Markham Kennel Club
Tuesday, August 24, 2021 - Show-2



Related Results


Results courtesy of:


--- MJN Show Services---
Your exhibitor-friendly show services!
Phone: (416) 759-8593
www.mjnshowservices.com


Best In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Fox Terrier (Wire)  
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
Points: 157 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Schnauzer (Giant)  
Eugen I-Ra A Handsome Boy
Points: 145
Best Puppy In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Vizsla (Smooth-Haired)  
Ch Calabri Life 'N Seoul Of The Party
Best Veteran In Show
Judge: John (Fred) Peddie
French Bulldog  
GCh Seulement Tissage Mes Reves
Best Altered In Show
Judge: John (Fred) Peddie
Bernese Mountain Dog  
Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof








Group 1 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Harbinger's Forest Ranger
  Setter (Gordon)   32
Group 2nd   
GCh Rush's Just Another Werewolf
  Retriever (Flat-Coated)   31
Group 3rd   
Ch Seasyde Casino
  Pointer   30
Group 4th   
Ch Homewrdbound Doesnt Get Better
  Retriever (Golden)   29
BPIG   
Ch Calabri Life 'N Seoul Of The Party
  Vizsla (Smooth-Haired)   N/A
Best Veteran In Group   
Ch Castilleja's Chuck Wagon
  Retriever (Labrador)   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Treebeard's Open The Pod Doors

Best Of Opposite Sex
Patronum Circumrota Lara Croft



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Patronum Circumrota Lara Croft

Open Bitch Class
1st Patronum Circumrota Lara Croft

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Seasyde Casino



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Legacyk Justice For All

Best Of Opposite Sex
GChB Leasides Dax



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rush's Just Another Werewolf



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 10 pts (4-3-4-0)
GCh Homewrdbound Doesnt Get Better

Best Of Opposite Sex
Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka

Best Of Winners: (4-3-4-0)
Bearabella's Boom Boom Pow

Best Puppy In Breed
Homewrdbound's Out Of Control


Winners Bitch: (4-3-4-0)
Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka

Reserve Winners Bitch
Stormynights The Grain From The Chaff

12-18 Month Bitch Class
1st Autumnmist's Jazzy River Of Muskoka

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Stormynights The Grain From The Chaff

Open Bitch Class
1st Amberview's Making A Splash

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Best Of Opposite Sex
Wyndance's Here Comes Da' Judd

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Best Puppy In Breed
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon


Winners Dog: (1-3-1-1)
Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Junior Puppy Dog Class
1st Castlegar Autumwynd He Shall Be Levon

Veteran Dog Class
1st Ch Castilleja's Chuck Wagon


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Wyndance's Here Comes Da' Judd

Reserve Winners Bitch
Pirates I Have A Dream

Junior Puppy Bitch Class
1st Pirates I Have A Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Wyndance's Here Comes Da' Judd

Open Bitch Class
1st Cawarra's Terra Nova

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Harbinger's Forest Ranger



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Especially Beckytt's Quantum Leap

Best Of Opposite Sex
Windsor True North At Wincheshire

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Especially Beckytt's Quantum Leap

Best Puppy In Breed
Especially Beckytt's Quantum Leap


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Especially Beckytt's Quantum Leap

Senior Puppy Bitch Class
1st Especially Beckytt's Quantum Leap

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Of Opposite Sex
Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Calabri Life 'N Seoul Of The Party

Best Puppy In Breed
Calabri Life 'N Seoul Of The Party


Winners Dog: (2-3-0-0)
Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue

Reserve Winners Dog
Calabri Grand Duke Of Vaughan

Junior Puppy Dog Class
1st Calabri Grand Duke Of Vaughan

Senior Puppy Dog Class
1st Calabri Gypsy Hearted Scout Boy Blue





Group 2 - Vickie Umpleby Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Osiris A Standing Ovation Xo
  Pharaoh Hound   25
Group 2nd   
Ch Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   24
Group 3rd   
Ch McCartney's Soul Mate
  Whippet   22
Group 4th   
Bushwacker Jagged Little Frill
  Basenji   17
BPIG    TraJam Muckross Moment Like This   Beagle   N/A
Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwacker Jagged Little Frill

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Jagged Little Frill

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Best Puppy In Breed
TraJam Muckross Moment Like This



Winners Bitch: (0-1-0-0)
TraJam Muckross Moment Like This

Senior Puppy Bitch Class
1st TraJam Muckross Moment Like This

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Boru's Surrealism

Best Of Opposite Sex
Boru's Birth Of Venus

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Boru And Justice For All

Best Puppy In Breed
Boru's Black Cherry


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Boru's Birth Of Venus

Reserve Winners Bitch
Boru's Black Cherry

Junior Puppy Bitch Class
1st Boru's Black Cherry

Open Bitch Class
1st Boru's Birth Of Venus

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Rudolf Valentino du Grand Fresnoy


Winners Dog: (1-0-1-0)
Roi de France du Grand Fresnoy

12-18 Month Dog Class
1st Roi de France du Grand Fresnoy


Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Chetcote Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Chetcote La Parisenne

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Chetcote La Parisenne

Best Puppy In Breed
Chetcote La Parisenne


Winners Dog: (1-2-1-0)
Palakore's Flip The Coin

12-18 Month Dog Class
1st Palakore's Flip The Coin


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Chetcote La Parisenne

Reserve Winners Bitch
Chetcote A Little Bit Of Fluff

Junior Puppy Bitch Class
1st Chetcote La Parisenne

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote A Little Bit Of Fluff

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Castlekeep's Integrity

Best Of Opposite Sex
Ch Glenn Eyrie Sylverwolf Santana Onyx

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Castlekeep's Integrity

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Prudence


Winners Dog: (2-2-0-1)
Castlekeep's Integrity

Reserve Winners Dog
Tayleefarm Carlos Santana

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Tayleefarm Carlos Santana

Open Dog Class
1st Castlekeep's Integrity


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Castlekeep's Prudence

Reserve Winners Bitch
Odenwolf's Dial M For Murder

Junior Puppy Bitch Class
1st Castlekeep's Prudence

12-18 Month Bitch Class
1st Odenwolf's Dial M For Murder

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Osiris A Standing Ovation Xo



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course

Best Puppy In Breed
Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course

Junior Puppy Bitch Class
1st Ode To Joy Ruby Tuesday Of Course

Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Zahara Aindifae Al Daoud



Judge: Vickie Umpleby

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
McCartney's Soul Mate

Best Of Opposite Sex
GChB Aureate's Sweet Envie

Best Of Winners: (2-1-1-1)
McCartney's Soul Mate

Best Puppy In Breed
Inglenook's Thank You For The Music

Select Dog
Ch Clandara's Driving The Bentley


Winners Dog: (2-1-1-1)
McCartney's Soul Mate

Reserve Winners Dog
Vrymeer Westbound To Santa Fe

12-18 Month Dog Class
1st Vrymeer Westbound To Santa Fe

Bred By Exhibitor Dog Class
1st McCartney's Soul Mate


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Inglenook's Thank You For The Music

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Inglenook's Thank You For The Music





Group 3 - Ann Felske-Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Eugen I-Ra A Handsome Boy
  Schnauzer (Giant)   18
Group 2nd   
Northskys Gift Of The Moon
  Portuguese Water Dog   17
Group 3rd   
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino
  Leonberger   14
Group 4th   Ch Northernpaws Derby Hubert   Mastiff   13
BPIG    Northernpaws Rainey   Mastiff   N/A



Sexually Altered Dog Class
1st Oleka's Rawdny d'Eve Sennenhof


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Midnightsolo Leather N Lace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Midnightsolo Leather N Lace

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Leather N Lace

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
True Norths Salem Bugatti

Best Puppy In Breed
True Norths Salem Bugatti



Winners Bitch: (0-1-0-0)
True Norths Salem Bugatti

Senior Puppy Bitch Class
1st True Norths Salem Bugatti

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ravalleses James Bond 007

Best Of Opposite Sex
Hausenbrook's Show Stopper

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ravalleses James Bond 007


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ravalleses James Bond 007

12-18 Month Dog Class
1st Ravalleses James Bond 007


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hausenbrook's Show Stopper

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Hausenbrook's Show Stopper

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Of Opposite Sex
Nasdane's Goddess of Rayne

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?

Best Puppy In Breed
Nasdane's Got A Saddle For That Hoss?


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Nasdane's Goddess of Rayne

Junior Puppy Bitch Class
1st Nasdane's Goddess of Rayne

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

Best Puppy In Breed
Skeenawhip Karma Beer


Winners Dog: (1-0-0-0)
Skeenawhip Karma Beer

Senior Puppy Dog Class
1st Skeenawhip Karma Beer


Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Skjaergaardens Riding The Tofino



Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 4 pts (2-3-0-0)
Northernpaws Derby Hubert

Best Of Opposite Sex
Northernpaws Claudie

Best Of Winners: (2-3-0-0)
Northernpaws Derby Hubert

Best Puppy In Breed
Northernpaws Rainey


Winners Dog: (2-3-0-0)
Northernpaws Derby Hubert

Reserve Winners Dog
Divon's Sirlion Popachops

12-18 Month Dog Class
1st Divon's Sirlion Popachops

Open Dog Class
1st Northernpaws Derby Hubert


Winners Bitch: (2-3-0-0)
Northernpaws Claudie

Reserve Winners Bitch
Northernpaws Rainey

Canadian Bred Bitch Class
1st Northernpaws Rainey
2nd Northernpaws Cali Lady Ginger For Divon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Northernpaws Claudie

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Karmella

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ultimatum Dello Goraggioso Cuore


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Baby Blue's Karmella

Canadian Bred Bitch Class
1st Baby Blue's Karmella

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Northskys Gift Of The Moon

Best Of Opposite Sex
Seabury Vulcan Marina Del Rey

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Northskys Gift Of The Moon


Winners Dog: (1-2-0-0)
Northskys Gift Of The Moon

Open Dog Class
1st Northskys Gift Of The Moon


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Seabury Vulcan Marina Del Rey

Reserve Winners Bitch
Seabury's Brown Eyed Girl

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury Vulcan Marina Del Rey

Canadian Bred Bitch Class
1st Seabury's Brown Eyed Girl

Judge: Ann Felske-Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Eugen I-Ra A Handsome Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Eugen I-Ra A Handsome Boy

Open Dog Class
1st Eugen I-Ra A Handsome Boy






Group 4 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Fleet St Forged At Hampton Court
  Fox Terrier (Wire)   11
Group 2nd   
Meliagold's Middle Ground
  Cairn Terrier   10
Group 3rd   
GCh Sandywheat's Celtic Senorita
  Soft-Coated Wheaten Terrier   8
Group 4th    Ispy Lady Tano Of Eon   Bedlington Terrier   7
BPIG   
Ispy Its Game Night At Eon
  Bedlington Terrier   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Honeywheat's Poetry In Motion
  Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Ispy Lady Tano Of Eon

Best Puppy In Breed
Ispy Its Game Night At Eon



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Ispy Lady Tano Of Eon

Reserve Winners Bitch
Ispy Its Game Night At Eon

Junior Puppy Bitch Class
1st Ispy Its Game Night At Eon

12-18 Month Bitch Class
1st Ispy Lady Tano Of Eon

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Castle Guard River Song Upon Tyne

Best Puppy In Breed
Castle Guard River Song Upon Tyne



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Castle Guard River Song Upon Tyne

Junior Puppy Bitch Class
1st Castle Guard River Song Upon Tyne

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Meliagold's Middle Ground

Select Dog
Ch MeliaGold's Mighty Gamer


Winners Dog: (1-0-1-0)
Meliagold's Middle Ground

12-18 Month Dog Class
1st Meliagold's Middle Ground


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Fleet St Forged At Hampton Court



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth Every Cloud Has A Silver Lining


Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch BTP All You Need Is 1 Good One

Best Of Opposite Sex
Sensations Pandemonium Plus

Best Puppy In Breed
BTP Devyn The Divine Movement



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Sensations Pandemonium Plus

Reserve Winners Bitch
BTP Devyn The Divine Movement

Junior Puppy Bitch Class
1st BTP Devyn The Divine Movement

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sensations Pandemonium Plus

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Best Puppy In Breed
Bushwell Woodland Whisper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bushwell Woodland Whisper

Junior Puppy Bitch Class
1st Bushwell Woodland Whisper

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Sandywheat's Celtic Senorita



Veteran Bitch Class
1st GCh Honeywheat's Poetry In Motion





Group 5 - Sylvia Barkey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It
  Italian Greyhound   14
Group 2nd   
Ch Moonbeam's City Lights At Weatherford
  Havanese   13
Group 3rd   GCh Rockalily's Blessed Be   Papillon   6
Group 4th    Weylinmarsh's Billie Jean   Coton De Tulear   1
BPIG    Delsols Nobody Does It Better   Havanese   N/A
Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh's Billie Jean



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Weylinmarsh's Billie Jean

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's Billie Jean

Canadian Bred Bitch Class
1st Weylinmarsh Scooby Says Daphne

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 6 pts (1-3-1-2)
GCh Moonbeam's City Lights At Weatherford

Best Of Opposite Sex
Ch Twinkle's Dazzling Princess Leia

Best Puppy In Breed
Delsols Nobody Does It Better

Select Bitch
GCh Weylinmarsh's Ring For Mariposa


Senior Puppy Dog Class
2nd Weatherford's New Sheriff In Town

Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Maplewood's I'm Sexy And I Know It



Judge: Sylvia Barkey

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Rockalily's Blessed Be

Best Of Opposite Sex
Ch Heaven Sent Gator Quest



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Rockalily's Do Ye No Harm

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Tokabout Amber

12-18 Month Bitch Class
1st Regaloake's Tokabout Amber

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rockalily's Do Ye No Harm

Open Bitch Class
1st Ona's N Kenmoor Shades Of Halloween





Group 6 - John (Fred) Peddie Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dassin Vivica Of Canterbury
  Poodle (Miniature)   14
Group 2nd   
Aristocrafts Smooth Operator
  French Bulldog   13
Group 3rd   
Pelee's Levi The Original Vintage
  Bulldog   8
Group 4th   
Ch Periwrinkles Wild At Heart
  Chinese Shar-Pei   7
BPIG   
Aristocrafts Smooth Operator
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   0
Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Pelee's Levi The Original Vintage


Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Periwrinkles Wild At Heart

Best Of Opposite Sex
GCh Shines Call The Winning Shot With Tzowen N XinJin



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 4 pts (1-2-1-1)
Aristocrafts Smooth Operator

Best Of Opposite Sex
Aristocrafts Oh No She Didnt

Best Of Winners: (1-2-1-1)
Aristocrafts Smooth Operator

Best Puppy In Breed
Aristocrafts Smooth Operator

Select Dog
Ch Xentique Quasaring

Select Bitch
GCh Aristocrafts Sea La Vie


Winners Dog: (1-2-1-1)
Aristocrafts Smooth Operator

Junior Puppy Dog Class
1st Aristocrafts Smooth Operator

Veteran Dog Class
1st GCh Seulement Tissage Mes Reves


Winners Bitch: (1-2-1-1)
Aristocrafts Oh No She Didnt

Reserve Winners Bitch
Seulement De La Dentelle

Junior Puppy Bitch Class
1st Aristocrafts Oh No She Didnt

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Seulement De La Dentelle

Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Radically's Foreign Affairs

Best Of Opposite Sex
GCh Lasacas Marshall A. Constable



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Dassin Vivica Of Canterbury



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Tallan Don't Rain On My Parade



Judge: John (Fred) Peddie

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Metshag Vanna White

Best Of Opposite Sex
Metshag Well S'ben A Minute At Lochnquay

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Metshag Vanna White

Best Puppy In Breed
Metshag Vanna White


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Metshag Vanna White

Reserve Winners Bitch
MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Senior Puppy Bitch Class
1st MeTshag Wangmo Creme de la Creme

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Metshag Vanna White



Group 7 - Mike Jackman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kraftbrewd Last Kick At The Can
  Australian Shepherd   37
Group 2nd   
GCh Galheights Eli Teemu Rudy
  Bouvier des Flandres   32
Group 3rd   
Ch Tasiahills Merrymops The One
  Old English Sheepdog   30
Group 4th   
Rivermyst A Wizards Touch At Kindle
  Shetland Sheepdog   27
BPIG   
Catalyst's Old Country Soul
  Australian Cattle Dog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK
  Australian Cattle Dog   0
Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Catalyst's The Promised Land

Best Of Opposite Sex
GCh Catalyst's Hold My Beer

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Catalyst's The Promised Land

Best Puppy In Breed
Catalyst's Old Country Soul


Winners Dog: (1-1-1-0)
Catalyst's Old Country Soul

Junior Puppy Dog Class
1st Catalyst's Old Country Soul

Veteran Dog Class
1st GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Catalyst's The Promised Land

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Catalyst's The Promised Land

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Kraftbrewd Last Kick At The Can

Best Of Opposite Sex
GChB Vulcan's Bleue At Bayouland

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Lagenevoise Harmony Dream

Best Puppy In Breed
Fortis's Cover Boy


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Lagenevoise Harmony Dream

Canadian Bred Bitch Class
1st Lagenevoise Harmony Dream

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Larkslane's She's The One



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Larkslane's She's The One

Reserve Winners Bitch
Larkslane's Hallelujah

Canadian Bred Bitch Class
1st Larkslane's She's The One

Open Bitch Class
1st Larkslane's Hallelujah

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Chatmar View To A Kill

Best Puppy In Breed
Chatmar View To A Kill


Winners Dog: (3-0-0-0)
Chatmar View To A Kill

Reserve Winners Dog
Sterlingden Falcon Of Anfarra

Junior Puppy Dog Class
1st Sterlingden Falcon Of Anfarra

Senior Puppy Dog Class
1st Chatmar View To A Kill
2nd Sterlingden Chaparral Of Anfarra


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chaparral's French Tryst



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hollowshot Peter Pan

Best Puppy In Breed
Hollowshot Peter Pan


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hollowshot Peter Pan

Senior Puppy Dog Class
1st Hollowshot Peter Pan


Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Galheights Eli Teemu Rudy

Best Of Opposite Sex
GCh Galheights Easy Rey On Makalu



Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Brookdale Over The Sea To Skye



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Windsong Brookdale Even Now

12-18 Month Bitch Class
1st Windsong Brookdale Even Now

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
GChB NW Aloha Montana Sky

Best Of Opposite Sex
Headline's Poester Child

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Pinewood's Rip Wheeler

Best Puppy In Breed
Pinewood's Rip Wheeler

Select Dog
GCh Moonbaby's Wanted Man


Winners Dog: (1-2-2-0)
Pinewood's Rip Wheeler

Senior Puppy Dog Class
1st Pinewood's Rip Wheeler


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Headline's Poester Child

Reserve Winners Bitch
Follow Me Focused On Directive

12-18 Month Bitch Class
1st Headline's Poester Child

Canadian Bred Bitch Class
1st Follow Me Focused On Directive

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Tasiahills Merrymops The One

Best Of Opposite Sex
Tasiahills First Bloom

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Best Puppy In Breed
Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Dog: (1-1-1-0)
Tasiahills Royal Sir Galahad

Junior Puppy Dog Class
1st Tasiahills Royal Sir Galahad


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Tasiahills First Bloom

Junior Puppy Bitch Class
1st Tasiahills First Bloom

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Best Puppy In Breed
Regaloake's Mirror Reflection



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Reserve Winners Bitch
Regaloake's Make Me Blush

Senior Puppy Bitch Class
1st Regaloake's Mirror Reflection

12-18 Month Bitch Class
1st Rivermyst A Wizards Touch At Kindle

Open Bitch Class
1st Regaloake's Make Me Blush

Judge: Mike Jackman

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eastdawns Salt And Pepper



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eastdawns Salt And Pepper

Open Bitch Class
1st Eastdawns Salt And Pepper

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By