Grey-Bruce Kennel & Obedience Club
Tuesday, August 8, 2023 - Show-2



Related Results


Results courtesy of:


-- Kassy McCartney --
MBIS MRBIS Can GCHS GCHex Am GCH Especially Classic Couture TD
"Versace"
Breeder/Owner: Yvonne van Wyk
Handler in Canada: Kassy McCartney


Best In Show
Judge: Barbara Heal
Siberian Husky  
Ch Kristari's Formal Attire
Points: 168 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Barbara Heal
Belgian Shepherd Dog  
GCh Casryn's Strong Focused N Fierce
Points: 143
Best Puppy In Show
Judge: Barbara Heal
French Bulldog  
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
Best Veteran In Show
Judge: Barbara Heal
Shetland Sheepdog  
GChEx Cermel Hatfield Mirror Blue








Group 1 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Roaneden's Shorelander
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   36
Group 2nd   
GCh Bearabella's Be Legendary
  Retriever (Golden)   35
Group 3rd   
GChS Leasides Dax
  Pointer (German Short-Haired)   18
Group 4th   
Ch Butterblac's Designated Survivor
  Retriever (Flat-Coated)   15
BPIG   
Ch Castlegar Elliquin On An Even Keel
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Veteran In Group   
GChB OTCh Castlegar Elroy At Autumwynd
  Retriever (Labrador)   0
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (1-2-0-1)
Award Cancelled

Best Of Opposite Sex
Treebeard's Tangled Up In Blue

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Rover's TV Young Sheldon Missy

Best Puppy In Breed
Rover's TV Young Sheldon Missy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Treebeard's Tangled Up In Blue

Senior Puppy Dog Class
1st Treebeard's Tangled Up In Blue


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Rover's TV Young Sheldon Missy

Reserve Winners Bitch
Rover's The Big Bang Theory Penny

Senior Puppy Bitch Class
1st Rover's The Big Bang Theory Penny

Canadian Bred Bitch Class
1st Rover's TV Young Sheldon Missy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pine Grove's Golden Girl At Last

Best Puppy In Breed
Pine Grove's Golden Girl At Last



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pine Grove's Golden Girl At Last

Junior Puppy Bitch Class
1st Pine Grove's Golden Girl At Last


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GChG Seasyde Rapture Of Zephyr

Best Of Opposite Sex
Coquetel Catch Me If You Can

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Coquetel Catch Me If You Can


Winners Dog: (1-1-1-0)
Coquetel The Calling Of The Clans

12-18 Month Dog Class
1st Coquetel The Calling Of The Clans


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Coquetel Catch Me If You Can

12-18 Month Bitch Class
1st Coquetel Catch Me If You Can


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GChS Leasides Dax

Best Of Opposite Sex
Ch Blastem's All Time High

Select Dog
GChB Coldwater's Mmm Mmm Good




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Sun Devil Stormy Chardonnay Karma




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Butterblac's Designated Survivor




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 16 pts (2-8-2-5)
GChB Bearabella's Be Legendary

Best Of Opposite Sex
Ch Sarabay Uptown Girl Dallys In The Ally At Amagi

Best Of Winners: (2-8-2-5)
Fly Golden Arthur

Best Puppy In Breed
Ridgepond Sounds Of Summer

Select Dog
Ch Kyon's Celtic Hero

Select Bitch
GChB Sunkozi Busy Being Fabulous


Winners Dog: (2-8-2-5)
Fly Golden Arthur

Reserve Winners Dog
Storiline Come Sail Away

Open Dog Class
1st Fly Golden Arthur
2nd Storiline Come Sail Away


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Castlegar Elliquin On An Even Keel

Best Puppy In Breed
GCh Castlegar Elliquin On An Even Keel



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Roaneden's Shorelander




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Especially Classic Couture




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GChS Nanjay's Altitude

Best Puppy In Breed
Segre's Almost Too Early


Winners Dog: (1-0-1-0)
Segre's Almost Too Early

Junior Puppy Dog Class
1st Segre's Almost Too Early



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChB Clussexx Redline Espresso

Best Of Opposite Sex
Long Lane 8 Point Star

Best Puppy In Breed
Long Lane 8 Point Star



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Long Lane 8 Point Star

Junior Puppy Bitch Class
1st Long Lane 8 Point Star


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   Ch Lonnkyle Calorien Prophecy At Starkeeper   Irish Wolfhound   14
Group 2nd   
Coastwind Jada
  Afghan Hound   11
Group 3rd   
GCh Vrymeer Sonata
  Whippet   9
Group 4th   
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy
  Borzoi   6
BPIG    Red King Dei Mangialupi   Irish Wolfhound   N/A
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Coastwind Jada



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Coastwind Jada

Reserve Winners Bitch
Generation Jagar Lt Torres

12-18 Month Bitch Class
1st Generation Jagar Lt Torres

Open Bitch Class
1st Coastwind Jada


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ambertail's Little Dazzling Trophy

Best Puppy In Breed
Ambertail's Little Dazzling Trophy

Select Bitch
GCh Bushwacker High Heels Intrigue



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Ambertail's Little Dazzling Trophy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ambertail's Little Dazzling Trophy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChG Rudolf Valentino du Grand Fresnoy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dublin Creek 310 To Yuma SS



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dublin Creek 310 To Yuma SS

Open Bitch Class
1st Dublin Creek 310 To Yuma SS


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Ch Lonnkyle Calorien Prophecy At Starkeeper

Best Of Opposite Sex
GChB Castlekeep's Potent

Best Puppy In Breed
Red King Dei Mangialupi


Winners Dog: (1-0-1-1)
Red King Dei Mangialupi

Junior Puppy Dog Class
1st Red King Dei Mangialupi



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Briarroot’s Mixing Up Sweet Mischief



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Shwana Courageous Windstorm

Best Of Opposite Sex
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass

Best Puppy In Breed
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass

Senior Puppy Bitch Class
1st Kismet Barafrukhta Sultry Shwana Sass


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-0-0-2)
GCh Vrymeer Sonata

Best Of Opposite Sex
Cherche' Cheeseburger In Paradise

Select Bitch
GCh McCartney's Celestial Precious Gem



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Kristari's Formal Attire
  Siberian Husky   24
Group 2nd   
GChEx Dancing Star-Protocol's Time To Dance For DreamOn
  Doberman Pinscher   23
Group 3rd   
Ch Lindsayleigh's Batman
  Schnauzer (Giant)   17
Group 4th   
GCh Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee
  Boxer   14
BPIG   
Dobereich's Naughty By Nature
  Doberman Pinscher   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bearhug'n Canamarok Gentle One



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bearhug'n Canamarok Gentle One

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bearhug'n Canamarok Gentle One


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Midnightsolo Read Between The Lines

Best Of Opposite Sex
Luchezar Lelishny Dar For Kalinka

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Midnightsolo Right By My Side

Select Bitch
GCh Midnightsolo Hanani Bat Haviva


Winners Bitch: (1-2-0-2)
Midnightsolo Right By My Side

Reserve Winners Bitch
Midnightsolo Renaissance of RussianPride

12-18 Month Bitch Class
1st Midnightsolo Renaissance of RussianPride

Canadian Bred Bitch Class
1st Midnightsolo Right By My Side


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB Moonlight N Ravencrest UAintSeenNothinYet CinnRhee

Best Puppy In Breed
Ch Dajen's Sparking A New Flame

Select Bitch
Ch Dajen's Sparking A New Flame



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Dajen She's A Wildflower

12-18 Month Bitch Class
1st Dajen She's A Wildflower


Class results courtesy of: MJN Show Services


Winners Dog: (1-1-2-2)
Irongate's Top Secret

Open Dog Class
1st Irongate's Top Secret


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Dobereich's Naughty By Nature

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Naughty By Nature


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Woolmarsh All You Need Is Love



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Woolmarsh All You Need Is Love

Canadian Bred Bitch Class
1st Woolmarsh All You Need Is Love


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Claircreek Precious Pearl

Best Puppy In Breed
Claircreek Precious Pearl



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Claircreek Precious Pearl

Senior Puppy Bitch Class
1st Claircreek Precious Pearl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GChB Esmonds Canadian Shield

Best Of Opposite Sex
Queenie Von Evman

Select Dog
Ch Orbit Vom Brandauerweg



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Queenie Von Evman

Reserve Winners Bitch
Laila Von Evman Ii

Open Bitch Class
1st Queenie Von Evman
2nd Laila Von Evman Ii


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GChB Lindsayleigh's Batman

Best Of Opposite Sex
Ivolyn's Kairos Right As Rain



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Kristari's Formal Attire




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Terry Gains Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig
  Cairn Terrier   10
Group 2nd   
GChB Massawippi Mad Money
  Schnauzer (Miniature)   9
Group 3rd   
Ch King's Mtn Marvelous Mrs Maisel
  Dandie Dinmont Terrier   8
Group 4th   
Ch Toulin's Why Not Wilbur
  Scottish Terrier   7
BPIG   Ch Adako Squeegee Luigi   Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pridestar The One To Shine



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pridestar The One To Shine

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Pridestar The One To Shine


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dobereich's Joy To The World

Best Puppy In Breed
Dobereich's Joy To The World



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dobereich's Joy To The World

Junior Puppy Bitch Class
1st Dobereich's Joy To The World


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Kilmaree Torrance At Mistybrig




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB King's Mtn Marvelous Mrs Maisel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Massawippi Mad Money




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Toulin's Why Not Wilbur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Terry Gains

Best Of Breed: 4 pts (3-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Best Of Opposite Sex
Ch Pinehome's Looking Good

Best Of Winners: (3-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Best Puppy In Breed
Adako Squeegee Luigi


Winners Dog: (3-1-0-1)
Adako Squeegee Luigi

Reserve Winners Dog
Pinehome's Clear Sailing

Junior Puppy Dog Class
1st Pinehome's Clear Sailing
2nd Tyrone I Made You Look

Senior Puppy Dog Class
1st Adako Squeegee Luigi


Winners Bitch: (3-1-0-1)
Pinehome's Clear Skies

Junior Puppy Bitch Class
1st Pinehome's Clear Skies


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Sharon Luckhart Top Dog
Points
Group 1st   Ch De La Passion Barista To Lynroys   Poodle (Toy)   33
Group 2nd   
GCh Tickitbou's Sing It Tomee
  Griffon (Brussels)   32
Group 3rd   
GChS WeylinMarsh's Thyme After Time
  Havanese   31
Group 4th   
Ch Justatitch Sophie
  Yorkshire Terrier   27
BPIG   
Ch Dathuil FitzWug
  Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Burbrook Broduil FitzWug
  Cavalier King Charles Spaniel   0
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 8 pts (3-3-2-1)
GChB Midsummer Day Tripper

Best Of Opposite Sex
Ch Midsummers Circle Of Life

Best Of Winners: (3-3-2-1)
Carriagehill Beyond Expectations

Best Puppy In Breed
GCh Dathuil FitzWug

Select Dog
GCh Dathuil FitzWug


Winners Dog: (3-3-2-1)
Carriagehill Beyond Expectations

Reserve Winners Dog
Halfmoon Ebony Chip

Junior Puppy Dog Class
1st Halfmoon Ebony Chip

12-18 Month Dog Class
1st Carriagehill Back In Black

Canadian Bred Dog Class
1st Carriagehill Beyond Expectations

Veteran Dog Class
1st GCh Burbrook Broduil FitzWug


Winners Bitch: (3-3-2-1)
Midsummers Cinnamon Girl

Reserve Winners Bitch
Crazy Lil Thing Called Wug

Canadian Bred Bitch Class
1st Midsummers Cinnamon Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Crazy Lil Thing Called Wug
2nd Midsummers Archangel Ariel


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Dedechshund Miso Far Fetched




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChS Miso Miss Swipe Right

Select Bitch
Ch Miso Miss The Party




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
NV Valour's SassyTails Freyja




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Tickitbou's Sing It Tomee




Class results courtesy of: MJN Show Services

Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Esken'Dereya Of Ojibway




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Coverdale Conquering Everest At Kimika

Best Of Opposite Sex
Kimika's Golden Girl

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Coverdale Conquering Everest At Kimika


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kimika's Golden Girl

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kimika's Golden Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch De La Passion Barista To Lynroys




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Northgate's Black Tie Affair

Best Of Opposite Sex
Inthecedars Mary-Jo Sue

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Northgate's Black Tie Affair


Winners Dog: (2-1-0-0)
Northgate's Black Tie Affair

Reserve Winners Dog
Inthecedars Kadarbra

12-18 Month Dog Class
1st Northgate's Black Tie Affair
2nd Inthecedars Kadarbra


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Inthecedars Mary-Jo Sue

12-18 Month Bitch Class
1st Inthecedars Mary-Jo Sue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Deebet's Time To Bloom




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Oro Bello Tico

Best Of Opposite Sex
Ch Oro Bello Raquel

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Oro Bello Tico

Best Puppy In Breed
Dahlia (Arena) MEX FCI


Winners Dog: (1-1-0-1)
Oro Bello Tico

Open Dog Class
1st Oro Bello Tico


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Dahlia (Arena) MEX FCI

Senior Puppy Bitch Class
1st Dahlia (Arena) MEX FCI


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Sharon Luckhart

Best Of Breed: 4 pts (3-0-0-2)
GCh Justatitch Sophie

Best Of Opposite Sex
Camparis Hashtag

Best Puppy In Breed
Camparis Hashtag

Select Bitch
Ch Camparis No Angel


Winners Dog: (3-0-0-2)
Camparis Hashtag

Reserve Winners Dog
Angel's Body Stribrne Prani

Junior Puppy Dog Class
1st Camparis Hashtag

12-18 Month Dog Class
1st Depasquiet Blaze Of Glory

Open Dog Class
1st Angel's Body Stribrne Prani



Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Patrick Mudge Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   23
Group 2nd   
Ch Suttella's Rewrite The Stars
  Dalmatian   15
Group 3rd   
Bulldacious We Dig 'er
  Bulldog   14
Group 4th   Ch Sanvar's Jubilee Of Tiva   Poodle (Miniature)   11
BPIG   
Ch Valpo Foxmoor Mink And Pearls
  French Bulldog   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   0
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bulldacious We Dig 'er

Best Of Opposite Sex
Pelee's A Move In The Ripe Direction

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bulldacious We Dig 'er

Best Puppy In Breed
Bulldacious We Dig 'er


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bulldacious We Dig 'er

Reserve Winners Bitch
Bulldacious French Milk Maid

Junior Puppy Bitch Class
1st Bulldacious We Dig 'er

Open Bitch Class
1st Bulldacious French Milk Maid


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Gumby's Besame Mucho

Best Puppy In Breed
Ch Gumby's Take A Little Ride

Select Bitch
Ch Gumby's Take A Little Ride



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Gumby's Besame Mucho

Reserve Winners Bitch
Gumby's Tutti Fruity

Open Bitch Class
1st Gumby's Besame Mucho
2nd Gumby's Tutti Fruity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Suttella's Rewrite The Stars




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 7 pts (0-6-1-1)
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls

Best Of Opposite Sex
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Puppy In Breed
GChB Valpo Foxmoor Mink And Pearls


Veteran Dog Class
1st GCh Seulement Tissage Mes Reves


Winners Bitch: (0-6-1-1)
Fullofbull's One Smart Cookie

Reserve Winners Bitch
Forestmoons Sweet Simplicity

Junior Puppy Bitch Class
1st Forestmoons Sweet Simplicity
2nd CW Blizzard

12-18 Month Bitch Class
1st Seulement Bullmarkets Jellybean

Canadian Bred Bitch Class
1st Seulement De La Dentelle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Fullofbull's One Smart Cookie

Open Bitch Class
1st Bythebulls Hey Mickey


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
Ch Keesridge's My Girl

Best Of Opposite Sex
Ch Keepsake The Rhythm Is A Ride

Best Puppy In Breed
Keesridge Quintessentially Yours



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Keesridge Quintessentially Yours

Reserve Winners Bitch
Keesridge's Jolie Petite Chose

Junior Puppy Bitch Class
1st Keesridge Quintessentially Yours

Open Bitch Class
1st Keesridge's Jolie Petite Chose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Sanvar's Jubilee Of Tiva

Best Puppy In Breed
Ch Sanvar's Jubilee Of Tiva



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Aery On A Whim For Bibelot

Junior Puppy Bitch Class
1st Aery On A Whim For Bibelot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Patrick Mudge

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sanvar's Time To Shine At Tiva

Best Of Opposite Sex
Shorebird Snow Goose

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sanvar's Time To Shine At Tiva

Best Puppy In Breed
Sanvar's Time To Shine At Tiva


Winners Dog: (1-2-0-0)
Shorebird Snow Goose

Junior Puppy Dog Class
1st Shorebird Snow Goose


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sanvar's Time To Shine At Tiva

Reserve Winners Bitch
Sanvar's Autumn Breeze

Junior Puppy Bitch Class
1st Sanvar's Time To Shine At Tiva

12-18 Month Bitch Class
1st Sanvar's Autumn Breeze


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Casryn's Strong Focused N Fierce
  Belgian Shepherd Dog   22
Group 2nd    Wych N Mar-Jo's Chasing Ribbons   Collie (Smooth)   21
Group 3rd   
Crinan Executive Order
  Shetland Sheepdog   20
Group 4th   
Holler's Outdoor Adventure
  Australian Shepherd   16
BPIG   
Crinan Executive Order
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Veteran In Group   
GChEx Cermel Hatfield Mirror Blue
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Holler's Outdoor Adventure

Best Puppy In Breed
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Select Dog
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama


Winners Dog: (1-0-1-0)
Holler's Outdoor Adventure

12-18 Month Dog Class
1st Holler's Outdoor Adventure



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Balvenie's Drink It Neat



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Balvenie's Drink It Neat

Reserve Winners Bitch
Romar's Millie

12-18 Month Bitch Class
1st Balvenie's Drink It Neat

Open Bitch Class
1st Romar's Millie
2nd Bonny And Clyde's Email My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glasgowhill's Written In The Stars




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wych N Mar-Jo's Chasing Ribbons



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wych N Mar-Jo's Chasing Ribbons

Open Bitch Class
1st Wych N Mar-Jo's Chasing Ribbons


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 7 pts (2-4-1-1)
GCh Pinewood's Classic Cowboy

Best Of Opposite Sex
Ch Wigglebutt Any Way The Wind Blows

Best Of Winners: (2-4-1-1)
Tresrullah's You Had Me At Hello

Best Puppy In Breed
GCh Pinewood's Classic Cowboy


Winners Dog: (2-4-1-1)
Tresrullah's You Had Me At Hello

Reserve Winners Dog
Kidds Whats One More

Junior Puppy Dog Class
1st Kidds Whats One More

Senior Puppy Dog Class
1st Tresrullah's You Had Me At Hello


Winners Bitch: (2-4-1-1)
Mtn Breeze Fighting For Honor

Reserve Winners Bitch
Blue Elk Debs Cherry Delight

Junior Puppy Bitch Class
1st Loyaltypaw's Cowgirl Royalty@ Pinewood

Senior Puppy Bitch Class
1st Mtn Breeze Fighting For Honor

12-18 Month Bitch Class
1st Blue Elk Debs Cherry Delight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Just 4 Paws Follow Me Gold Medalist


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kecskeri Gyongye Harlee

Best Of Opposite Sex
GCh Herdabout 100 Smiles Per Hour




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Crinan Executive Order

Best Of Opposite Sex
Gardengate Kissed By A Rose

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Crinan Executive Order

Best Puppy In Breed
Crinan Executive Order


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brynheulog The Bees Knees



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brynheulog The Bees Knees

Open Bitch Class
1st Brynheulog The Bees Knees


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By