Nipissing Kennel Club
Saturday, October 10, 2015 - Show # 1



Related Results

Conformation

Saturday, October 10 (Show # 1)
Saturday, October 10 (Show # 2)
Sunday, October 11 (Show # 3)
Sunday, October 11 (Show # 4)
Monday, October 12 (Show # 5)
Monday, October 12 (Show # 6)



Results courtesy of:

-- Noreen Lorenz --
MBIS BISS Am GCh & Can GChEx Reidwood Just in Time CGN
Owner: Noreen Lorenz & Nancy & Jeannette Warner
Breeder: Nancy & Jeannette Warner
Handled by Noreen Lorenz


Best In Show
Judge: David Strachan
Bichon Frise  
Ch PaRay's Molto Particulare
Points: 136 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: David Strachan
Alaskan Malamute  
Integrity's Twilight At Fall Moon
Best Baby Puppy In Show
Judge: David Strachan
Dachshund (Miniature Wire-Haired)  
Hunu The Patriot At Freestyle MW
Best Veteran In Show
Judge: David Strachan
Boxer  Ch Chieftain's Paydirt








Group 1 - Keven Harris Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Reidwood Run For The Roses
  Setter (English)   34
Group 2nd   
Ch Seasyde Enclave The Admiral
  Pointer   33
Group 3rd   
Ch Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   32
Group 4th   
Ch Pawmarc's Our Lady Liberty
  Spaniel (English Springer)   25
BPIG   
Ch Oakpoint Follyhill Winoka Showbz
  Weimaraner   N/A
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eros del Fiume




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Enclave The Admiral




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whisperfield Storm Warning




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Timberblac's Call To Arms

Best Of Opposite Sex
GCh Butterblac's Freestyle Spicegrl


Winners Dog: (1-0-0-1)
Timberblac's Call To Arms

Open Dog Class
1st Timberblac's Call To Arms



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 10 pts (1-6-2-2)
Ch Born To Be Free Jailbreaker

Best Of Opposite Sex
GCh Goodasgold N Glorious

Best Of Winners: (1-6-2-2)
Golden Angels Gotta Have Hope

Best Puppy In Breed
Golden Angels Gotta Have Hope


Winners Dog: (1-6-2-2)
Goodasgold's Pride's Prodigy

Canadian Bred Dog Class
1st Goodasgold's Pride's Prodigy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 5 pts (1-2-1-2)
Ch Castilleja Skazka Rus Roulette

Best Of Opposite Sex
Ch Skazka Hugo Boss

Best Of Winners: (1-2-1-2)
Pirate's Dark Matter

Best Puppy In Breed
Elliquin's Mr Crackers


Winners Dog: (1-2-1-2)
Elliquin's Mr Crackers

Senior Puppy Dog Class
1st Elliquin's Mr Crackers


Winners Bitch: (1-2-1-2)
Pirate's Dark Matter

Reserve Winners Bitch
Kerybrooks Keeper Of The Stars

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Dark Matter

Open Bitch Class
1st Kerybrooks Keeper Of The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Reidwood Run For The Roses




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh WynRidge's Make It So

Best Of Opposite Sex
Ch CVJ's Shaedy Day At Ramah




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haradwater Step Foward At Dixie Blues

Best Puppy In Breed
Haradwater Step Foward At Dixie Blues



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pawmarc's Our Lady Liberty




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ourdream's Red Sky At Night




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Best Of Opposite Sex
Oakpoint's Ultimate Showdown

Best Puppy In Breed
GCh Oakpoint Follyhill Winoka Showbz

Select Bitch
GCh Gramayre Leith Indie Rock


Winners Dog: (2-2-1-2)
Oakpoint's Ultimate Showdown

Reserve Winners Dog
Gramayre's Backstage Drama

Junior Puppy Dog Class
1st Oakpoint's Ultimate Showdown

12-18 Month Dog Class
1st Gramayre's Backstage Drama

3-6 Month Dog Class
1st Gramayre Sonic Boom


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Instar's Adventure Is Waiting

Reserve Winners Bitch
Instar's Tia For Short

Junior Puppy Bitch Class
1st Instar's Adventure Is Waiting

Open Bitch Class
1st Instar's Tia For Short


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - David Strachan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mijkelh Tequesta
  Afghan Hound   18
Group 2nd   Ch Quiquen Activist   Norwegian Elkhound   16
Group 3rd   Ch Award Cancelled      15
Group 4th   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   14
BPIG   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hunu The Patriot At Freestyle MW
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   0
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Mijkelh Tequesta

Select Dog
GCh Winterbourne's Amantaka




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch TraJam Ketra Talk Is Cheap




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Daclier's Beeholdn To Eriska

Best Of Opposite Sex
Pawprints Chetcote Fire Storm

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Pawprints Chetcote Fire Storm

Best Puppy In Breed
Pawprints Chetcote Fire Storm


Winners Dog: (1-2-1-0)
Egbar 'N' Chetcote Check Mate

Junior Puppy Dog Class
1st Egbar 'N' Chetcote Check Mate

Veteran Dog Class
1st GCh Lex-An Excaliber ML


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Trakehndachs CC Electra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neuenrade's Down To The Wire


3-6 Month Dog Class
1st Hunu The Patriot At Freestyle MW



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Vom Branche Bed of Roses SW

Best Of Opposite Sex
Keep On Tracking Von Schloss Rosenau

Best Puppy In Breed
Keep On Tracking Von Schloss Rosenau



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Quiquen Activist


Veteran Dog Class
1st Ch Thomthom N Apple Independence


3-6 Month Bitch Class
1st Elgwood's Silvertip Mtn


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Auriga's Pocketful of Dreams

Best Puppy In Breed
GCh Auriga's Pocketful of Dreams




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Shumbatsvuku Sindebele

Best Puppy In Breed
Sarjo Nairobi



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Shumbatsvuku Sindebele

Reserve Winners Bitch
Sarjo Nairobi

Senior Puppy Bitch Class
1st Sarjo Nairobi

Open Bitch Class
1st Shumbatsvuku Sindebele


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Shetara's Chasing The Wind

Best Of Opposite Sex
Shetara's The Oracle

Best Of Winners: (1-1-1-0)
McCartney's Shared Belief

Best Puppy In Breed
McCartney's Shared Belief


Winners Dog: (1-1-1-0)
McCartney's Shared Belief

Junior Puppy Dog Class
1st McCartney's Shared Belief


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shetara's The Oracle

Open Bitch Class
1st Shetara's The Oracle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - David Strachan Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   18
Group 2nd   
Integrity's Twilight At Fall Moon
  Alaskan Malamute   13
Group 3rd   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   11
Group 4th   
GCh Gatehouse K Hold Your Fire
  Doberman Pinscher   10
BPIG   
Integrity's Twilight At Fall Moon
  Alaskan Malamute   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sibertrott's Legendary Girl   Siberian Husky   0
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Integrity's Twilight At Fall Moon

Best Puppy In Breed
Integrity's Twilight At Fall Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Ch Chieftain's Paydirt

Best Puppy In Breed
Tybrushe's All That Jazz

Select Dog
GCh Tickitbou's Fatal Attraction


Veteran Dog Class
1st Ch Chieftain's Paydirt


Winners Bitch: (0-2-2-1)
Tybrushe's All That Jazz

Reserve Winners Bitch
Alighieri's Lady Of The Fire

Senior Puppy Bitch Class
1st Tybrushe's All That Jazz

Open Bitch Class
1st Alighieri's Lady Of The Fire


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 4 pts (0-4-1-0)
GChEx Gatehouse K Hold Your Fire

Best Of Opposite Sex
Kansa's There's Nothing Like This

Best Puppy In Breed
Redstone's Who's That Girl


3-6 Month Dog Class
1st Gatehouse Black Friday


Winners Bitch: (0-4-1-0)
Kansa's There's Nothing Like This

Reserve Winners Bitch
Redstone's Who's That Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Redstone's Who's That Girl
2nd Liberator's Goldsail v DreamOn

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadeko's Jewel V Redstone

Open Bitch Class
1st Kansa's There's Nothing Like This


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Striders Kokanee Gold

Best Puppy In Breed
GCh Striders Kokanee Gold




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Belouro's Forever Pink

Best Of Opposite Sex
Belouro's Copper Baie Fine

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Belouro's Copper Baie Fine

Best Puppy In Breed
Belouro's Viana


Winners Dog: (1-2-0-1)
Belouro's Copper Baie Fine

Open Dog Class
1st Belouro's Copper Baie Fine


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Belouro's Gemma

Reserve Winners Bitch
Belouro's Viana

Junior Puppy Bitch Class
1st Belouro's Viana

Open Bitch Class
1st Belouro's Gemma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Strachan

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Sibertrott's X Caliber



3-6 Month Bitch Class
1st Sibertrott's Legendary Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Keven Harris Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Paloma Scalawag Field Of Honor
  Scottish Terrier   7
Group 2nd   
Camerata Don't Spoil The Party
  Bedlington Terrier   5
Group 3rd   
Ch Windeire Firebreak
  Irish Terrier   4
Group 4th   
Ch Foxglove Red Rascal At Syryn
  Cairn Terrier   3
BPIG   
Camerata Don't Spoil The Party
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Camerata Don't Spoil The Party

Best Puppy In Breed
Camerata Don't Spoil The Party



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Camerata Don't Spoil The Party

Junior Puppy Bitch Class
1st Camerata Don't Spoil The Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxglove Red Rascal At Syryn




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glahms Lord Dixon


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glahms Lord Dixon

Open Dog Class
1st Glahms Lord Dixon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Paloma Scalawag Field Of Honor

Best Puppy In Breed
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin

Select Dog
GCh Haslemere Haggis Heads To Toulin




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pinehome's Clever One




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Keven Harris

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kasamar Snow Queen

Best Puppy In Breed
Kasamar Snow Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kasamar Snow Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Kasamar Snow Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   14
Group 2nd   
GCh Avantgarde Moon Song
  Affenpinscher   11
Group 3rd    Classical Set Fire To The Rain   Havanese   10
Group 4th   
Ch Whitehouse's Young Troubadour
  Miniature Pinscher   4
BPIG    Classical Set Fire To The Rain   Havanese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Romiche Coeur De Milord   Pekingese   0
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 5 pts (0-4-1-1)
Classical Set Fire To The Rain

Best Of Opposite Sex
GCh Christa's Jumpy Clown Cadillac

Best Puppy In Breed
Classical Set Fire To The Rain

Select Bitch
Ch Baribal's Lara



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whitehouse's Young Troubadour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Algos Northern Dancer Of Monarch

Best Of Opposite Sex
Medlee's Let's Play Mozart

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Medlee's Let's Play Mozart

Best Puppy In Breed
Medlee's Let's Play Mozart


Winners Dog: (1-1-0-1)
Medlee's Let's Play Mozart

Open Dog Class
1st Medlee's Let's Play Mozart


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Algos Northern Reflection

Senior Puppy Bitch Class
1st Algos Northern Reflection

3-6 Month Bitch Class
1st Algos Star Of The North


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Puppy In Breed
GCh Coodeefoo Enkido

Select Dog
GCh Romiche Coeur du Brave


3-6 Month Dog Class
1st Romiche Coeur De Milord



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh MnSpaws Glitz And Glamour




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Jack Ireland Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PaRay's Molto Particulare
  Bichon Frise   7
Group 2nd   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   6
Group 3rd   
GCh Keesridge Inferno
  Keeshond   5
Group 4th   
GCh Commitment's Style In Play
  Chow Chow   4
BPIG    Bellefleet Don't Stop Believin   Poodle (Miniature)   N/A
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PaRay's Molto Particulare




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChEx Commitment's Style In Play

Best Puppy In Breed
Commitment's Holy Diver


Winners Dog: (1-0-1-0)
Commitment's Holy Diver

Junior Puppy Dog Class
1st Commitment's Holy Diver



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keesridge Inferno




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bellefleet Don't Stop Believin

Best Puppy In Breed
Bellefleet Don't Stop Believin



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bellefleet Don't Stop Believin

Reserve Winners Bitch
Bellefleet's Love Story

Junior Puppy Bitch Class
1st Bellefleet's Love Story

Canadian Bred Bitch Class
1st Bellefleet Don't Stop Believin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Jack Ireland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dabalars Rumour Has It



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dabalars Rumour Has It

Open Bitch Class
1st Dabalars Rumour Has It


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Wendy Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   32
Group 2nd   
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   31
Group 3rd   
GCh Rick's Smokin' Thunder
  Australian Cattle Dog   27
Group 4th   
GCh Heaven Sent Dressed To Impress
  Collie (Smooth)   26
BPIG   Ch Breakaway's No Looking Back Now   German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Glasgowhill's Make Some Noise   Collie (Rough)   0
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rick's Smokin' Thunder



3-6 Month Bitch Class
1st Catalyst's Something Special


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GCh Novacoast Believe In Magic

Best Of Opposite Sex
Wenlisa's I Dare You

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Ewenique's Simply Two Shades

Best Puppy In Breed
Wenlisa's Nice 'N Easy

Select Dog
GCh Mi-T K-Aus Over The Border


Winners Dog: (1-2-2-0)
Ewenique's Simply Two Shades

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ewenique's Simply Two Shades


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Wenlisa's I Dare You

Reserve Winners Bitch
Wenlisa's Nice 'N Easy

Senior Puppy Bitch Class
1st Wenlisa's Nice 'N Easy

Open Bitch Class
1st Wenlisa's I Dare You


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Brookdale Dark Skys

Best Puppy In Breed
Brookdale Dark Skys


3-6 Month Dog Class
1st Glasgowhill's Make Some Noise


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Brookdale Dark Skys

Reserve Winners Bitch
Oroglenn's Beautiful Midnight

Junior Puppy Bitch Class
1st Brookdale Dark Skys

Open Bitch Class
1st Oroglenn's Beautiful Midnight
2nd Glasgowhill's Hot Topic


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress

Best Of Opposite Sex
Dune's Renaissceatglasgowhill

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Dune's Renaissceatglasgowhill

Best Puppy In Breed
Glasgowhill's Bare Nesseities


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dune's Renaissceatglasgowhill

Open Dog Class
1st Dune's Renaissceatglasgowhill


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Glasgowhill's Bare Nesseities

Senior Puppy Bitch Class
1st Glasgowhill's Bare Nesseities


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 5 pts (2-2-0-2)
Ch Timberline's Firebird

Best Of Opposite Sex
Cappi Vom Burgimwald

Best Of Winners: (2-2-0-2)
Chica Vom Burgimwald

Best Puppy In Breed
GCh Breakaway's No Looking Back Now

Select Bitch
GCh Breakaway's No Looking Back Now


Winners Dog: (2-2-0-2)
Cappi Vom Burgimwald

Reserve Winners Dog
Aeroforce Vom Albtal

Senior Puppy Dog Class
1st Aeroforce Vom Albtal

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cappi Vom Burgimwald


Winners Bitch: (2-2-0-2)
Chica Vom Burgimwald

Reserve Winners Bitch
V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chica Vom Burgimwald

Open Bitch Class
1st V Irina Vom Trienzbachtal, Ipo Iii


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Nyirsegfia Renegade



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 8 pts (2-4-1-2)
GCh MOTCh TCh Redpine's One For The Books

Best Of Opposite Sex
Ch Regaloake's Kylemore Abby

Best Of Winners: (2-4-1-2)
Lynphil Push Your Buttons

Best Puppy In Breed
Lynphil Push Your Buttons

Select Bitch
GCh Regaloake's Westminster Abbey


Winners Dog: (2-4-1-2)
Hatfield Cermel Fire And Ice

Reserve Winners Dog
MB Hatfield Loganberry Ice T

Junior Puppy Dog Class
1st MB Hatfield Loganberry Ice T

Open Dog Class
1st Hatfield Cermel Fire And Ice

Veteran Dog Class
1st Ch Herdabout Hamming It Up


Winners Bitch: (2-4-1-2)
Lynphil Push Your Buttons

Reserve Winners Bitch
Cermel Bradshaw Ilhabela

Junior Puppy Bitch Class
1st Lynphil Push Your Buttons
2nd Cermel Bradshaw Ilhabela

12-18 Month Bitch Class
1st Ramblinbrooks Amazin Grace

Open Bitch Class
1st Blue Heavens Secret Love

Veteran Bitch Class
1st Ch Ramblinbrook's Wishin And Hopin


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Wendy Paquette

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Foxlore I've Got A Secret



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Ravinel Gabrielle Immortelle

Reserve Winners Bitch
Ravinel Clair De Lune

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ravinel Clair De Lune

Open Bitch Class
1st Ravinel Gabrielle Immortelle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By