Lakehead Kennel Club
Sunday, May 5, 2019



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Olga Gagne
Samoyed  
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
Points: 129 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Olga Gagne
Pomeranian  
GChEx Sunterra Sudden Impact
Points: 108
Best Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Papillon  
Southcreek's Calamity Jane
Best Baby Puppy In Show
Judge: Olga Gagne
Dachshund (Miniature Wire-Haired)   Hunu A New Day With Freestyle
Best Veteran In Show
Judge: Olga Gagne
Retriever (Golden)  
GChEx DocMar's Just Don't Give A D'amn








Group 1 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Labrys Just One Look
  Retriever (Flat-Coated)   27
Group 2nd   
Ch Northsyde's Trust Snow One
  Retriever (Golden)   21
Group 3rd   
Evrsett Flying Duckbris
  Setter (English)   16
Group 4th   
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion
  Spaniel (American Cocker)   14
BPIG    De Lombardie Santorini Sunset   Pointer (German Short-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Breica's Gone In 60 Seconds
  Weimaraner   0
Best Veteran In Group   
GChEx DocMar's Just Don't Give A D'amn
  Retriever (Golden)   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Cedar Run Crossing The Border



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
GCh Labrys Just One Look



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
Ch Northsyde's Trust Snow One



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
GCh Rickways Cut To The Chase



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Roaneden's Just Add Water



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Evrsett Flying Duckbris



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GCh Begay N Sebastian's Power Of Persuasion



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Twoemz Kiss Me Deadly



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Birchwood's Bayhaven Harbor Lights



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rolyart's Sound Of Thunder











Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf
  Whippet   14
Group 2nd   
Ch Boru's Breaking News
  Bloodhound   13
Group 3rd   GCh Windrock Life Is A Highway   Greyhound   12
Group 4th    Roxmar's Lilith Fair   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   11
BPIG   
Envy Me I Have A Dream
  Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Hunu A New Day With Freestyle   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Best Veteran In Group   
Ch Scout's Hidden Prince
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Envy Me I Have A Dream



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windkist Such A Sweet Thing



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Boru's Breaking News



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts
Roxmar's Lilith Fair



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Nomistakins Up The Hill SS



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Scout's Hidden Prince



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Windrock Life Is A Highway



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Heathview Ragnar Lothbrok



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Zenkosi Cinnamon Joy



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Khamsin's Sterling Stetson



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aikerskaill SpecialD Never Enf







Group 3 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike
  Samoyed   20
Group 2nd   Ch Liberty's Lets Make Up   Siberian Husky   18
Group 3rd   
GChEx Wingate's First And Goal
  Doberman Pinscher   12
Group 4th   
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra
  Great Dane   9
BPIG    Tailspin's Miracle At Alpenrose   Bernese Mountain Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Keikewabic Nanuke
  Alaskan Malamute   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 4 pts
Ch Mytuk's Flirtn At Polarbreeze



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Tailspin's Miracle At Alpenrose



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
GChEx Wingate's First And Goal



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Elle's Hi-Air Lockheed Electra



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh Nustar's Divine Comedy



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
GCh Vanderbilt 'N Printemp's Lucky Strike



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 5 pts
Ch Liberty's Lets Make Up



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st    Riverroad Busy Being Fabulous   Scottish Terrier   8
Group 2nd   
Boldwind Is It A Quizz
  Border Terrier   7
Group 3rd   
Ch Fireally Keeper Of The Flame
  Cairn Terrier   6
Group 4th   Ch Millenium All That Fast Jazz   Schnauzer (Miniature)   3
BPIG   
Boldwind Is It A Quizz
  Border Terrier   N/A
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Boldwind Is It A Quizz



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Fireally Keeper Of The Flame



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch Tuckercreek's Orange Pekoe



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Ch Millenium All That Fast Jazz



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Riverroad Busy Being Fabulous



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
Bueollin's Wild Blue Yonder







Group 5 - Olga Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sunterra Sudden Impact
  Pomeranian   12
Group 2nd   
Southcreek's Calamity Jane
  Papillon   11
Group 3rd   
Ch KBPride Dawn Of Field Farm Denton
  Cavalier King Charles Spaniel   8
Group 4th   
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate
  Toy Fox Terrier   6
BPIG   
Southcreek's Calamity Jane
  Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rokila's Spice It Up   Papillon   0
Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ch KBPride Dawn Of Field Farm Denton



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Ardently Around For You



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
Chula's Kiss Me You Fool



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 1 pts
DogRivers Fire Ball



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 2 pts
Ch Southcreek's Calamity Jane



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Sunterra Sudden Impact



Judge: Olga Gagne

Best Of Breed: 0 pts
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate







Group 6 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh PaisleyPella A Boy And His Dog
  Dalmatian   11
Group 2nd   
GCh Vetset Power Play Of Visualart
  Poodle (Standard)   10
Group 3rd   
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again
  Keeshond   8
Group 4th   
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom
  Lhasa Apso   7
BPIG    Jadesilk Pagent Material   Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Symarun's Simon Says   Bulldog   0
Best Veteran In Group   
Ch Paisley's I Love Lucy By Elan
  Dalmatian   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
Threeacres Naughty By Nature



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh PaisleyPella A Boy And His Dog



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Katzenjammers Behold The Wrangler



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Wund-R Y Deja Vu All Over Again



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shurans Sh-Boom Sh-Boom



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Vetset Power Play Of Visualart



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sunojo N Wolfriver ZenZayShun



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Jadesilk Pagent Material





Group 7 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dalgarnoch Celtic Lass Von Matris
  Shetland Sheepdog   31
Group 2nd   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   17
Group 3rd   Ch Lindau's Ryde The Wind   German Shepherd Dog   16
Group 4th   
Nootka Cut To The Chase
  Welsh Corgi (Pembroke)   11
BPIG   
Nootka Cut To The Chase
  Welsh Corgi (Pembroke)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lindau's Unchained Melody   German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
Ch Las Rocosa Ticket 2 Tucker Creek
  Australian Shepherd   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Reddenblu's Seek N You'll Find



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
Tuckercreek's Harris Tweed



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts
Kaymann Athill King Ghidorah



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Prairiepine Afterhours Lady Million



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts
Ch Lindau's Ryde The Wind



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 13 pts
GCh Dalgarnoch Celtic Lass Von Matris



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts
Nootka Cut To The Chase



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By