Cobequid Dog Club
Sunday, March 25, 2018



Related Results

Obedience

Saturday, March 24 (Obedience Trial 1)
Sunday, March 25 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, March 24 (Rally Trial 1)
Sunday, March 25 (Rally Trial 2)



Best In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Pekingese  
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Bouvier des Flandres  
Ch Stonepillar's Steel Grey
Points: 145
Best Puppy In Show
Judge: Karl Erik Johansson
Shetland Sheepdog  
Kelbren Amapola
Best Baby Puppy In Show
Judge: Karl Erik Johansson
  








Group 1 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB
  Retriever (Golden)   29
Group 2nd   
Ch Seasyde Believe In Me
  Pointer   24
Group 3rd   
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin
  Spaniel (American Cocker)   23
Group 4th   Ch Egerton's Amazing Gift Of Love   Vizsla (Smooth-Haired)   16
BPIG    Mar-K's 'N Rockwell Zoe It Begins   Spaniel (American Cocker)   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Pageska's Em's Queen Benelli



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Pageska's Em's Queen Benelli

12-18 Month Bitch Class
1st Pageska's Em's Queen Benelli


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Seasyde Believe In Me




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

Best Of Opposite Sex
Mistcurl's Jemseg

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

12-18 Month Dog Class
1st Mistcurl Capt Worden Of Canaan


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

12-18 Month Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh YBFGoldens All Or Nothing JustB

Best Of Opposite Sex
Southern Cross Tangled Up In Blue

Best Puppy In Breed
Ambercroft Goldquest Cookie

Select Dog
GCh MeliaGold Thank You My Friend



Winners Bitch: (0-2-3-0)
Southern Cross Tangled Up In Blue

Reserve Winners Bitch
Ambercroft Goldquest Cookie

Junior Puppy Bitch Class
1st Ambercroft Goldquest Cookie

12-18 Month Bitch Class
1st Southern Cross Tangled Up In Blue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Madabout's Rugged Technology

Best Puppy In Breed
Madabout's Rugged Technology


Winners Dog: (2-0-0-0)
Madabout's Rugged Technology

Reserve Winners Dog
Everwood's Royal Chinook

Junior Puppy Dog Class
1st Madabout's Rugged Technology

Open Dog Class
1st Everwood's Royal Chinook



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kulana Mandolin Wind



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kulana Mandolin Wind

12-18 Month Bitch Class
1st Kulana Mandolin Wind


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 6 pts (1-4-2-0)
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin

Best Of Opposite Sex
Mar-K's 'N Rockwell Zoe It Begins

Best Of Winners: (1-4-2-0)
Mar-K's 'N Rockwell Zoe It Begins

Best Puppy In Breed
Mar-K's 'N Rockwell Zoe It Begins

Select Dog
GCh Ashleysown Jazz Singer


Winners Dog: (1-4-2-0)
Ashleysown Optical Illusions

Junior Puppy Dog Class
1st Ashleysown Optical Illusions


Winners Bitch: (1-4-2-0)
Mar-K's 'N Rockwell Zoe It Begins

Reserve Winners Bitch
Shadyhill's Marshedge Kalli

Junior Puppy Bitch Class
1st Shadyhill's Marshedge Kalli
2nd Nevaelea's Moon Shadow

Senior Puppy Bitch Class
1st Mar-K's 'N Rockwell Zoe It Begins

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nevaehlea's Made to Order


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit

Best Puppy In Breed
Ruffwood's I've Got Spirit


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ruffwood's I've Got Spirit

Senior Puppy Dog Class
1st Ruffwood's I've Got Spirit



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
GCh Bluestones Got Her Groove Back

Best Of Opposite Sex
Bluestones Special Edition

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Bluestones Hop Skip And A Jump

Best Puppy In Breed
Bluestones Hop Skip And A Jump

Select Bitch
Ch Bluestones Hanging With Giants


Winners Dog: (1-2-0-2)
Bluestones Special Edition

Junior Puppy Dog Class
1st Bluestones Special Edition


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Ch Egerton's Amazing Gift Of Love

Best Of Opposite Sex
Red Run Revolution

Best Puppy In Breed
Red Run Revolution


Winners Dog: (1-3-0-1)
Red Run Revolution

Junior Puppy Dog Class
1st Red Run Revolution


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Harbourpoint Atlantic Red Ruby

Reserve Winners Bitch
Harbourpoint Diamonds And Rust

Junior Puppy Bitch Class
1st Harbourpoint Atlantic Red Ruby
2nd Harbourpoint Diamonds And Rust

12-18 Month Bitch Class
1st Egerton's Kiss Of Sentosa


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   Ch Trumphill's Eyes Wide Open   Rhodesian Ridgeback   14
Group 2nd    Daggarwoods Southern Charm   Norwegian Elkhound   11
Group 3rd    Argyle Shillington First Class Entertainment   Beagle   10
Group 4th   
Ch Wasenshi's Locked'N Loaded
  Basenji   5
BPIG    Daggarwoods Southern Charm   Norwegian Elkhound   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Just Amira Of Meadow Valley

Open Bitch Class
1st Just Amira Of Meadow Valley


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 4 pts (1-3-0-1)
Argyle Shillington First Class Entertainment

Best Of Opposite Sex
Shillington TG Talk Of The Town

Best Of Winners: (1-3-0-1)
Argyle Shillington First Class Entertainment

Best Puppy In Breed
Argyle Shillington First Class Entertainment

Select Bitch
GCh TG Shillington Seeing Stars


Winners Bitch: (1-3-0-1)
Argyle Shillington First Class Entertainment

Reserve Winners Bitch
Shillington Smartie Pants

Senior Puppy Bitch Class
1st Shillington Smartie Pants

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Argyle Shillington First Class Entertainment

Open Bitch Class
1st TG Shillington Sovereign


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Best Puppy In Breed
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lex-An Phoenix Rising at Er Dox

Senior Puppy Dog Class
1st Lex-An Phoenix Rising at Er Dox



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Europa Vom Branche

Best Puppy In Breed
Europa Vom Branche



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Europa Vom Branche

Junior Puppy Bitch Class
1st Europa Vom Branche


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Best Puppy In Breed
Daggarwoods Southern Charm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Daggarwoods Southern Charm

Senior Puppy Bitch Class
1st Daggarwoods Southern Charm


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Trumphill's Eyes Wide Open

Best Of Opposite Sex
Trumphill Totalchaos At Lutalo

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Trumphill's Taking The High Road


Winners Dog: (1-1-0-1)
Trumphill Totalchaos At Lutalo

12-18 Month Dog Class
1st Trumphill Totalchaos At Lutalo


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Trumphill's Taking The High Road

12-18 Month Bitch Class
1st Trumphill's Taking The High Road


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Doonabrig N McCartney Xclusive

Best Puppy In Breed
Doonabrig N McCartney Xclusive



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Doonabrig N McCartney Xclusive

Junior Puppy Bitch Class
1st Doonabrig N McCartney Xclusive


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Backcountry Unanswered Prayers
  Bernese Mountain Dog   26
Group 2nd   
Ch Homeport Ferryland
  Newfoundland   19
Group 3rd   
Ch Stonerose Take It on Faith
  Rottweiler   17
Group 4th   
Ch Chimini's Maia The Beautiful
  Siberian Husky   16
BPIG   
Azhar's Made You Look
  Bernese Mountain Dog   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 6 pts (4-2-0-1)
GCh Backcountry Unanswered Prayers

Best Of Opposite Sex
Summums Traces Of Axel

Best Of Winners: (4-2-0-1)
Bernova Let The Games Begin

Best Puppy In Breed
Azhar's Made You Look


Winners Bitch: (4-2-0-1)
Bernova Let The Games Begin

Reserve Winners Bitch
Plainsong's Classic Country

Senior Puppy Bitch Class
1st Plainsong's Classic Country

Open Bitch Class
1st Bernova Let The Games Begin


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
Ch Katmandu Dot Ca

Best Of Opposite Sex
Ch Elharlen's Kindred Spirit

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Rascar's High King Dakota

Best Puppy In Breed
Briley's This Must Be Magic


Winners Dog: (1-1-1-1)
Rascar's High King Dakota

12-18 Month Dog Class
1st Rascar's High King Dakota


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Briley's This Must Be Magic

Senior Puppy Bitch Class
1st Briley's This Must Be Magic


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Elio Del Ecousse

Best Of Opposite Sex
GCh Emilia Del Ecousse




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Ch Tonquin Time At Britlinblue

Best Of Opposite Sex
Peakview's You Really Got Me


Winners Dog: (1-0-0-1)
Peakview's You Really Got Me

12-18 Month Dog Class
1st Peakview's You Really Got Me



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Homeport Ferryland

Best Of Opposite Sex
Homeport Longshoreman


Winners Dog: (1-0-0-1)
Homeport Longshoreman

Canadian Bred Dog Class
1st Homeport Longshoreman



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonerose Take It on Faith




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Ch Lucerne Lil Bit Of Vanderbilt

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Dushanbe's Sweeter Dreams

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Sweeter Dreams


Winners Dog: (2-2-1-1)
Linrosa's Captivating Star

Reserve Winners Dog
Dushanbe's California Dreamin'

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dushanbe's California Dreamin'

Open Dog Class
1st Linrosa's Captivating Star


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Of Opposite Sex
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Best Puppy In Breed
Champagne Chimera Eleanor Rigby


Winners Dog: (1-1-0-0)
Champagne Wmwallace Braveheart

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Champagne Wmwallace Braveheart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Champagne Chimera Eleanor Rigby

Senior Puppy Bitch Class
1st Champagne Chimera Eleanor Rigby


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chimini's Maia The Beautiful




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Joanne Matheson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Mersey Smooth Criminal
  Manchester Terrier   15
Group 2nd   
Ch Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   14
Group 3rd   Ch Whiteheather's Perfect Alibi   West Highland White Terrier   13
Group 4th    Presbrooke King Bogus   Schnauzer (Miniature)   12
BPIG    Presbrooke King Bogus   Schnauzer (Miniature)   N/A
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Regalridge Stand On Guard

Best Of Opposite Sex
Hollytroy's Solitare

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Regalridge Stand On Guard

Best Puppy In Breed
Regalridge Stand On Guard


Winners Dog: (1-1-0-0)
Regalridge Stand On Guard

Junior Puppy Dog Class
1st Regalridge Stand On Guard


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hollytroy's Solitare

12-18 Month Bitch Class
1st Hollytroy's Solitare


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Maybush Red Starry Knight

Best Of Opposite Sex
Dunham Lake Winnie The Blue

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Maybush Red Starry Knight

Best Puppy In Breed
Dunham Lake Winnie The Blue


Winners Dog: (1-1-0-0)
Maybush Red Starry Knight

12-18 Month Dog Class
1st Maybush Red Starry Knight


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dunham Lake Winnie The Blue

Junior Puppy Bitch Class
1st Dunham Lake Winnie The Blue


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Bernfield's Fair Fiona

Best Of Opposite Sex
Moorbern Bernfields Heartnsol

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Bernfield's Fair Fiona

Best Puppy In Breed
Bernfield's Fair Fiona


Winners Dog: (1-1-0-1)
Moorbern Bernfields Heartnsol

12-18 Month Dog Class
1st Moorbern Bernfields Heartnsol


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Bernfield's Fair Fiona

Junior Puppy Bitch Class
1st Bernfield's Fair Fiona


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Trollhattan's Ever So Sylvie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Instyle's Zeta At Trollhattan

12-18 Month Bitch Class
1st Instyle's Zeta At Trollhattan


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Gleann Holy Hannah




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Mersey Smooth Criminal




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Marlyn My Cherie Amour




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Presbrooke King Bogus

Best Puppy In Breed
Presbrooke King Bogus


Winners Dog: (2-0-0-0)
Presbrooke King Bogus

Reserve Winners Dog
Marwyn's Dezignated Hitter

Junior Puppy Dog Class
1st Presbrooke King Bogus

Senior Puppy Dog Class
1st Marwyn's Dezignated Hitter



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Regalridge Be On The Lookout



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Regalridge Be On The Lookout

Open Bitch Class
1st Regalridge Be On The Lookout


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   19
Group 2nd    Evak's Accent On Action   Poodle (Toy)   18
Group 3rd    Chriscendo Catch Of The Day   Pomeranian   17
Group 4th   GCh Kildrummy's My Lucky Charm   Papillon   16
BPIG    Chriscendo Catch Of The Day   Pomeranian   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Whimsy Carnival Queen



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Whimsy Carnival Queen

Reserve Winners Bitch
Brunswick Carry On Young Rose

12-18 Month Bitch Class
1st Brunswick Play Among the Stars

Canadian Bred Bitch Class
1st Brunswick Carry On Young Rose

Open Bitch Class
1st Whimsy Carnival Queen


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rockhurst's Tickled Pink

Best Puppy In Breed
Rockhurst's Tickled Pink



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rockhurst's Tickled Pink

Junior Puppy Bitch Class
1st Rockhurst's Tickled Pink


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Kabecca Grayson Nor'easter




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Rockit's The Skys The Limit

Best Puppy In Breed
Rockit's Simply Irresitable



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Rockit's The Skys The Limit

Reserve Winners Bitch
Rockit's Simply Irresitable

Senior Puppy Bitch Class
1st Rockit's Simply Irresitable

12-18 Month Bitch Class
1st Rockit's The Skys The Limit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 6 pts (1-2-4-0)
GCh Kildrummy's My Lucky Charm

Best Of Winners: (1-2-4-0)
Azhar's I Rock At Diamondsun

Best Puppy In Breed
Kildrummy Karma for Kinduhaven


Winners Dog: (1-2-4-0)
Azhar's I Rock At Diamondsun

12-18 Month Dog Class
1st Azhar's I Rock At Diamondsun


Winners Bitch: (1-2-4-0)
Diamondsun's Dair Mee

Reserve Winners Bitch
Kildrummy Karma for Kinduhaven

Junior Puppy Bitch Class
1st Kildrummy Karma for Kinduhaven

12-18 Month Bitch Class
1st Diamondsun's Dair Mee


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Chriscendo Catch Of The Day

Best Puppy In Breed
Chriscendo Catch Of The Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Chriscendo Catch Of The Day

Senior Puppy Dog Class
1st Chriscendo Catch Of The Day



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Evak's Accent On Action



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Evak's Accent On Action

Open Bitch Class
1st Evak's Accent On Action


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rustic Lane Live Wire at Fwaggle




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Depasquiet N Shanash Sensation

Best Of Opposite Sex
Shanash's Rockstar In The Ring

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Depasquiet N Shanash Sensation

Best Puppy In Breed
Depasquiet N Shanash Sensation


Winners Dog: (1-1-0-0)
Shanash's Rockstar In The Ring

Junior Puppy Dog Class
1st Shanash's Rockstar In The Ring


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Depasquiet N Shanash Sensation

Senior Puppy Bitch Class
1st Depasquiet N Shanash Sensation


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Muldoon Angel Kiss Dewkist
  Bulldog   11
Group 2nd   Ch TG Briarside All That Glitters   Poodle (Standard)   10
Group 3rd   
GCh Klompen's That's Show Biz
  Keeshond   6
Group 4th   
Ch Hessenvilla's Buddy Holly
  Boston Terrier   3
BPIG   
Glicks Springtime Nova Spy
  Poodle (Standard)   N/A
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Hessenvilla's Buddy Holly

Best Puppy In Breed
GCh Hessenvilla's Buddy Holly




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Muldoon Angel Kiss Dewkist




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Onsengeltje Never Enough

Best Puppy In Breed
Onsengeltje Never Enough


Winners Dog: (1-0-0-0)
Onsengeltje Never Enough

Senior Puppy Dog Class
1st Onsengeltje Never Enough



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
GCh Klompen's That's Show Biz

Best Of Opposite Sex
Ch Keysmarkkee's Incognito


Winners Dog: (1-0-1-1)
Rickees Show Me The Ring

12-18 Month Dog Class
1st Rickees Show Me The Ring



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch TG Briarside All That Glitters

Best Of Opposite Sex
Urban Art Freedom

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Arreau's Lady Marmalade

Best Puppy In Breed
Glicks Springtime Nova Spy


Winners Dog: (1-2-0-1)
Urban Art Freedom

12-18 Month Dog Class
1st Urban Art Freedom


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Arreau's Lady Marmalade

Reserve Winners Bitch
Glicks Springtime Nova Spy

Senior Puppy Bitch Class
1st Glicks Springtime Nova Spy

Open Bitch Class
1st Arreau's Lady Marmalade


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Halo's Purple Rain



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Halo's Purple Rain

Junior Puppy Bitch Class
1st Halo's Purple Rain


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Karl Erik Johansson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stonepillar's Steel Grey
  Bouvier des Flandres   45
Group 2nd   
Kelbren Amapola
  Shetland Sheepdog   43
Group 3rd   
GCh Novacoast Nothing Comes Ez
  Australian Shepherd   29
Group 4th    Vhektor V Mowatt   German Shepherd Dog   19
BPIG   
Kelbren Amapola
  Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Agassiz's Cold Water Cowboy

Best Puppy In Breed
Agassiz's Cold Water Cowboy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Agassiz's Cold Water Cowboy

Senior Puppy Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 9 pts (2-3-2-3)
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Winners: (2-3-2-3)
Becen's By Command

Best Puppy In Breed
Novacoast Rumour Has It

Select Dog
Ch Becen's Double Take

Select Bitch
Ch Risingstar's Totally Nova


Winners Dog: (2-3-2-3)
Novacoast Rumour Has It

Reserve Winners Dog
Malka's Believe In Yourself

Junior Puppy Dog Class
1st Malka's Believe In Yourself

Senior Puppy Dog Class
1st Novacoast Rumour Has It


Winners Bitch: (2-3-2-3)
Becen's By Command

Reserve Winners Bitch
Aleshanee Cheyenne Princess

12-18 Month Bitch Class
1st Becen's By Command
2nd Malka's Atlantic Dream

Open Bitch Class
1st Aleshanee Cheyenne Princess


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Stonepillar's Steel Grey

Best Of Opposite Sex
Boyero Thats My Girl

Best Puppy In Breed
Boyero Thats My Girl



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Boyero Thats My Girl

Senior Puppy Bitch Class
1st Boyero Thats My Girl


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Cardross In With A Bang

Best Of Opposite Sex
Cardross Texas Showdown

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Cardross Dramatization

Best Puppy In Breed
Cardross Dramatization


Winners Dog: (1-1-0-1)
Cardross Texas Showdown

Senior Puppy Dog Class
1st Cardross Texas Showdown


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Cardross Dramatization

Senior Puppy Bitch Class
1st Cardross Dramatization


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Cardross Red Dirt Road

Best Of Opposite Sex
Cardross Divinity In Motion

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Cardross Divinity In Motion

Best Puppy In Breed
Cardross Divinity In Motion


Winners Dog: (1-1-1-0)
Cardross SNS Identity Crisis

Junior Puppy Dog Class
1st Cardross SNS Identity Crisis


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Cardross Divinity In Motion

Junior Puppy Bitch Class
1st Cardross Divinity In Motion


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 7 pts (3-4-0-1)
Vhektor V Mowatt

Best Of Opposite Sex
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Best Of Winners: (3-4-0-1)
Vhektor V Mowatt

Best Puppy In Breed
China Vom Lowenburg


Winners Dog: (3-4-0-1)
Vhektor V Mowatt

Reserve Winners Dog
Blackcrest's Ullyses

Senior Puppy Dog Class
1st Riverryan Just Do It

Open Dog Class
1st Vhektor V Mowatt
2nd Blackcrest's Ullyses


Winners Bitch: (3-4-0-1)
Celine V Dan Alhedy's Hoeve

Reserve Winners Bitch
Ishka vom Reikenhaus

Junior Puppy Bitch Class
1st China Vom Lowenburg

12-18 Month Bitch Class
1st Ishka vom Reikenhaus
2nd Keanesberg Astra

Open Bitch Class
1st Celine V Dan Alhedy's Hoeve


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Immerzu Harmonizing

Best Of Opposite Sex
Ch Immerzu Ghostlight




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 13 pts (2-9-0-3)
Kelbren Amapola

Best Of Opposite Sex
Kelbren Titanium

Best Of Winners: (2-9-0-3)
Kelbren Amapola

Best Puppy In Breed
Kelbren Amapola

Select Bitch
Ch Talisker's Magdalena


Winners Dog: (2-9-0-3)
Kelbren Titanium

Reserve Winners Dog
Nikkilen's Truespirit Romeo

Junior Puppy Dog Class
1st Kelbren Titanium

Open Dog Class
1st Nikkilen's Truespirit Romeo


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Wassbolingens Chuck-Berry




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Karl Erik Johansson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Curig FaerieTale Keltic Magick




Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By