Oromocto Kennel Club
Saturday, June 8, 2013 - Show 2



Related Results

Conformation

Saturday, June 08 (Show 1)
Saturday, June 08 (Show 2)
Sunday, June 09 (Show 3)
Sunday, June 09 (Show 4)



Best In Show
Judge: Martin Doherty
Airedale Terrier  
GCh Regalridge Sound Investment
Points: 119 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Martin Doherty
Pomeranian   Chriscendo Can't Resist








Group 1 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Nikmor's Lone Star
  Retriever (Golden)   26
Group 2nd    Shore Who'll Stop The Reign   Spaniel (English Springer)   22
Group 3rd   
Ch Btrue's Dot Doc Watson
  Spaniel (Clumber)   21
Group 4th    Breezycreeks On Point Topthat   Pointer (German Short-Haired)   20
BPIG   
Nikmor's Lone Star
  Retriever (Golden)   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Yakityak's Surprise Package



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Breezycreeks On Point Topthat



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Salmoncove's Cadence At Wildbrook



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Softmaple Held for Ransom



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Nikmor's Lone Star



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 6 pts
Shoreline Lobuff Chloe Diamond



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Pikkinokka's Olive My Daddy



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Oakley's Red Bull



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch Gordonstar NXS I'm Gonna Be



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Btrue's Dot Doc Watson



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Shore Who'll Stop The Reign



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Breica's Beyond Beautiful







Group 2 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st    Vin-Melca's Daggarwoods Delight   Norwegian Elkhound   8
Group 2nd   
Ch Trumphill's The X Factor
  Rhodesian Ridgeback   7
Group 3rd    Aotearoa Royeljoker Karmas Zen   Irish Wolfhound   6
Group 4th   
Serandida Abbaio Viva La Vita
  Ibizan Hound   4
BPIG    Vin-Melca's Daggarwoods Delight   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Genson's Rumor Has It



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Myanka N Genson Forevr Charmed



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Livewire Pencil Me In



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Serandida Abbaio Viva La Vita



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Aotearoa Royeljoker Karmas Zen



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Ch Vin-Melca's Daggarwoods Delight



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Trumphill's The X Factor



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Andauer Hepburn & Tracy







Group 3 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Quarterback Del Basaburua
  Newfoundland   35
Group 2nd   
Ch Silverhill's Shaky Oak Lewis
  Rottweiler   31
Group 3rd   
Ch Pine Ridge's Dare To Dream
  Bullmastiff   28
Group 4th   
Ch Backcountry Magdalena
  Bernese Mountain Dog   27
BPIG    GMC Invitation to Flash v. Tequilas   Doberman Pinscher   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
Ch Backcountry Magdalena



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
Elharlen's Celesta



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
GCh Pine Ridge's Dare To Dream



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 6 pts
GMC Invitation to Flash v. Tequilas



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Dewitt's Court Blue Country Skies



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
GCh Pyroni Scent Of A Woman



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts
Ch Quarterback Del Basaburua



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
Ch Silverhill's Shaky Oak Lewis



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Kennebank On The Vine Vgabe



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 4 pts
Ch Linrosa's Colorful Sailing



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Skansen's Scarlet Jewel



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Champagne Rulander Sweet Louie



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
Ch Sibertrott's Snow Princess







Group 4 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Regalridge Sound Investment
  Airedale Terrier   7
Group 2nd    Kairos Skyfall at Kreuzritter   Manchester Terrier   6
Group 3rd    Caudlewood Sudeley It's My Time   Parson Russell Terrier   4
Group 4th    Shivaree Millenium Falcon   Border Terrier   3
BPIG    Kairos Skyfall at Kreuzritter   Manchester Terrier   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Regalridge Sound Investment



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Shivaree Millenium Falcon



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Dragonfox 2012 Mazda



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Kairos Skyfall at Kreuzritter



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Caudlewood Sudeley It's My Time



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ellerker's Bedrock Blockbuster



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Ch Windacre Dashwood Shock N Awe







Group 5 - Martin Doherty Top Dog
Points
Group 1st    Chriscendo Can't Resist   Pomeranian   12
Group 2nd    Fairway's Sabba Teeny   Chinese Crested   8
Group 3rd    Brookside Starfield Have Faith   Pug   5
Group 4th    Dazzles Sugar Temptation   Chihuahua (Long Coat)   4
BPIG    Chriscendo Can't Resist   Pomeranian   N/A
Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Dazzles Sugar Temptation



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
GCh Cogie's Burning Bordeaux



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 2 pts
Fairway's Sabba Teeny



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 1 pts
Ch Maribeso The Contessa



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 3 pts
Chriscendo Can't Resist



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Brookside Starfield Have Faith



Judge: Martin Doherty

Best Of Breed: 0 pts
Annadeans Spinacake Emillie







Group 6 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch OnDaGo Footloose N Fancy Free
  Bulldog   6
Group 2nd   
GCh Onsengeltje Enough Said
  Dalmatian   4
Group 3rd   
Ch Temerity Lightning Bug
  German Pinscher   3
Group 4th No Entry
BPIG    Nevars Silent Lucidity Temerity   German Pinscher   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Ch OnDaGo Footloose N Fancy Free



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Onsengeltje Enough Said



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 3 pts
GCh Temerity Lightning Bug





Group 7 - Alan Bennett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Boyero Magnificent Gladiator
  Bouvier des Flandres   19
Group 2nd   
Ch Stonepillar's Aloysius
  Schapendoes   18
Group 3rd   
Ch Lyricisle's Double Dare
  Shetland Sheepdog   17
Group 4th    Hemlocks Croixfeu Red by Design   Australian Shepherd   9
BPIG   
Ch Lyricisle's Double Dare
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 1 pts
Hemlocks Croixfeu Red by Design



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
Revelry's Emrld Eye Of Draco



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Boyero Magnificent Gladiator



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GCh Thistlebrae Gone With the Wind



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 5 pts
Ch Isabella vom Team Endrefalva



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Stonepillar's Aloysius



Judge: Alan Bennett

Best Of Breed: 7 pts
Ch Lyricisle's Double Dare



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By