Halifax Kennel Club
Friday, February 22, 2019 - Show #1



Related Results


Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Judith Byrne
Collie (Smooth)  
GCh Cardross Red Dirt Road
Points: 164 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Judith Byrne
Whippet  
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive
Points: 136
Best Puppy In Show
Judge: Judith Byrne
Spaniel (English Springer)   Shore Liberty Bell
Best Baby Puppy In Show
Judge: Judith Byrne
Chow Chow  
Jodezi Takin Er by Storm








Group 1 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh DuValin Cayenne
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   34
Group 2nd   
GCh MeliaGold Thank You My Friend
  Retriever (Golden)   33
Group 3rd   
Ch Madabout's Call The Doctor
  Retriever (Labrador)   23
Group 4th    Shore Liberty Bell   Spaniel (English Springer)   13
BPIG    Shore Liberty Bell   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Madabout's Nurse NIghtingale   Retriever (Labrador)   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx DuValin Cayenne



Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
One Shining Fleetwing Star

Best Puppy In Breed
One Shining Fleetwing Star



Winners Bitch: (0-1-0-0)
One Shining Fleetwing Star

Senior Puppy Bitch Class
1st One Shining Fleetwing Star

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 9 pts (2-4-4-0)
GCh MeliaGold Thank You My Friend

Best Of Opposite Sex
Nikmor's Don't Let Me Down

Best Of Winners: (2-4-4-0)
Nikmor's Don't Let Me Down

Best Puppy In Breed
Ambercreek Hickory Smoked Cedar

Select Dog
GCh Quyen's Mystical Quintavis


Winners Bitch: (2-4-4-0)
Nikmor's Don't Let Me Down

Reserve Winners Bitch
Ambercreek Hickory Smoked Cedar

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercreek Hickory Smoked Cedar

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Jackson's Thank Your Lucky Star

Open Bitch Class
1st Nikmor's Don't Let Me Down
2nd Quyen's Mystical Libby

3-6 Month Bitch Class
1st Jackson's A Star Is Born

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 9 pts (1-6-2-1)
GCh Madabout's Call The Doctor

Best Of Opposite Sex
Doukare's Life Animated

Best Of Winners: (1-6-2-1)
Doukare's Life Animated

Best Puppy In Breed
Moorbern's Fly High And Far

Select Dog
Ch Marynn Darkbrew At Highcaliber


Winners Dog: (1-6-2-1)
Doindogs Lindt

Open Dog Class
1st Doindogs Lindt


Winners Bitch: (1-6-2-1)
Doukare's Life Animated

Reserve Winners Bitch
Passion Of My Life Arctic Sun

Senior Puppy Bitch Class
1st Moorbern's Fly High And Far

12-18 Month Bitch Class
1st Passion Of My Life Arctic Sun

Canadian Bred Bitch Class
1st Doindogs Ann

Open Bitch Class
1st Doukare's Life Animated
2nd Camlab's In Case You Dream
3rd Doindogs Dee

3-6 Month Bitch Class
1st Madabout's Nurse NIghtingale
2nd Camlab's All Jacked Up

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Palarset's Winter Whimsy

Reserve Winners Bitch
Palarset MemorableGwendolynBee

Canadian Bred Bitch Class
1st Palarset's Winter Whimsy
2nd Palarset MemorableGwendolynBee

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Marsuvica Plays' A Jazzy Tune

Best Of Opposite Sex
Marsuvica's Colour Of Black

Best Puppy In Breed
Scottfree Stage Door Johnny


Winners Dog: (2-0-0-1)
Marsuvica's Colour Of Black

Reserve Winners Dog
Scottfree Stage Door Johnny

Senior Puppy Dog Class
1st Scottfree Stage Door Johnny

Open Dog Class
1st Marsuvica's Colour Of Black


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Bluestones Hop Skip And A Jump

Select Bitch
Ch Bluestones Georgia On My Mind


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 3 pts (3-1-0-0)
Shore Liberty Bell

Best Of Opposite Sex
Waternymphs Trid Tested N True

Best Of Winners: (3-1-0-0)
Shore Liberty Bell

Best Puppy In Breed
Shore Liberty Bell


Winners Bitch: (3-1-0-0)
Shore Liberty Bell

Junior Puppy Bitch Class
1st Shore Liberty Bell

3-6 Month Bitch Class
1st Remme's Alice In Wonderland
2nd Remme Ariel The Little Mermaid

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven

Best Puppy In Breed
Long LaneHelmsman Sent From Heaven


Winners Dog: (1-0-0-0)
Long LaneHelmsman Sent From Heaven

Senior Puppy Dog Class
1st Long LaneHelmsman Sent From Heaven






Group 2 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive
  Whippet   19
Group 2nd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   18
Group 3rd   Ch Trumphill's Eyes Wide Open   Rhodesian Ridgeback   15
Group 4th    SJ Aries Winters Stormy Night at Cedarmist SL   Dachshund (Standard Long-Haired)   13
BPIG    Kiromols Morning Moon   Rhodesian Ridgeback   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mahali Black Watch At Windfall

Best Puppy In Breed
Mahali Black Watch At Windfall


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mahali Black Watch At Windfall

Senior Puppy Dog Class
1st Mahali Black Watch At Windfall


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Corkery's Take the Cake



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Corkery's Take the Cake

Open Bitch Class
1st Corkery's Take the Cake

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars

Best Puppy In Breed
Shillington Sweet Tooth



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Shillington Sweet Tooth

Reserve Winners Bitch
Shillington Spice Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Shillington Sweet Tooth
2nd Shillington Spice Girl

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kinobi Overachiever At Norjon

Best Puppy In Breed
Kinobi Shop Around at Norjon



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kinobi Shop Around at Norjon

Senior Puppy Bitch Class
1st Kinobi Shop Around at Norjon

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Of Opposite Sex
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Best Puppy In Breed
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cream Ridge Monsieur at Er Dox

Junior Puppy Dog Class
1st Cream Ridge Monsieur at Er Dox


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Reserve Winners Bitch
Er Dox Abby

Junior Puppy Bitch Class
1st Cream Ridge Mademoiselle At Er Dox

Open Bitch Class
1st Er Dox Abby

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
SJ Aries Winters Stormy Night at Cedarmist SL

Best Of Opposite Sex
Telkel Control Alt Delete SL

Best Of Winners: (1-1-1-0)
SJ Aries Winters Stormy Night at Cedarmist SL

Best Puppy In Breed
Telkel Control Alt Delete SL

Select Dog
GCh Aviance's Barbaro SL


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Telkel Control Alt Delete SL

Junior Puppy Bitch Class
1st Telkel Control Alt Delete SL

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pikkinokka's Spice Of Life

Best Puppy In Breed
Pikkinokka's Spice Of Life


Winners Dog: (1-0-0-0)
Pikkinokka's Spice Of Life

Junior Puppy Dog Class
1st Pikkinokka's Spice Of Life


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch GrandCru Latour II



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daggarwood N Kingdoms Addiction

Open Bitch Class
1st Daggarwood N Kingdoms Addiction

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Trumphill's Eyes Wide Open

Best Of Opposite Sex
Kiromols Morning Moon

Best Puppy In Breed
Kiromols Morning Moon


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kiromols Morning Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Kiromols Morning Moon


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Doonabrig N McCartney Xclusive







Group 3 - David Kelland Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Noble Endeavour
  Boxer   22
Group 2nd   
Ch ConnQuest Baby I'm A Star
  Doberman Pinscher   21
Group 3rd   
Pine Ridge's Feel The Thunder
  Bullmastiff   18
Group 4th   
Ch Lonecreeks Lets Dance At Stonerose
  Rottweiler   16
BPIG   
Ch Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden
  Doberman Pinscher   N/A
Best Baby Puppy In Group    Esmond's Chase The Ace   Rottweiler   0
Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Rider

Best Of Opposite Sex
Nordiclight's Sealaska Zen

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Rider

Best Puppy In Breed
Nordiclight's Sealaska Rider


Winners Dog: (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Rider

Junior Puppy Dog Class
1st Nordiclight's Sealaska Rider


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nordiclight's Sealaska Zen

Junior Puppy Bitch Class
1st Nordiclight's Sealaska Zen

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Myramountain The Midas Touch

Best Puppy In Breed
Myramountain Heat Me Up Hudson


Winners Dog: (2-0-0-0)
Myramountain The Midas Touch

Reserve Winners Dog
Myramountain Heat Me Up Hudson

Junior Puppy Dog Class
1st Myramountain Heat Me Up Hudson

Open Dog Class
1st Myramountain The Midas Touch


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Briley's Noble Endeavour


3-6 Month Dog Class
1st Tanoak Fearless Pursuit


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Pine Ridge's Feel The Thunder

Best Of Opposite Sex
Pineridge's She Bee Stingin

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Pine Ridge's Feel The Thunder

Best Puppy In Breed
Pineridge's She Bee Stingin


Winners Dog: (1-1-0-0)
Pine Ridge's Feel The Thunder

12-18 Month Dog Class
1st Pine Ridge's Feel The Thunder


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Pineridge's She Bee Stingin

Junior Puppy Bitch Class
1st Pineridge's She Bee Stingin

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh ConnQuest Baby I'm A Star

Best Puppy In Breed
Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden

Reserve Winners Bitch
Regnancy A Test Of Faith

Junior Puppy Bitch Class
1st Regnancy A Test Of Faith

Senior Puppy Bitch Class
1st Cedar Knoll Ojadn Firestorm Gallant Ciden

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Northern-Grace Des Terres De La Rairie

Best Of Opposite Sex
Peakview's You Really Got Me

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Britlinblues Standin Intshadow

Best Puppy In Breed
Britlinblues Standin Intshadow


Winners Dog: (1-1-0-1)
Peakview's You Really Got Me

Open Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Britlinblues Standin Intshadow

Junior Puppy Bitch Class
1st Britlinblues Standin Intshadow

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Lonecreeks Lets Dance At Stonerose

Best Of Opposite Sex
Misztichol's Rhea Of Olympus

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Misztichol's Rhea Of Olympus

Best Puppy In Breed
Misztichol's Rhea Of Olympus


Winners Dog: (1-1-1-0)
Misztichol's Forged by Vulcan

Senior Puppy Dog Class
1st Misztichol's Forged by Vulcan


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Misztichol's Rhea Of Olympus

Senior Puppy Bitch Class
1st Misztichol's Rhea Of Olympus

3-6 Month Bitch Class
1st Esmond's Chase The Ace

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Snowstar's Finley's Favourite

Best Puppy In Breed
Snowstar's Finley's Favourite



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Snowstar's Finley's Favourite

Reserve Winners Bitch
Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha

Junior Puppy Bitch Class
1st Snowstar's Finley's Favourite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase

Open Bitch Class
1st Lucerne's Lil Bit Of Cha Cha

Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Leader Alarm Beskyd


Winners Dog: (1-0-0-0)
Leader Alarm Beskyd

Open Dog Class
1st Leader Alarm Beskyd


Judge: David Kelland

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowydreams Life OfTheParty


Winners Dog: (1-0-0-0)
Snowydreams Life OfTheParty

12-18 Month Dog Class
1st Snowydreams Life OfTheParty






Group 4 - William Byrne Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Jonaire's Grace O Loch Bhreagh
  Soft-Coated Wheaten Terrier   16
Group 2nd   Ch Lonestar's Sparkling Trinket   Schnauzer (Miniature)   14
Group 3rd   GCh Bisou Bisou De La Pomme   West Highland White Terrier   11
Group 4th    Mersey Arias and Symphonies   Manchester Terrier   8
BPIG    Ellerker's I'll Be Downtown   Schnauzer (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mariner's Stellar Dreamchaser   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Prairie Moon Legend of Zelda



Judge: William Byrne

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GCh Horrieglen Hot to Trot

Best Of Opposite Sex
Ch Maybush Red Starry Knight

Select Bitch
Ch Dunham Lake Winnie The Blue


Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kincora's Elwha Dawn

12-18 Month Bitch Class
1st Kincora's Elwha Dawn

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mersey Arias and Symphonies

Best Puppy In Breed
Mersey Arias and Symphonies



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mersey Arias and Symphonies

Senior Puppy Bitch Class
1st Mersey Arias and Symphonies

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Lonestar's Sparkling Trinket

Best Puppy In Breed
Ellerker's I'll Be Downtown



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Ellerker's I'll Be Downtown

Reserve Winners Bitch
Betty Belle

Junior Puppy Bitch Class
1st Ellerker's I'll Be Downtown

Open Bitch Class
1st Betty Belle

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Jonaire's Grace O Loch Bhreagh

Best Puppy In Breed
Lookinglass Scarlett O'Hara



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lookinglass Scarlett O'Hara

Senior Puppy Bitch Class
1st Lookinglass Scarlett O'Hara

3-6 Month Bitch Class
1st Mariner's Stellar Dreamchaser

Judge: William Byrne

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Bisou Bisou De La Pomme


Winners Dog: (2-0-1-0)
Haeloganlane's Alfie Layne

Reserve Winners Dog
Haeloganlane's Raibeart Alltan

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Haeloganlane's Alfie Layne

Open Dog Class
1st Haeloganlane's Raibeart Alltan






Group 5 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   25
Group 2nd    Chriscendo Charmed N Dangerous   Pomeranian   24
Group 3rd   
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star
  Toy Manchester Terrier   23
Group 4th   
Shaw's I'm Crushing It
  Chinese Crested   21
BPIG    Chriscendo Charmed N Dangerous   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group No Entry
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
New Horton's Full Of Grace

Best Puppy In Breed
New Horton's Full Of Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
New Horton's Full Of Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st New Horton's Full Of Grace

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Shaw's I'm Crushing It


Winners Dog: (1-0-0-0)
Shaw's I'm Crushing It

Open Dog Class
1st Shaw's I'm Crushing It


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Cotonfield Zenith

Best Of Opposite Sex
Oly Du Domaine De Polana

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Cotonfield Zenith

Best Puppy In Breed
Cotonfield Zenith


Winners Dog: (2-4-0-0)
Cotonfield Zenith

Reserve Winners Dog
Bar-Ken's Northern Gold Rush

Junior Puppy Dog Class
1st Cotonfield Zenith

Senior Puppy Dog Class
1st Bar-Ken's Northern Gold Rush


Winners Bitch: (2-4-0-0)
Oly Du Domaine De Polana

Reserve Winners Bitch
Alikatia Danza Tango

Junior Puppy Bitch Class
1st Oly Du Domaine De Polana
2nd Jespersen's Adrenalin

Senior Puppy Bitch Class
1st Alikatia Danza Tango
2nd Nokia Du Domaine De Polana

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Seagryphs What The Shell

Best Of Opposite Sex
Manitoba's Oakley

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Seagryphs What The Shell

Best Puppy In Breed
Seagryphs What The Shell


Winners Dog: (1-3-0-0)
Manitoba's Oakley

Senior Puppy Dog Class
1st Manitoba's Oakley


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Seagryphs What The Shell

Reserve Winners Bitch
Tickitbou N Jmax Quite Frankly

Junior Puppy Bitch Class
1st Seagryphs What The Shell

Senior Puppy Bitch Class
1st Tickitbou N Jmax Quite Frankly

12-18 Month Bitch Class
1st Tickitbou Shame On U Gallagher

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Rockit's Simply Irresitable



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Polaris Plyus Andreas

Best Of Opposite Sex
Maribeso When I'm Bad I'm Better

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Maribeso When I'm Bad I'm Better

Best Puppy In Breed
Ch Polaris Plyus Andreas


Winners Dog: (1-2-1-0)
Diamondsun's Jinx

12-18 Month Dog Class
1st Diamondsun's Jinx


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Maribeso When I'm Bad I'm Better

Reserve Winners Bitch
Diamondsun's Mirror Image

Junior Puppy Bitch Class
1st Maribeso When I'm Bad I'm Better

12-18 Month Bitch Class
1st Diamondsun's Mirror Image

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Chriscendo Charmed N Dangerous

Best Puppy In Breed
Chriscendo Charmed N Dangerous



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Chriscendo Charmed N Dangerous

Senior Puppy Bitch Class
1st Chriscendo Charmed N Dangerous

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
IslandGems Dream Girl

Best Of Opposite Sex
IslandGems Fabio At Oceaniah

Best Of Winners: (1-1-0-0)
IslandGems Dream Girl

Best Puppy In Breed
IslandGems Dream Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
IslandGems Fabio At Oceaniah

Junior Puppy Dog Class
1st IslandGems Fabio At Oceaniah


Winners Bitch: (1-1-0-0)
IslandGems Dream Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st IslandGems Dream Girl

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Broken Wing's Twisted Sister at Tri-Star

Best Of Opposite Sex
GCh Fwaggles Haywire v Rustic Lane



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Risha Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Aramis John's Angels

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Aramis John's Angels

Best Puppy In Breed
Halimeda's York Lollipop


Winners Dog: (1-1-0-1)
Aramis John's Angels

12-18 Month Dog Class
1st Aramis John's Angels


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Halimeda's York Lollipop

Junior Puppy Bitch Class
1st Halimeda's York Lollipop





Group 6 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Opals Gimme A Break
  Shih Tzu   15
Group 2nd   
Bluemount Sky's The Limit De La Rive Gauche
  French Bulldog   14
Group 3rd    Muldoon By Crocky   Bulldog   9
Group 4th   
Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   8
BPIG   
Bellissimo's Super Trooper
  Bichon Frise   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper

Best Puppy In Breed
Bellissimo's Super Trooper


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellissimo's Super Trooper

Senior Puppy Dog Class
1st Bellissimo's Super Trooper


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Puppy In Breed
Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Winners Dog: (1-0-1-0)
Waylins Fiveoclock Uptown Funk

Junior Puppy Dog Class
1st Waylins Fiveoclock Uptown Funk


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Muldoon By Crocky



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Muldoon By Crocky

Open Bitch Class
1st Muldoon By Crocky

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Eastway's Michele Anastasia Ursula


3-6 Month Dog Class
1st Jodezi Takin Er by Storm


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Laylin's Spotted Luna

Best Puppy In Breed
Laylin's Spotted Luna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Laylin's Spotted Luna

Junior Puppy Bitch Class
1st Laylin's Spotted Luna

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Dawin's Little Jeannie

Best Of Opposite Sex
Ashton's Paradise Mr Cosmo

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Dawin's Little Jeannie

Best Puppy In Breed
Dawin's Little Jeannie


Winners Dog: (1-3-0-0)
Ashton's Paradise Mr Cosmo

Open Dog Class
1st Ashton's Paradise Mr Cosmo

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Opals Gimme A Break





Group 7 - Karen Day Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cardross Red Dirt Road
  Collie (Smooth)   27
Group 2nd   
Ch Sheep's Kin Prairie Sea
  Australian Shepherd   26
Group 3rd   
Ch Vastgota Canadian Giiwedin LT
  Swedish Vallhund   18
Group 4th   
Ch Kelbren Amapola
  Shetland Sheepdog   16
BPIG    Merrymoon Granduc Vega Rising   Welsh Corgi (Cardigan)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Merrymoon Granduc Vega Rising   Welsh Corgi (Cardigan)   0



3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Go Way With Ya


Judge: Karen Day

Best Of Breed: 7 pts (1-3-1-3)
GCh Sheep's Kin Prairie Sea

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Winners: (1-3-1-3)
Novacoast All Or Nothing

Best Puppy In Breed
Novacoast Applestream Just 4 U

Select Bitch
GCh Novacoast EZ To Love


Winners Dog: (1-3-1-3)
Applestream Novacoast by Storm

Senior Puppy Dog Class
1st Applestream Novacoast by Storm

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dreamfetcher Tom's Hope



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Boyero Thats My Girl



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Feoras And Medways Top Gun

Best Of Opposite Sex
Feoras Fiery Leap

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Feoras And Medways Top Gun

Best Puppy In Breed
Feoras And Medways Top Gun


Winners Dog: (1-1-0-0)
Feoras And Medways Top Gun

Senior Puppy Dog Class
1st Feoras And Medways Top Gun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Feoras Fiery Leap

Open Bitch Class
1st Feoras Fiery Leap

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Riverryan Just Do It

Best Of Opposite Sex
China Vom Lowenburg

Best Of Winners: (2-1-1-0)
China Vom Lowenburg


Winners Bitch: (2-1-1-0)
China Vom Lowenburg

12-18 Month Bitch Class
1st China Vom Lowenburg

3-6 Month Bitch Class
1st Heidi Von Micurs
2nd Dietrich von Micurs

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Heidi Perledatter

Best Puppy In Breed
Kyon's Heidi Perledatter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Heidi Perledatter

Senior Puppy Bitch Class
1st Kyon's Heidi Perledatter

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs



Judge: Karen Day

Best Of Breed: 5 pts (0-5-0-1)
Ch Kelbren Amapola

Best Puppy In Breed
Shelhaven Secord


3-6 Month Dog Class
1st Brandamike Hunky Dori


Winners Bitch: (0-5-0-1)
Shelhaven Secord

Reserve Winners Bitch
Riviera Mariboy Razzle Dazzle

Senior Puppy Bitch Class
1st Shelhaven Secord

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talisker's Dig'n Your Roots

Open Bitch Class
1st Riviera Mariboy Razzle Dazzle
2nd Brandamike Miss B Haven
3rd Nikkilen's Duchess Of Amesbury

3-6 Month Bitch Class
1st Brandamike Spicy Chai

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Vastgota Canadian Giiwedin LT

Best Of Opposite Sex
Feldberg Spring Cloverbud

Best Puppy In Breed
Feldberg Spring Cloverbud



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Feldberg Spring Cloverbud

Open Bitch Class
1st Feldberg Spring Cloverbud

Judge: Karen Day

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Merrymoon Granduc Vega Rising

Best Puppy In Breed
Merrymoon Granduc Vega Rising



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Merrymoon Granduc Vega Rising

Senior Puppy Bitch Class
1st Merrymoon Granduc Vega Rising

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By