Nickel District Kennel Club
Saturday, March 28, 2015 - Show # 4



Related Results

Conformation

Friday, March 27 (Show # 1)
Friday, March 27 (Show # 2)
Saturday, March 28 (Show # 3)
Saturday, March 28 (Show # 4)
Sunday, March 29 (Show # 5)
Sunday, March 29 (Show # 6)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS Can GCh/Am GCh Summerford's Remember Me, AOM
"Michael"
Breeder/Owner/Handler: Christina Koffman-Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Wendy Schira
Schnauzer (Giant)  
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
Points: 144 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Schira
Briard  
Ch Chaotic's Flawless Red Ruby
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Havanese  
Ch Amblers Tiptop Attitude At Hi Stakes
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Schira
Pointer (German Short-Haired)  
Stannyfield Whole Lotta Trouble








Group 1 - Dianne Jovanovic Top Dog
Points
Group 1st   GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire   Setter (Irish)   49
Group 2nd   
GCh Yakityak's Reindeer Games
  Pointer   47
Group 3rd   
GCh Topthat's I'm Sexy N I Know It
  Pointer (German Short-Haired)   45
Group 4th   
GCh Butterblac's Keep Knocking
  Retriever (Flat-Coated)   40
BPIG   
Seasyde Euphoria
  Pointer   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Stannyfield Whole Lotta Trouble
  Pointer (German Short-Haired)   0
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eros del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eros del Fiume

Open Dog Class
1st Eros del Fiume



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChEx Yakityak's Reindeer Games

Best Puppy In Breed
Ch Seasyde Euphoria

Select Bitch
Ch Seasyde Euphoria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
Topthat's I'm Sexy N I Know It

Best Of Opposite Sex
GCh Legacyk In Your Dreams

Best Puppy In Breed
GCh Legacyk Indecent Exposure

Select Dog
GCh Legacyk Indecent Exposure


Winners Dog: (1-0-3-1)
Nuthatch If A Tree Falls

Open Dog Class
1st Nuthatch If A Tree Falls

3-6 Month Dog Class
1st Stannyfield Whole Lotta Trouble



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking


Winners Dog: (1-0-1-0)
Fleetwing's Tesla Trigger

Open Dog Class
1st Fleetwing's Tesla Trigger



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-2)
GCh Samphire Starburst

Best Puppy In Breed
Castilleja Skazka Rus Roulette

Select Bitch
Ch Samphire Knight Light



Winners Bitch: (0-3-0-2)
Castilleja Skazka Rus Roulette

Reserve Winners Bitch
Asa's Vision Of Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Asa's Vision Of Grace

Senior Puppy Bitch Class
1st Castilleja Skazka Rus Roulette

Open Bitch Class
1st Asklar Caught You Lookin Again


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Rumour Has It




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Huntersglen Cheerleader At Samphire

Select Bitch
Ch Lucky Morn Firecracker




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Nickleodeon's Life Of Riley

Best Puppy In Breed
GCh WynRidge's Make It So

Select Dog
GCh WynRidge's Make It So




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ataboy's Red Hot Bullet


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ataboy's Red Hot Bullet

Open Dog Class
1st Ataboy's Red Hot Bullet



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 3 pts (0-1-3-0)
Ch Skjervtun's To Have And To Hold

Best Of Opposite Sex
Carnaby Night Shades

Best Puppy In Breed
Carnaby Night Shades

Select Dog
Ch Especially Chick Magnet


3-6 Month Dog Class
1st Lojo's Follow You Follow Me


Winners Bitch: (0-1-3-0)
Carnaby Night Shades

Junior Puppy Bitch Class
1st Carnaby Night Shades


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
DerbyNOxford's Lady of Sonnets



Winners Bitch: (0-2-0-0)
DerbyNOxford's Lady of Sonnets

Reserve Winners Bitch
Pawmarc's Our Lady Liberty

12-18 Month Bitch Class
1st Pawmarc's Our Lady Liberty

Open Bitch Class
1st DerbyNOxford's Lady of Sonnets


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Vizslavilla's Memphis



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Vizslavilla's Memphis

Reserve Winners Bitch
Calabri Sweet Running Maple

Open Bitch Class
1st Vizslavilla's Memphis
2nd Calabri Sweet Running Maple

3-6 Month Bitch Class
1st Calabri Rising Summer Sun


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gramayre's Dramatic Colour

Best Puppy In Breed
Gramayre's Dramatic Colour



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gramayre's Dramatic Colour

Senior Puppy Bitch Class
1st Gramayre's Dramatic Colour


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Patrice Johansen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dykumos Marvel Eyes At Angelridge
  Rhodesian Ridgeback   12
Group 2nd   
Shetara's Persephone
  Whippet   10
Group 3rd   
Jazzman Live At The Ryman
  Coonhound (Black & Tan)   6
Group 4th   
GCh Karakush Gorgeous George
  Afghan Hound   5
BPIG   
Shetara's Persephone
  Whippet   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dykumos Thatsa Country Hound
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Karakush Gorgeous George

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Longscent Legend's Labyrinth At Boru



3-6 Month Bitch Class
1st Boru's Havin Myself A Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jazzman Live At The Ryman


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jazzman Live At The Ryman

12-18 Month Dog Class
1st Jazzman Live At The Ryman



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandgables Ms Vaguely Rippled




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fernhill's Everett


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fernhill's Everett

Open Dog Class
1st Fernhill's Everett



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dykumos Marvel Eyes At Angelridge

Best Puppy In Breed
Priderock Teatime 4 Angelridge


3-6 Month Dog Class
1st Dykumos Thatsa Country Hound


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dykumos Marvel Eyes At Angelridge

Reserve Winners Bitch
Priderock Teatime 4 Angelridge

Junior Puppy Bitch Class
1st Priderock Teatime 4 Angelridge

Open Bitch Class
1st Dykumos Marvel Eyes At Angelridge


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Shetara's Persephone

Best Of Opposite Sex
GCh Shetara's Chasing The Wind

Best Puppy In Breed
Shetara's Persephone



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Shetara's Persephone

Reserve Winners Bitch
Shetara's Trinity

Senior Puppy Bitch Class
1st Shetara's Persephone
2nd Shetara's Trinity


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   15
Group 2nd   
GCh Summerford's Remember Me
  Newfoundland   14
Group 3rd   
GCh Seabury's Final Voyage
  Portuguese Water Dog   12
Group 4th   
Ch Bullproof Titan
  Bullmastiff   10
BPIG   
Tiptop's Water Witch
  Newfoundland   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Vanquish's The It Girl
  Boxer   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wagenblast Lares V Gelbachler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wagenblast Lares V Gelbachler

Open Dog Class
1st Wagenblast Lares V Gelbachler



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Pheasant Hollows Starstruck At Vanquish

Best Of Opposite Sex
Ch Vanquish CinnRhee Suit N Tie



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Bullproof Titan




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Cheviot's Fantasy On The Rocks




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Quen Star Sagitta Dolce Vittoria



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Quen Star Sagitta Dolce Vittoria

12-18 Month Bitch Class
1st Quen Star Sagitta Dolce Vittoria


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Summerford's Remember Me

Best Of Opposite Sex
Tiptop's Water Witch

Best Puppy In Breed
Tiptop's Water Witch



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiptop's Water Witch

Junior Puppy Bitch Class
1st Tiptop's Water Witch


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Seabury's Final Voyage

Best Of Opposite Sex
GCh Valkyrie Running Back Roads

Best Puppy In Breed
GCh Valkyrie Running Back Roads




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Best Of Opposite Sex
Eirian's Knock Em Dead Carrabba

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Best Puppy In Breed
Kjaq's Utterly Awesome Sasha


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kjaq's Utterly Awesome Sasha

Senior Puppy Bitch Class
1st Kjaq's Utterly Awesome Sasha


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Huskystars Blazing Baelfire

Best Of Opposite Sex
Sherakan's Arctic Savior



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sherakan's Arctic Savior

Reserve Winners Bitch
Huskystars Beyond Belief Baely

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Huskystars Beyond Belief Baely

Open Bitch Class
1st Sherakan's Arctic Savior


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Doug Windsor Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Benchmark's Winning Goal
  Border Terrier   9
Group 2nd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   8
Group 3rd    Pinehome's Clever One   Soft-Coated Wheaten Terrier   7
Group 4th   
Ch Alborada Tokushima
  West Highland White Terrier   4
BPIG   
Ch Alborada Tokushima
  West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Darinielle Julia Star   West Highland White Terrier   0
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Benchmark's Winning Goal




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Syryn Bruadar Brighde Dubh

Best Puppy In Breed
Syryn Bruadar Brighde Dubh



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Syryn Bruadar Brighde Dubh

Reserve Winners Bitch
Syryn Bearclan's Fionnaghal

Senior Puppy Bitch Class
1st Syryn Bruadar Brighde Dubh

Open Bitch Class
1st Syryn Bearclan's Fionnaghal


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Pinehome's Clever One



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Pinehome's Clever One

Reserve Winners Bitch
Pinehome's Keen On Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pinehome's Clever One

Open Bitch Class
1st Pinehome's Keen On Me
2nd Pinehome's Bride To Be


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Doug Windsor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Alborada Tokushima

Best Of Opposite Sex
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Puppy In Breed
Ch Alborada Tokushima


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dunkellers Fire N Ice Kasamar

12-18 Month Dog Class
1st Dunkellers Fire N Ice Kasamar


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

Senior Puppy Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar

3-6 Month Bitch Class
1st Darinielle Julia Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Patrice Johansen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   13
Group 2nd    Cantex Bon Appetit   Italian Greyhound   12
Group 3rd   
GCh Ashstone's Atria
  Havanese   10
Group 4th   
Ch Romiche Coeur du Brave
  Pekingese   4
BPIG   
Ch Amblers Tiptop Attitude At Hi Stakes
  Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashstone's Light My Fire   Havanese   0
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Evelyn Beilhartz

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
GCh Ashstone's Atria

Best Of Opposite Sex
GCh Angelheart's U R The 1 That I Want

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Amblers Totally Awesome Dude

Best Puppy In Breed
GCh Amblers Tiptop Attitude At Hi Stakes

Select Bitch
GCh Mylad L'Aimee Toujour Havntyme


Winners Dog: (1-1-1-3)
Amblers Totally Awesome Dude

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Amblers Totally Awesome Dude

3-6 Month Dog Class
1st Ashstone's Light My Fire


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Talemaker's Charming Delight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talemaker's Charming Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Cantex Bon Appetit

Best Of Opposite Sex
GCh Mystik Dramatique Design




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Algos Northern Dancer Of Monarch

Best Puppy In Breed
Algos Northern Dancer Of Monarch



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Algos Northern Dancer Of Monarch

Reserve Winners Bitch
Jamega's Turn The Paige

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Northern Dancer Of Monarch

Open Bitch Class
1st Jamega's Turn The Paige

3-6 Month Bitch Class
1st Algos Northern Reflection


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Romiche Coeur du Brave

Best Of Opposite Sex
Romiche Sweetheart Of Muhlin

Best Puppy In Breed
GCh Romiche Coeur du Brave



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Romiche Sweetheart Of Muhlin

Reserve Winners Bitch
Wendessa Giselle At Romiche

Senior Puppy Bitch Class
1st Wendessa Giselle At Romiche

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Romiche Sweetheart Of Muhlin


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Dianne Jovanovic Top Dog
Points
Group 1st   
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche
  French Bulldog   14
Group 2nd    Isis Sweet Soul Music   Poodle (Standard)   12
Group 3rd    Regalred Marlboro @ Dungreggor   Shih Tzu   8
Group 4th   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   7
BPIG   
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche
  French Bulldog   N/A
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Chapmans Arlington Regal N Bay

Best Of Opposite Sex
Chapman's Calypso Girl

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Chapmans Arlington Regal N Bay

Best Puppy In Breed
Chapman's Elegance 'n Lace


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Chapman's Calypso Girl

Reserve Winners Bitch
Chapman's Elegance 'n Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Chapman's Elegance 'n Lace

Open Bitch Class
1st Chapman's Calypso Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bullstoic's New Aura Can't Bbad

Best Puppy In Breed
Bullstoic's New Aura Can't Bbad



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bullstoic's New Aura Can't Bbad

Junior Puppy Bitch Class
1st Bullstoic's New Aura Can't Bbad


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
A&I Of The Island's Invader Zim

Best Puppy In Breed
A&I Of The Island's Invader Zim


Winners Dog: (1-0-0-0)
A&I Of The Island's Invader Zim

Junior Puppy Dog Class
1st A&I Of The Island's Invader Zim



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche

Best Of Opposite Sex
Holifield N Rosehall Izzy

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche

Best Puppy In Breed
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche


Winners Dog: (1-1-0-0)
Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche

Junior Puppy Dog Class
1st Foxmoor Petite Cherie Creme Fraiche


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Holifield N Rosehall Izzy

Open Bitch Class
1st Holifield N Rosehall Izzy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Asa's Unusually Unusual

Select Bitch
Ch Furumoen's Investment Like Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Isis Sweet Soul Music

Best Of Opposite Sex
Glick's Speranze Primavera

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Glick's Speranze Primavera

Best Puppy In Breed
Isis Sweet Soul Music


Winners Dog: (1-2-0-1)
Glick's Speranze Primavera

Senior Puppy Dog Class
1st Glick's Speranze Primavera


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Regalred Marlboro @ Dungreggor


Winners Dog: (1-0-0-0)
Regalred Marlboro @ Dungreggor

12-18 Month Dog Class
1st Regalred Marlboro @ Dungreggor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Dianne Jovanovic

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula

Best Puppy In Breed
Wanted Nice Dog's Inula



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula

Senior Puppy Bitch Class
1st Wanted Nice Dog's Inula


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Patrice Johansen Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chaotic's Flawless Red Ruby
  Briard   26
Group 2nd   
Ch Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   25
Group 3rd   
Tagalong N Catalyst Dash For Cash
  Australian Cattle Dog   21
Group 4th   
Ch Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   20
BPIG   
Ch Cheynat's Simply Perfect
  Australian Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cermel Bradshaw Black Ice
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tagalong N Catalyst Dash For Cash



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tagalong N Catalyst Dash For Cash

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Tagalong N Catalyst Dash For Cash


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Cheynat's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Cheynat's Hot To Trot

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Cheynat's Hot To Trot

Best Puppy In Breed
GCh Cheynat's Simply Perfect

Select Dog
GCh Mi-T K-Aus Over The Border


Winners Dog: (1-1-2-0)
Samilyns Duplicitous

Open Dog Class
1st Samilyns Duplicitous


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Cheynat's Hot To Trot

Open Bitch Class
1st Cheynat's Hot To Trot

3-6 Month Bitch Class
1st Wenlisa's Nice 'N Easy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Omega Magic Touch

Best Of Opposite Sex
GCh Charizma Highcroft Boreal Bracken

Best Puppy In Breed
Kanawa Cardross She's Country



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Ennismoor's Practical Magic

Reserve Winners Bitch
Kanawa Cardross She's Country

Senior Puppy Bitch Class
1st Kanawa Cardross She's Country

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's Practical Magic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bearspaw Sampo




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Madeb's I'm Legend



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Madeb's I'm Legend

Reserve Winners Bitch
Madeb's April Wine

12-18 Month Bitch Class
1st Abigale At Sablehill

Open Bitch Class
1st Madeb's I'm Legend
2nd Madeb's April Wine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 8 pts (2-4-2-1)
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Lynphil Gossip Girl

Best Of Winners: (2-4-2-1)
Herdabout Heart Held Hostage

Best Puppy In Breed
Ch Lynphil 'All Eyes On Me'

Select Dog
Ch Lynphil 'All Eyes On Me'


Winners Dog: (2-4-2-1)
Herdabout Heart Held Hostage

Reserve Winners Dog
Herdabout My Style My Way

Senior Puppy Dog Class
1st Herdabout Heart Held Hostage

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Herdabout My Style My Way

3-6 Month Dog Class
1st Cermel Bradshaw Black Ice


Winners Bitch: (2-4-2-1)
Lynphil Saying It All

Reserve Winners Bitch
Weeloch's Unbelievable

Senior Puppy Bitch Class
1st Weeloch's Unbelievable

12-18 Month Bitch Class
1st Lynphil Saying It All
2nd Regaloake Roar At Weeloch

Open Bitch Class
1st Snowdancer's A Real Fancy Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrice Johansen

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Becen's Firefox

Best Of Opposite Sex
Ravinel Gabrielle Immortelle



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Ravinel Gabrielle Immortelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel Gabrielle Immortelle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By