Markham Kennel Club
Tuesday, August 24, 2021 - Show-1



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: Sylvia Barkey
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 160 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Sylvia Barkey
Setter (Gordon)  
GCh Harbinger's Forest Ranger
Points: 147
Best Puppy In Show
Judge: Sylvia Barkey
Miniature American Shepherd  
Ch Pinewood's Rip Wheeler
Best Baby Puppy In Show
Judge: Sylvia Barkey
Australian Cattle Dog   Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst
Best Veteran In Show
Judge: Sylvia Barkey
Australian Cattle Dog  
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
Best Altered In Show
Judge: Sylvia Barkey
Bernese Mountain Dog  
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof








Group 1 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   29
Group 2nd   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   28
Group 3rd   
Ch Homewrdbound Doesnt Get Better
  Retriever (Golden)   27
Group 4th   
GCh Legacyk Justice For All
  Pointer (German Short-Haired)   17
BPIG   
Ch Calabri Life 'N Seoul Of The Party
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Castilleja's Chuck Wagon
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Patronum Circumrota Lara Croft

Select Dog
Ch Patronum Circumrota Parzival First To The Key



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Patronum Circumrota Lara Croft

Open Bitch Class
1st Patronum Circumrota Lara Croft

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
GChB Leasides Dax

Best Puppy In Breed
Karpaten Irbis Wednesday



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Karpaten Irbis Wednesday

Open Bitch Class
1st Karpaten Irbis Wednesday

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 9 pts (4-2-4-0)
GCh Homewrdbound Doesnt Get Better

Best Of Opposite Sex
Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka

Best Of Winners: (4-2-4-0)
Bearabella's Boom Boom Pow

Best Puppy In Breed
Homewrdbound's Out Of Control

Select Dog
Ch Amberview Splash On The Hudson


Winners Bitch: (4-2-4-0)
Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka

Reserve Winners Bitch
Stormynights The Grain From The Chaff

12-18 Month Bitch Class
1st Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stormynights The Grain From The Chaff

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Cawarra's Kilimanjaro Summit

Best Of Opposite Sex
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Best Puppy In Breed
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Select Dog
Ch Castilleja's Chuck Wagon


Winners Dog: (1-2-2-1)
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Junior Puppy Dog Class
1st Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Veteran Dog Class
1st Ch Castilleja's Chuck Wagon


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Wyndance's Here Comes Da' Judd

Reserve Winners Bitch
Pirate's Salted Caramel

12-18 Month Bitch Class
1st Wyndance's Here Comes Da' Judd

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pirate's Salted Caramel

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cockerlea's Against All Odds

Best Of Opposite Sex
Especially Beckytt's Quantum Leap

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cockerlea's Against All Odds

Best Puppy In Breed
Cockerlea's Against All Odds


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cockerlea's Against All Odds

Senior Puppy Dog Class
1st Cockerlea's Against All Odds


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Especially Beckytt's Quantum Leap

Senior Puppy Bitch Class
1st Especially Beckytt's Quantum Leap

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Opposite Sex
Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Puppy In Breed
Calabri Life 'N Seoul Of The Party


Winners Dog: (2-2-0-0)
Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue

Reserve Winners Dog
Calabri Grand Duke Of Vaughan

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Grand Duke Of Vaughan

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue





Group 2 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Boru's Surrealism
  Bloodhound   24
Group 2nd   
Castlekeep's Integrity
  Irish Wolfhound   19
Group 3rd   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   16
Group 4th   
GChB Aureate's Sweet Envie
  Whippet   15
BPIG    TraJam Muckross Moment Like This   Beagle   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Lohengrin II Of Gentle Mind
  Whippet   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Boru's Surrealism

Best Of Opposite Sex
Boru's Birth Of Venus

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Boru's The Night Watch

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Boru's Birth Of Venus

Reserve Winners Bitch
Boru's Black Cherry

Junior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

Open Bitch Class
1st Boru's Birth Of Venus

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rudolf Valentino du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roi de France du Grand Fresnoy

12-18 Month Dog Class
1st Roi de France du Grand Fresnoy


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Palakore's Flip The Coin

Best Of Opposite Sex
Chetcote A Little Bit Of Fluff

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Palakore's Flip The Coin

Best Puppy In Breed
Chetcote La Parisenne

Select Dog
GCh Chetcote Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-2-1-0)
Palakore's Flip The Coin

12-18 Month Dog Class
1st Palakore's Flip The Coin


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Chetcote A Little Bit Of Fluff

Reserve Winners Bitch
Chetcote La Parisenne

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote La Parisenne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote A Little Bit Of Fluff

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chetcote Eloquence



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Castlekeep's Integrity

Best Of Opposite Sex
Ch Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Castlekeep's Integrity

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Prudence


Winners Dog: (1-1-0-1)
Castlekeep's Integrity

Open Dog Class
1st Castlekeep's Integrity


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Castlekeep's Prudence

Junior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Prudence

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Conestoga & Crossroads Envy At Oheavens

Best Puppy In Breed
Conestoga & Crossroads Envy At Oheavens


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Windstorm Azad Beatrix

Select Bitch
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Opposite Sex
Vrymeer Westbound To Santa Fe

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Inglenook's Thank You For The Music

Best Puppy In Breed
Inglenook's Thank You For The Music

Select Dog
Ch Clandara's Driving The Bentley


Winners Dog: (2-1-1-1)
Vrymeer Westbound To Santa Fe

Reserve Winners Dog
McCartney's Soul Mate

12-18 Month Dog Class
1st Vrymeer Westbound To Santa Fe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st McCartney's Soul Mate

4-6 Month Dog Class
1st Lohengrin II Of Gentle Mind


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Inglenook's Thank You For The Music

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Inglenook's Thank You For The Music





Group 3 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   17
Group 2nd   Ch Roxanhaus' Macho Man   Rottweiler   16
Group 3rd    Seabury Vulcan Marina Del Rey   Portuguese Water Dog   15
Group 4th   
Ravalleses James Bond 007
  Doberman Pinscher   12
BPIG    Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?   Great Dane   N/A
Best Altered In Group   
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof
  Bernese Mountain Dog   0



Sexually Altered Dog Class
1st Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Midnightsolo Leather N Lace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Midnightsolo Leather N Lace

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Leather N Lace

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
True Norths Salem Bugatti

Best Puppy In Breed
True Norths Salem Bugatti



Winners Bitch: (0-1-0-0)
True Norths Salem Bugatti

Senior Puppy Bitch Class
1st True Norths Salem Bugatti

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ravalleses James Bond 007

Best Of Opposite Sex
Hausenbrook's Show Stopper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ravalleses James Bond 007


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ravalleses James Bond 007

12-18 Month Dog Class
1st Ravalleses James Bond 007


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hausenbrook's Show Stopper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's Show Stopper

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Goddess of Rayne

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Puppy In Breed
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nasdane's Goddess of Rayne

Junior Puppy Bitch Class
1st Nasdane's Goddess of Rayne

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Northernpaws Derby Hubert

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Claudie

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Northernpaws Derby Hubert

Best Puppy In Breed
Northernpaws Rainey


Winners Dog: (2-3-0-0)
Northernpaws Derby Hubert

Reserve Winners Dog
Divon's Sirlion Popachops

12-18 Month Dog Class
1st Divon's Sirlion Popachops

Open Dog Class
1st Northernpaws Derby Hubert


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Northernpaws Claudie

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Rainey

Canadian Bred Bitch Class
1st Northernpaws Rainey
2nd Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Northernpaws Claudie

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Karmella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blue's Karmella

Canadian Bred Bitch Class
1st Baby Blue's Karmella

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Seabury Vulcan Marina Del Rey

Best Of Opposite Sex
Northskys Gift Of The Moon

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Seabury Vulcan Marina Del Rey


Winners Dog: (1-2-0-0)
Northskys Gift Of The Moon

Open Dog Class
1st Northskys Gift Of The Moon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Seabury Vulcan Marina Del Rey

Reserve Winners Bitch
Seabury's Brown Eyed Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury Vulcan Marina Del Rey

Canadian Bred Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man


Winners Dog: (1-0-0-0)
Roxanhaus' Macho Man

Open Dog Class
1st Roxanhaus' Macho Man


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eugen I-Ra A Handsome Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eugen I-Ra A Handsome Boy

Open Dog Class
1st Eugen I-Ra A Handsome Boy






Group 4 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   12
Group 2nd   
Ispy Its Game Night At Eon
  Bedlington Terrier   11
Group 3rd   
Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining
  Norfolk Terrier   9
Group 4th    Castle Guard River Song Upon Tyne   Border Terrier   8
BPIG   
Ispy Its Game Night At Eon
  Bedlington Terrier   N/A
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shadowfax Born to Be Wild

Best Puppy In Breed
Shadowfax Born to Be Wild



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shadowfax Born to Be Wild

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shadowfax Born to Be Wild

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ispy Its Game Night At Eon

Best Puppy In Breed
Ispy Its Game Night At Eon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ispy Its Game Night At Eon

Reserve Winners Bitch
Ispy Lady Tano Of Eon

Junior Puppy Bitch Class
1st Ispy Its Game Night At Eon

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Lady Tano Of Eon

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Castle Guard River Song Upon Tyne

Best Puppy In Breed
Castle Guard River Song Upon Tyne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Castle Guard River Song Upon Tyne

Junior Puppy Bitch Class
1st Castle Guard River Song Upon Tyne

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch MeliaGold's Mighty Gamer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Meliagold's Middle Ground

12-18 Month Dog Class
1st Meliagold's Middle Ground


Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining


Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch BTP All You Need Is 1 Good One

Best Of Opposite Sex
Sensations Pandemonium Plus

Best Puppy In Breed
BTP Devyn The Divine Movement



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sensations Pandemonium Plus

Reserve Winners Bitch
BTP Devyn The Divine Movement

Junior Puppy Bitch Class
1st BTP Devyn The Divine Movement

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sensations Pandemonium Plus

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Best Puppy In Breed
Bushwell Woodland Whisper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Junior Puppy Bitch Class
1st Bushwell Woodland Whisper

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sandywheat's Celtic Senorita







Group 5 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   20
Group 2nd   
Weylinmarsh Scooby Says Daphne
  Coton De Tulear   19
Group 3rd   
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa
  Havanese   17
Group 4th   Ch Heaven Sent Gator Quest   Papillon   8
BPIG   
Weylinmarsh Scooby Says Daphne
  Coton De Tulear   N/A
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Hartscontent Enchanted Forest

Best Of Opposite Sex
Midsummers Chantilly Lace & Leather

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Hartscontent Enchanted Forest

Best Puppy In Breed
Midsummers Chantilly Lace & Leather


Winners Dog: (1-1-0-0)
Hartscontent Enchanted Forest

Open Dog Class
1st Hartscontent Enchanted Forest


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Midsummers Chantilly Lace & Leather

Junior Puppy Bitch Class
1st Midsummers Chantilly Lace & Leather

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Scooby Says Daphne



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's Billie Jean

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
St Johns Ellablu By Whichwire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
St Johns Ellablu By Whichwire

Open Bitch Class
1st St Johns Ellablu By Whichwire

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
Ch Heaven Sent Gator Quest

Best Of Opposite Sex
GCh Rockalily's Blessed Be



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Rockalily's Do Ye No Harm

Reserve Winners Bitch
Ona's N Kenmoor Shades Of Halloween

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Tokabout Amber

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockalily's Do Ye No Harm

Open Bitch Class
1st Ona's N Kenmoor Shades Of Halloween

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shoalcreek's Justatitch Raven



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shoalcreek's Justatitch Raven

12-18 Month Bitch Class
1st Shoalcreek's Justatitch Raven





Group 6 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin
  Chinese Shar-Pei   13
Group 2nd   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   11
Group 3rd   
GCh Lasacas Marshall A. Constable
  Lhasa Apso   10
Group 4th   
Aristocrafts Smooth Operator
  French Bulldog   8
BPIG   
Aristocrafts Smooth Operator
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Konigliche Eltorro Tellement Ironique   French Bulldog   0
Best Veteran In Group   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Cherokee Legend Jacib's Nugget

Best Of Opposite Sex
Pelee's Levi The Original Vintage

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Cherokee Legend Jacib's Nugget


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cherokee Legend Jacib's Nugget

12-18 Month Bitch Class
1st Cherokee Legend Jacib's Nugget

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin

Best Of Opposite Sex
Ch Periwrinkles Wild At Heart



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
Aristocrafts Smooth Operator

Best Of Opposite Sex
Aristocrafts Oh No She Didnt

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Aristocrafts Smooth Operator

Best Puppy In Breed
Aristocrafts Smooth Operator

Select Dog
Ch Xentique Quasaring


Winners Dog: (1-2-1-0)
Aristocrafts Smooth Operator

Junior Puppy Dog Class
1st Aristocrafts Smooth Operator

Veteran Dog Class
1st GCh Seulement Tissage Mes Reves

4-6 Month Dog Class
1st Konigliche Eltorro Tellement Ironique


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Aristocrafts Oh No She Didnt

Reserve Winners Bitch
Seulement De La Dentelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Oh No She Didnt

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Seulement De La Dentelle

4-6 Month Bitch Class
1st Konigliche Eltorro Ice Ice Baby
2nd Konigliche Eltorro Si Idyllique

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Lasacas Marshall A. Constable

Best Of Opposite Sex
Ch Radically's Foreign Affairs



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dassin Vivica Of Canterbury



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tallan Don't Rain On My Parade



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Best Puppy In Breed
MeTshag Wangmo Creme de la Creme



Winners Bitch: (0-2-0-0)
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Reserve Winners Bitch
Metshag Vanna White

Senior Puppy Bitch Class
1st MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Metshag Vanna White



Group 7 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   39
Group 2nd   
GCh Galheights Eli Teemu Rudy
  Bouvier des Flandres   36
Group 3rd    Raylex Caleb Chablis   German Shepherd Dog   34
Group 4th   
Larkslane's She's The One
  Bearded Collie   26
BPIG   
Ch Pinewood's Rip Wheeler
  Miniature American Shepherd   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Catalyst's Hold My Beer

Best Of Opposite Sex
Catalyst's The Promised Land

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Catalyst's Hold My Beer

Best Puppy In Breed
Catalyst's Old Country Soul


Winners Dog: (2-1-0-0)
Catalyst's Hold My Beer

Reserve Winners Dog
Catalyst's Old Country Soul

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Old Country Soul

Open Dog Class
1st Catalyst's Hold My Beer

Veteran Dog Class
1st GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Catalyst's The Promised Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst's The Promised Land

4-6 Month Bitch Class
1st Lakylu Always On My Mind Perramigo's Catalyst

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Kraftbrewd Last Kick At The Can

Best Of Opposite Sex
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Lagenevoise Harmony Dream

Best Puppy In Breed
Fortis's Cover Boy


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Lagenevoise Harmony Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Lagenevoise Harmony Dream

4-6 Month Bitch Class
1st Fortis's Lady Grinning Soul

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Larkslane's She's The One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Larkslane's She's The One

Reserve Winners Bitch
Larkslane's Hallelujah

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkslane's She's The One

Open Bitch Class
1st Larkslane's Hallelujah

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Sterlingden Falcon Of Anfarra

Best Puppy In Breed
Sterlingden Falcon Of Anfarra


Winners Dog: (2-0-0-0)
Sterlingden Falcon Of Anfarra

Reserve Winners Dog
Sterlingden Chaparral Of Anfarra

Junior Puppy Dog Class
1st Sterlingden Falcon Of Anfarra

Senior Puppy Dog Class
1st Sterlingden Chaparral Of Anfarra


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Chaparral's French Tryst



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Hollowshot Northern Light



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Galheights Eli Teemu Rudy

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Easy Rey On Makalu



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brookdale Over The Sea To Skye



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windsong Brookdale Even Now

12-18 Month Bitch Class
1st Windsong Brookdale Even Now

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Thistlebrae Gala Affair



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Thistlebrae Gala Affair

Open Bitch Class
1st Thistlebrae Gala Affair

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 7 pts (5-3-0-0)
Raylex Caleb Chablis

Best Of Opposite Sex
Honda Vom Haus Milesevac

Best Of Winners: (5-3-0-0)
Raylex Caleb Chablis

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Pinewood's Rip Wheeler

Best Of Opposite Sex
Follow Me Focused On Directive

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Pinewood's Rip Wheeler

Best Puppy In Breed
Pinewood's Rip Wheeler

Select Dog
GChB NW Aloha Montana Sky


Winners Dog: (1-2-2-0)
Pinewood's Rip Wheeler

Senior Puppy Dog Class
1st Pinewood's Rip Wheeler


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Follow Me Focused On Directive

Reserve Winners Bitch
Headline's Poester Child

12-18 Month Bitch Class
1st Headline's Poester Child

Canadian Bred Bitch Class
1st Follow Me Focused On Directive

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kyon's Legend Of Hades


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kyon's Legend Of Hades

Canadian Bred Dog Class
1st Kyon's Legend Of Hades


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One

Best Of Opposite Sex
Tasiahills First Bloom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Junior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tasiahills First Bloom

Junior Puppy Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom

4-6 Month Bitch Class
1st Bizzeeboots New Beginning

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Regaloake's Mirror Reflection

Best Puppy In Breed
Regaloake's Mirror Reflection



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Regaloake's Mirror Reflection

Reserve Winners Bitch
Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Mirror Reflection

12-18 Month Bitch Class
1st Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Open Bitch Class
1st Regaloake's Make Me Blush

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eastdawns Salt And Pepper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eastdawns Salt And Pepper

Open Bitch Class
1st Eastdawns Salt And Pepper

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By