Calgary Kennel & Obedience Club
Monday, September 12, 2022



Related Results


Results courtesy of:


-- Tammy Sawatzky --
Mystksand I Put A Spell On You
Breeder: Tammy Sawatzky & Bonnie Jenkins
Owner: Tammy Sawatzky & Nancy Barton


Best In Show
Judge: Mike Jackman
Old English Sheepdog  
GChB Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
Points: 192 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Mike Jackman
Setter (English)  
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
Points: 161
Best Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Shetland Sheepdog  
Ch Zesta Amplified
Best Baby Puppy In Show
Judge: Mike Jackman
Belgian Shepherd Dog  
MBS Resistance Is Futile
Best Veteran In Show
Judge: Mike Jackman
Retriever (Chesapeake Bay)  
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
Best Brace In Show
Judge: Mike Jackman
Griffon (Wire-Haired Pointing) 
Duchess du Pimbina & Griffon (Wire-Haired Pointing) 
Ch DuValin Jersey Boy








Group 1 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Sevenoaks Ultimate Weapon
  Setter (English)   26
Group 2nd   
GChS Allsgold Shot Of III Wise Men
  Retriever (Golden)   25
Group 3rd   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   21
Group 4th   Ch Beswin Ynot Aim For The Stars   Spaniel (English Springer)   20
BPIG   Ch Beswin Ynot Aim For The Stars   Spaniel (English Springer)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Tasmara Bunny Eggstrodinaire   Retriever (Golden)   0
Best Veteran In Group   
GCh Ches-Shores Spotted Eagle
  Retriever (Chesapeake Bay)   0
Best Brace In Group   
Ch DuValin Jersey Boy
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Best Brace In Group   
Duchess du Pimbina
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Wulymuts Taco Girl

Best Puppy In Breed
Wulymuts Taco Girl



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Wulymuts Taco Girl

Reserve Winners Bitch
Wulymut's Pickled Pippa

Junior Puppy Bitch Class
1st Wulymuts Taco Girl

Open Bitch Class
1st Wulymut's Pickled Pippa

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch DuValin Jersey Boy

Best Of Opposite Sex
Duchess du Pimbina

Best Puppy In Breed
Duchess du Pimbina



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Duchess du Pimbina

Senior Puppy Bitch Class
1st Duchess du Pimbina

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Firepoint Got A Good Thing Going On

Best Of Opposite Sex
Ch Firepoint Good Bones



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ches-Shores Spotted Eagle


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 3 pts (2-0-2-0)
GChG Allsgold Shot Of III Wise Men

Select Dog
GChEx Allsgold's Darby Downes


Winners Dog: (2-0-2-0)
Tasmara It's Five O'Clock Somewhere

Reserve Winners Dog
Auburnmist Peace Of Bolo

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tasmara It's Five O'Clock Somewhere

Open Dog Class
1st Auburnmist Peace Of Bolo


4-6 Month Bitch Class
1st Tasmara Bunny Eggstrodinaire

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Mayhemfarms A Star Is Born

Best Of Opposite Sex
Eagertrieves Sweet Dynasty



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Eagertrieves Sweet Dynasty

Reserve Winners Bitch
Paevalley Diamante Black Gold

12-18 Month Bitch Class
1st Paevalley Diamante Black Gold

Open Bitch Class
1st Eagertrieves Sweet Dynasty

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Roaneden's Salty Seastar

Select Dog
Ch Woodcreek's Ray Of Sunshine



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sevenoaks Ultimate Weapon



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Caniscaeli This Land Is Your Land At Tegart



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GChB Canrick's Patriot

Best Of Opposite Sex
Ch Nikomidiya Kinship Of The Two


Winners Dog: (1-0-1-1)
Brandia's Chewie

12-18 Month Dog Class
1st Brandia's Chewie


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sherlock's Right On Q



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Beswin Ynot Aim For The Stars

Best Puppy In Breed
GCh Beswin Ynot Aim For The Stars


Winners Dog: (1-0-1-0)
Beswin Ynot Harvest Moon

Open Dog Class
1st Beswin Ynot Harvest Moon


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Bartland's Poseidon Adventure

Best Of Opposite Sex
GCh Leith Gramayre Fortified Spirit



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Koping Got It Down Pat

Open Bitch Class
1st Koping Got It Down Pat





Group 2 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga
  Rhodesian Ridgeback   17
Group 2nd   
GChB Heathview Falconbridge
  Irish Wolfhound   16
Group 3rd   
GCh Telford's Put The Needle On The Record
  Beagle   14
Group 4th   
GChB Matsutakes Daisy For Cegah
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   9
BPIG    Heathview Padraig Is Fearr   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dreamwindz Heart Of Stone
  Whippet   0



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Telford's Libby Fantastico

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Victory Dance

Open Bitch Class
1st Telford's Libby Fantastico
2nd Waskasoo's Victory Dance

4-6 Month Bitch Class
1st Telford's Sparkle Bunny

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts (1-3-2-0)
Ch Stardax Go Your Own Way

Best Of Opposite Sex
Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Best Of Winners: (1-3-2-0)
Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Best Puppy In Breed
Ch Stardax Go Your Own Way

Select Dog
Ch Soco's Great Northern RR ML


Winners Dog: (1-3-2-0)
BNB RHK Casper's Dashing Dante

Open Dog Class
1st BNB RHK Casper's Dashing Dante

4-6 Month Dog Class
1st BNB Mr Doc Frosty


Winners Bitch: (1-3-2-0)
Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Reserve Winners Bitch
Stardax I'm Coming Out

Senior Puppy Bitch Class
1st Stardax I'm Coming Out

Canadian Bred Bitch Class
1st Blackpoint Gambler's Georgia Spice at RHK

Open Bitch Class
1st Telford's Midnight Shaker

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Longonlovings Dreams In Darkness


4-6 Month Dog Class
1st LongonLoving's Duck Duck Goose


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Matsutakes Daisy For Cegah



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Heathview Falconbridge

Best Puppy In Breed
Heathview Padraig Is Fearr


Winners Dog: (1-0-1-0)
Heathview Padraig Is Fearr

Junior Puppy Dog Class
1st Heathview Padraig Is Fearr


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Trumphill Anam Cara At Kipanga



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Tarrango's Telling Tales



4-6 Month Bitch Class
1st Dreamwindz Heart Of Stone





Group 3 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Hierarch's Sympathy For The Devil
  Doberman Pinscher   47
Group 2nd   
Ch Armada's Truth Be Told Aveiro
  Portuguese Water Dog   41
Group 3rd   
GCh Tailspins The One And Only
  Bernese Mountain Dog   37
Group 4th   Ch Winterpeg's Rags To Riches   Samoyed   25
BPIG    Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Seaberns Shining Star To Tailspins   Bernese Mountain Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh NitroBerner's Coco Chanel
  Bernese Mountain Dog   0
Best Brace In Group   
GCh Ch (Alt) Nitroberner's Cloud Nine
  Bernese Mountain Dog   0
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fudge Brownie Large Heart



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fudge Brownie Large Heart

12-18 Month Bitch Class
1st Fudge Brownie Large Heart

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats

Best Puppy In Breed
Snowybleu's King-Crow Merlot At Sanekats


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
GChB Tybrushe's Livin The High Life

Best Of Opposite Sex
Ch X-Cellence I Am Supergirl

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Tagcrest's Living The Dream At Newalba

Best Puppy In Breed
Hitt's Hermoso

Select Bitch
Ch Livin's Ain't She Sweet By Zaizoe


Winners Dog: (2-2-1-2)
Hitt's Hermoso

Reserve Winners Dog
Zaizoe's God Of Thunder

Junior Puppy Dog Class
1st Hitt's Hermoso

12-18 Month Dog Class
1st Zaizoe's God Of Thunder


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Tagcrest's Living The Dream At Newalba

Reserve Winners Bitch
Martini's Pink Whitney

12-18 Month Bitch Class
1st Tagcrest's Living The Dream At Newalba

Open Bitch Class
1st Martini's Pink Whitney

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kenterains First To Qualify

Best Of Opposite Sex
Kenterains Black Widow

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kenterains First To Qualify


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kenterains First To Qualify

Open Dog Class
1st Kenterains First To Qualify


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenterains Black Widow

Open Bitch Class
1st Kenterains Black Widow

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Island Reigns Elusive Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Island Reigns Elusive Gold

Open Dog Class
1st Island Reigns Elusive Gold


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 5 pts (0-1-3-2)
GChEx Hierarch's Sympathy For The Devil

Best Of Opposite Sex
GChB Karlee's Kicking It Up A Knotch

Select Dog
GChB Gentry's Dragon Fyre V Scion

Select Bitch
Ch Cassels I Saw Red



Winners Bitch: (0-1-3-2)
Janterra's Como Flor

Canadian Bred Bitch Class
1st Janterra's Como Flor

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
Ch Wil-Joi La Belle Espionne At Meraki

Best Of Opposite Sex
Ch Valbydane N EBD Legacy Of Dragons

Best Puppy In Breed
Ch EBD ValbyDane Fate Designs A Legacy

Select Bitch
Ch EBD ValbyDane Fate Designs A Legacy



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fortress All In The Family

Best Of Opposite Sex
Lizona Unmistakable Texas Star

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fortress All In The Family

Best Puppy In Breed
Fortress All In The Family


Winners Dog: (1-1-0-0)
Fortress All In The Family

Senior Puppy Dog Class
1st Fortress All In The Family


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Lizona Unmistakable Texas Star

12-18 Month Bitch Class
1st Lizona Unmistakable Texas Star

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Armada's Truth Be Told Aveiro

Best Puppy In Breed
Baywood Nautical Journey



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Baywood Nautical Journey

Reserve Winners Bitch
Armada's Ace Up Her Sleeve

Senior Puppy Bitch Class
1st Baywood Nautical Journey

12-18 Month Bitch Class
1st Armada's Ace Up Her Sleeve
2nd Armada's Little Red Hoot

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tierney's Favourite Book Thief



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Lasquite's Hytchhyker To Desertwind

Best Of Opposite Sex
Desertwind's Delta Alpine Lady



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Desertwind's Delta Alpine Lady

Reserve Winners Bitch
Pizgloria's Adah

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Desertwind's Delta Alpine Lady
2nd Pizgloria's Adah

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Winterpeg's Rags To Riches

Best Of Opposite Sex
GChB Blitzen's Mr Blue Sky

Best Puppy In Breed
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

Reserve Winners Bitch
Hillset's Luna Liu

Junior Puppy Bitch Class
1st Silver Fox Odtaa Starr Shine At Jasam

12-18 Month Bitch Class
1st Hillset's Luna Liu




4-6 Month Dog Class
1st Innovations Git R Done






Group 4 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment
  Fox Terrier (Wire)   18
Group 2nd   
Ch Tequila's Total Package Kit
  Staffordshire Bull Terrier   17
Group 3rd   
Ch Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   14
Group 4th    Tarahill's Fireball   Cairn Terrier   13
BPIG   
Ch Wisterias Song Of A Siren
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Renica's Good Omens   Bull Terrier (Miniature)   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh LNR Chargers Ty Lee The Performer



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Zealous N Lammergeier First In Queue

Best Of Opposite Sex
Castle Guard Sparkling Pink Splash

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Zealous N Lammergeier First In Queue

Best Puppy In Breed
Zealous N Lammergeier First In Queue


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Castle Guard Sparkling Pink Splash

12-18 Month Bitch Class
1st Castle Guard Sparkling Pink Splash

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wisterias Song Of A Siren

Best Puppy In Breed
Wisterias Song Of A Siren



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wisterias Song Of A Siren

Junior Puppy Bitch Class
1st Wisterias Song Of A Siren

4-6 Month Bitch Class
1st Renica's Good Omens

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Tarahill's Fireball

Best Of Opposite Sex
Ch Tarahill's Wind Beneath My Wings

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Tarahill's Fireball

Select Dog
GCh Tarahill's Celtic Fire


Winners Dog: (1-3-1-1)
Tarahill's Fireball

12-18 Month Dog Class
1st Tarahill's Fireball


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Cairnisles Fashion Trend

Reserve Winners Bitch
McGuinness Dressed With Pepper

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Dressed With Pepper

Canadian Bred Bitch Class
1st Tarahill's Girl On Fire

Open Bitch Class
1st Cairnisles Fashion Trend

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hayewyres Ya Got Trouble By Enchantment


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Cethuz Supersonico

Best Puppy In Breed
Villam's Gryfinder Haus Langford


Winners Dog: (2-0-0-0)
Cethuz Supersonico

Reserve Winners Dog
Villam's Gryfinder Haus Langford

Junior Puppy Dog Class
1st Villam's Gryfinder Haus Langford

Open Dog Class
1st Cethuz Supersonico


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Glenshiel's Highlander


4-6 Month Dog Class
1st Glenshiel's Gregarious Laird


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Tyrone Quintessential Pinehome

Select Dog
GCh Tyrone Mercury Rising



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Tequila's Total Package Kit

Best Of Opposite Sex
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Select Dog
GChS Ghostpine's Quantum Leap



Winners Bitch: (0-1-2-0)
DNZ Tequila's Cherry Blossom

Open Bitch Class
1st DNZ Tequila's Cherry Blossom





Group 5 - Patricia Cummins Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher
  Papillon   25
Group 2nd   
GChS MistyTrails Wyntr'Elise
  Havanese   21
Group 3rd   
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   14
Group 4th   Ch Annevan Salem V Scion Of Lore   Silky Terrier   12
BPIG   
Ch Xoe Eleki's Harvest Moon
  Pug   N/A
Best Veteran In Group   Ch Marron's Paris Hilton   Papillon   0
Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Mingchen Pots Of Gold


Winners Dog: (1-0-1-0)
Freddie Mercury Of Msfizz

12-18 Month Dog Class
1st Freddie Mercury Of Msfizz


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Samajoto's Boxcar Willy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Samajoto's Boxcar Willy

Open Dog Class
1st Samajoto's Boxcar Willy


Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Of Opposite Sex
Sharinway's Rocky Mountain High

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Best Puppy In Breed
Sharinway's Angels Don't Cry


Winners Dog: (1-1-0-0)
Sharinway's Rocky Mountain High

Senior Puppy Dog Class
1st Sharinway's Rocky Mountain High


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Sharinway's Angels Don't Cry

Senior Puppy Bitch Class
1st Sharinway's Angels Don't Cry

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChB Tanooki Suit Of Lore

Best Of Opposite Sex
Dalen Queen Daenerys

Best Of Winners: (1-1-1-0)
De Novo Gattaca


Winners Dog: (1-1-1-0)
De Novo Gattaca

Open Dog Class
1st De Novo Gattaca


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dalen Queen Daenerys

Open Bitch Class
1st Dalen Queen Daenerys

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 6 pts (2-2-1-2)
MistyTrails Wyntr'Elise

Best Of Opposite Sex
Ch Lorwin's Blue Blood

Best Of Winners: (2-2-1-2)
Luckystryke's Romantic Heartbreaker

Best Puppy In Breed
Luckystryke's Romantic Heartbreaker

Select Bitch
GChS Oeste's Askin For Kisses


Winners Bitch: (2-2-1-2)
Prairiefire Rigatoni

Reserve Winners Bitch
Lorwin's Spice It Up

Junior Puppy Bitch Class
1st Prairiefire Rigatoni

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lorwin's Spice It Up

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Shizuka



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
GChEx Ladymagic Topflite Windcatcher

Best Of Opposite Sex
Ch Sweet World Mini Mouse

Select Dog
GCh Rae Anne's Top Gun



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Prestwick's Lady On Fire

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Prestwick's Lady On Fire

Veteran Female
Ch Marron's Paris Hilton

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Saffron Sherhy A.Lucien At Sincity

Best Of Opposite Sex
Diaquiris Melody At Lionheart



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Diaquiris Melody At Lionheart

12-18 Month Bitch Class
1st Diaquiris Melody At Lionheart

Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Xoe Eleki's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Diabolbric's Warrior Girl

Best Puppy In Breed
GCh Xoe Eleki's Harvest Moon



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Annevan Salem V Scion Of Lore



Judge: Patricia Cummins

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maldonfox Roeders Strait Razor







Group 6 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Gumby's Bearposh Ever After
  Chinese Shar-Pei   23
Group 2nd   
GChB Oakridge Travelin' Soldier
  Poodle (Standard)   22
Group 3rd   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   19
Group 4th   
Ch Balcsi King Mars
  Chow Chow   18
BPIG   
Aviator Esprit Kiss My Rosettes
  Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group   
BFF's Zinfandelle
  French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GChB Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Cumulus Cabochon Roaring Lion



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Bromley Rock's Living Out Loud

Best Of Opposite Sex
Heartily Love Story

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Bromley Rock's Living Out Loud


Winners Dog: (2-1-0-0)
Bromley Rock's Living Out Loud

Reserve Winners Dog
Bromley Rock's At Your Service

Canadian Bred Dog Class
1st Bromley Rock's At Your Service

Open Dog Class
1st Bromley Rock's Living Out Loud


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Heartily Love Story

Open Bitch Class
1st Heartily Love Story

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Obsesiones Rugerlane Setting (Luna)


4-6 Month Dog Class
1st Rugerlane Lord Amos Of Kenterain

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Gumby's Bearposh Ever After


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Balcsi King Mars



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Milo's Out On A Limb

Best Of Opposite Sex
Ch Auscan Nn Happy Trails Chip Off The Ol Block



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
BFF's You Are My Everything

Best Puppy In Breed
BFF's You Are My Everything



Winners Bitch: (0-3-0-0)
BFF's You Are My Everything

Reserve Winners Bitch
DNZ's Spice Of Life

Junior Puppy Bitch Class
1st DNZ's Spice Of Life

Senior Puppy Bitch Class
1st BFF's You Are My Everything

Open Bitch Class
1st Xclusive Slavic Storm

4-6 Month Bitch Class
1st BFF's Zinfandelle
2nd BFF's Zenith Of Beauty
3rd BFF's Zealous Pursuit

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Of Opposite Sex
Admiraal's Tellin' Tales

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Best Puppy In Breed
Admiraal's Tellin' Tales


Winners Dog: (1-1-1-0)
Admiraal's Tellin' Tales

Senior Puppy Dog Class
1st Admiraal's Tellin' Tales


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Admiraal's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Admiraal's Pennies From Heaven

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Mrang Belcourt Journey To Midori



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChS Oakridge Travelin' Soldier

Best Of Opposite Sex
Ch Crystalton Chikoda Celeste Savanah

Best Puppy In Breed
Aviator Esprit Kiss My Rosettes



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Junior Puppy Bitch Class
1st Aviator Esprit Kiss My Rosettes

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChB Whissler's Darius Causin' A Ruckus At Halo

Best Puppy In Breed
Whissler's Class Clown


Winners Dog: (1-0-1-0)
Whissler's Class Clown

Open Dog Class
1st Whissler's Class Clown


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Meadowpark's Chasing The Dream




Group 7 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   30
Group 2nd   
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   29
Group 3rd   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   28
Group 4th   
GChS Sugarok Magical Mystery Tour
  Finnish Lapphund   16
BPIG   
Ch Zesta Amplified
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
MBS Resistance Is Futile
  Belgian Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Peikkovuoren Peski
  Finnish Lapphund   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-0-2-0)
GChB Turbar's All Of Me

Best Puppy In Breed
Kiji Backdraft

Select Dog
Ch Blue Isle's Shooting Star Over Laurelhills


Winners Dog: (1-0-2-0)
Kiji Backdraft

Junior Puppy Dog Class
1st Kiji Backdraft


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
Ch Runningmtn Perfect Storm At Kelkary

Best Of Opposite Sex
GCh Corimist Destiny Awaits

Select Dog
GCh Rhosown's Anchor My World



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell






4-6 Month Dog Class
1st MBS Continuum


4-6 Month Bitch Class
1st MBS Resistance Is Futile

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Outburst Goddess Of War

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Puppy In Breed
Ch Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (1-0-0-1)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord





4-6 Month Dog Class
1st Bolo's Afterglow Rollin' Heavy


4-6 Month Bitch Class
1st Bolo RSVP Pending For Fortress

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Best Puppy In Breed
Rainycreek Tallywood Solaia



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rainycreek Tallywood Solaia

Junior Puppy Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Charvell's Spectro Vision

Best Puppy In Breed
Charvell's Spectro Vision


Winners Dog: (1-0-0-0)
Charvell's Spectro Vision

Senior Puppy Dog Class
1st Charvell's Spectro Vision


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChS Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Best Puppy In Breed
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Select Dog
GCh Peikkovuoren Peski


Winners Bitch: (0-2-2-0)
Bearspaw Moonpie Jet Puffed

Reserve Winners Bitch
Tunturitassun Pyha-Nattanen

Junior Puppy Bitch Class
1st Bearspaw Moonpie Jet Puffed

12-18 Month Bitch Class
1st Tunturitassun Pyha-Nattanen

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Woodside's Kahlua PP



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 11 pts (1-7-3-1)
Ch Zesta Amplified

Best Of Opposite Sex
GChS Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (1-7-3-1)
Shelgrande's Believe It Or Not

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Amplified

Select Dog
GCh Shelgrande's Seirias Just Right


Winners Dog: (1-7-3-1)
Dynstar Little Red Corvette

12-18 Month Dog Class
1st Dynstar Little Red Corvette

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
OU Dream Rhiannon Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
OU Dream Rhiannon Rose

Open Bitch Class
1st OU Dream Rhiannon Rose

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By