Alberni Valley Kennel Club
Friday, October 15, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Allan Brown
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 221 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Allan Brown
West Highland White Terrier  
Ch Skyehigh's Video Game
Points: 205
Best Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Bullmastiff   RoxEdge's Miss Peaches
Best Baby Puppy In Show
Judge: Allan Brown
Akita  
Outlander's Not Your Average Bear








Group 1 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   58
Group 2nd   
GCh Duenorth Flyin Higher N Higher
  Retriever (Flat-Coated)   56
Group 3rd    Vallance U.C.A Whirl   Spaniel (American Cocker)   55
Group 4th   
GCh RoseWin's Legacy In Time
  Weimaraner   52
BPIG    Kiemac Heart Of Gold Elcazador   Spaniel (English Cocker)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Brio's Queen Bee   Weimaraner   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChS Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
West Coast Boo

Best Puppy In Breed
West Coast Boo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
West Coast Boo

Junior Puppy Bitch Class
1st West Coast Boo

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 11 pts (2-6-2-2)
Ch Camalire Game Of Thrones

Best Of Opposite Sex
GChB Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside

Best Of Winners: (2-6-2-2)
Goldplus The Thunder Rolls

Best Puppy In Breed
Goldplus The Thunder Rolls

Select Dog
Ch Donieka's Hero Up

Select Bitch
Ch Goldenacres Your Breaking My Heart


Winners Dog: (2-6-2-2)
Goldplus The Thunder Rolls

Reserve Winners Dog
Riverdance Fifth Of Drambuie

Senior Puppy Dog Class
1st Goldplus The Thunder Rolls

Open Dog Class
1st Riverdance Fifth Of Drambuie

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GChS Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Ch Devileen's Bird Of Paradise

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Cactus Rose's Here For A Good Time

Best Puppy In Breed
Ch Devileen's Bird Of Paradise

Select Dog
GChB Makaila's Dapper Revelation


Winners Dog: (1-1-2-1)
Cactus Rose's Here For A Good Time

Senior Puppy Dog Class
1st Cactus Rose's Here For A Good Time


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Open Bitch Class
1st Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 10 pts (2-4-2-3)
GChB Kijabewinds When Stars Align

Best Of Opposite Sex
Scotiaprides Acadian Jig

Best Of Winners: (2-4-2-3)
Ardbrae's Little Shotgun

Best Puppy In Breed
Tollchester's Lilvalley McHotty

Select Dog
Ch Lealee's Meant To Be A Star

Select Bitch
Ch Topaws An Iris Made A Wish


Winners Bitch: (2-4-2-3)
Scotiaprides Acadian Jig

Reserve Winners Bitch
Daintree's Lil Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Tollchester's Lilvalley McHotty

Canadian Bred Bitch Class
1st Scotiaprides Acadian Jig

Open Bitch Class
1st Daintree's Lil Queen
2nd Lealee's Soaring To The Stars

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sevenoaks Spotify


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sevenoaks Spotify

Open Dog Class
1st Sevenoaks Spotify


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Vallance U.C.A Whirl

Best Of Opposite Sex
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Vallance U.C.A Whirl

Reserve Winners Bitch
Vallance Time To Ador

Canadian Bred Bitch Class
1st Vallance Time To Ador

Open Bitch Class
1st Vallance U.C.A Whirl




4-6 Month Dog Class
1st Islandview Wild At Heart


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Best Puppy In Breed
Kiemac Heart Of Gold Elcazador


Winners Dog: (1-3-1-0)
Elcazador Fortunes Favour The Fool

Junior Puppy Dog Class
1st Elcazador Fortunes Favour The Fool

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Black Eyed Pea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Bright Shiny Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Firelight N' Solana's Siren Call

Best Of Opposite Sex
Upcountry's Maximum Tilt

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Firelight N' Solana's Siren Call

Best Puppy In Breed
Upcountry's Perpetual Motion


Winners Dog: (1-2-0-0)
Upcountry's Maximum Tilt

Open Dog Class
1st Upcountry's Maximum Tilt


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Firelight N' Solana's Siren Call

Reserve Winners Bitch
Upcountry's Perpetual Motion

12-18 Month Bitch Class
1st Firelight N' Solana's Siren Call

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Upcountry's Perpetual Motion

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Best Puppy In Breed
Firmstone's Aruna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Senior Puppy Bitch Class
1st Firmstone's Aruna

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
GChS RoseWin's Legacy In Time

Best Of Opposite Sex
GChB Silversea's Summer Sonnet

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Bartland's Bel Canto

Best Puppy In Breed
Target's Bee Spirits

Select Dog
Ch Bartland's Oceanus

Select Bitch
GChB Bartland's Poseidon Adventure


Winners Dog: (1-3-2-2)
Bartland's Usurping Supplanter

Open Dog Class
1st Bartland's Usurping Supplanter

4-6 Month Dog Class
1st Bartland's Smoke On The Water


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Bartland's Bel Canto

Reserve Winners Bitch
Target's Bee Spirits

Canadian Bred Bitch Class
1st Bartland's Bel Canto

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Target's Bee Spirits

Open Bitch Class
1st Bartland's Siren Of The Seven Seas

4-6 Month Bitch Class
1st Brio's Queen Bee
2nd Bartland's Moonlight Sonata





Group 2 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   15
Group 2nd   
Ch Williwaw Tennessee Drifted West
  Whippet   12
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   9
Group 4th   
Ch Haefen Phaeton Kharisma
  Saluki   6
BPIG   
Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   N/A
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon

Open Bitch Class
1st Polo's Swiftwind Red Rubicon

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GChS RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Breigayt's Steeldust River



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GChS Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Hollyrood Aurelia Feralia



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hollyrood Aurelia Feralia

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Something Wicked

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollyrood Aurelia Feralia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh The Golden Buzzer Of Course

Best Of Opposite Sex
GChB Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Puppy In Breed
Martella's Lets Talk Business AtTopOfTheRock


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Williwaw Tennessee Drifted West

Best Of Opposite Sex
Aytonfield Can't Go Wrong

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Dog: (1-1-1-0)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Junior Puppy Dog Class
1st Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Aytonfield Can't Go Wrong

12-18 Month Bitch Class
1st Aytonfield Can't Go Wrong





Group 3 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   30
Group 2nd   
GCh Hitt's Truth Be Told
  Boxer   26
Group 3rd   
Daomori Dream Big To Outlander
  Akita   24
Group 4th   
GChEx Heartsease Delightful Ambition
  Newfoundland   23
BPIG    RoxEdge's Miss Peaches   Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Outlander's Not Your Average Bear
  Akita   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Open Bitch Class
1st Daomori Dream Big To Outlander

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Rothko

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara


Winners Dog: (1-2-0-0)
Doubledutch's Rothko

Open Dog Class
1st Doubledutch's Rothko


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Oprah Venus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Doubledutch's Lara

Open Bitch Class
1st Doubledutch's Oprah Venus

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Hitt's Truth Be Told

Select Bitch
Ch Bimberg N Furioso's Femme Fatale



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Banbury's Imagine Dragons

Best Of Opposite Sex
RoxEdge's Miss Peaches

Best Puppy In Breed
RoxEdge's Miss Peaches



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RoxEdge's Miss Peaches

Reserve Winners Bitch
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Senior Puppy Bitch Class
1st RoxEdge's Miss Peaches

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
Mariah Mi Casa Boom Goes The Cannon V Koepsel

Best Puppy In Breed
Holmrun's M'Inence


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 6 pts (2-2-0-3)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado

Best Of Opposite Sex
High Winds Admiral At Sea

Best Of Winners: (2-2-0-3)
High Winds Admiral At Sea

Best Puppy In Breed
Justlyd's When Friends Meet

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Icy Moonglow


Winners Dog: (2-2-0-3)
High Winds Admiral At Sea

Reserve Winners Dog
Justlyd's Passages In Time

Junior Puppy Dog Class
1st Justlyd's Passages In Time

Open Dog Class
1st High Winds Admiral At Sea


Winners Bitch: (2-2-0-3)
Havenport Sexsea Black Pearl

Reserve Winners Bitch
Justlyd's When Friends Meet

Junior Puppy Bitch Class
1st Justlyd's When Friends Meet

Open Bitch Class
1st Havenport Sexsea Black Pearl

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bigluv's Remembering The Heroes



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (1-4-0-0)
Dormo's The Best Or Nothing

Best Of Opposite Sex
Dormo's Chief Operator

Best Of Winners: (1-4-0-0)
Dormo's The Best Or Nothing


Winners Dog: (1-4-0-0)
Dormo's Chief Operator

12-18 Month Dog Class
1st Dormo's Chief Operator

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChS Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Wolvereen The Force B With U



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Wolvereen Captain Marvel

Reserve Winners Bitch
Aurum's Northern Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wolvereen Captain Marvel

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Belle





Group 4 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   28
Group 2nd   
GChB Empire Dreamaker Hot Tip
  Schnauzer (Miniature)   22
Group 3rd   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   20
Group 4th   
Elwha's Little Miss Clever Clogs
  Border Terrier   16
BPIG   
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy
  Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Paradym Amblegreen Double Take
  Norwich Terrier   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChS Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Epsilon Maximus

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Tidewalker Epsilon Maximus


Winners Dog: (2-1-0-1)
Tidewalker Epsilon Maximus

Reserve Winners Dog
Tidewalker Fable Archer

12-18 Month Dog Class
1st Tidewalker Fable Archer

Open Dog Class
1st Tidewalker Epsilon Maximus


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Tidewalker Sweet Daylight

Open Bitch Class
1st Tidewalker Sweet Daylight

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elwha's Little Miss Clever Clogs

12-18 Month Bitch Class
1st Elwha's Little Miss Clever Clogs

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Of Opposite Sex
GChB Brickfield Crusher

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Springtime Zephyr


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rozehaven's Eastern Haar

Senior Puppy Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Senior Puppy Bitch Class
1st Rozehaven's Springtime Zephyr

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy

Best Of Opposite Sex
Kian's Winterscout O'Aberfeldy

Best Puppy In Breed
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Takala Trails Orion







4-6 Month Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Empire Dreamaker Hot Tip

Best Puppy In Breed
Express Empire Don't Stop Me Now


Winners Dog: (1-0-1-0)
Express Empire Don't Stop Me Now

Junior Puppy Dog Class
1st Express Empire Don't Stop Me Now


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Bright Venture



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Excelent Choice Iz Psov Grada

Best Puppy In Breed
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kometa Rossi Kovid

Senior Puppy Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Distaff Dazzling Display

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Distaff Chuffed To Bits

Best Puppy In Breed
Distaff Chuffed To Bits


Winners Dog: (1-1-1-0)
Distaff Chuffed To Bits

Junior Puppy Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits

4-6 Month Dog Class
1st Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Distaff Dazzling Display

Junior Puppy Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Isabella 2nd

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GChG Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh Starstruck Seawest

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Seawest Not Just A Wingmann

Best Puppy In Breed
Seawest Here Comes Dolly


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Seawest Here Comes Dolly

Junior Puppy Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly

4-6 Month Bitch Class
1st Ladyleigh She's Cooking Now





Group 5 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sunterra So Fired Up
  Pomeranian   33
Group 2nd   
GChB MistyTrails H'dalgos Chido Wey
  Havanese   27
Group 3rd   
GCh Alderglen Siren Song
  Cavalier King Charles Spaniel   20
Group 4th   
Cuddle's Where There Is A Will
  Pug   18
BPIG    Grand Alexander Legend   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Michaelmas Rebecca For Taylin
  Pekingese   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Wynneiras Shot Thru The Heart

Best Of Opposite Sex
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Wynneiras Shot Thru The Heart

Reserve Winners Bitch
Wynneiras Polar DiamondnPearls

12-18 Month Bitch Class
1st Wynneiras Polar DiamondnPearls

Canadian Bred Bitch Class
1st Wynneiras Shot Thru The Heart

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Alderglen Siren Song

Best Of Opposite Sex
GChS Mingchen Rewind



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vaila's Lori Be Good

Best Puppy In Breed
Vaila's Lori Be Good



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vaila's Lori Be Good

Senior Puppy Bitch Class
1st Vaila's Lori Be Good

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 6 pts (1-3-2-1)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
MistyTrails N'Wyntr'Gems Liberty

Best Of Winners: (1-3-2-1)
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Best Puppy In Breed
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Select Dog
GChB Havadahl Kizmet


Winners Bitch: (1-3-2-1)
MistyTrails N'Wyntr'Gems Liberty

Reserve Winners Bitch
MistyTrails Bagheera Byemmy

12-18 Month Bitch Class
1st Havadahl Baskin Sunshine

Canadian Bred Bitch Class
1st MistyTrails Bagheera Byemmy

Open Bitch Class
1st MistyTrails N'Wyntr'Gems Liberty

4-6 Month Bitch Class
1st Salida Del Sol Havadahl Gucci

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Nicomen Place Your Bets

Best Of Opposite Sex
Rosian's Win For Willow

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Nicomen Place Your Bets

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow


Winners Dog: (2-3-0-0)
Nicomen Place Your Bets

Reserve Winners Dog
Derrima Abracadabra

Senior Puppy Dog Class
1st Derrima Abracadabra

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nicomen Place Your Bets


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Rosian's Win For Willow

Reserve Winners Bitch
Derrima Little Miss Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

Open Bitch Class
1st Derrima Little Miss Sunshine
2nd Flinters Up The Ante

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Pekehuis Sorcerer

Select Dog
Ch Taylin Warrior King


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pekehuis Sorcerer

Open Dog Class
1st Pekehuis Sorcerer


4-6 Month Bitch Class
1st Michaelmas Rebecca For Taylin

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChS Sunterra So Fired Up

Best Of Opposite Sex
GCh Cheyennes Precious Gem

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Grand Alexander Legend

Best Puppy In Breed
Grand Alexander Legend

Select Dog
GChS Chriscendo Chasing Rainbows


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Cuddle's Where There Is A Will

Best Of Opposite Sex
Amino Grato Erick

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cuddle's Where There Is A Will

Best Puppy In Breed
Cuddle's Miss D Meanor

Select Dog
GCh Cuddle's Rasputin


Winners Dog: (1-2-1-0)
Amino Grato Erick

Open Dog Class
1st Amino Grato Erick


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cuddle's Where There Is A Will

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Miss D Meanor

12-18 Month Bitch Class
1st Cuddle's Where There Is A Will

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GChB Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side


Winners Dog: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Reserve Winners Dog
Carmorosa's Quintessential

Senior Puppy Dog Class
1st Carmorosa's Quintessential

Canadian Bred Dog Class
1st Carmorosa's Walk'n On The Wild Side


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Artemus Victoria Regina

Junior Puppy Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina





Group 6 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   34
Group 2nd    Delphinium Saving For A Rainy Day   Poodle (Standard)   33
Group 3rd   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   29
Group 4th   
Babylon's Abel Salutes Imperious
  Bulldog   28
BPIG    Delphinium Saving For A Rainy Day   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Diplomat Lakeridge It's Only Money
  Poodle (Standard)   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Best Puppy In Breed
Wynneiras Crazy On U


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Junior Puppy Dog Class
1st Wynneiras Crazy On U


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Waylin's Song Of The South



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Winterspear Atari Dreams



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChS TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Puppy In Breed
Archibull's Gotta Have Fayth


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Junior Puppy Bitch Class
1st Archibull's Gotta Have Fayth

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Southcar's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Southcar's Perfect Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Southcar's Perfect Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Delphinium Saving For A Rainy Day

Best Puppy In Breed
Delphinium Saving For A Rainy Day


Winners Bitch: (0-4-0-0)
Delphinium Saving For A Rainy Day

Reserve Winners Bitch
Reigate Dawin Fire Delight

Junior Puppy Bitch Class
1st Delphinium Saving For A Rainy Day
2nd Continental Spirit Of Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Fire Delight

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Doreve's Island West Paladin

Best Of Opposite Sex
Friday The Thirteenth Of Island West



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Friday The Thirteenth Of Island West

Reserve Winners Bitch
Raven Of Island West

12-18 Month Bitch Class
1st Raven Of Island West

Open Bitch Class
1st Friday The Thirteenth Of Island West

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
Sunojo's Jammed In A Red Dress

Best Of Opposite Sex
Sunojo I Am To Misbehave

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Sunojo's Jammed In A Red Dress

Best Puppy In Breed
Sunojo's Catchin A Wild Wave At Granshi

Select Dog
Ch Sunojo's Reddi Zed Go

Select Bitch
GCh Sunojo's Kaika Suru Ayame


Winners Dog: (2-4-1-1)
Sunojo I Am To Misbehave

Reserve Winners Dog
Sunojo's Let's Dance At Granshi

Junior Puppy Dog Class
1st Sunojo's Let's Dance At Granshi

12-18 Month Dog Class
1st Sunojo I Am To Misbehave

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Reserve Winners Bitch
Sealegends Lady Slipper

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Open Bitch Class
1st Sealegends Lady Slipper

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man





Group 7 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Vanstone Truth Be Told
  Australian Shepherd   17
Group 2nd   
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
  Collie (Rough)   16
Group 3rd   
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko
  German Shepherd Dog   15
Group 4th    Tallyrand Queen's Gambit At Myrtlehill   Welsh Corgi (Pembroke)   13
BPIG   
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World
  Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Marpointe's Sexy Sadie   Shetland Sheepdog   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanstone Truth Be Told



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eclipse Flying Solo



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Border Lane Air On The G String



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
GCh Headline Prairiepine's Out Of This World



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko

Select Dog
GCh Windvane's Macho-Man Bigsky



4-6 Month Bitch Class
1st Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Of Opposite Sex
Island Bound Storm Warning

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Puppy In Breed
Island Bound Storm Warning


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Senior Puppy Dog Class
1st Island Bound Storm Warning


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 5 pts (2-3-0-1)
GCh Coastalviews Isn't She Lovely

Best Of Opposite Sex
Tresta Skye's The Limit

Best Of Winners: (2-3-0-1)
Tresta Heaven To Betsy

Best Puppy In Breed
GCh Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (2-3-0-1)
Tresta Skye's The Limit

Reserve Winners Dog
Coastalviews Marpointe Strike Force

Junior Puppy Dog Class
1st Coastalviews Marpointe Strike Force

Open Dog Class
1st Tresta Skye's The Limit

4-6 Month Dog Class
1st Marpointe's Hunter At Vaila

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By