Sudbury & District Kennel Club
Friday, September 13, 2019 - Show # 2



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS Can GCh/MBIS Mex GCh/MBIS Per GCh/MBIS Arg GCh/MBIS Bol GCh/Am Ch Midnight Lady’s Fire Up Your Engine Moso, AOM
"Tupak"
Owners: Kelef Newfoundlands and Summerford Newfoundlands
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Sponsor: John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Lakeland Terrier  
GCh Paperman Atlantis
Points: 131 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
German Shepherd Dog  
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
Points: 113
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Bedlington Terrier  
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
Best Baby Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Griffon (Wire-Haired Pointing)  
DuValin California Dreams








Group 1 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Riders Up
  Setter (English)   24
Group 2nd   
GCh Carnaby Night Shades
  Spaniel (English Cocker)   22
Group 3rd   
Ch Santiago de Himmelstein
  Retriever (Golden)   21
Group 4th   
GChEx DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   17
BPIG   
Whisperfield Malibu Bay Breeze
  Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
DuValin California Dreams
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChEx DuValin Cayenne

Best Of Opposite Sex
SooNipi Point Namms Aged For Many Moons

Best Of Winners: (1-1-0-1)
SooNipi Point Namms Aged For Many Moons


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Kyloe's Trekking KB Mindy

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Best Puppy In Breed
Whisperfield Malibu Bay Breeze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whisperfield Malibu Bay Breeze

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Santiago de Himmelstein

Best Of Opposite Sex
Glamour Shine Nauti Or Nice At Dune Grass

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Best Puppy In Breed
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Select Dog
Ch Bitagold's Rising To The Top


Winners Dog: (1-1-2-0)
Dreamstorie Archer OnTheRocks

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt

Best Of Opposite Sex
Skazka's Yankee Dime Yana

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt

Best Puppy In Breed
Samphire Little Black Dress


Winners Dog: (1-5-0-0)
Grandriver's Lightening Bolt


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Skazka's Yankee Dime Yana

Reserve Winners Bitch
Skazka's Anne Of Green Gables

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Kare's Brandi

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Puppy In Breed
Kare's Brandi


Winners Dog: (1-2-0-0)
Redmoon's Sexy Son Of A Duck


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Kare's Brandi

Reserve Winners Bitch
Manitou Abbey Carpe Diem

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Reidwood Riders Up

Best Of Opposite Sex
GCh Setterrama Race To Editions



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Captiva's On The Bright Side

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion

Best Of Opposite Sex
Ch Silkroad's Totally Hair Barbie

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Wynridge's Quick Scope

Best Puppy In Breed
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Dog: (1-1-1-1)
WynRidge's ForWhoTheBell Tolls


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Wynridge's Quick Scope

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Carnaby Night Shades







Group 2 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   17
Group 2nd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   16
Group 3rd   
Ch Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   15
Group 4th   
Ch Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   14
BPIG   
Angelridge Legend OfMy Phoenix
  Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Telkel Dare To Be SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Zen's Grab Your Gear



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Boru And Justice For All

Best Puppy In Breed
Boru And Justice For All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Boru And Justice For All


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kishniga's Millenium Gal

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Palakore's Talisman

Best Of Opposite Sex
Ch Palakore's Doxieluv Amazn Grace



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lucky Penny's Justice Is Served By Telkel SL



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lakilanni Kenya Resist


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Elgwood's Mountain Ranger

Best Of Opposite Sex
Fanta's Northernstar Nite Skye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Elgwood's Mountain Ranger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Elgwood's Mountain Ranger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fanta's Northernstar Nite Skye

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Best Of Opposite Sex
Ch Ridgeville's Highland Rogue

Best Puppy In Breed
Angelridge Legend OfMy Phoenix



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Angelridge Legend OfMy Phoenix

Reserve Winners Bitch
Angelridge Country Girl

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Sovereign Excel Fine Porceline

Best Puppy In Breed
Ch Sovereign Excel Fine Porceline







Group 3 - Thora Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso
  Newfoundland   15
Group 2nd   
GCh Snowmist's Desert Chill
  Siberian Husky   14
Group 3rd   
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty
  Rottweiler   10
Group 4th   
GCh Napoleo Jade La Perle
  Saint Bernard   9
BPIG   
Ch Acostar's Mint Julep
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Quebeleo Lion Heart Makwa
  Leonberger   0
Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Northernpaws Cortina



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Northernpaws Aspen

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh CinniBon's She's The One



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Legendale's Reigning Warrior

Best Puppy In Breed
Legendale's Reigning Warrior


Winners Dog: (1-0-0-0)
Legendale's Reigning Warrior


Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Quicksilver's Blue Vidar


Winners Dog: (2-0-0-0)
Quicksilver's Blue Vidar

Reserve Winners Dog
Quicksilver's Blue Thor






Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Northernpaws Steffi Emilly

Best Puppy In Breed
Northernpaws Gretta



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Northernpaws Steffi Emilly

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Gretta

Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Midnight Lady's Fire Up Your Engine Moso



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Acostar's Mint Julep

Best Puppy In Breed
Ch Acostar's Mint Julep



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bang's Bonanza Flyin' High Ty



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Napoleo Jade La Perle



Judge: Thora Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Snowmist's Desert Chill

Best Of Opposite Sex
GCh Unicornhill's Broke The Bank

Best Puppy In Breed
Sherakan's Sweet Sensation



Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sherakan's Sweet Sensation





Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Paperman Atlantis
  Lakeland Terrier   17
Group 2nd   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   16
Group 3rd   
GCh Glahms Golden Aelwen
  Dandie Dinmont Terrier   15
Group 4th   
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek
  Sealyham Terrier   14
BPIG   
Ch M&M Lamz The World Is Not Enough
  Bedlington Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Toulin's Fennella O'Forestfield   West Highland White Terrier   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough

Best Puppy In Breed
GCh M&M Lamz The World Is Not Enough



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wimberway's Border Kali

Best Puppy In Breed
Wimberway's Border Kali



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wimberway's Border Kali

Reserve Winners Bitch
Wimberway's Border Keepsake

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bullyhill Moon Shark At Puzzled


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Kilmaree Torrance At Mistybrig

Best Of Opposite Sex
Stonebridge Upper Crust

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Stonebridge Upper Crust

Best Puppy In Breed
Syryn Bearclan's Firewalker


Winners Dog: (1-3-1-0)
Syryn Bearclan's Firewalker


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Stonebridge Upper Crust

Reserve Winners Bitch
Syryn Bearclan's Dreamwalker

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Glahms Golden Aelwen



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow

Best Puppy In Breed
Ch Foxheart Shoot Me Straight At Tsarshadow



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Paperman Atlantis



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rexroth Jelly Tot

Best Puppy In Breed
Ch Rexroth Jelly Tot



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Massawippi Mad Money



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chess Celestial Sister

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Goodspice Miss Emma Of Salt Creek

Best Of Opposite Sex
Afterglow's Going For The Gold


Winners Dog: (1-0-0-1)
Afterglow's Going For The Gold


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff

Best Puppy In Breed
Pinehome's Figgy Duff


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pinehome's Figgy Duff










Group 5 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lionking Taking Chances
  Pekingese   13
Group 2nd   
GCh Ashstone's Winter Is Coming
  Havanese   12
Group 3rd    Mystic Dramatique Decadence   Italian Greyhound   7
Group 4th   
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln
  Toy Manchester Terrier   6
BPIG    Mystic Dramatique Decadence   Italian Greyhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Algos Dora The Explorer   Papillon   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cobb's Bertha Blue Bonnet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cobb's Bertha Blue Bonnet

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Ashstone's Winter Is Coming

Best Of Opposite Sex
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Weylinmarsh's Barrymore

Best Puppy In Breed
GCh Yaya's It's Time For Weylinmarsh


Winners Dog: (2-1-1-1)
Pocopaysos Ready To Rumble

Reserve Winners Dog
Ashstones Gizmotron At Delsol


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Weylinmarsh's Barrymore

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mystic Dramatique Decadence

Best Puppy In Breed
Mystic Dramatique Decadence



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mystic Dramatique Decadence

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jordannas Coat Of Many Colours



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Lionking Taking Chances



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Fwaggles Dreamboat V Rustic Ln



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Shannieangel's A Perfect Dream

Best Of Opposite Sex
CwnAnnwn's The Crime In Mind

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Shannieangel's A Perfect Dream

Best Puppy In Breed
Dayjuel Hopes And Dreams


Winners Dog: (1-3-0-0)
CwnAnnwn's The Crime In Mind


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Shannieangel's A Perfect Dream

Reserve Winners Bitch
Dayjuel Sunshine And Kisses





Group 6 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzo Wen N X
  Chinese Shar-Pei   19
Group 2nd   
Ch Bloom's Pura Vida
  Poodle (Standard)   16
Group 3rd    Adominos True Colors   Tibetan Terrier   12
Group 4th   
Wolfriver Taiho Koki
  Shiba Inu   11
BPIG   
Wolfriver Taiho Koki
  Shiba Inu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Muir N Tremars Not Done Yet   Bulldog   0
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Danier Muirs Lil Running Mouse



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cranbrooke's Cinnamon Girl

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Konigliche Aldo

Best Of Opposite Sex
Karendon's Avant Garde

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Karendon's Avant Garde

Best Puppy In Breed
Karendon's Avant Garde


Winners Dog: (1-1-1-0)
Karendon's Phantom Of The Ring


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Karendon's Avant Garde

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sylvan Myst Butt's On Fire

Best Puppy In Breed
Sylvan Myst Butt's On Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sylvan Myst Butt's On Fire


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Umbra's Stray Bullet



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GCh Bloom's Pura Vida

Best Of Opposite Sex
Arreau's Masquerade

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Arreau's Masquerade

Best Puppy In Breed
Arreau's Masquerade

Select Bitch
GCh Vetset Count Me In


Winners Dog: (1-1-0-2)
Arreau's Masquerade


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Elan's Bright Star

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wolfriver Taiho Koki

Best Puppy In Breed
Wolfriver Taiho Koki


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wolfriver Taiho Koki


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Souyen's Brass In Pocket



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Algo's Breeze From The Skye

Best Puppy In Breed
Algo's Breeze From The Skye

Select Bitch
Ch Renegade-N-Dabalars Dancin' In The Moonlight



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Algo's Breeze From The Skye

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Adominos True Colors



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Adominos True Colors



Group 7 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Timberline's Dust Bowl Dance
  German Shepherd Dog   20
Group 2nd   Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog   Old English Sheepdog   15
Group 3rd   
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet
  Australian Shepherd   14
Group 4th    Laureate Brightside   Shetland Sheepdog   12
BPIG    Laureate Brightside   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    McPotter's Creek's Tuzvihar   Mudi   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Byeyo's Gonna Get Me Sum



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChEx Treestarr Oracle Chick Magnet

Select Dog
GCh ThundeRun Night Editor



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Ch Bellaclan Take The Cake

Best Of Opposite Sex
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Bellaclan Husslin Like My Daddy

Best Puppy In Breed
Bellaclan Sunset Temptress


Winners Dog: (1-2-1-1)
Bellaclan Husslin Like My Daddy


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Bellaclan Sunset Temptress

Reserve Winners Bitch
Vallnery Orange Is The New Black

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Ch Timberline's Dust Bowl Dance

Best Of Opposite Sex
Sablehill's Dreaming Of Alaska

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Sablehill's Dreaming Of Alaska


Winners Dog: (1-3-1-0)
Dupois Vom Rivergreen


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Sablehill's Dreaming Of Alaska

Reserve Winners Bitch
Pepsi Von Haus Casalin

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Herdabout Little Miss Mark

Best Of Opposite Sex
Ch Mecseki Bundas Rusty Zipper



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Herdabout Little Miss Mark

Reserve Winners Bitch
Stellamontis Hanga

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Shaggylamb Look What You Made Me Do Cottondog



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Laureate Brightside

Best Of Opposite Sex
Regaloake's Turn It Up At Rivermyst

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Laureate Brightside

Best Puppy In Breed
Laureate Brightside


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Laureate Brightside

Reserve Winners Bitch
Velvetfog Little Black Magic

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluemoon Just A Touch More Fyre


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluemoon Just A Touch More Fyre


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By