Club Canin du Fjord
Sunday, July 30, 2023



Related Results

Conformation

Saturday, July 29
Saturday, July 29 (Ltd Show-Ye Olde Working Group)
Sunday, July 30
Sunday, July 30 (Ltd Show - Group 6)

Obedience

Saturday, July 29 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 29 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, July 29 (Rally Trial-1)
Saturday, July 29 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:

-- Melanie Primeau & Stephane Laliberté --
MBIS MRBIS MBISS BOSS Can GChEx Am CH Rainydaze Let Freedom Reign JH WC
Owner: Candice Little, Tchesinkut Labrador Retrievers
Presented by Melanie Primeau & Stephane Laliberté


Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Australian Shepherd  
GChS Runway Down To The River
Points: 220 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Yvonne Savard
Bedlington Terrier  
Ch Jewelbox Amethiste
Points: 180
Best Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
French Bulldog  
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
Best Baby Puppy In Show
Judge: Yvonne Savard
Bouvier des Flandres  
Galheights Go Dutton To Electric Peak
Best Veteran In Show
Judge: Yvonne Savard
Welsh Corgi (Pembroke)  
Joska Belle de Jour
Best Altered In Show
Judge: Yvonne Savard
Spaniel (Clumber)  
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap








Group 1 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Fieldday Austin Powers
  Retriever (Flat-Coated)   38
Group 2nd   
GChS Treebeard's Open The Pod Doors
  Barbet   37
Group 3rd   
GChEx Rainydaze Let Freedom Reign
  Retriever (Labrador)   31
Group 4th   
De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri
  Pointer (German Short-Haired)   26
BPIG   
Kan Trace Echoes Of Glory
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group   
DuValin Salem
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Group 1st (Altered)   
Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap
  Spaniel (Clumber)   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 5 pts (1-0-4-1)
GChS Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Ch Barbochos Zelda

Best Puppy In Breed
Ch Barbochos Zelda

Select Dog
GCh Barbochos Mons


Winners Dog: (1-0-4-1)
Barbochos Sherlock

Senior Puppy Dog Class
1st Barbochos Sherlock

4-6 Month Dog Class
1st Patronum Hufflepuff Odin d'Asgard



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
DuValin Senora Chichera



Winners Bitch: (0-2-0-0)
DuValin Senora Chichera

Reserve Winners Bitch
Du Pimbina Delima

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st DuValin Senora Chichera

Open Bitch Class
1st Du Pimbina Delima

4-6 Month Bitch Class
1st DuValin Salem


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kan Trace Echoes Of Glory

Best Puppy In Breed
Kan Trace Echoes Of Glory



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kan Trace Echoes Of Glory

Senior Puppy Bitch Class
1st Kan Trace Echoes Of Glory


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri

Best Of Opposite Sex
Karpaten Irbis Vlad Dracul

Best Of Winners: (1-1-0-0)
De Lombardie N Jaegersmann Proxima Centauri


Winners Dog: (1-1-0-0)
Karpaten Irbis Vlad Dracul

Open Dog Class
1st Karpaten Irbis Vlad Dracul


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Fieldday Austin Powers




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Sunkozi Rock And Roll All Night

Best Of Opposite Sex
Ch Sagagold Lilas's Breeze

Best Of Winners: (2-3-1-2)
De L'or Blanc Piper Douance

Best Puppy In Breed
Authentique Lady Juliette

Select Bitch
Ch Authentique Aja La Mysterieuse


Winners Dog: (2-3-1-2)
De La Couvee Eustache Merlin

Reserve Winners Dog
Golden Keeper Rex

Open Dog Class
1st De La Couvee Eustache Merlin
2nd Golden Keeper Rex

4-6 Month Dog Class
1st Edel Phoenix Rising


Winners Bitch: (2-3-1-2)
De L'or Blanc Piper Douance

Reserve Winners Bitch
Authentique Lady Juliette

Junior Puppy Bitch Class
1st Authentique Lady Juliette

12-18 Month Bitch Class
1st De L'or Blanc Piper Douance

Open Bitch Class
1st Beausoleil Sweet Shiray Yuki

4-6 Month Bitch Class
1st Edel Magic Touch


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 4 pts (1-0-1-3)
Rainydaze Let Freedom Reign

Best Of Opposite Sex
GChG Kriscoland's Pure Serendipity

Best Puppy In Breed
Authentique Hercule The Magnificent

Select Bitch
GCh Labradale Rose Des Bois Fee Morgan


Winners Dog: (1-0-1-3)
Authentique Hercule The Magnificent

Junior Puppy Dog Class
1st Authentique Hercule The Magnificent



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Douance's Uthred The Viking

Best Of Opposite Sex
Tuffntendr Mystic River's Smile

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Douance's Uthred The Viking


Winners Dog: (2-2-0-0)
Douance's Uthred The Viking

Reserve Winners Dog
Northwest Douance Diego

12-18 Month Dog Class
1st Douance's Uthred The Viking

Open Dog Class
1st Northwest Douance Diego


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Duvieuxpin Begonia Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Duvieuxpin Begonia Rose

Reserve Winners Bitch
Vermelho Jewel In The Sun

12-18 Month Bitch Class
1st Vermelho Jewel In The Sun

Open Bitch Class
1st Duvieuxpin Begonia Rose


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Joie Du Cocker Desiree De Ma Vie




Class results courtesy of: Pascal Pontois




Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Whidbey's Dirty Deeds Done Dirt Cheap


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Giroflee Vive Attraction

Best Of Opposite Sex
GChB Winfree It's A Bug's Life




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Segre's Time Is Relative

Best Of Opposite Sex
Society's Iceman

Best Puppy In Breed
Society's Iceman


Winners Dog: (1-0-0-1)
Society's Iceman

Senior Puppy Dog Class
1st Society's Iceman



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lovely DeCambrésis

Best Puppy In Breed
Lovely DeCambrésis



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lovely DeCambrésis

Senior Puppy Bitch Class
1st Lovely DeCambrésis


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Realtas & Sycomore Lady Colette Of Evora



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cazaway Enchantress Of Woods


4-6 Month Dog Class
1st Cazaway Dreams Of Life



Class results courtesy of: Pascal Pontois




Group 2 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Freya Freydis Of Shannonbridge
  Irish Wolfhound   15
Group 2nd   
GChB Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin
  Saluki   14
Group 3rd   
GChB Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL
  Dachshund (Standard Long-Haired)   11
Group 4th   
Ch Joska Forgetmenot Take A Chance On Me
  Whippet   10
BPIG   
Distingue's The Little Mermaid
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Stonedach Lost And Found   Dachshund (Standard Smooth)   0
Group 1st (Altered)   
Ch Ironwill's Ironman
  Dachshund (Standard Smooth)   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Deloubelle Viva Las Vegas At First Klas




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Distingue's The Little Mermaid

Best Puppy In Breed
Distingue's The Little Mermaid



Class results courtesy of: Pascal Pontois




4-6 Month Bitch Class
1st Admindac Diva Feel That Pulse MS


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Telkel Every Mile A Memory For ER Dox SL




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Stonedach's Miracle Whip


Sexually Altered Dog Class
1st Ch Ironwill's Ironman


Winners Bitch: (0-2-0-1)
Stonedach's Miracle Whip

Reserve Winners Bitch
Stonedach Gimme A Break

Open Bitch Class
1st Stonedach's Miracle Whip
2nd Stonedach Gimme A Break

4-6 Month Bitch Class
1st Stonedach Lost And Found


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Best Puppy In Breed
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart

Reserve Winners Bitch
Abbaio Amuse-Bouche

12-18 Month Bitch Class
1st Abbaio Amuse-Bouche

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Requiem N Dragorra's Tifa Lockhart


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freya Freydis Of Shannonbridge



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freya Freydis Of Shannonbridge

12-18 Month Bitch Class
1st Freya Freydis Of Shannonbridge

4-6 Month Bitch Class
1st Kalkinny Nobility Of Shrek


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GChS Akissla Z'Bee's The Great Escape To Terrapin

Select Dog
GCh Feinouk Storm Rider




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Joska Forgetmenot Take A Chance On Me


Winners Dog: (1-0-1-0)
Interlude When Hell Freezes Over

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Interlude When Hell Freezes Over



Class results courtesy of: Pascal Pontois




Group 3 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   32
Group 2nd   
Ch Rockingdane's Seeing Is Believing
  Great Dane   29
Group 3rd   
GCh Belnois On My Way
  Bernese Mountain Dog   24
Group 4th   
Pattedeau Call Of The Loon
  Portuguese Water Dog   19
BPIG   
Ch Samspirit First Legacy Rose
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Delza The Soul Of The Seas   Great Dane   0
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ruthdales First Klas Centurion Gladiator




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Knockout Northstar Of Tonomi Hajndlberg




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Belnois On My Way

Best Of Opposite Sex
Du Kalinour Ibiza To Get U Pumped At Dudswelriver

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Du Kalinour Ibiza To Get U Pumped At Dudswelriver

Best Puppy In Breed
Belnois Fire Away


Winners Dog: (1-3-1-0)
Belnois Fire Away

Junior Puppy Dog Class
1st Belnois Fire Away


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Bravesouls Sir Davos Devoted Knight

Best Of Opposite Sex
GCh Deversailles Ray Of Light At Bullmax

Select Bitch
Ch Banbury & Backshift's Opale De Malabar




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
Ch Glitterati Eternal Fire Bird



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Star Wars Kenobi Des Crinieres De Feu



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Rockingdane's Seeing Is Believing

Best Of Opposite Sex
GCh Journey's N Midnight Sun Watch Over You

Best Of Winners: (2-1-1-1)
R-Oslo-F Di Castelcampo

Best Puppy In Breed
Rieslin Born In Shenanigans' Land


Winners Dog: (2-1-1-1)
R-Oslo-F Di Castelcampo

Reserve Winners Dog
CrownDane Dior

12-18 Month Dog Class
1st R-Oslo-F Di Castelcampo
2nd CrownDane Dior

4-6 Month Dog Class
1st Delza The Soul Of The Seas


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Rieslin Born In Shenanigans' Land

Junior Puppy Bitch Class
1st Rieslin Born In Shenanigans' Land


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 7 pts (3-5-0-0)
Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts

Best Of Opposite Sex
Leoluv Emeraude Baloo

Best Of Winners: (3-5-0-0)
Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts

Best Puppy In Breed
Faithful Amigo Kings Elizabeth


Winners Dog: (3-5-0-0)
Leoluv Emeraude Baloo

Reserve Winners Dog
Leoluv Incroyable Simba

Senior Puppy Dog Class
1st Leoluv Incroyable Simba

12-18 Month Dog Class
1st Leoluv Hourra Kodiak

Open Dog Class
1st Leoluv Emeraude Baloo


Winners Bitch: (3-5-0-0)
Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts

Reserve Winners Bitch
Faithful Amigo Kings Elizabeth

Junior Puppy Bitch Class
1st Disney Aurora Bory Cysterskie

Senior Puppy Bitch Class
1st Faithful Amigo Kings Elizabeth

12-18 Month Bitch Class
1st Corleone Hope Diamond Dream

Open Bitch Class
1st Graceful IV Sweet Lady Of Leohearts
2nd Kalla Of The Leo Hill


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pattedeau Call Of The Loon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pattedeau Call Of The Loon

12-18 Month Bitch Class
1st Pattedeau Call Of The Loon


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Skilo Bear's Deluxe Bentley

Best Of Opposite Sex
Ch Samspirit First Legacy Rose

Best Puppy In Breed
Ch Samspirit First Legacy Rose



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Snowlegend Josephine Is A Beauty

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Glamorous Skyhlee

12-18 Month Bitch Class
1st Snowlegend Josephine Is A Beauty

Open Bitch Class
1st Snowlegend Glamorous Skyhlee


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kannook Full Eclipse Born At Heska

Best Puppy In Breed
Ch Kannook Full Eclipse Born At Heska




Class results courtesy of: Pascal Pontois




Group 4 - Yvonne Savard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jewelbox Amethiste
  Bedlington Terrier   15
Group 2nd   
Ch Adrian's The One And Only Leopold Shawndee
  Russell Terrier   14
Group 3rd    Keepsake's Petal To The Medal   Soft-Coated Wheaten Terrier   13
Group 4th   
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown
  Irish Terrier   11
BPIG    Keepsake's Petal To The Medal   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Graffiti What U See What U Get
  Cairn Terrier   2
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Fairstone Margeline Maverick

Best Of Opposite Sex
Ch Satie She Loves You Kana Haus



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Maya Mazzy Glitter In The Air

Open Bitch Class
1st Maya Mazzy Glitter In The Air


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Jewelbox Amethiste




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Thistlebitt Valkyrie

Best Of Opposite Sex
Ch Underhill The Joker And The Queen




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Showme Devil In Disguise

Best Of Opposite Sex
Graffiti Ready Or Not Here I Come

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Showme Devil In Disguise

Best Puppy In Breed
Showme Devil In Disguise


Winners Dog: (1-1-0-0)
Showme Devil In Disguise

Senior Puppy Dog Class
1st Showme Devil In Disguise


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Graffiti Ready Or Not Here I Come

Senior Puppy Bitch Class
1st Graffiti Ready Or Not Here I Come

7 & Over Veteran Bitch Class
1st GCh Graffiti What U See What U Get


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rockledge Mr. Watson Of Griffintown



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Orejacs Shalimar Tazz

Best Of Opposite Sex
Caudlewood Trixie Leblanc

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Orejacs Shalimar Tazz


Winners Dog: (1-1-0-0)
Orejacs Shalimar Tazz

12-18 Month Dog Class
1st Orejacs Shalimar Tazz


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Caudlewood Trixie Leblanc

12-18 Month Bitch Class
1st Caudlewood Trixie Leblanc


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Adrian's The One And Only Leopold Shawndee




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Debessiere Beautiful Shooting Star

Select Bitch
Ch Deloka's Lucy In The Sky (Lozano)



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Debessiere Beautiful Shooting Star

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Debessiere Beautiful Shooting Star


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Yvonne Savard

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Keepsake's Petal To The Medal

Best Puppy In Breed
Keepsake's Petal To The Medal



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Keepsake's Petal To The Medal

Reserve Winners Bitch
Keepsake's Funfetti

Junior Puppy Bitch Class
1st Keepsake's Funfetti

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keepsake's Petal To The Medal


Class results courtesy of: Pascal Pontois




Group 5 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GChG LionKing Blaze Of Glory
  Pekingese   41
Group 2nd   
Taja Sugar Plum Dreams
  Chinese Crested Dog   40
Group 3rd   
GChB WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   38
Group 4th   
GCh Circlecity Valentino
  English Toy Spaniel   32
BPIG   
Taja Sugar Plum Dreams
  Chinese Crested Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Franca Little Queen Charlotte   Pomeranian   0
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Great Scott's Strike It Rich At Babylove

Best Of Opposite Sex
Brenda Lee Tatie's Love At Depasquiet

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Billy-Bee Des Biewers Du Lac

Best Puppy In Breed
GCh Great Scott's Strike It Rich At Babylove


Winners Dog: (1-2-1-0)
Billy-Bee Des Biewers Du Lac

12-18 Month Dog Class
1st Billy-Bee Des Biewers Du Lac

4-6 Month Dog Class
1st Babylove's Ride The Wind


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Fields Edge Something To Talk About

Best Of Opposite Sex
Merania Mariah Carey

Best Puppy In Breed
Merania Mariah Carey

Select Dog
GCh Merania George Harrison


Winners Dog: (1-2-2-0)
Havadream Finest Red

Junior Puppy Dog Class
1st Havadream Finest Red


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Merania Mariah Carey

Reserve Winners Bitch
Merania Beyonce Knowles

Senior Puppy Bitch Class
1st Merania Mariah Carey
2nd Merania Beyonce Knowles


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Un Principe Tutto Mio

Best Of Opposite Sex
Witch Samantha Volpino-Mini

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Wizzard Houdini Volpino-Mini

Best Puppy In Breed
Wizzard Houdini Volpino-Mini


Winners Dog: (1-2-1-0)
Wizzard Houdini Volpino-Mini

Senior Puppy Dog Class
1st Wizzard Houdini Volpino-Mini

4-6 Month Dog Class
1st Shelby Kung-Fu Panda


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Witch Samantha Volpino-Mini

Reserve Winners Bitch
Neverland's Alohomora

Open Bitch Class
1st Witch Samantha Volpino-Mini
2nd Neverland's Alohomora

4-6 Month Bitch Class
1st Deloka's Young Lady Agatha


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 6 pts (1-4-1-1)
GChB Moongate's Little Trickster

Best Of Opposite Sex
Ch Sin's Zira's Glorious Return To Power

Best Of Winners: (1-4-1-1)
Shelby Toxic Romance

Best Puppy In Breed
Ch Sin's Zira's Glorious Return To Power


Winners Bitch: (1-4-1-1)
Shelby Toxic Romance

Reserve Winners Bitch
Lovering Burning Hopeful

Junior Puppy Bitch Class
1st Lovering Elsa The Snow Queen

Senior Puppy Bitch Class
1st Lovering Burning Hopeful

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Morning Star

Open Bitch Class
1st Shelby Toxic Romance


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Taja Sugar Plum Dreams

Best Of Opposite Sex
Hot N Spicy Big Wow At First Sight Oxmo

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Taja Sugar Plum Dreams

Best Puppy In Breed
Taja Sugar Plum Dreams


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Taja Sugar Plum Dreams

Canadian Bred Bitch Class
1st Taja Sugar Plum Dreams


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Circlecity Valentino




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time

Best Of Opposite Sex
Ch That's Carlosas Bandera Pirata

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Domlina's Free Spirit Frida

Best Puppy In Breed
Almendares Magic Diamond

Select Bitch
GCh That's One Sexy Redhead Eh


Winners Dog: (1-2-1-2)
Almendares Magic Diamond

Senior Puppy Dog Class
1st Almendares Magic Diamond


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Domlina's Free Spirit Frida

Reserve Winners Bitch
Paz Amor You Get More With Sugar

12-18 Month Bitch Class
1st Paz Amor You Get More With Sugar

Open Bitch Class
1st Domlina's Free Spirit Frida


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
GChB Grandepatte Signorina Mistica

Best Of Opposite Sex
Belina's Oscar Nomination

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Triskell June 2e

Best Puppy In Breed
Triskell June 2e


Winners Dog: (1-3-0-1)
Belina's Oscar Nomination

Senior Puppy Dog Class
1st Belina's Oscar Nomination


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Triskell June 2e

Reserve Winners Bitch
Belina Mila De Lizie

Junior Puppy Bitch Class
1st Triskell June 2e

12-18 Month Bitch Class
1st Belina Mila De Lizie

Open Bitch Class
1st Triskell June


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG LionKing Blaze Of Glory




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GCh Giroflee Stan Laurel

Select Dog
GCh Giroflee Baba Au Rhum


Winners Dog: (1-0-2-0)
Diaquiris Darkside Of The Moon

12-18 Month Dog Class
1st Diaquiris Darkside Of The Moon


4-6 Month Bitch Class
1st Franca Little Queen Charlotte


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Darling Mariella Iz Volzhskoy Serenady



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Depasquiet Fancy Blue

Best Of Opposite Sex
Shelby Don Pablo Escobar

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Depasquiet Fancy Blue


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shelby Don Pablo Escobar

Open Dog Class
1st Shelby Don Pablo Escobar


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Depasquiet Fancy Blue

Reserve Winners Bitch
Depasquiet Always On My Mind

12-18 Month Bitch Class
1st Depasquiet Always On My Mind

Canadian Bred Bitch Class
1st Depasquiet Fancy Blue


Class results courtesy of: Pascal Pontois




Group 6 - Tony Vandendool Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Amanda Miguel
  Poodle (Standard)   34
Group 2nd   
GChS Satika N Sunojo's Something Special
  Shiba Inu   27
Group 3rd   
GChB Jolibully Delenclos Walter
  Bulldog   20
Group 4th   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   15
BPIG   
Ch Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Karendon's Clean Sweep   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GCh Dscho Utra Q Zopa Phuntsok
  Tibetan Terrier   2
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Dalnavert's Ice Berg


Winners Dog: (1-0-0-0)
Dalnavert's Ice Berg

12-18 Month Dog Class
1st Dalnavert's Ice Berg



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
GChS Jolibully Delenclos Walter

Best Of Opposite Sex
GCh Jolibully Delenclos Stephie Of Windermere

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Delenclos Dealan de Tristan

Best Puppy In Breed
Delenclos Dealan de Tristan


Winners Dog: (1-2-1-1)
Delenclos Dealan de Tristan

Junior Puppy Dog Class
1st Delenclos Dealan de Tristan


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Lady Charlotte Of Windermere

Reserve Winners Bitch
Jolibully Scarlett

Open Bitch Class
1st Lady Charlotte Of Windermere
2nd Jolibully Scarlett


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Best Of Opposite Sex
GCh Masino's Petite Demone!

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Elle Frenchies Lark

Best Puppy In Breed
GCh Karendon's I'm Your Velvet Teddy Bear

Select Dog
GChS Masino's One Hot Cookie


Winners Dog: (1-2-2-1)
Masino's Plein La Vue

Junior Puppy Dog Class
1st Masino's Plein La Vue

4-6 Month Dog Class
1st Karendon's Clean Sweep


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Elle Frenchies Lark

Reserve Winners Bitch
Turbulente Des Revelation Du Marais

Junior Puppy Bitch Class
1st Turbulente Des Revelation Du Marais

Senior Puppy Bitch Class
1st Elle Frenchies Lark

4-6 Month Bitch Class
1st Ottervalley Adele Rose Des Bois


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Best Of Opposite Sex
Umiko No Eiko Go Naoko No Senshi

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hasshu Arashi Go Tochiotomeso

Open Dog Class
1st Hasshu Arashi Go Tochiotomeso


Class results courtesy of: Pascal Pontois

Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Boucledamour Jasmine Symbol Of Love

Best Of Opposite Sex
Canterbury Signet Drama Queen At Heritage

Best Puppy In Breed
Canterbury Signet Drama Queen At Heritage



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GChB Amanda Miguel

Best Of Opposite Sex
Ch Lil Blue Not So Little Now

Best Of Winners: (1-3-1-2)
AMH's Dance To The Music

Best Puppy In Breed
Nicheca Lola 5th Bombshell @ Heritage

Select Bitch
GCh Theory Season's Diamond


Winners Dog: (1-3-1-2)
Royal Shades Zalto

Canadian Bred Dog Class
1st Royal Shades Zalto

4-6 Month Dog Class
1st Ridgeside Lakeridge Walk Of Fame At Tatyana


Class results courtesy of: Pascal Pontois

Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Tony Vandendool

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dscho Utra Q Zopa Phuntsok


7 & Over Veteran Dog Class
1st GCh Dscho Utra Q Zopa Phuntsok



Class results courtesy of: Pascal Pontois


Group 7 - Marilyn O'Neill Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Runway Down To The River
  Australian Shepherd   39
Group 2nd   
GChS Bagatelle Set The Moon On Fire
  Old English Sheepdog   29
Group 3rd   
GChS Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy
  Miniature American Shepherd   28
Group 4th   
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma
  Bouvier des Flandres   27
BPIG    Laureate Operetta   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Galheights Go Dutton To Electric Peak
  Bouvier des Flandres   0
Best Veteran In Group   
Joska Belle de Jour
  Welsh Corgi (Pembroke)   2
Group 1st (Altered)   
Joska Belle de Jour
  Welsh Corgi (Pembroke)   2
Group 2nd (Altered)    Sweetedel Pixel   Shetland Sheepdog   2
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 9 pts (2-4-2-2)
GChG Runway Down To The River

Best Of Opposite Sex
GChB Mychazo Lost In The Wood

Best Of Winners: (2-4-2-2)
Lagenevoise Symbols Of Eternity

Best Puppy In Breed
Lagenevoise Symbols Of Eternity

Select Dog
Ch Tadam Dribble And Smash

Select Bitch
Ch Please Loud N Clear


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GCh Defacto Black Diamond Ruby

Best Of Opposite Sex
Nota Bene Argente Du Mont Des Croisettes



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nicha La Sagesse D'Athena



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nicha La Sagesse D'Athena

Open Bitch Class
1st Nicha La Sagesse D'Athena


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch ShowTime Onyx Strong&Confident

Select Bitch
GChB Instinct's Raising The Bar




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Galheights Code Q A Qomolangma

Best Of Opposite Sex
Boyero You Bloom Me Away

Best Puppy In Breed
Boyero You Bloom Me Away


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Boyero You Bloom Me Away

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boyero You Bloom Me Away


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Xena Mighty Princess du MontOlympe

Best Of Opposite Sex
Kaiser


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kaiser

Open Dog Class
1st Kaiser



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky

Select Bitch
Ch Maplemyst's Legendary Adventure




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Deberthy Hydra Luz

Select Bitch
Ch De Berthy Ziva d'Agathe Delfis



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Deberthy Hydra Luz

Reserve Winners Bitch
De Berthy Athena Colyne

12-18 Month Bitch Class
1st De Berthy Athena Colyne

Open Bitch Class
1st Deberthy Hydra Luz


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChG Picasso's Hocus Pocus Is My Daddy




Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Bagatelle Set The Moon On Fire




Class results courtesy of: Pascal Pontois



4-6 Month Dog Class
1st Dziechcinek Snufkin



Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 9 pts (1-5-1-3)
Ch Cathance Emotion

Best Of Opposite Sex
GChB Reflet Time For Freestyle

Best Of Winners: (1-5-1-3)
Laureate Operetta

Best Puppy In Breed
Laureate Operetta

Select Bitch
Ch Orcades Sorcha Perpetuel Presence Of Light


Winners Dog: (1-5-1-3)
Melodaly Tempo

Senior Puppy Dog Class
1st Melodaly Tempo


Winners Bitch: (1-5-1-3)
Laureate Operetta

Reserve Winners Bitch
Sweetedel Never Enough

Junior Puppy Bitch Class
1st Laureate Operetta

Senior Puppy Bitch Class
1st Levallon Horizon Le Diable Est En Prada

Canadian Bred Bitch Class
1st Melodaly Jazzy Blues

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sweetedel Never Enough

Sexually Altered Bitch Class
1st Sweetedel Pixel


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Judge: Marilyn O'Neill

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Spock One And Only

Best Of Opposite Sex
Joska Godelia Mencia

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Joska Godelia Mencia


Winners Dog: (1-1-1-0)
Joska King Leo Happy Boy

Open Dog Class
1st Joska King Leo Happy Boy


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Joska Godelia Mencia

Open Bitch Class
1st Joska Godelia Mencia

Sexually Altered Bitch Class
1st Joska Belle de Jour
2nd GCh Ch (Alt) Spock Whatever Lola Wants Lola Gets

7 & Over Veteran Bitch Class
1st Joska Belle de Jour


Class results courtesy of: Pascal Pontois
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By