Grande Prairie Regional Kennel Club
Sunday, June 23, 2019 - Show #6



Related Results

Conformation

Friday, June 21 (Show #1)
Friday, June 21 (Show #2)
Saturday, June 22 (Show #3)
Saturday, June 22 (Show #4)
Sunday, June 23 (Show #5)
Sunday, June 23 (Show #6)

Obedience

Friday, June 21 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 22 (Obedience Trial 2)
Sunday, June 23 (Obedience Trial 3)

Rally Obedience

Friday, June 21 (Rally Trial 1)
Saturday, June 22 (Rally Trial 2)
Sunday, June 23 (Rally Trial 3)



Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
Ghostpine's Blood Diamond
"Strut"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Thomas Alexander
German Shepherd Dog  
GCh Woodside's Bella Jun
Points: 124 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Thomas Alexander
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
Points: 108
Best Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Golden)  
Ch YBFGoldens Wasn't That A Party
Best Baby Puppy In Show
Judge: Thomas Alexander
Australian Shepherd  
Casselcreek Order In The Court
Best Veteran In Show
Judge: Thomas Alexander
Retriever (Golden)  
GCh Castlefin's Night In The City








Group 1 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cambridge Points North
  Retriever (Labrador)   28
Group 2nd   
GCh Pipedream's Enough Said
  Pointer (German Short-Haired)   17
Group 3rd   
Ch YBFGoldens Wasn't That A Party
  Retriever (Golden)   14
Group 4th   
KRA N Zensu Quicksilver
  Pointer   5
BPIG   
Ch YBFGoldens Wasn't That A Party
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Canrick's Patriot   Spaniel (American Cocker)   0
Best Veteran In Group   
GCh Castlefin's Night In The City
  Retriever (Golden)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
KRA N Zensu Quicksilver

Best Puppy In Breed
KRA N Zensu Quicksilver


Winners Dog: (1-0-0-0)
KRA N Zensu Quicksilver


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Pipedream's Enough Said

Best Of Opposite Sex
Ch Vielseitigs Ruff Rider

Best Puppy In Breed
Whisperfield Pipedream Taliskr



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Whisperfield Pipedream Taliskr

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Blazingstar Pitch

Best Of Opposite Sex
Kistryl Toffee

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Blazingstar Pitch


Winners Dog: (1-1-0-0)
Blazingstar Pitch


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kistryl Toffee

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 8 pts (3-3-3-0)
Ch YBFGoldens Wasn't That A Party

Best Of Opposite Sex
Verdoro's Gold Bar

Best Of Winners: (3-3-3-0)
Verdoro's Gold Bar

Best Puppy In Breed
Ch YBFGoldens Wasn't That A Party

Select Dog
GCh Allsgold Tip Your Hat


Winners Dog: (3-3-3-0)
Allsgold's Darby Downes

Reserve Winners Dog
Verdoro's Man In The Saddle


Winners Bitch: (3-3-3-0)
Verdoro's Gold Bar

Reserve Winners Bitch
Goldcker Owl Have Another

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 10 pts (3-1-5-2)
GCh Cambridge Points North

Best Of Opposite Sex
Ch Compass' Guiding Light

Best Of Winners: (3-1-5-2)
Cambridge's Jewel Of The South

Best Puppy In Breed
Ch Compass' Guiding Light

Select Dog
Ch Cambridge's Sherwood Forrest

Select Bitch
Ch Cambridge Whspr Words Of Wisdm


Winners Dog: (3-1-5-2)
Idlewild Yukon Phantom Whiteout

Reserve Winners Dog
Reinin At The River


Winners Bitch: (3-1-5-2)
Cambridge's Jewel Of The South

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Braewood Highland Fling

Best Of Opposite Sex
GCh KLAD Samamari Sweet Baby James



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ramblewood All The Right Moves







Group 2 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji
  Ibizan Hound   16
Group 2nd   
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia
  Basenji   15
Group 3rd   GCh Windrock Life Is A Highway   Greyhound   14
Group 4th   
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven
  Basset Hound   13
BPIG    Hawkhaven Autumn's Shadow   Irish Wolfhound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Freddie Mercury Quijano   Beagle   0
Best Veteran In Group   
GCh Homegrown Sunrise On Rosehill
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Darksun AhmahrNahr Africanadia



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Delightful Dolores v. Grunsven







Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Teckelwood Rae's Casper ML

Best Of Opposite Sex
Ch RHK Goldys Night Star

Best Of Winners: (1-1-1-1)
RHK Mochas Melody In Stripes

Best Puppy In Breed
Ch RHK Goldys Night Star


Winners Dog: (1-1-1-1)
RHK Night Watch


Winners Bitch: (1-1-1-1)
RHK Mochas Melody In Stripes

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Windrock Life Is A Highway



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Amahte's Sungura Wawindaji



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Hawkhaven Autumn's Shadow

Best Of Opposite Sex
Ch Barrassy's Explorer

Best Puppy In Breed
Hawkhaven Autumn's Shadow


Winners Dog: (1-0-0-1)
Hawkhaven Autumn's Shadow


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Foxtrot Priderock At Tamaridge

Best Of Opposite Sex
Ch Mobukhosi's Hannah Of Priderock

Best Puppy In Breed
Tamaridges Great Balls Of Fire


Winners Dog: (1-0-1-1)
Tamaridges Great Balls Of Fire


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-2-1)
GCh Ethos N Eros Pseudonym

Best Of Opposite Sex
Ch Brystal Tafita Black N Bryn

Select Dog
Ch Counterpoint Johnny B Goode







Group 3 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Cupar's Just The Ticket
  Great Dane   26
Group 2nd   
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   22
Group 3rd   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   21
Group 4th   
GCh Debalys Christmas Caper
  Siberian Husky   19
BPIG   Ch Debalys Kick Start My Heart   Siberian Husky   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wolfwalkers She Is On Fire

Best Puppy In Breed
Wolfwalkers She Is On Fire



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wolfwalkers She Is On Fire

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Tailspins National Treasure



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Samson's Chili Gone Bad

Best Of Opposite Sex
GCh Bimberg's Con Artist



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-3-0)
Ch Cabberin's At JYF Bulls Paxton

Select Dog
Ch Impact N Garroway Helluva Ride



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Arcticice Qimmiq Dawn

Best Of Opposite Sex
Ch Arcticice Qimmiq Vaythoras

Best Puppy In Breed
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Arcticsun Qimmiq Cream Brulee

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Cassels Chillin On The Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Sharinway's Day Of Reckoning

Select Bitch
Ch Sharinway's Spellbinding Vamp



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Cupar's Just The Ticket

Best Of Opposite Sex
Dantrydanes Runway Ready

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Northern Aire's Great Escape To Quadco Acres

Select Dog
Ch Dantrydanes Journey Back Home


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Dantrydanes Runway Ready

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Kroos Family's Black Hole Sun



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Robban's Last Bean N The Maplemor Pod V Nighthawk

Best Puppy In Breed
Robban's Last Bean N The Maplemor Pod V Nighthawk


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Histyle's Make It Rain



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Histyle's Make It Rain

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Debalys Christmas Caper

Best Of Opposite Sex
Excaliburs' Enchanted Rose

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Snowydreams What Lies Ahead

Best Puppy In Breed
Ch Debalys Kick Start My Heart

Select Dog
Ch Debalys Kick Start My Heart


Winners Dog: (1-1-3-0)
Snowydreams What Lies Ahead


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Excaliburs' Enchanted Rose





Group 4 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's One Pound Sterling
  West Highland White Terrier   7
Group 2nd   
GCh Northcote Affirm Awestruck
  Lakeland Terrier   6
Group 3rd   
Ghostpine's Blood Diamond
  Staffordshire Bull Terrier   5
Group 4th   
GCh Murdock's Phantom Power
  Scottish Terrier   4
BPIG No Entry
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bo Jangles vom Hause Manhartsberg



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mysidekicks Mystique



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mysidekicks Mystique

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Charisma Sweet Sharks Of Dubois



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Charisma Sweet Sharks Of Dubois

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Kingsmere Tenacious Timbit



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Northcote Affirm Awestruck



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Murdock's Phantom Power



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ghostpine's Blood Diamond


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ghostpine's Blood Diamond


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Skyehigh's One Pound Sterling







Group 5 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Kingshaven Ladislaw
  Cavalier King Charles Spaniel   14
Group 2nd   
GCh Roterr Griff Alisa
  Griffon (Brussels)   13
Group 3rd   
GCh Chriscendo Chasing Rainbows
  Pomeranian   12
Group 4th   
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer
  Pug   9
BPIG   
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer
  Pug   N/A
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Kingshaven Ladislaw



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dafawn's Dragon Slayer



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roterr Griff Alisa



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon

Best Puppy In Breed
Entaya Luckystryke's Phoebe



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Entaya Luckystryke's Phoebe

Reserve Winners Bitch
Specialty Shadow's Susie Q

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Kaiana Just Catchin A Dream


Winners Dog: (1-0-1-0)
SP Specialty Memphis Blues


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Chriscendo Chasing Rainbows

Best Of Opposite Sex
GCh Arwins Divinedream Wind Charm

Best Puppy In Breed
Ch Tofini Destined For The Screen

Select Bitch
Ch Tofini Destined For The Screen



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer

Best Of Opposite Sex
Bombshell's Private Peppa

Best Puppy In Breed
Ch Pekeapug's Charmed The Charmer

Select Dog
Ch Hyclass Simon Says



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Bombshell's Private Peppa

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Oz's My Little Pretty



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Oz's My Little Pretty





Group 6 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   12
Group 2nd   
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS
  Poodle (Standard)   8
Group 3rd   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   5
Group 4th   
GCh Ellemstra Unforgettable
  Dalmatian   4
BPIG   
Beaukees I Walk The Line
  Keeshond   N/A
Best Baby Puppy In Group    Oskar Admiraal Lilou Of Bloom White   Keeshond   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Soba Cruising The Iroc Strip



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ellemstra Unforgettable

Best Of Opposite Sex
GCh Milo's Here Comes Freddie



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
As'Milette Don Bobo


Winners Dog: (1-0-0-0)
As'Milette Don Bobo


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-0-3-0)
Ch Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Puppy In Breed
Beaukees I Walk The Line

Select Dog
GCh Vista Steal The Moon


Winners Dog: (1-0-3-0)
Beaukees I Walk The Line


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Coronado Topiary Startothright

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet





Group 7 - Thomas Alexander Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   15
Group 2nd   
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven
  Bouvier des Flandres   11
Group 3rd   
Ch Peikkovuoren Talviturkki
  Finnish Lapphund   10
Group 4th   
GCh Zesta Callisto
  Shetland Sheepdog   9
BPIG   
Mystksand Despicable Me
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Casselcreek Order In The Court
  Australian Shepherd   0
Best Veteran In Group   Ch LorWin's Mamma Mia   Shetland Sheepdog   0
Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Riverwild's Shades Of Autumn

Best Puppy In Breed
Riverwild's Shades Of Autumn



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Riverwild's Shades Of Autumn

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Saffire's Sweet Sensation



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lanvern Firefall Dble O Seven



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
Caradilis Alpine Wildflower

Best Puppy In Breed
Ch Charvell's A Secret Whispered

Select Bitch
Ch Charvell's A Secret Whispered



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Caradilis Alpine Wildflower

Reserve Winners Bitch
Caradilis Alpine Chalet

Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Peikkovuoren Talviturkki



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Mystksand Despicable Me

Best Puppy In Breed
Mystksand Despicable Me

Select Bitch
GCh Bonjen's Ailidh V Mystksand


Winners Dog: (1-0-0-3)
Mystksand Despicable Me


Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Zesta Callisto

Best Of Opposite Sex
Ch Zesta Music Man

Best Puppy In Breed
Ch Zesta Music Man



Judge: Thomas Alexander

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Puddleduck SD&DP This Lil Piggy Flew 2 Crosswind



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By