Miramichi Kennel Club
Friday, September 24, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Linda Thompson & Joe Panaro --
Am/Can. G.Ch. Cammcastle's 007 Secret Agent Man
"JB"
Owners: Micheal & Dee Hooey and Suzan Guynn
Breeder: Suzan Guynn
Handler: Linda Thompson, CPHA


Best In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Pharaoh Hound  
GChB Osiris A Standing Ovation Xo
Points: 226 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Rottweiler  
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
Points: 201
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
  
Best Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Australian Cattle Dog  
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder
Best Baby Puppy In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
French Bulldog   Shore Tumbling Dice
Best Veteran In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
Retriever (Golden)  
GCh MeliaGold Thank You My Friend
Best Altered In Show
Judge: Cheryl Myers-Egerton
German Shepherd Dog  
GCh DuDomaine Porsha von Lousar








Group 1 - Pierrette McLean Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   56
Group 2nd   
Ch Sarga Spuri Spicy Szilva
  Vizsla (Wire-Haired)   54
Group 3rd   
GChEx Masonridge's Right As Rain
  Retriever (Labrador)   53
Group 4th   
Ch Segre's Aim For The Moon
  Spaniel (English Springer)   45
BPIG   
Ch Henley's Blow Out The Candles
  Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mesoka Sierra Beautiful Rainbow River   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   0
Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
Ch Leaside's Blue Azalea

Best Puppy In Breed
Ch Leaside's Blue Azalea



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Best Puppy In Breed
Chesacola's Tennessee Honey



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chesacola's Tennessee Honey

Senior Puppy Bitch Class
1st Chesacola's Tennessee Honey

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Fieldday Austin Powers


Winners Dog: (1-0-0-0)
Fieldday Austin Powers

Open Dog Class
1st Fieldday Austin Powers


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 7 pts (2-2-2-2)
GChEx Masonridge's Right As Rain

Best Of Opposite Sex
Ch Madabout's Call The Butcher

Best Of Winners: (2-2-2-2)
Madabout's Kiss In The Dark

Select Dog
Ch Tybo's Just Breathe At Naiad

Select Bitch
Ch Kriscoland's Hazel


Winners Dog: (2-2-2-2)
Madabout's Kiss In The Dark

Reserve Winners Dog
Marsuvica And Matlin's Bear

12-18 Month Dog Class
1st Marsuvica And Matlin's Bear

Open Dog Class
1st Madabout's Kiss In The Dark


Winners Bitch: (2-2-2-2)
Marsuvica's Cross Border News

Reserve Winners Bitch
Madabout's Atlantic Tidal Pool

Canadian Bred Bitch Class
1st Marsuvica's Cross Border News

Open Bitch Class
1st Madabout's Atlantic Tidal Pool

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Redmoon's Sexy Son Of A Duck

Best Of Opposite Sex
Ch Blue Ridge L R Overton Willow For Duckshore



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hiddenlane N Wilopnd Wingset Future Dream



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
Ch Zion's Captain America

Best Of Opposite Sex
Ch Zion's Victorious Daisy

Best Puppy In Breed
Zion's Centennial Rose By The Bay

Select Bitch
Ch Marsuvica's Krimson And Klover



Winners Bitch: (0-1-1-2)
Zion's Centennial Rose By The Bay

Reserve Winners Bitch
Blackgem's Diamond In The Ruff

Junior Puppy Bitch Class
1st Zion's Centennial Rose By The Bay

Open Bitch Class
1st Blackgem's Diamond In The Ruff

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Henley's Blow Out The Candles

Best Of Opposite Sex
GCh Cockerlea's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Ch Henley's Blow Out The Candles



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Cockerlea's The Heat Is On

Open Bitch Class
1st Cockerlea's The Heat Is On

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
GCh Segre's Aim For The Moon

Best Of Opposite Sex
Shore Something To Talk About

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Shore Right As Reign

Best Puppy In Breed
Shore Right As Reign


Winners Dog: (1-1-2-0)
Shore Right As Reign

Senior Puppy Dog Class
1st Shore Right As Reign


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Shore Something To Talk About

Open Bitch Class
1st Shore Something To Talk About

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Rolyart's Sound Of Thunder

Best Of Opposite Sex
Queensberry From Kind Of Magic



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Queensberry From Kind Of Magic

Open Bitch Class
1st Queensberry From Kind Of Magic

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Shikari She Be Fierce

Best Of Opposite Sex
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Best Puppy In Breed
Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Dog: (1-1-0-1)
Akar Smooth As Tennessee Whiskey

Junior Puppy Dog Class
1st Akar Smooth As Tennessee Whiskey


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Deerrun's Moira Rose

Open Bitch Class
1st Deerrun's Moira Rose

Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sarga Spuri Spicy Szilva



Judge: Sandra Orford

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Follyhills Winoka AfterTheRain







Group 2 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   24
Group 2nd   
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi
  Rhodesian Ridgeback   23
Group 3rd   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   22
Group 4th   
Ch Bassetacres Man In The Mirror
  Basset Hound   21
BPIG   
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward
  Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   1
Best Baby Puppy In Group    Telkel Juste Juliette For ER Dox SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   0
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Shillington Sweet Tooth



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 5 pts (0-1-2-3)
GCh Rabows Rebellion ML

Best Of Opposite Sex
Ch Daclier's Knight Rider

Best Puppy In Breed
Ch Er Dox When God Whispered Your Name

Select Dog
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Select Bitch
Ch Er Dox Grace


Winners Bitch: (0-1-2-3)
Admindacs Long Way Around

Open Bitch Class
1st Admindacs Long Way Around

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward

Best Puppy In Breed
Ch GrandGables Wee Mr Fast Forward



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Best Puppy In Breed
Freestyle's Wildest Dream With Hunu



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Senior Puppy Bitch Class
1st Freestyle's Wildest Dream With Hunu

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
Altadach Aston Martin SL

Best Of Opposite Sex
Ch Hundeleben Pistolera SL

Select Dog
Ch Aviance Luna Caprese An Army Of One L


Winners Dog: (1-0-3-1)
Altadach Aston Martin SL

Open Dog Class
1st Altadach Aston Martin SL


4-6 Month Bitch Class
1st Telkel Juste Juliette For ER Dox SL

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Best Puppy In Breed
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Senior Puppy Bitch Class
1st Charlotte Bronte v.h. Ruwielse Land

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dragorra's I Move The Stars For No One


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daggarwood N Kingdoms B Fierce



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daggarwood N Kingdoms B Fierce

Canadian Bred Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms B Fierce

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Priderock's Aedan Of Mobukhosi



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wroxton Dont They Know Who I Am

Best Of Opposite Sex
Noteworthy Stella By Starlight

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wroxton Dont They Know Who I Am


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Noteworthy Stella By Starlight

Open Bitch Class
1st Noteworthy Stella By Starlight





Group 3 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man
  Rottweiler   18
Group 2nd   
GCh Liberator's Kodachrome
  Doberman Pinscher   17
Group 3rd   
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song
  Boxer   14
Group 4th   Ch Homeport Sailing Solo   Newfoundland   12
BPIG   
Ch Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Liberator's Good Vibrations
  Doberman Pinscher   0
Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Ferdek Z Limanowskiej Kotliny

Best Of Opposite Sex
Dudswelriver The Girl Is Mine

Best Puppy In Breed
Dudswelriver The Girl Is Mine



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Dudswelriver The Girl Is Mine

Junior Puppy Bitch Class
1st Dudswelriver The Girl Is Mine

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Haltonhills Tickitbou Swan Song

Select Dog
Ch Rascar's High King Dakota



Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Pine Ridge's Dream Big

Best Puppy In Breed
Pine Ridge's Dream Big



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Pine Ridge's Dream Big

Reserve Winners Bitch
Pine Ridge's Party With Bacardi

Senior Puppy Bitch Class
1st Pine Ridge's Dream Big
2nd Pine Ridge's Party With Bacardi

Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Liberator's Kodachrome

Best Of Opposite Sex
GCh Outlaws Gracie Belle V Liberator


Winners Dog: (1-0-1-1)
ConnQuest Sweet Charmer

Bred By Exhibitor Dog Class
1st ConnQuest Sweet Charmer

4-6 Month Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Judge: Pierrette McLean

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
King Kom Mansfield


Winners Dog: (1-0-0-0)
King Kom Mansfield

Open Dog Class
1st King Kom Mansfield


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Homeport Sailing Solo



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Cammcastle's 007 Secret Agent Man



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Nikita's New Holiday Tradition

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Tell It To The Judge

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Best Puppy In Breed
Ch Nikita's New Holiday Tradition

Select Dog
Ch Vanderbilt's For A Good Time Call

Select Bitch
Ch Nikita's Dancing Daisy At Roka


Winners Dog: (1-2-1-2)
Vanderbilt's Tell It To The Judge

12-18 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Tell It To The Judge


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Reserve Winners Bitch
Nikita's Superlady At Supersammy

Senior Puppy Bitch Class
1st Nikita's Superlady At Supersammy

Open Bitch Class
1st Nikita DJ Dream Dolly de Snowpride

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Tundrafoot's Just ByChance


Winners Dog: (1-0-0-0)
Tundrafoot's Just ByChance

Open Dog Class
1st Tundrafoot's Just ByChance






Group 4 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Roschel Foxrun Thistle Do
  Border Terrier   18
Group 2nd   
GCh D.B.F. Vintage Dior
  Russell Terrier   17
Group 3rd   Ch Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint   Australian Terrier   16
Group 4th   
GCh Szulik's Mister Olaf
  Manchester Terrier   14
BPIG   Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only   Australian Terrier   N/A
Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Alinta Loch Ryba's Hint Of Mint

Best Of Opposite Sex
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only

Best Puppy In Breed
Ch Alinta Loch's For Your Eyes Only



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch L'End Show Must Be Winner



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Roschel Foxrun Thistle Do



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Upthecreek Is Sentimental

Best Puppy In Breed
Upthecreek Is Sentimental



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Upthecreek Is Sentimental

Reserve Winners Bitch
Gateway's Will Dream Forever

12-18 Month Bitch Class
1st Gateway's Will Dream Forever

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Upthecreek Is Sentimental

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Finnabair Blue Suede Shoes

Open Dog Class
1st Finnabair Blue Suede Shoes


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Esteban (Mora)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Esteban (Mora)

Open Dog Class
1st Esteban (Mora)


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Szulik's Mister Olaf



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (0-1-0-3)
Ch Foxbend How Sweet It Is

Best Puppy In Breed
Newvista's Hey There Georgie Girl

Select Bitch
GCh Westhams Little Ol Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-3)
Newvista's Hey There Georgie Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Newvista's Hey There Georgie Girl

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh D.B.F. Vintage Dior



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 4 pts (0-5-0-0)
Deloka's Set Fire To The Rain

Best Puppy In Breed
Luckyhill Mazee



Winners Bitch: (0-5-0-0)
Deloka's Set Fire To The Rain

Reserve Winners Bitch
Luckyhill Mazee

Junior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Blueberry Winning Color

Senior Puppy Bitch Class
1st Luckyhill Mazee

12-18 Month Bitch Class
1st Deloka's Sing Of Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Presbrooke Daisy Mae

Open Bitch Class
1st Deloka's Set Fire To The Rain





Group 5 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   39
Group 2nd   Ch Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane   Toy Manchester Terrier   38
Group 3rd   
GCh Mightymites Dare To Dream!
  Miniature Pinscher   35
Group 4th   
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave
  Papillon   34
BPIG   
Ch Tanooki Suit Of Lore
  Chinese Crested   5
Best Baby Puppy In Group   
Cassiopeia I've Got A Little Spring In My Step
  Italian Greyhound   0
Best Altered In Group    Mardigrais Music Master   Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari

Best Of Opposite Sex
Black Canary V. Tani Kazari

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bucky Barnes V. Tani Kazari

Open Dog Class
1st Bucky Barnes V. Tani Kazari


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Black Canary V. Tani Kazari

Open Bitch Class
1st Black Canary V. Tani Kazari

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 10 pts (2-7-1-1)
Ch Shirmont Custom Built

Best Of Opposite Sex
Ch Sigma Chi's Hope For Whimsy

Best Of Winners: (2-7-1-1)
Hartscontent East Coast Edition

Best Puppy In Breed
Hartscontent East Coast Edition


Winners Dog: (2-7-1-1)
Hartscontent East Coast Edition

Reserve Winners Dog
Ruler's Thief Of Hearts

Junior Puppy Dog Class
1st Ruler's Thief Of Hearts

Senior Puppy Dog Class
1st Hartscontent East Coast Edition

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Miso Miss Fit



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Rococo's Miso Light On My Feet

Reserve Winners Bitch
Miso Miss Leading

Canadian Bred Bitch Class
1st Miso Miss Leading

Open Bitch Class
1st Rococo's Miso Light On My Feet

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deloka's Those Angel Eyes Are Dynamite


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tanooki Suit Of Lore

Best Puppy In Breed
Ch Tanooki Suit Of Lore



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi

Best Puppy In Breed
Harpersband Praise You

Select Dog
Ch Beauview Better By Design


Winners Dog: (2-0-1-0)
Dashwood Seagryph Perfect Alibi

Reserve Winners Dog
Harpersband Praise You

Junior Puppy Dog Class
1st Harpersband Praise You

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dashwood Seagryph Perfect Alibi


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Seda's Young And Free At Sonrisas

Best Of Opposite Sex
Twinkle's Effervescent Honey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Seda's Young And Free At Sonrisas


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Twinkle's Effervescent Honey

Reserve Winners Bitch
Almendares Pasja

Canadian Bred Bitch Class
1st Twinkle's Effervescent Honey

Open Bitch Class
1st Almendares Pasja

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mightymites Dare To Dream!



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave

Best Puppy In Breed
Ch Wildfire Catch The Tidal Wave



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Crazy Talk

Best Puppy In Breed
Chriscendo Crazy Talk


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Crazy Talk

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Crazy Talk


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Festivals Soul Satisfaction

Open Bitch Class
1st Festivals Soul Satisfaction

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
Ch Duenna's Love Of Dance

Best Puppy In Breed
Ch Duenna's Love Of Dance

Select Bitch
GCh IslandGems Dream Girl



Winners Bitch: (0-1-0-2)
IslandGems Glory Of Love

Open Bitch Class
1st IslandGems Glory Of Love

4-6 Month Bitch Class
1st IslandGems Dreams Come True

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-0-0-3)
Ch Fwaggles Times Are Changin' Rustic Lane

Select Bitch
GCh Diventy's Fast And Furious



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
Ch Yorkselite Slava

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Quick As A Flash

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Depasquiet Blue Blaze Booth

Best Puppy In Breed
Depasquiet Blue Blaze Booth

Select Bitch
Ch Marsuvica's Sweet Little Who


Winners Dog: (2-2-1-1)
Depasquiet Blue Blaze Booth

Reserve Winners Dog
Marsuvica's Heir To Riches

Senior Puppy Dog Class
1st Depasquiet Blue Blaze Booth

12-18 Month Dog Class
1st Marsuvica's Heir To Riches


Winners Bitch: (2-2-1-1)
Marsuvica's Quick As A Flash

Reserve Winners Bitch
Marsuvica's Bust My Bustle

Junior Puppy Bitch Class
1st Marsuvica's Bust My Bustle

12-18 Month Bitch Class
1st Marsuvica's Quick As A Flash





Group 6 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Discover Fortune N Glory At Keesbrook
  Keeshond   17
Group 2nd   
GCh Tsukime's A Star Is Born
  Shiba Inu   16
Group 3rd   
GCh Muldoon In The Arms Of Angels
  Bulldog   13
Group 4th    Seransil Silvrdiamond Out Of The Blue At Opus   Poodle (Standard)   11
BPIG    Seransil Silvrdiamond Out Of The Blue At Opus   Poodle (Standard)   2
Best Baby Puppy In Group    Shore Tumbling Dice   French Bulldog   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Invictus Boston Sancho Panza



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Muldoon In The Arms Of Angels

Select Dog
Ch Delenclos Kingfair Newton



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Shore Winter Solstice

Best Of Opposite Sex
Celtmacbhaid I Got You Babe

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Shore Winter Solstice

Best Puppy In Breed
Shore Winter Solstice


Winners Dog: (1-1-0-0)
Celtmacbhaid I Got You Babe

Junior Puppy Dog Class
1st Celtmacbhaid I Got You Babe


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Shore Winter Solstice

Senior Puppy Bitch Class
1st Shore Winter Solstice

4-6 Month Bitch Class
1st Shore Tumbling Dice

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rhapsody's Destined To Be Mine

Best Of Opposite Sex
Ch Daveren's Canadian Edition

Best Puppy In Breed
Ch Daveren's Canadian Edition



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Discover Fortune N Glory At Keesbrook



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Opus' Chi Mai

Best Of Opposite Sex
Ch Kameo Hannae Boucledamour

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Belcourt Piper

Best Puppy In Breed
Ch Opus' Chi Mai


Winners Dog: (2-1-1-1)
Belcourt Piper

Reserve Winners Dog
Arioso Barokko Iz Voderviya

Open Dog Class
1st Belcourt Piper
2nd Arioso Barokko Iz Voderviya


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Glow Eydis Stellar Dazzle

Canadian Bred Bitch Class
1st Glow Eydis Stellar Dazzle

Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh Tsukime's A Star Is Born

Best Puppy In Breed
Ch Supersammy's Inu Momoko

Select Bitch
Ch Supersammy's Inu Momoko



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Sayuki Pinku Go Miyuki

Open Bitch Class
1st Sayuki Pinku Go Miyuki



Group 7 - Cheryl Myers-Egerton Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   48
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Here I Am Quiche
  Bouvier des Flandres   44
Group 3rd   
Ch Omega's Divine Right
  Collie (Rough)   42
Group 4th   
Ch Tresaith's Wind Beneath My Wings
  Welsh Corgi (Pembroke)   38
BPIG   
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   3
Best Baby Puppy In Group    Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   0
Best Altered In Group   
GCh DuDomaine Porsha von Lousar
  German Shepherd Dog   0
Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder

Best Of Opposite Sex
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Best Puppy In Breed
Ch Reddenblu's Moonlight Marauder

Select Dog
Ch Catalyst's Old Country Soul


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Catalyst's Whiskey In A Teacup

Reserve Winners Bitch
Catalyst's The Promised Land

Canadian Bred Bitch Class
1st Catalyst's The Promised Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst's Whiskey In A Teacup

4-6 Month Bitch Class
1st Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 9 pts (3-3-3-1)
GCh Kraftbrewd Last Kick At The Can

Best Of Opposite Sex
Ch Cowboy's She's Got Sass

Best Of Winners: (3-3-3-1)
Troves Just Peachy

Best Puppy In Breed
Troves Just Peachy

Select Dog
GCh Cowboy's Locked And Loaded


Winners Dog: (3-3-3-1)
Troves Just Peachy

Reserve Winners Dog
Malka's Causin A Stir

Junior Puppy Dog Class
1st Troves Just Peachy

12-18 Month Dog Class
1st Malka's Causin A Stir

Open Dog Class
1st Northside Can You Leave Your Hat On To Please


Winners Bitch: (3-3-3-1)
Malka's More Than A Memory

Reserve Winners Bitch
Springdream's Cheese Fries Gravy

Junior Puppy Bitch Class
1st Malka's More Than A Memory
2nd Springdream's Cheese Fries Gravy

Canadian Bred Bitch Class
1st Malka's Letting Go

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch MNM's Double Take



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Stonepillar's Here I Am Quiche

Best Of Opposite Sex
Ch Flow Fay du Truffe Noire



Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Omega's Divine Right

Best Of Opposite Sex
GCh Kaymann's The Elite Of Sealore

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Cargisle Work Your Magic

Best Puppy In Breed
Cargisle Work Your Magic


Winners Dog: (1-1-1-1)
Cargisle Work Your Magic

Junior Puppy Dog Class
1st Cargisle Work Your Magic


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Omega Anjay's L'il Blue Gem

Open Bitch Class
1st Omega Anjay's L'il Blue Gem

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Seawhisper Winsmore Limelight

Best Of Opposite Sex
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

12-18 Month Bitch Class
1st Seawhisper Winsmore's Cee It My Way

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Best Puppy In Breed
Maplemyst Heading For The Hill



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bearspaw Disentangled Rye Pa

Reserve Winners Bitch
Maplemyst Heading For The Hill

Junior Puppy Bitch Class
1st Maplemyst Heading For The Hill

Open Bitch Class
1st Bearspaw Disentangled Rye Pa

Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
Ch Riverryan's Victory Goddess

Best Of Opposite Sex
Riverryan Ragnarok

Best Puppy In Breed
GCh Lacomtesse Ailyn Vel

Select Bitch
GCh Lacomtesse Ailyn Vel


Winners Dog: (1-0-0-2)
Riverryan Ragnarok

Open Dog Class
1st Riverryan Ragnarok

4-6 Month Dog Class
1st Quantum Leaps And Bounds Von Lousar


Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Salish' Ror To Riverside


Judge: Cheryl Myers-Egerton

Best Of Breed: 8 pts (4-4-0-1)
Ch Nikkilen Truespirt Fair Isle

Best Of Opposite Sex
Talisker's I Had To Admit It

Best Of Winners: (4-4-0-1)
Nikkilen Truespirit Snow Princess

Best Puppy In Breed
Nikkilen Truespirit Snow Princess


Winners Bitch: (4-4-0-1)
Nikkilen Truespirit Snow Princess

Reserve Winners Bitch
Charmedones Cover Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen Truespirit Snow Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Charmedones Cover Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Turbinado

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Major Point Queen Elizabeth

Best Puppy In Breed
Major Point Queen Elizabeth



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Major Point Queen Elizabeth

Reserve Winners Bitch
Kipperton Cheri Cheri Lady

Junior Puppy Bitch Class
1st Major Point Queen Elizabeth

Senior Puppy Bitch Class
1st Kipperton Cheri Cheri Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Tim Pride Legacy

Judge: Dawne Deeley

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Tresaith's Wind Beneath My Wings

Best Of Opposite Sex
Mistycor Evangelista

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Tresaith's Wind Beneath My Wings

Select Dog
Ch Bourbon Iz Byrshtunovogo Kraju


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Mistycor Evangelista

Open Bitch Class
1st Mistycor Evangelista

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By