Alberni Valley Kennel Club
Saturday, October 16, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Fran Zimmerman --
Aura Poodles & Chinese Cresteds


Best In Show
Judge: Kristen Francis
Doberman Pinscher  
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
Points: 243 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Kristen Francis
Weimaraner  
Ch Bartland's Poseidon Adventure
Points: 212
Best Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Poodle (Standard)   Delphinium Saving For A Rainy Day
Best Baby Puppy In Show
Judge: Kristen Francis
Norwich Terrier   Paradym Amblegreen Double Take








Group 1 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Bartland's Poseidon Adventure
  Weimaraner   67
Group 2nd   
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain
  Spaniel (Irish Water)   59
Group 3rd   
GCh Lagotto Hill Basilichito
  Lagotto Romagnolo   58
Group 4th   
GCh Sherlock's Right On Q
  Spaniel (English Cocker)   56
BPIG    West Coast Boo   Lagotto Romagnolo   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bartland's Smoke On The Water   Weimaraner   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Lagotto Hill Basilichito

Best Of Opposite Sex
West Coast Boo

Best Puppy In Breed
West Coast Boo



Winners Bitch: (0-1-1-0)
West Coast Boo

Junior Puppy Bitch Class
1st West Coast Boo

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Duenorth Flyin Higher N Higher

Best Puppy In Breed
Kvicksans Champagne Life


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kvicksans Champagne Life

Junior Puppy Dog Class
1st Kvicksans Champagne Life

4-6 Month Dog Class
1st Duenorth A Hard Day's Night


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 12 pts (2-7-2-2)
Camalire Show Time

Best Of Opposite Sex
Ch Camalire Game Of Thrones

Best Of Winners: (2-7-2-2)
Camalire Show Time

Best Puppy In Breed
Kitsana's Post Parade

Select Dog
Ch Donieka's Hero Up

Select Bitch
Ch Wyncora IsThisStarTaken?AtCreekside


Winners Dog: (2-7-2-2)
Goldplus The Thunder Rolls

Reserve Winners Dog
Riverdance Fifth Of Drambuie

Senior Puppy Dog Class
1st Goldplus The Thunder Rolls

Open Dog Class
1st Riverdance Fifth Of Drambuie

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Kermodei's Unforgettable Yeti

Best Of Opposite Sex
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Best Puppy In Breed
Cactus Rose's Here For A Good Time

Select Dog
GCh Makaila's Dapper Revelation

Select Bitch
Ch Devileen's Bird Of Paradise


Winners Dog: (1-1-2-1)
Cactus Rose's Here For A Good Time

Senior Puppy Dog Class
1st Cactus Rose's Here For A Good Time


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Open Bitch Class
1st Cedarwood Kermodei Pier Nauti

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sevenoaks Spotify


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sevenoaks Spotify

Open Dog Class
1st Sevenoaks Spotify


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Vallance U.C.A Whirl

Best Of Opposite Sex
Ch Redjack Sjoblom's Midnight Moonrider



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Vallance Time To Ador

Canadian Bred Bitch Class
1st Vallance Time To Ador

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
GChB Sherlock's Right On Q

Best Of Opposite Sex
Kiemac Heart Of Gold Elcazador

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Elcazador Fortunes Favour The Fool

Best Puppy In Breed
Elcazador Fortunes Favour The Fool


Winners Dog: (1-3-1-0)
Elcazador Fortunes Favour The Fool

Junior Puppy Dog Class
1st Elcazador Fortunes Favour The Fool

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Best Puppy In Breed
Merry Thoughts Black Eyed Pea



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Merry Thoughts Black Eyed Pea

Reserve Winners Bitch
Waternymphs Bright Shiny Penny

Junior Puppy Bitch Class
1st Merry Thoughts Black Eyed Pea

Canadian Bred Bitch Class
1st Waternymphs Bright Shiny Penny

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Realta Let It Rain At Cuchulain



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Upcountry's Maximum Tilt

Best Of Opposite Sex
Firelight N' Solana's Siren Call

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Upcountry's Maximum Tilt

Best Puppy In Breed
Upcountry's Perpetual Motion


Winners Dog: (1-2-0-0)
Upcountry's Maximum Tilt

Open Dog Class
1st Upcountry's Maximum Tilt


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Firelight N' Solana's Siren Call

Reserve Winners Bitch
Upcountry's Perpetual Motion

12-18 Month Bitch Class
1st Firelight N' Solana's Siren Call

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Upcountry's Perpetual Motion

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Best Puppy In Breed
Firmstone's Aruna



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Firmstone's Aruna

Senior Puppy Bitch Class
1st Firmstone's Aruna

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 7 pts (1-3-2-2)
Ch Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GCh RoseWin's Legacy In Time

Best Of Winners: (1-3-2-2)
Bartland's Siren Of The Seven Seas

Best Puppy In Breed
Target's Bee Spirits

Select Dog
Ch Bartland's Oceanus

Select Bitch
GCh Silversea's Summer Sonnet


Winners Dog: (1-3-2-2)
Bartland's Usurping Supplanter

Open Dog Class
1st Bartland's Usurping Supplanter

4-6 Month Dog Class
1st Bartland's Smoke On The Water


Winners Bitch: (1-3-2-2)
Bartland's Siren Of The Seven Seas

Reserve Winners Bitch
Bartland's Bel Canto

Canadian Bred Bitch Class
1st Bartland's Bel Canto

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Target's Bee Spirits

Open Bitch Class
1st Bartland's Siren Of The Seven Seas

4-6 Month Bitch Class
1st Bartland's Moonlight Sonata
2nd Brio's Queen Bee





Group 2 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   19
Group 2nd   
GCh Habi Nago Manwe
  Rhodesian Ridgeback   16
Group 3rd   
GCh RJ's Scottish Mist
  Basset Hound   11
Group 4th   Ch Ryland's Infamous Leading Lady   Whippet   8
BPIG   
Hollyrood Aurelia Feralia
  Deerhound (Scottish)   N/A
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Polo's Swiftwind Red Rubicon

Open Bitch Class
1st Polo's Swiftwind Red Rubicon

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh RJ's Scottish Mist

Best Of Opposite Sex
Ch Sasquatch Sarah Isabella At Bonorlea

Select Bitch
Ch Sasquatch My Little Gingersnap At Bonorlea



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Breigayt's Steeldust River



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton

Best Puppy In Breed
Hollyrood Aurelia Feralia



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Hollyrood Aurelia Feralia

Reserve Winners Bitch
Hollyrood Something Wicked

Senior Puppy Bitch Class
1st Hollyrood Aurelia Feralia

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hollyrood Something Wicked

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wolfholms Justify



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ironquest's Fair Lady

12-18 Month Bitch Class
1st Ironquest's Fair Lady

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
GCh Habi Nago Manwe

Best Of Opposite Sex
Ch Trumphill Anam Cara At Kipanga

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Martella's Bada Bing

Best Puppy In Breed
Martella's Bada Bing

Select Dog
GCh The Golden Buzzer Of Course


Winners Bitch: (1-1-2-1)
Martella's Bada Bing

Senior Puppy Bitch Class
1st Martella's Bada Bing

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Haefen Phaeton Kharisma



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Ryland's Infamous Leading Lady

Best Of Opposite Sex
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Best Puppy In Breed
Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Dog: (1-1-0-1)
Westknock Imagine Tiger Tiger

Junior Puppy Dog Class
1st Westknock Imagine Tiger Tiger


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Aytonfield Can't Go Wrong

12-18 Month Bitch Class
1st Aytonfield Can't Go Wrong





Group 3 - Kristen Francis Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   30
Group 2nd   
GCh Hitt's Truth Be Told
  Boxer   25
Group 3rd   
GCh Bigluv's Remembering The Heroes
  Rottweiler   23
Group 4th   
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow
  Siberian Husky   22
BPIG    RoxEdge's Miss Peaches   Bullmastiff   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Outlander's Not Your Average Bear
  Akita   0
Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daomori Dream Big To Outlander

Open Bitch Class
1st Daomori Dream Big To Outlander

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara

Best Of Opposite Sex
Doubledutch's Rothko

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara


Winners Dog: (1-2-0-0)
Doubledutch's Rothko

Open Dog Class
1st Doubledutch's Rothko


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Doubledutch's Lara

Reserve Winners Bitch
Doubledutch's Oprah Venus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Doubledutch's Lara

Open Bitch Class
1st Doubledutch's Oprah Venus

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Hitt's Truth Be Told

Select Bitch
Ch Bimberg N Furioso's Femme Fatale



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
RoxEdge's Miss Peaches

Best Of Opposite Sex
GCh Banbury's Imagine Dragons

Best Puppy In Breed
RoxEdge's Miss Peaches



Winners Bitch: (0-2-1-0)
RoxEdge's Miss Peaches

Reserve Winners Bitch
Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Junior Puppy Bitch Class
1st Kilmarnock Quality Never Goes Out Of Style

Senior Puppy Bitch Class
1st RoxEdge's Miss Peaches

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Island Reign's Champage Taste On A Beer Budget



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Oceanus Mastini's Generale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Oceanus Mastini's Generale

Open Dog Class
1st Oceanus Mastini's Generale


Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Heartsease Delightful Ambition



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Seagypsy Tanaki's Sky High Colorado

Best Of Opposite Sex
Justlyd's Passages In Time

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Havenport Sexsea Black Pearl

Best Puppy In Breed
Justlyd's Passages In Time

Select Bitch
Ch Whoosh Robel Icy Moonglow


Winners Dog: (1-1-0-2)
Justlyd's Passages In Time

Junior Puppy Dog Class
1st Justlyd's Passages In Time


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Havenport Sexsea Black Pearl

Open Bitch Class
1st Havenport Sexsea Black Pearl

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Bigluv's Remembering The Heroes



Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Sancha's Vivacious Mary Adair

Best Of Opposite Sex
Dormo's Chief Operator

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Sancha's Vivacious Mary Adair

Select Bitch
Ch Dormo's The Best Or Nothing


Winners Dog: (1-3-0-1)
Dormo's Chief Operator

12-18 Month Dog Class
1st Dormo's Chief Operator

Judge: Kristen Francis

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Reigning's Stormstruck Wind' N Snow

Best Of Opposite Sex
GCh Wolvereen The Force B With U


4-6 Month Dog Class
1st Wolvereen The Force Awakens


Winners Bitch: (0-2-1-1)
Aurum's Northern Belle

Reserve Winners Bitch
Wolvereen Captain Marvel

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Wolvereen Captain Marvel

Open Bitch Class
1st Aurum's Northern Belle





Group 4 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Skyehigh's Video Game
  West Highland White Terrier   27
Group 2nd   Ch Excelent Choice Iz Psov Grada   Skye Terrier   22
Group 3rd   
Ch Takala Trails Orion
  Irish Terrier   20
Group 4th   
GCh Ryba's Skyfall
  Australian Terrier   19
BPIG   
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy
  Cairn Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Paradym Amblegreen Double Take   Norwich Terrier   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Ryba's Skyfall

Best Of Opposite Sex
Tidewalker Fable Archer

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tidewalker Epsilon Grace


Winners Dog: (2-2-0-1)
Tidewalker Fable Archer

Reserve Winners Dog
Tidewalker Epsilon Maximus

12-18 Month Dog Class
1st Tidewalker Fable Archer

Open Dog Class
1st Tidewalker Epsilon Maximus

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Brickfield Crusher

Best Of Opposite Sex
GCh Luxury Avenue's Freyja Of Rozehaven

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Best Puppy In Breed
Rozehaven's Springtime Zephyr


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rozehaven's Eastern Haar

Senior Puppy Dog Class
1st Rozehaven's Eastern Haar


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Rozehaven's Springtime Zephyr

Senior Puppy Bitch Class
1st Rozehaven's Springtime Zephyr

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Samba Of Bully Lake



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy

Best Of Opposite Sex
Kian's Winterscout O'Aberfeldy

Best Puppy In Breed
Ch Kian's Winterstorm O'Aberfeldy


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Takala Trails Orion







4-6 Month Bitch Class
1st Paradym Amblegreen Double Take

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Empire Dreamaker Hot Tip

Best Puppy In Breed
Express Empire Don't Stop Me Now


Winners Dog: (1-0-1-0)
Express Empire Don't Stop Me Now

Junior Puppy Dog Class
1st Express Empire Don't Stop Me Now


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dunsmuir'N'Glenby's Bright Venture



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Excelent Choice Iz Psov Grada

Best Puppy In Breed
Kometa Rossi Kovid


Winners Dog: (1-0-1-0)
Kometa Rossi Kovid

Senior Puppy Dog Class
1st Kometa Rossi Kovid


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Hillside Hound Of Baskerville

Best Of Opposite Sex
Distaff Dazzling Display

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Distaff Chuffed To Bits

Best Puppy In Breed
Distaff Chuffed To Bits


Winners Dog: (1-1-1-0)
Distaff Chuffed To Bits

Junior Puppy Dog Class
1st Distaff Chuffed To Bits

4-6 Month Dog Class
1st Takala Trails Ginger Goodwin


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Distaff Dazzling Display

Junior Puppy Bitch Class
1st Distaff Dazzling Display

4-6 Month Bitch Class
1st Takala Trails Isabella 2nd

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Darwyn's Morningstar



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Skyehigh's Video Game

Best Of Opposite Sex
Ch Ladyleigh Starstruck Seawest

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Seawest Not Just A Wingmann

Best Puppy In Breed
Seawest Here Comes Dolly


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Seawest Here Comes Dolly

Junior Puppy Bitch Class
1st Seawest Here Comes Dolly

4-6 Month Bitch Class
1st Ladyleigh She's Cooking Now





Group 5 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Taylin Warrior King
  Pekingese   34
Group 2nd   
GCh Mingchen Rewind
  Cavalier King Charles Spaniel   32
Group 3rd   
Ch Swifthaven Watcha Talk'n About
  Chinese Crested   30
Group 4th   
GCh Carmorosa's Pixie Dancer
  Silky Terrier   29
BPIG    Rosian's Win For Willow   Papillon   N/A
Best Baby Puppy In Group    Salida Del Sol Havadahl Gucci   Havanese   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Wynneiras Double Shot

Best Of Opposite Sex
Wynneiras Polar DiamondnPearls

Select Dog
Ch Wynneira Kavik Gadars Eskies



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Wynneiras Polar DiamondnPearls

Reserve Winners Bitch
Wynneiras Shot Thru The Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Wynneiras Polar DiamondnPearls

Canadian Bred Bitch Class
1st Wynneiras Shot Thru The Heart

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Mingchen Rewind

Best Of Opposite Sex
GChB Alderglen Siren Song



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vaila's Lori Be Good

Best Puppy In Breed
Vaila's Lori Be Good



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vaila's Lori Be Good

Senior Puppy Bitch Class
1st Vaila's Lori Be Good

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Swifthaven Watcha Talk'n About



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
GChS MistyTrails H'dalgos Chido Wey

Best Of Opposite Sex
MistyTrails Bagheera Byemmy

Best Of Winners: (1-3-2-0)
MistyTrails Bagheera Byemmy

Best Puppy In Breed
Mistytrails N'Wyntr'Gems Jazzy Kasanova

Select Dog
Ch Havadahl Kizmet


Winners Bitch: (1-3-2-0)
MistyTrails Bagheera Byemmy

Reserve Winners Bitch
Havadahl Baskin Sunshine

Senior Puppy Bitch Class
1st MistyTrails Wyntr'Elise

12-18 Month Bitch Class
1st Havadahl Baskin Sunshine

Canadian Bred Bitch Class
1st MistyTrails Bagheera Byemmy

4-6 Month Bitch Class
1st Salida Del Sol Havadahl Gucci

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Nicomen Place Your Bets

Best Of Opposite Sex
Rosian's Win For Willow

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Nicomen Place Your Bets

Best Puppy In Breed
Rosian's Win For Willow


Winners Dog: (2-3-0-0)
Nicomen Place Your Bets

Reserve Winners Dog
Derrima Abracadabra

Senior Puppy Dog Class
1st Derrima Abracadabra

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nicomen Place Your Bets


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Rosian's Win For Willow

Reserve Winners Bitch
Derrima Little Miss Sunshine

Junior Puppy Bitch Class
1st Rosian's Win For Willow

Open Bitch Class
1st Derrima Little Miss Sunshine
2nd Flinters Up The Ante

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Taylin Warrior King


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pekehuis Sorcerer

Open Dog Class
1st Pekehuis Sorcerer


4-6 Month Bitch Class
1st Michaelmas Rebecca For Taylin

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChS Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
Ch Cheyennes Precious Gem

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Chriscendo Collaborated Dreams N Blk @Lilangelz

Best Puppy In Breed
Chriscendo Collaborated Dreams N Blk @Lilangelz

Select Dog
Ch Sunterra So Fired Up


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Lilangelz Good Golly Miss Molly

Junior Puppy Bitch Class
1st Lilangelz Good Golly Miss Molly

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Ch Cuddle's Rasputin

Best Of Opposite Sex
Cuddle's Miss D Meanor

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cuddle's Miss D Meanor

Best Puppy In Breed
Cuddle's Miss D Meanor


Winners Dog: (1-2-1-0)
Amino Grato Erick

Open Dog Class
1st Amino Grato Erick


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cuddle's Miss D Meanor

Reserve Winners Bitch
Cuddle's Where There Is A Will

12-18 Month Bitch Class
1st Cuddle's Where There Is A Will

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Cuddle's Miss D Meanor

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Carmorosa's Pixie Dancer

Best Of Opposite Sex
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Best Puppy In Breed
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side


Winners Dog: (2-1-0-1)
Carmorosa's Walk'n On The Wild Side

Reserve Winners Dog
Carmorosa's Quintessential

Senior Puppy Dog Class
1st Carmorosa's Quintessential

Canadian Bred Dog Class
1st Carmorosa's Walk'n On The Wild Side


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Artemus Victoria Regina

Junior Puppy Bitch Class
1st Artemus Victoria Regina





Group 6 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm
  Bichon Frise   35
Group 2nd   
GCh Winterspear Atari Dreams
  Dalmatian   34
Group 3rd   
Ch Doreve's Island West Paladin
  Schipperke   33
Group 4th   
GCh TR Special Edition At Berlane
  French Bulldog   29
BPIG    Delphinium Saving For A Rainy Day   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Diplomats Lakeridge It's Only Money   Poodle (Standard)   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Best Puppy In Breed
Wynneiras Crazy On U


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wynneiras Crazy On U

Junior Puppy Dog Class
1st Wynneiras Crazy On U


Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Luvit Dalnavert Awesome Ice Storm



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Waylin's Song Of The South



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Winterspear Atari Dreams



Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh TR Special Edition At Berlane

Best Of Opposite Sex
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Best Puppy In Breed
Archibull's Gotta Have Fayth


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Archibull's Gotta Have Fayth

Junior Puppy Bitch Class
1st Archibull's Gotta Have Fayth

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Southcar's Perfect Storm

Best Puppy In Breed
Southcar's Perfect Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Southcar's Perfect Storm

Junior Puppy Bitch Class
1st Southcar's Perfect Storm

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch Delphinium Saving For A Rainy Day

Best Puppy In Breed
Ch Delphinium Saving For A Rainy Day


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Reigate Dawin Fire Delight

Reserve Winners Bitch
Continental Spirit Of Willow

Junior Puppy Bitch Class
1st Continental Spirit Of Willow

Canadian Bred Bitch Class
1st Reigate Dawin All That Jazz

Open Bitch Class
1st Reigate Dawin Fire Delight

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Prime Moon Run The Risk

Best Of Opposite Sex
Sealegends Blue Bell Cindy Lou



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Reserve Winners Bitch
Sealegends Lady Slipper

12-18 Month Bitch Class
1st Sealegends Blue Bell Cindy Lou

Open Bitch Class
1st Sealegends Lady Slipper

Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
Ch Trekhond's King Of The Road

Select Dog
Ch Trekhond's Solitary Man





Group 7 - Allan Brown Top Dog
Points
Group 1st   Ch Eclipse Flying Solo   Berger Picard   25
Group 2nd    Tresta Skye's The Limit   Shetland Sheepdog   24
Group 3rd   
Ch Vanstone Truth Be Told
  Australian Shepherd   19
Group 4th   
GCh Piece De Resistance Magie Noire
  Beauceron   18
BPIG    Island Bound Storm Warning   Old English Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Marpointe's Sophie's Choice   Shetland Sheepdog   0
Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Austlyn's Northern Ryder

Best Of Opposite Sex
Aquila's Rockitt To The Stars



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Aquila's Rockitt To The Stars

12-18 Month Bitch Class
1st Aquila's Rockitt To The Stars

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Vanstone Truth Be Told



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Addlee's First Lady At Tiffany


Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Piece De Resistance Magie Noire

Best Of Opposite Sex
Relentless Magie Noire

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Raised By Wolves Magie Noire

Best Puppy In Breed
Raised By Wolves Magie Noire


Winners Dog: (1-1-1-0)
Raised By Wolves Magie Noire

Senior Puppy Dog Class
1st Raised By Wolves Magie Noire


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Relentless Magie Noire

Senior Puppy Bitch Class
1st Relentless Magie Noire

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Eclipse Flying Solo



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Border Lane Air On The G String



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World

Best Puppy In Breed
Ch Headline Prairiepine's Out Of This World



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Snowventure Thunderstruck



Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lacomtesse Ritchie Gecko



4-6 Month Bitch Class
1st Ranita's Sweet Baby Tika V Rosian

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Alta Little Red Corvette At RF

Best Of Opposite Sex
Renaissance Farms Zizi Does It

Best Puppy In Breed
Renaissance Farms Zizi Does It



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Renaissance Farms Zizi Does It

Senior Puppy Bitch Class
1st Renaissance Farms Zizi Does It

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Best Of Opposite Sex
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Best Puppy In Breed
Island Bound Storm Warning


Winners Dog: (1-1-0-0)
Island Bound Storm Warning

Senior Puppy Dog Class
1st Island Bound Storm Warning

4-6 Month Dog Class
1st Stoneyroydes 9th Shade Of Gray Dobbie


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Canadian Bred Bitch Class
1st Stoneyroydes Lola Is A Show Girl

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Tresta Skye's The Limit

Best Of Opposite Sex
Ch Coastalviews Isn't She Lovely

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Tresta Skye's The Limit

Best Puppy In Breed
Ch Coastalviews Isn't She Lovely


Winners Dog: (2-2-0-1)
Tresta Skye's The Limit

Reserve Winners Dog
Coastalviews Marpointe Strike Force

Junior Puppy Dog Class
1st Coastalviews Marpointe Strike Force

Open Dog Class
1st Tresta Skye's The Limit

4-6 Month Dog Class
1st Marpointe's Hunter At Vaila

Judge: Allan Brown

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Ch WVC Elizabeth


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By