Avalon Kennel Club
Sunday, June 5, 2022 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, June 04 (Show-1)
Saturday, June 04 (Show-2)
Sunday, June 05 (Show-3)
Sunday, June 05 (Show-4)

Obedience

Saturday, June 04 (Obedience Trial-1)
Sunday, June 05 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, June 04 (Rally Trial-1)
Sunday, June 05 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Richard Paquette
Xoloitzcuintli (Standard)  
GCh Barhund Her Majesty
Points: 69 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Pekingese  
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
Points: 57
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Retriever (Labrador)   Gofetch Peppermint Nob








Group 1 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bitagold's Watch Me Fly
  Retriever (Golden)   22
Group 2nd   GCh LandnSea's Lighthouse Beacon   Retriever (Labrador)   15
Group 3rd   
GCh Plaisance King Louis Jolliet
  Setter (English)   3
Group 4th   Ch Rhapsody Glazed And Confused   Vizsla (Smooth)   1
BPIG    Gofetch Peppermint Nob   Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough

12-18 Month Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 6 pts (2-0-3-2)
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Of Opposite Sex
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Winners: (2-0-3-2)
Jackson's Guilty Of The Crime

Best Puppy In Breed
Jackson's Guilty Of The Crime

Select Dog
Canza's Mystic Falls

Select Bitch
Ch Ambercreek Princess Marleena


Winners Dog: (2-0-3-2)
Jackson's Best Of My Love

Reserve Winners Dog
Canza's Legacy Of Mandalore

Junior Puppy Dog Class
1st Canza's Legacy Of Mandalore

Senior Puppy Dog Class
1st Jackson's Best Of My Love


Winners Bitch: (2-0-3-2)
Jackson's Guilty Of The Crime

Senior Puppy Bitch Class
1st Jackson's Guilty Of The Crime

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 11 pts (4-4-3-1)
GCh LandnSea's Lighthouse Beacon

Best Of Opposite Sex
GChB Onarock's Carved In Stone

Best Of Winners: (4-4-3-1)
Gofetch Peppermint Nob

Best Puppy In Breed
Gofetch Peppermint Nob

Select Dog
Onarock's Jiggs Dinner


Winners Bitch: (4-4-3-1)
Gofetch Peppermint Nob

Reserve Winners Bitch
Onarock's Tia Maria

Junior Puppy Bitch Class
1st Onarock's Tia Maria

Senior Puppy Bitch Class
1st Gofetch Peppermint Nob
2nd Landnsea's Aint She Wonderful

Open Bitch Class
1st Landnsea's Across The Tickle

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Plaisance King Louis Jolliet

Best Of Opposite Sex
Plaisance Princess Marah



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Plaisance Princess Marah

Open Bitch Class
1st Plaisance Princess Marah

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rhapsody Glazed And Confused







Group 2 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Mahali Black Watch At Windfall
  Afghan Hound   2
Group 2nd   Ch Jackwyre's Heartbreak Prince   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Mahali Black Watch At Windfall



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Jackwyre's Heartbreak Prince


Winners Dog: (1-0-1-0)
Jackwyre Long Live

Open Dog Class
1st Jackwyre Long Live






Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st    King Kom Mansfield   Komondor   10
Group 2nd   
GCh Briley's Wear It Like Warpaint
  Boxer   9
Group 3rd   
GCh Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago
  Doberman Pinscher   7
Group 4th   
Brooklane's Cruzin Camaro
  Rottweiler   2
BPIG    Kiraly's Chinook Sikorsky   Schnauzer (Giant)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Best Of Opposite Sex
Maestro Vanquish Don't Be Fooled



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Maestro Vanquish Don't Be Fooled

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Touchstone's Sweet Talking Ziggy Zhivago

Best Of Opposite Sex
Outlaws Girls Got Rhythm

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Touchstone's Kiefer Little Big Man

Best Puppy In Breed
Touchstone's Kiefer Little Big Man


Winners Dog: (1-3-1-0)
Touchstone's Kiefer Little Big Man

Junior Puppy Dog Class
1st Touchstone's Kiefer Little Big Man


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Outlaws Girls Got Rhythm

Reserve Winners Bitch
Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Junior Puppy Bitch Class
1st Outlaws Girls Got Rhythm
2nd Midnightsky's Back In Black

Canadian Bred Bitch Class
1st Sioul's La Vie Est Belle Rosie

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Best Puppy In Breed
King Of Helluland Eternity Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
King Of Helluland Eternity Love

Senior Puppy Bitch Class
1st King Of Helluland Eternity Love

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brooklane's Cruzin Camaro


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brooklane's Cruzin Camaro

Open Dog Class
1st Brooklane's Cruzin Camaro


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Best Puppy In Breed
Kiraly's Chinook Sikorsky


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kiraly's Chinook Sikorsky

Senior Puppy Dog Class
1st Kiraly's Chinook Sikorsky






Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 2nd   
Caudlewood Dash Clarke
  Parson Russell Terrier   2
Group 3rd   
Thunderally's Shining Starr
  Bull Terrier (Miniature)   1
Group 4th   
Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   0
BPIG   
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thunderally's Shining Starr

Best Puppy In Breed
Thunderally's Shining Starr



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thunderally's Shining Starr

Senior Puppy Bitch Class
1st Thunderally's Shining Starr

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke

Best Puppy In Breed
Caudlewood Dash Clarke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke

Junior Puppy Dog Class
1st Caudlewood Dash Clarke


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rivendell's Eastern Pandora

Best Puppy In Breed
Ch Rivendell's Eastern Pandora



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Best Puppy In Breed
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ghostpine's Cassiopeia's Beauty

Senior Puppy Bitch Class
1st Ghostpine's Cassiopeia's Beauty





Group 5 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   9
Group 2nd   
Ch Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   7
Group 3rd    Groveshire's Daisy Duke   Yorkshire Terrier   6
Group 4th   
Drageltik's Bubbles
  Pug   5
BPIG    Gardine Great Expectations   Chinese Crested Dog   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Cantata's Whirlwinds Of Stardust Glitter

Best Of Opposite Sex
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Best Puppy In Breed
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Select Bitch
Ch Embee's Tirari Sunrise


Winners Dog: (1-0-0-2)
Stelwen Chiffinch Pride And Joy

Junior Puppy Dog Class
1st Stelwen Chiffinch Pride And Joy


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Best Puppy In Breed
Gardine Great Expectations


Winners Dog: (2-0-0-0)
Gardine I Did It My Way @ Charkim

Reserve Winners Dog
Gardine Great Expectations

Senior Puppy Dog Class
1st Gardine Great Expectations

Open Dog Class
1st Gardine I Did It My Way @ Charkim


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Select Dog
GChB Pekehuis Sorcerer



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drageltik's Bubbles

Open Dog Class
1st Drageltik's Bubbles


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Groveshire's Daisy Duke



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Groveshire's Daisy Duke

Open Bitch Class
1st Groveshire's Daisy Duke





Group 6 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Barhund Her Majesty
  Xoloitzcuintli (Standard)   11
Group 2nd    Jackpot Brilliant Of Moravia   Shih Tzu   10
Group 3rd   Ch Umbra Aberwyn On Target   Poodle (Miniature)   7
Group 4th    Oneeto's Marta Blessings In Deguise   Tibetan Terrier   4
BPIG    Umbra Dead Man Tells No Tales   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Best Puppy In Breed
Jaklins Wave Over Wave At Berg



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaklins Wave Over Wave At Berg

Junior Puppy Bitch Class
1st Jaklins Wave Over Wave At Berg

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Best Of Opposite Sex
Ch Keesridge Jorri Comes From Away

Best Puppy In Breed
Keesridge Colour It Up At Mcreagan



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Colour It Up At Mcreagan

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Umbra Aberwyn On Target

Best Of Opposite Sex
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Umbra Dead Man Tells No Tales

Best Puppy In Breed
Umbra Dead Man Tells No Tales


Winners Dog: (1-1-1-0)
Umbra Dead Man Tells No Tales

Junior Puppy Dog Class
1st Umbra Dead Man Tells No Tales


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

12-18 Month Bitch Class
1st Mrang Essence Of Beauty At Archer

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Seransil Atlantic Silver Jewel

12-18 Month Bitch Class
1st Seransil Atlantic Silver Jewel

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia

Best Of Opposite Sex
Opal's Lucky Charm

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia

Best Puppy In Breed
Xeralane's Jaggernaut


Winners Dog: (2-1-0-0)
Jackpot Brilliant Of Moravia

Reserve Winners Dog
Xeralane's Jaggernaut

Junior Puppy Dog Class
1st Xeralane's Jaggernaut

Open Dog Class
1st Jackpot Brilliant Of Moravia


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Opal's Lucky Charm

Open Bitch Class
1st Opal's Lucky Charm

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Best Puppy In Breed
Oneeto's Marta Blessings In Deguise



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Senior Puppy Bitch Class
1st Oneeto's Marta Blessings In Deguise

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Barhund Her Majesty





Group 7 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro
  Australian Cattle Dog   6
Group 2nd   
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador
  Belgian Shepherd Dog   5
Group 3rd   
Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   4
Group 4th   
Yukon Vom Lousar
  German Shepherd Dog   3
BPIG   
Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hillhaven Don Diego De La Vega - Zorro


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sing It Syko Killa du Feu Eternel

Best Puppy In Breed
Sing It Syko Killa du Feu Eternel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sing It Syko Killa du Feu Eternel

Senior Puppy Dog Class
1st Sing It Syko Killa du Feu Eternel


Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sterlingden Elton Du Belgiador



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Yukon Vom Lousar

Best Of Opposite Sex
Yntriga Von Amalaberg

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Yukon Vom Lousar

Best Puppy In Breed
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-1-0-0)
Yukon Vom Lousar

Junior Puppy Dog Class
1st Yukon Vom Lousar


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Yntriga Von Amalaberg

12-18 Month Bitch Class
1st Yntriga Von Amalaberg

Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Best Of Opposite Sex
Shelhaven Suarez

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shelhaven Suarez

12-18 Month Dog Class
1st Shelhaven Suarez


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kelbren Caught In Charlotte's Webb

12-18 Month Bitch Class
1st Kelbren Caught In Charlotte's Webb

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By