Mount Cheam Canine Association
Sunday, September 23, 2018



Related Results


Results courtesy of:

-- Maria MacDonald --
Lacomtesse Richie Gecko
Breeders: Richard Lortie & Diane Gobeil
Owner/Handler: Maria McDonald, Kohlein German Shepherds
http://kohlein.wix.com/kohlein



-- Fran Zimmerman --
Ch. Aura Odd Fellow
"Oscar"
Breeder/Owner: Fran Zimmerman, Aura Poodles





Best In Show
Judge: Carlos Quinones
Retriever (Flat-Coated)  
GCh Windy Hill God of Fire
Points: 359 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Carlos Quinones
Papillon  
GCh Marron's Seinfeld
Points: 294
Best Puppy In Show
Judge: Carlos Quinones
Havanese  
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia
Best Baby Puppy In Show
Judge: Carlos Quinones
Bernese Mountain Dog   Xanadu Snow Buddy Knows
Best Veteran In Show
Judge: Carlos Quinones
Bernese Mountain Dog  
GCh NitroBerner A Red Ruby
Best Altered In Show
Judge: Carlos Quinones
Dachshund (Standard Wire-Haired)  
Ch Carrig's Summary
Best Brace In Show
Judge: Carlos Quinones
Leonberger 
GCh Ltl Mtn Bring Down The House & Leonberger GCh Little Mtn's Big Ben








Group 1 - Fabian Daza Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Windy Hill God of Fire
  Retriever (Flat-Coated)   64
Group 2nd   
GCh Goldstreak Hollykins Sport SLT
  Retriever (Golden)   59
Group 3rd   
GCh Readyfor Elixer Of Luv By Quinncreek
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   46
Group 4th   
GCh Gleneire's CEO Encore
  Spaniel (English Springer)   32
BPIG    Heavenly Way's Singin' A Newsong   Spaniel (American Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Gypsyrose Promised Princess For The Kingdom   Spaniel (American Cocker)   0
Best Altered In Group   
Ch Manitou's Yuma Del Vecchio Mulino
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Brace In Group   
GCh Readyfor Elixer Of Luv By Quinncreek
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Best Brace In Group   
Readyfor Frisky Business With Quinncreek
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Italo Dei Silvanbull



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Nowwithem Double Dot Ammo

Best Puppy In Breed
Prosperity's Live For The Skye

Select Bitch
GCh Seasyde City Of Stars



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Prosperity's Live For The Skye

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Parador Secret Chord



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Queen's Don't Call This A Comeback



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Windy Hill God of Fire

Best Of Opposite Sex
Dowerky Black Star Leelanau

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Dowerky Black Star Leelanau

Best Puppy In Breed
Blacklace Opal Goddess Of Fire

Select Dog
GCh Eagletarn Merry Man Jax


Winners Dog: (1-2-2-0)
Affinity The Colour Of Magic


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Dowerky Black Star Leelanau

Reserve Winners Bitch
Blacklace Opal Goddess Of Fire

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 12 pts (2-2-7-2)
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Best Of Opposite Sex
Ch Coppermoon Jitterbug

Best Of Winners: (2-2-7-2)
Auburnmist Ascension

Select Dog
GCh Fyreglo's Don't Change A Thing

Select Bitch
Ch Sweetgold's Heartthrob At Goldspirit


Winners Dog: (2-2-7-2)
Auburnmist Ascension

Reserve Winners Dog
Riverdance Yabba Dabba Doo


Winners Bitch: (2-2-7-2)
Lexagolds Yaint Dutch Yaintmuch

Reserve Winners Bitch
Sharella's Nineties Sequel

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 7 pts (3-1-2-1)
Ch Makaila's Skirts N' Dirt

Best Of Opposite Sex
Brush & Marsh For Those About To Rock

Best Of Winners: (3-1-2-1)
Brush & Marsh For Those About To Rock

Best Puppy In Breed
Charltons Chrissie

Select Dog
GCh Chablais Dark Secret


Winners Dog: (3-1-2-1)
Brush & Marsh For Those About To Rock

Reserve Winners Dog
Makaila's Cache On Hand


Winners Bitch: (3-1-2-1)
Charltons Chrissie

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 13 pts (3-7-4-0)
GCh Readyfor Elixer Of Luv By Quinncreek

Best Of Opposite Sex
Kasomor's Light The Fire With Manitou

Best Of Winners: (3-7-4-0)
Kasomor's Light The Fire With Manitou

Best Puppy In Breed
Kasomor's Light The Fire With Manitou

Select Dog
GCh Tollchester's Mauvais Garcon


Winners Bitch: (3-7-4-0)
Kasomor's Light The Fire With Manitou

Reserve Winners Bitch
Kijabewinds Perfect Pitch

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GCh Aladdin's Sirius Blak N Tan

Best Of Opposite Sex
Newsong's GoGo Dancer

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Heavenly Way's Singin' A Newsong

Best Puppy In Breed
Heavenly Way's Singin' A Newsong

Select Dog
Ch Kingdoms Steeler Of Hearts


Winners Dog: (1-3-2-0)
Heavenly Way's Singin' A Newsong


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Newsong's GoGo Dancer

Reserve Winners Bitch
Aladdin's Pixie Hollow Chloe

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Islandview Finn McCool

Best Of Opposite Sex
Islandview Sea A Star



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Islandview Sea A Star

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Jarde Winter Storm



Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GCh Gleneire's CEO Encore

Best Of Opposite Sex
Blackpearl's Especial Blue Dimond

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Blackpearl's Especial Blue Dimond

Best Puppy In Breed
Blackpearl's Hot Action


Winners Dog: (2-2-1-0)
Blackpearl's Ynot The Big Bang

Reserve Winners Dog
Blackpearl's Hot Action


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Blackpearl's Especial Blue Dimond

Reserve Winners Bitch
Hillcrest Joreck Maera

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All

Best Puppy In Breed
Whistle Stop Wynner Takes All



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Whistle Stop Wynner Takes All

Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Kelby Creek & Upcountry's Wondrous Surprise

Best Puppy In Breed
Upcountry's Lookin At You Kid


Judge: Fabian Daza

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Silversea's Summer Sonnet

Best Of Opposite Sex
Ch Luso's Legend Of Weapon X

Select Dog
GCh RoseWin's Legacy In Time







Group 2 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Africanadian James T Kirk
  Basenji   48
Group 2nd   
GCh Xenos Copper Nite Of Polo
  Afghan Hound   46
Group 3rd   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   45
Group 4th   
Ch Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood
  Deerhound (Scottish)   29
BPIG   Ch Beaubijou's Big Turk   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group    Carrig's Just Ask   Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Veteran In Group   
GCh Matsutakes A Moment In Time
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Altered In Group   
Ch Carrig's Summary
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   0
Best Brace In Group    Songbird's Secret Island Moonshine   Rhodesian Ridgeback   0
Best Brace In Group    Songbird's African Princess   Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xenos Copper Nite Of Polo



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Africanadian James T Kirk

Best Puppy In Breed
Arubmec's For A Few Dollars More


Winners Dog: (1-0-1-0)
Arubmec's For A Few Dollars More


Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 8 pts (2-3-2-2)
GCh Osheehans Great Save Fehrhill

Best Of Opposite Sex
Ch Waskasoo's Rollin' In The Deep

Best Of Winners: (2-3-2-2)
Gwencalon's Cassini Mission

Select Dog
GCh Laponderosa's Sassenach

Select Bitch
Ch Shadynook A Wink And A Smile


Winners Dog: (2-3-2-2)
Gwencalon's Cassini Mission

Reserve Winners Dog
Laponderosa's Micheal Landon


Winners Bitch: (2-3-2-2)
Osheehans Raven Stole The Sun

Reserve Winners Bitch
Osheehans Ruby Slippers

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Satara's Enterlude



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Satara's Enterlude

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tarma's Louisiana Woman MW



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Koradox Pramada Golden Gate Girl At Cahladen



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
GCh Matsutakes This Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Ch Carrig's Busy Bee

Best Puppy In Breed
Carrig's She's All Matsutake

Select Bitch
GCh Wagswell's Summer In The City



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Carrig's She's All Matsutake

Reserve Winners Bitch
Matsutakes Rhythm N Blues

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dhu Mohr Gentom Warlock At Hollyrood



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Pikkinokka's Star Kissed

Best Of Opposite Sex
Ch Pikkinokka's Timmy Horton



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ina's Fashion Bold

Best Of Opposite Sex
GCh Windrock She's Tough Enough



Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 15 pts (4-4-5-3)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Songbird's African Princess

Best Of Winners: (4-4-5-3)
Ukukhanya Moyo Rooney

Best Puppy In Breed
Ch Beaubijou's Big Turk

Select Dog
GChEx Mardi Gras Don't Mess With Texas By Kumani

Select Bitch
GCh Regalcrown Blk Swan Of Course


Winners Bitch: (4-4-5-3)
Msasa Mamoyo Sunstone

Reserve Winners Bitch
Songbird's Secret Island Moonshine

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 7 pts (2-1-1-4)
GCh Watch Me Prima Sangria Moon

Best Of Opposite Sex
Rainer's Classy Chassy At Endeavor

Select Dog
Ch Treadway Born This Way

Select Bitch
Ch Daghan SilverEmpire StevieJinx


Winners Dog: (2-1-1-4)
Rainer's Classy Chassy At Endeavor

Reserve Winners Dog
Brystal Mood Indigo


Winners Bitch: (2-1-1-4)
Brystal Blue Like Jazz





Group 3 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer
  Boxer   70
Group 2nd   
Ch Lavender Hills Sin City
  Bernese Mountain Dog   69
Group 3rd   
GCh Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   32
Group 4th   Ch Holmrun's I Am Magic   Doberman Pinscher   31
BPIG   
Creo's Northern Nugget
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Xanadu Snow Buddy Knows   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh NitroBerner A Red Ruby
  Bernese Mountain Dog   0
Best Altered In Group   
GCh Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ltl Mtn Bring Down The House
  Leonberger   0
Best Brace In Group   GCh Little Mtn's Big Ben   Leonberger   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mytuk's The Main Event

Best Of Opposite Sex
Mytuk She B Stingn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mytuk's The Main Event


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mytuk's The Main Event


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mytuk She B Stingn

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 36 pts (9-11-11-10)
Ch Lavender Hills Sin City

Best Of Opposite Sex
Ch Algrand Berni Orso

Best Of Winners: (9-11-11-10)
Sevens Heir To The Throne

Best Puppy In Breed
Creo's Northern Nugget

Select Dog
GCh Baybern's Life Is A Highway

Select Bitch
GCh Tailspins Mirror Image


Winners Dog: (9-11-11-10)
Sevens Heir To The Throne

Reserve Winners Dog
Nashems In Wine Theres A Friend


Winners Bitch: (9-11-11-10)
Creo's Northern Nugget

Reserve Winners Bitch
Algrand Berni Cefi Yana

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hi Desert N Mephisto's Game Changer



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Sapphire & Red Rock Canyon's Like A Rock

Best Of Opposite Sex
Sapphire's A Necessary Misfit

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Sapphire & Red Rock Canyon's Like A Rock

Best Puppy In Breed
Casa Reale's Got Your Six


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Sapphire's A Necessary Misfit

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Holmrun's I Am Magic

Best Of Opposite Sex
GCh Fiveam's Finish What Ya Started



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Invogue FiresbreathvValbydane



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 8 pts (1-4-3-1)
GCh Ltl Mtn Bring Down The House

Best Of Opposite Sex
Ch Mz Chiff Zielona Cieszynianka

Best Of Winners: (1-4-3-1)
Ltl Mtns Calla Di Ma Reggio

Select Dog
GCh Little Mtn's Big Ben


Winners Dog: (1-4-3-1)
Desperado's Maverick Mac


Winners Bitch: (1-4-3-1)
Ltl Mtns Calla Di Ma Reggio

Reserve Winners Bitch
High Hopes Ambush At Desperado

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Marinella's Run Devil Run

Best Of Opposite Sex
Marinella's Livin' On The Edge

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Marinella's Run Devil Run

Best Puppy In Breed
Marinella's Livin' On The Edge


Winners Dog: (1-1-0-0)
Marinella's Run Devil Run


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Marinella's Livin' On The Edge

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh BigLuv's Let It Ride


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 9 pts (3-4-0-3)
Ch Jordan Mika On The Move Of Afton

Best Of Opposite Sex
Steinhaus War Admiral

Best Of Winners: (3-4-0-3)
Steinhaus War Admiral

Best Puppy In Breed
Cedar Hills Kenai V. Keygolde

Select Bitch
GCh Champagne Quantum Of Solace


Winners Dog: (3-4-0-3)
Steinhaus War Admiral

Reserve Winners Dog
Cedar Hills Kenai V. Keygolde


Winners Bitch: (3-4-0-3)
Sentry Diamond Ring Effect

Reserve Winners Bitch
Steinhaus Valkyrie

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Snowmist's Wind N' Reigning







Group 4 - Linda Kraft Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   29
Group 2nd   
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil
  Scottish Terrier   26
Group 3rd   
Ch Bulligomingo-Omega's Paella
  Bull Terrier (Miniature)   25
Group 4th    Dragonflyz No Mas Pantalones   Manchester Terrier   23
BPIG   
Ch Skyfall Top Gun
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Blackrystal Amarillo By Mornin
  Manchester Terrier   0
Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Marauders Hey Jude

Select Bitch
Ch Michl R Fancy Reflection



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ryba's Skyfall



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ryba's Skyfall

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bulligomingo-Omega's Paella



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bulligomingo-Omega's Paella

Reserve Winners Bitch
Kingsmeres Im Walking On Sunshine

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Krisma's Graceful Gait


Winners Dog: (1-0-0-0)
Krisma's Graceful Gait


Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 6 pts (0-4-1-2)
Dragonflyz No Mas Pantalones

Best Of Opposite Sex
Ch Black Bandits U Got It All Metric

Best Of Winners: (0-4-1-2)
Dragonflyz No Mas Pantalones

Select Bitch
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Winners Bitch: (0-4-1-2)
Dragonflyz No Mas Pantalones

Reserve Winners Bitch
Sagacity's Mystify Me

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dralion's Amblegreen Mavi Gold



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Empire Dreamaker Hot Tip

Best Of Opposite Sex
Envoy I Believe In Miracles

Best Puppy In Breed
Wlanimu's Jack-A-Dandy

Select Dog
GCh Kinsey's Gargolas Tempting Fate


Winners Dog: (1-1-2-0)
Wlanimu's Jack-A-Dandy


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Envoy I Believe In Miracles

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dunsmuir' N'Glenby Saucy Devil



Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Keepsake's Flirt In A Skirt

Best Of Opposite Sex
GCh Skyfall Top Gun

Best Puppy In Breed
GCh Skyfall Top Gun



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Skyfall Mackanme Bachram Neala

Reserve Winners Bitch
Skyfall Mackanme Nexus

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Darwyn's Morgana Le Fay

Best Puppy In Breed
Darwyn's Serendipity At SF



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Darwyn's Serendipity At SF

Reserve Winners Bitch
Darwyn's Flying Filly

Judge: Linda Kraft

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling

Best Of Opposite Sex
GCh Absolute Gem Devil In Disguise

Select Bitch
GCh Munrose Dirkhaven Pippalotta







Group 5 - Carlos Quinones Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Marron's Seinfeld
  Papillon   48
Group 2nd   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   44
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   39
Group 4th   GCh Furrycreek's Masterpiece   Pomeranian   35
BPIG   
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sunokas Lady Dede   Pomeranian   0
Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GCh Mingchen Thandie's Skye High

Best Puppy In Breed
Mingchen Perfect For Moyola

Select Dog
GCh Kingshaven Ladislaw



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Luciditys Zenyatta

Reserve Winners Bitch
Mingchen Perfect For Moyola

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Crystaljems Look On D Briteside

Best Puppy In Breed
Celebrity Brend Believe In Dream



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Celebrity Brend Believe In Dream

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Misty Meadow's Love Of My Life-PC

Best Of Opposite Sex
Casa Bonita Admire Montclaire

Best Puppy In Breed
Casa Bonita Admire Montclaire



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Casa Bonita Admire Montclaire

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Swifthaven Talk Of The Town



Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 3 pts (0-0-2-2)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia

Best Puppy In Breed
Ch Brenwyn Mylad's Steel Magnolia

Select Dog
GCh MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Select Bitch
Ch Mylad's Grand Impressions



Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Ch Brackley He's So Amazing

Best Of Opposite Sex
Ch Teralea's Fire Down Below

Best Puppy In Breed
Ch Teralea's Fire Down Below

Select Dog
GCh Wannabee M'Daddy's Hooked On Hooch



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Pinup's Gotta Catch 'Em All

Reserve Winners Bitch
Canczech's Back To Ocean

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Marron's Seinfeld

Best Of Opposite Sex
St Clares Rising Star Scarlett

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Truluv It's A Wonderful Life

Best Puppy In Breed
Truluv It's A Wonderful Life

Select Dog
Ch Silvermorning's Blaze Of Enchantment


Winners Dog: (1-1-2-0)
Truluv It's A Wonderful Life


Winners Bitch: (1-1-2-0)
St Clares Rising Star Scarlett

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 8 pts (3-2-2-2)
GCh Furrycreek's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Ch Pomhaven's Hopes N' Dreams

Best Of Winners: (3-2-2-2)
Pomhaven's Beyond My Imagination

Best Puppy In Breed
Ch Pomhaven's Hopes N' Dreams

Select Dog
GCh Lilangelz Dealer Of Dreams

Select Bitch
GCh Sevaul's Cinnamon Bear


Winners Dog: (3-2-2-2)
Pomhaven's Beyond My Imagination

Reserve Winners Dog
Maranatha's Dare To Dream


Winners Bitch: (3-2-2-2)
Furrycreeks Mona Lisa

Reserve Winners Bitch
Cheyennes Celestial Rain

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Blacklight Belleterre Autumn

Best Of Opposite Sex
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Blacklight Belleterre Autumn

Best Puppy In Breed
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy


Winners Dog: (1-3-0-0)
Snowbird Pretty Fly 4 A White Guy


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Blacklight Belleterre Autumn

Reserve Winners Bitch
Belleterre Mazel Tov

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 7 pts (1-4-1-2)
Caillet's Windwalker Moondust

Best Of Opposite Sex
Ch Yellow Frame's The Hustler

Best Of Winners: (1-4-1-2)
Caillet's Windwalker Moondust

Best Puppy In Breed
Apricot Kiss Full Circle

Select Bitch
GCh Caillets Sweepin Up My Dreams


Winners Dog: (1-4-1-2)
Apricot Kiss Full Circle


Winners Bitch: (1-4-1-2)
Caillet's Windwalker Moondust

Reserve Winners Bitch
Apricot Kiss Standing Free

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Spirit's April Rain



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Spirits Half Time Show

Judge: Carlos Quinones

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
Ch Lynworth Rickey Royale

Select Dog
Lynworth JP Peppers


Winners Dog: (1-0-2-0)
Kiwi Blue Well Kept Secret






Group 6 - Michael Forte Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   63
Group 2nd   
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane
  Bulldog   52
Group 3rd    Diamond D's Man About Town   Dalmatian   48
Group 4th   
Ch Baohuao's Outre Grandeur
  French Bulldog   47
BPIG   Ch Crystalton Chikoda Adamas   Poodle (Standard)   N/A
Best Brace In Group    Koala T's Queen Of The Broken Hearts   Keeshond   0
Best Brace In Group    Koala T's Defiant Diva   Keeshond   0
Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Encores Not Just A Pretty Face

Best Of Opposite Sex
Ch Purejoy's Whale Of A Time



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Purejoy's Above All Else

Reserve Winners Bitch
Encores Repeat Performance

Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 8 pts (2-0-3-4)
GCh Jinks Phenom

Best Of Opposite Sex
Fiveoclock's Identity Theft

Best Puppy In Breed
GCh Jinks Phenom

Select Bitch
Ch Rodonnas Pay It Forward


Winners Dog: (2-0-3-4)
Dorkay's Heaven's Bounty

Reserve Winners Dog
Dorkay's It's Always Tea Time


Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Iroc Stargazing At Rugerlane

Best Of Opposite Sex
McGregor's Driving Miss Daisy

Best Of Winners: (2-1-1-0)
McGregor's Driving Miss Daisy

Best Puppy In Breed
McGregor's Driving Miss Daisy


Winners Dog: (2-1-1-0)
Lenbullan Delightful Dionysos

Reserve Winners Dog
McGregor's The Wild Wilson


Winners Bitch: (2-1-1-0)
McGregor's Driving Miss Daisy

Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diamond D's Man About Town


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diamond D's Man About Town


Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 16 pts (5-6-3-3)
GCh Baohuao's Outre Grandeur

Best Of Opposite Sex
GCh BFF's Piece de Resistance

Best Of Winners: (5-6-3-3)
Baohuao's Don't Believe Me ? Just Watch!

Best Puppy In Breed
Dare To Dream Browny San-Mar

Select Dog
GCh Mano Imperatorius Ugano Sitte


Winners Bitch: (5-6-3-3)
Berlane Casta Spell By Gernada

Reserve Winners Bitch
Audrey Of New You-Chuan

Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Rickees Green Machine

Best Of Opposite Sex
Koala T's Heaven In Your Eyes

Best Puppy In Breed
Koala T's Heaven In Your Eyes

Select Dog
GCh Keez Kause For Koncern

Select Bitch
Ch Koala T's Defiant Diva



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Koala T's Heaven In Your Eyes

Reserve Winners Bitch
Koala T's Queen Of The Broken Hearts

Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wildhearts All That Jazz



Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Maezhi Beckoning Glory

Best Of Opposite Sex
GCh Lyric's Drop The Mic

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Hushaby Angel's Ah Rock'n Too

Best Puppy In Breed
GCh Lyric's Drop The Mic

Select Bitch
Ch Hushaby Ella's Ah Rock'n


Winners Dog: (1-1-1-3)
Maezhi Charismatic Knight


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Hushaby Angel's Ah Rock'n Too

Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 10 pts (2-5-2-2)
GCh Crystalton Chikoda Mystery

Best Of Opposite Sex
GCh Ormar Vultus Regius Venustas

Best Of Winners: (2-5-2-2)
Lakeridge Black Diamond That's My Baby

Best Puppy In Breed
Ch Crystalton Chikoda Adamas

Select Dog
Ch Crystalton Chikoda Adamas

Select Bitch
Ch Seransil's Winterlude


Winners Dog: (2-5-2-2)
Delphinium N Lakeridge's Juno

Reserve Winners Dog
Castagne Catch You Later

Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Sealegends Magic In Moonlight



Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
RAndB's Show Stopper

Best Of Opposite Sex
Ch Miabella's Ema Dalha

Select Dog
GCh Playpoint Tiptop


Winners Dog: (1-0-1-1)
RAndB's Show Stopper


Judge: Michael Forte

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kyeri's Sengeri Tulku





Group 7 - Martin Baskaran Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   30
Group 2nd   
GCh MountainAsh Cowboy Casanova
  Australian Shepherd   29
Group 3rd   
Ch Kohlein's Ever
  German Shepherd Dog   23
Group 4th   
Ch Jotunn Bella Binna
  Norwegian Buhund   18
BPIG   
Lacomtesse Richie Gecko
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Avoca And Startoga Shine On   Shetland Sheepdog   0
Best Veteran In Group   
Ch Jotunn Bella Binna
  Norwegian Buhund   0
Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh MountainAsh Cowboy Casanova

Best Of Opposite Sex
Vanstone Somthn To Talk About

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Vanstone Somthn To Talk About

Best Puppy In Breed
Southern Dogwoods Ice And Fire

Select Bitch
GCh Rainedance Millenni'em' Cameo


Winners Dog: (1-3-1-1)
Testimony's Honor Before Glory


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Vanstone Somthn To Talk About

Reserve Winners Bitch
Southern Dogwoods Ice And Fire

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Eclat D'Etoile's Damon

Best Of Opposite Sex
GCh Malinger's Ruby Red Slippers


Winners Dog: (1-0-2-1)
Sky Acres Time To Fly


Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Kohlein's Ever

Best Of Opposite Sex
Lacomtesse Richie Gecko

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Kohlein's Ever

Best Puppy In Breed
Lacomtesse Richie Gecko

Select Bitch
GCh Woodside's Bella Jun


Winners Dog: (1-3-0-1)
Lacomtesse Richie Gecko


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Kohlein's Ever

Reserve Winners Bitch
JJ's Baltic Sea Odyssey V Arseniy

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jotunn Bella Binna



Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Loehr's Suzie Q I Think I Love You



Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
Ch Avoca Force Of Nature

Best Of Opposite Sex
GCh Haderley Prairiemist Flirt

Best Puppy In Breed
Triecho's Whitewater Rapids

Select Dog
GCh Firestar's Destiny At Startoga

Select Bitch
Ch Marpointe's Crown Jewel



Winners Bitch: (0-2-3-2)
Startoga's Southern Belle

Reserve Winners Bitch
Triecho's Whitewater Rapids

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Aurigan Simayak's Mask Of Zorro

Best Of Opposite Sex
Maksherri Baiya Morna

Best Puppy In Breed
Maksherri Baiya Morna



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Maksherri Baiya Morna

Judge: Martin Baskaran

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Merthyr Wanda Keep The Faith

Best Puppy In Breed
Merit Light A Penny Candle



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Full Sail's How Do You Like Me Now

Reserve Winners Bitch
Merit That's Not What I Herd

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By