitch: (3-5-1-2)
That's Simply Stellar

Reserve Winners Bitch
Weatherford's On The Wings Of An Angel

Junior Puppy Bitch Class
1st That's Simply Stellar

12-18 Month Bitch Class
1st That's Suvida Luxor At Carlosas
2nd Amistosa's Tequila With Twinkle

Canadian Bred Bitch Class
1st Weatherford's On The Wings Of An Angel

Open Bitch Class
1st Laurelgate's Uptown Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Southcreek's Toast Of The Town

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Algos What's It All About Alfie

Best Puppy In Breed
Regaloake's Tokabout Lewenhart's The Rose


Winners Dog: (1-1-1-0)
Algos What's It All About Alfie

12-18 Month Dog Class
1st Algos What's It All About Alfie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Diaquiris Dam Yankees




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Diaquiris To Cute To Shoot

Best Puppy In Breed
Ch Diaquiris To Cute To Shoot




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChG CurlyQ's Firehouse Inferno

Best Of Opposite Sex
Inthecedars Paris-Sue

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Inthecedars Paris-Sue

Best Puppy In Breed
Inthecedars Paris-Sue

Select Dog
Ch Jimary's Wakanda Forever At Timeless


Winners Dog: (1-3-2-0)
Inthecedars Kadarbra

Senior Puppy Dog Class
1st Inthecedars Kadarbra


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Inthecedars Paris-Sue

Reserve Winners Bitch
Jimary's Miss Clara

Junior Puppy Bitch Class
1st Jimary's Miss Clara
2nd Jimary's Some Girls Do

Senior Puppy Bitch Class
1st Inthecedars Paris-Sue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Artemus Voila Violetta

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Lady Marguerite



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Carmorosa's Lady Marguerite

Senior Puppy Bitch Class
1st Carmorosa's Lady Marguerite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Roeders Millie Bobby Brown



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Roeders Millie Bobby Brown

Open Bitch Class
1st Roeders Millie Bobby Brown


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   22
Group 2nd   
Ch Daveren's Time Stands Still
  German Pinscher   18
Group 3rd    Fanfare Purrkees Right On The Money   Keeshond   14
Group 4th   
Mi-Pao's Cream Calla Lily
  Chow Chow   13
BPIG   
Mi-Pao's Cream Calla Lily
  Chow Chow   N/A
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Belle Creek's Magical Love At Parmele

Best Of Opposite Sex
Ch Starlit's Scarlett Of Luna




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChB Bulldacious Rolex On A Redneck

Best Of Opposite Sex
Jacib's Hermes

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Cherokee Legend Jacib's Milo

Best Puppy In Breed
Cherokee Legend Jacib's Milo


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Jacib's Hermes

Reserve Winners Bitch
Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Junior Puppy Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Lucy Mae

Open Bitch Class
1st Jacib's Hermes


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mi-Pao's Cream Calla Lily

Best Puppy In Breed
Mi-Pao's Cream Calla Lily



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mi-Pao's Cream Calla Lily

Junior Puppy Bitch Class
1st Mi-Pao's Cream Calla Lily


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Nifty's Sippin On Firewater




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fanfare Purrkees Right On The Money

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fanfare Purrkees Right On The Money


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Logos II

Best Puppy In Breed
Ch Logos II




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChB Amanda Miguel

Best Puppy In Breed
Piedmont Mazinblue La Conquista

Select Bitch
GCh Carrington's To Nicheca With Love



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Stone Run Lakeridge Love Never Dies

Reserve Winners Bitch
Piedmont Mazinblue La Conquista

Senior Puppy Bitch Class
1st Piedmont Mazinblue La Conquista

Open Bitch Class
1st Stone Run Lakeridge Love Never Dies


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Puppy In Breed
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Select Bitch
GChB Hibiscus Chisana Takaramono




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chopin's Secret Agent

Best Puppy In Breed
Chopin's Secret Agent


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chopin's Secret Agent

Junior Puppy Dog Class
1st Chopin's Secret Agent



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rilee's Hidden Gem



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rilee's Hidden Gem

Open Bitch Class
1st Rilee's Hidden Gem


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Youngsik Kang Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Runway Down To The River
  Australian Shepherd   14
Group 2nd   
Ch Bold Legends Chronicles Of Riddick
  Miniature American Shepherd   10
Group 3rd   
Ch MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   8
Group 4th   
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet
  Welsh Corgi (Pembroke)   6
BPIG   
Doublehearts Dealers Choice
  Australian Shepherd   N/A
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChB Byeyo's Gonna Get Me Sum

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Thundering Blue Max


Winners Dog: (1-0-0-1)
Byeyo's Thundering Blue Max

12-18 Month Dog Class
1st Byeyo's Thundering Blue Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
Ch Beachbum's Sand Dollar

Best Puppy In Breed
Doublehearts Dealers Choice

Select Dog
GChB Legacy's Callibreeze Next Spark


Winners Dog: (1-0-2-1)
Doublehearts Dealers Choice

Junior Puppy Dog Class
1st Doublehearts Dealers Choice



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dissonance Valley Of Kings


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dissonance Valley Of Kings

Open Dog Class
1st Dissonance Valley Of Kings



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Belgiadors Aura Eclipse Du Soul

Open Bitch Class
1st Belgiadors Aura Eclipse Du Soul


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Omega High Time


Winners Dog: (1-0-0-0)
Omega High Time

Open Dog Class
1st Omega High Time



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Wyntre Valkyrie Of Thunderpaws

Open Bitch Class
1st Wyntre Valkyrie Of Thunderpaws


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bold Legends Chronicles Of Riddick

Best Of Opposite Sex
Legacy's The Heat Is On

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bold Legends Chronicles Of Riddick


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Legacy's The Heat Is On

Open Bitch Class
1st Legacy's The Heat Is On


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Crinan The Secrets Out



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Crinan The Secrets Out

Open Bitch Class
1st Crinan The Secrets Out


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Youngsik Kang

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet

Best Puppy In Breed
Ch Riverside Cuiba You Ain't Seen Muffin Yet




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By