Yukon Kennel Club
Friday, June 15, 2018 - Show #1



Related Results

Conformation

Friday, June 15 (Show #1)
Friday, June 15 (Show #2)
Saturday, June 16 (Show #3)
Saturday, June 16 (Show #4)
Sunday, June 17 (Show #5)
Sunday, June 17 (Show #6)

Obedience

Friday, June 15 (Obedience Trial 1)
Saturday, June 16 (Obedience Trial 2)
Saturday, June 16 (Obedience Trial 3)
Sunday, June 17 (Obedience Trial 4)

Rally Obedience

Friday, June 15 (Rally Trial 1)
Saturday, June 16 (Rally Trial 2)
Saturday, June 16 (Rally Trial 3)
Sunday, June 17 (Rally Trial 4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Harold Pybus
Setter (Irish)   Glenrose Little Red Ginger Snap
Points: 103 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Harold Pybus
Whippet   Hartso'fire Black Marbles Miracle
Points: 91
Best Puppy In Show
Judge: Harold Pybus
Bulldog  
Ch Fraserbull's Uptown Girl
Best Veteran In Show
Judge: Harold Pybus
Bernese Mountain Dog  
Ch Borealbreeze Double Take
Best Altered In Show
Judge: Harold Pybus
Bernese Mountain Dog   Borealbreeze Illuminessence








Group 1 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st    Glenrose Little Red Ginger Snap   Setter (Irish)   11
Group 2nd   Ch Caltansis 23 Curiosities   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   8
Group 3rd    Winterglen's European Tryst   Retriever (Labrador)   7
Group 4th   Ch Wingate's High Noon Star   Retriever (Golden)   5
BPIG No Entry
Best Veteran In Group   
Ch Colray's Right On Target
  Weimaraner   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Nuka Bay's Deshka River Mexicana



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Nuka Bay's Deshka River Mexicana

Reserve Winners Bitch
Nuka Bay's Nelchina Glacier Brown

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rowansgaard Sundog At Tegart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rowansgaard Sundog At Tegart


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wingate's High Noon Star



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Winterglen's European Tryst



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Winterglen's European Tryst

Reserve Winners Bitch
Winterglen's Dark Delight

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Caltansis 23 Curiosities



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
Glenrose Little Red Ginger Snap

Best Of Opposite Sex
Ch Glenrose That's My Boy

Select Dog
Ch Glenrose 13 Days Of Glory



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Glenrose Little Red Ginger Snap

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Colray's Turn Back Time

Select Bitch
Ch Colray's Diamond In The Rough



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Colray's Turn Back Time





Group 2 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st    Hartso'fire Black Marbles Miracle   Whippet   16
Group 2nd   
GCh RHK Sunrise's Night Phantom
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   11
Group 3rd    Sun Peak's Legendary Hero Katagnik   Petit Basset Griffon Vendeen   10
Group 4th    Silhouette Goin On Bye Ya   Irish Wolfhound   9
BPIG No Entry
Best Altered In Group    DaGhan North of Ordinary   Afghan Hound   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
Daghan Mucho Gusto Procyon

Best Of Opposite Sex
Ch Daghan Hurricane Hattie


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Fuimus's Absolutely Kosher

Select Bitch
GCh Boru's Violet Light At Fuimus



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Fuimus's Absolutely Kosher

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh RHK Sunrise's Night Phantom



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tarma's Louisiana Woman MW



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tarma's Louisiana Woman MW

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Silhouette Goin On Bye Ya

Select Bitch
GCh Barrassy's Silhouette



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Silhouette Goin On Bye Ya

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Vigeland's Frigg



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sun Peak's Legendary Hero Katagnik


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mobukhosi's Hannah Of Priderock



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mobukhosi's Hannah Of Priderock

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (0-3-0-1)
Hartso'fire Black Marbles Miracle

Select Bitch
Ch Silverempire Calypso Diamond



Winners Bitch: (0-3-0-1)
Hartso'fire Black Marbles Miracle

Reserve Winners Bitch
Daghan SilverEmpire StevieJinx





Group 3 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Cassius de Akido San
  Doberman Pinscher   22
Group 2nd    Borealbreeze's Lemon Drop   Bernese Mountain Dog   19
Group 3rd    Sugar Hill C'est La Vie   Boxer   13
Group 4th    TouchMeNot's Dilettante Lawman   Siberian Husky   6
BPIG No Entry
Best Veteran In Group   
Ch Borealbreeze Double Take
  Bernese Mountain Dog   0
Best Altered In Group    Borealbreeze Illuminessence   Bernese Mountain Dog   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 5 pts (0-5-1-0)
Borealbreeze's Lemon Drop

Best Of Opposite Sex
Ch Borealbreeze's Kryptonite



Winners Bitch: (0-5-1-0)
Borealbreeze's Lemon Drop

Reserve Winners Bitch
Braelynn's Hornoring Santa's Traditions

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Ch Sugar Hill C'est La Vie

Best Of Opposite Sex
Gemstone's I've Got Your Six

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Gemstone's Say It Isn't So


Winners Dog: (3-3-0-1)
Gemstone's I've Got Your Six

Reserve Winners Dog
Gemstone's That's Amore


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Gemstone's Say It Isn't So

Reserve Winners Bitch
Breho Emerson Voodoo Magic

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
GCh Cassius de Akido San


Winners Dog: (2-0-1-0)
Sharinway's Expensive Boy Toy

Reserve Winners Dog
Sharinway's Just A Gigolo


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Forty Below Cirque de Vie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Forty Below Cirque de Vie

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Stoneridge Uisge Beatha

Best Of Opposite Sex
Tokosha V Taenahs God Of War And Justice

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Stoneridge Uisge Beatha


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Stoneridge Uisge Beatha

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
TouchMeNot's Dilettante Lawman

Best Of Opposite Sex
Ch Kristari's Northern Jewel


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diamond Tooth The Ancient One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diamond Tooth The Ancient One






Group 4 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Wimaru's Final Chance
  Staffordshire Bull Terrier   7
Group 2nd   
Permafrost's Ice Cold Avalanche
  American Staffordshire Terrier   5
Group 3rd    Alaska Sky Polaris   Norwich Terrier   4
Group 4th   
Black Bandits U Got It All Metric
  Manchester Terrier   2
BPIG    Alaska Sky Cygnus Albereo   Norwich Terrier   N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Permafrost's Ice Cold Avalanche



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Permafrost's Ice Cold Avalanche

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Black Marbles I'm Stylin



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Black Marbles I'm Stylin

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Winners Dog: (1-0-0-0)
Black Bandits U Got It All Metric


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alaska Sky Polaris

Best Puppy In Breed
Alaska Sky Cygnus Albereo



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alaska Sky Polaris

Reserve Winners Bitch
Alaska Sky Cygnus Albereo

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Hosszubereki-Csaszar Shiva



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Hosszubereki-Csaszar Shiva

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Wimaru's Final Chance


Winners Dog: (1-0-1-0)
Aktion's Puck 'N' Awesome






Group 5 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Somerset Wynzall Hashtag
  Griffon (Brussels)   17
Group 2nd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   16
Group 3rd   Ch Rockcreek Mark Me First At Hiflt   Cavalier King Charles Spaniel   12
Group 4th   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   10
BPIG   
Ch Linda's Johny B Good Sharinway
  Chihuahua (Short Coat)   N/A
Best Altered In Group    Fresh Not Frozen Delivery   Italian Greyhound   0
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Rockcreek Mark Me First At Hiflt

Select Dog
Ch Kewpy's Jackpot



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway

Best Puppy In Breed
Linda's Johny B Good Sharinway


Winners Dog: (1-0-0-0)
Linda's Johny B Good Sharinway


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Somerset Wynzall Hashtag


Winners Dog: (1-0-0-0)
Somerset Wynzall Hashtag


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
Askin I Could Have Danced All Night

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Amor Deep Purple At Katagnik


Winners Dog: (1-2-1-0)
Amor Deep Purple At Katagnik

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Alfheim's Phyre Glow

Best Puppy In Breed
Alfheim's Phyre Glow



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Alfheim's Phyre Glow

Reserve Winners Bitch
Blackmarble Alfheim's Flash N Flame

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Grame's Amazing Little Cream Puff

Best Of Opposite Sex
Grame Add Water And Watcheea Grow

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Grame's Amazing Little Cream Puff

Best Puppy In Breed
Grame's Amazing Little Cream Puff


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Grame's Amazing Little Cream Puff

Reserve Winners Bitch
Arwins Divine Dreams On Top

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Vallejo Newmont At Last

Best Puppy In Breed
Vallejo Newmont At Last



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Vallejo Newmont At Last

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skylocke's I'm A Tuffy Two



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skylocke's I'm A Tuffy Two





Group 6 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Keez Kause For Koncern
  Keeshond   12
Group 2nd   
GCh Crystalton Chikoda Mystery
  Poodle (Standard)   11
Group 3rd    Haverhill Can You Hear Me Now   Poodle (Miniature)   9
Group 4th   Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale   French Bulldog   6
BPIG   
Ch Fraserbull's Uptown Girl
  Bulldog   N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LLB's Warrior From The Gods


Winners Dog: (1-0-0-0)
LLB's Warrior From The Gods


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Fraserbull's Uptown Girl

Best Of Opposite Sex
Rakaro's Sir Higgins Burgers

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Fraserbull's Uptown Girl

Best Puppy In Breed
Fraserbull's Uptown Girl


Winners Dog: (1-1-0-0)
Rakaro's Sir Higgins Burgers


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Fraserbull's Uptown Girl

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Fabelhaft Robobull Casino Royale

Best Of Opposite Sex
Cedaroak's Aspen

Best Puppy In Breed
Cedaroak's Aspen



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Cedaroak's Aspen

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Keez Kause For Koncern



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (3-0-0-0)
Haverhill Can You Hear Me Now


Winners Dog: (3-0-0-0)
Haverhill Can You Hear Me Now

Reserve Winners Dog
Haverhill Cracking The Code


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Crystalton Chikoda Mystery


Winners Dog: (1-0-1-0)
Lemoges The Big Bang


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Best Puppy In Breed
D.C. Kin's Kita Kaze



Winners Bitch: (0-2-0-0)
D.C. Kin's Kita Kaze

Reserve Winners Bitch
Langans Brushwood Duchess



Group 7 - Harold Pybus Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Woodside's Bella Jun
  German Shepherd Dog   12
Group 2nd   Ch Allterrain Ragtime Family Guy   Australian Shepherd   7
Group 3rd    Sleeping Ladys Lilly Of The Valley   Bouvier des Flandres   4
Group 4th    Tamaron's Annie Oakley   Collie (Rough)   3
BPIG    Freyana Von Schraderhaus   German Shepherd Dog   N/A
Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Allterrain Ragtime Family Guy

Best Of Opposite Sex
Briarbrooks Talk Of The Town



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Briarbrooks Talk Of The Town

Reserve Winners Bitch
Ragtime & Saddlerocks I Want Candy

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Hpnotiq's Taking The Lead



Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Sleeping Ladys Lilly Of The Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Sleeping Ladys Lilly Of The Valley

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tamaron's Annie Oakley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tamaron's Annie Oakley

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Deep River Vintage Fashion At Dublin Hill


Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Woodside's Bella Jun

Best Of Opposite Sex
Ivon Von Schraderhaus

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Matja Von Schraderhaus

Best Puppy In Breed
Freyana Von Schraderhaus


Winners Dog: (2-2-0-1)
Ivon Von Schraderhaus

Reserve Winners Dog
Widow Maker Vom Ironhide


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Matja Von Schraderhaus

Reserve Winners Bitch
Freyana Von Schraderhaus

Judge: Harold Pybus

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Peggin Custom Wheels For Ewe


Winners Dog: (1-0-0-0)
Peggin Custom Wheels For Ewe


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By