Avalon Kennel Club
Sunday, October 9, 2022 - Show-3



Related Results

Obedience

Saturday, October 08 (Obedience Trial-1)
Sunday, October 09 (Obedience Trial-2)

Rally Obedience

Saturday, October 08 (Rally Trial-1)
Sunday, October 09 (Rally Trial-2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Letitia Bett
Griffon (Brussels)  
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi
Points: 62 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Letitia Bett
Staffordshire Bull Terrier  
Ch Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
Points: 54
Best Puppy In Show
Judge: Letitia Bett
Doberman Pinscher  
Ch Outlaws Girls Got Rhythm
Best Baby Puppy In Show
Judge: Letitia Bett
Spaniel (English Cocker)   Bluestone N' MiJeans Perfect Fit
Best Veteran In Show
Judge: Letitia Bett
Bulldog  
GCh Libby's Manhattan Charm
Best Altered In Show
Judge: Letitia Bett
Keeshond  
Keesridge Straighten Your Halo








Group 1 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Segre's Aim For The Moon
  Spaniel (English Springer)   22
Group 2nd   
GChEx Nautilus Luck Of The Irish
  Retriever (Golden)   18
Group 3rd   Ch Onarock's Sunday Morning Cash   Retriever (Labrador)   13
Group 4th   
Lossombra's Murphy's Law
  Barbet   7
BPIG    Plaisance Queen Nala   Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bluestone N' MiJeans Perfect Fit   Spaniel (English Cocker)   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lossombra's Murphy's Law

12-18 Month Bitch Class
1st Lossombra's Murphy's Law

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Fiume's Never Enough

Canadian Bred Bitch Class
1st Fiume's Never Enough

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 4 pts (0-1-3-1)
GChEx Nautilus Luck Of The Irish

Best Of Opposite Sex
GChB Bitagold's Watch Me Fly

Best Puppy In Breed
Goldenfield True Shade O Blue Navi

Select Dog
Ch Nautilus Augusta's Golden Bell


4-6 Month Dog Class
1st Goldiemay's Million Reasons


Winners Bitch: (0-1-3-1)
Goldenfield True Shade O Blue Navi

Senior Puppy Bitch Class
1st Goldenfield True Shade O Blue Navi

4-6 Month Bitch Class
1st Goldiemay's Purple Reign

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 5 pts (3-1-1-1)
Ch Onarock's Sunday Morning Cash

Best Of Opposite Sex
GCh LandnSea's Lighthouse Beacon

Best Of Winners: (3-1-1-1)
Landnsea's Joie's Lookout

Best Puppy In Breed
Onarock's Sonny's Dream


Winners Dog: (3-1-1-1)
Onarock's Sonny's Dream

Reserve Winners Dog
Onarock' Gazing At The Clouds

Junior Puppy Dog Class
1st Onarock' Gazing At The Clouds

Senior Puppy Dog Class
1st Onarock's Sonny's Dream
2nd Onarock's Mavrick


Winners Bitch: (3-1-1-1)
Landnsea's Joie's Lookout

Open Bitch Class
1st Landnsea's Joie's Lookout

4-6 Month Bitch Class
1st Landnsea's Tip Of The Iceberg

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GChB Plaisance King Louis Jolliet

Best Of Opposite Sex
GCh Plaisance Princess Marah

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Plaisance Queen Nala

Best Puppy In Breed
Plaisance Queen Nala


Winners Dog: (1-1-1-1)
Plaisance King Neuveville

Junior Puppy Dog Class
1st Plaisance King Neuveville


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Plaisance Queen Nala

Junior Puppy Bitch Class
1st Plaisance Queen Nala

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kenerin Kissed By A Leprechaun


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Glaranik Rory


Winners Dog: (1-0-0-0)
Glaranik Rory

Open Dog Class
1st Glaranik Rory






4-6 Month Bitch Class
1st Bluestone N' MiJeans Perfect Fit

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GChB Segre's Aim For The Moon

Best Of Opposite Sex
Remme's Klosmic Adventure

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Remme's Klosmic Adventure

Best Puppy In Breed
Remme's Heart Of An Irish Warrior Finnegan


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Remme's Klosmic Adventure

Reserve Winners Bitch
Remme's All My Heart Maggie

Senior Puppy Bitch Class
1st Remme's All My Heart Maggie

Open Bitch Class
1st Remme's Klosmic Adventure





Group 2 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st    Hotspot's Cindy Lou Who Lead Star Of Show   Dachshund (Miniature Long-Haired)   3
Group 2nd   
Ch Jackwyre Long Live
  Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
Group 3rd   Ch Shillington Smart Cookie   Beagle   0
Group 4th No Entry
BPIG    Hotspot's Cindy Lou Who Lead Star Of Show   Dachshund (Miniature Long-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Distingue' L'Homme Parfait   Dachshund (Miniature Long-Haired)   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Shillington Smart Cookie



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jackwyre Long Live







Group 3 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   11
Group 2nd   
GCh Briley's Wear It Like Warpaint
  Boxer   5
Group 3rd   Ch Davik's Luck Of The Draw   Siberian Husky   3
Group 4th   
Nottinghill's Judgement Day
  Mastiff   2
BPIG   
Ch Outlaws Girls Got Rhythm
  Doberman Pinscher   N/A
Best Altered In Group    Briley's Maricho Man In Motion   Boxer   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Briley's Wear It Like Warpaint

Best Of Opposite Sex
Ch Farmore's Lollapalooza

Best Puppy In Breed
Ch Farmore's Lollapalooza



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 5 pts (1-0-3-2)
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Best Of Opposite Sex
Ch Touchstone's Kiefer Little Big Man

Best Puppy In Breed
GChB Outlaws Girls Got Rhythm

Select Dog
GChS Liberator's Kodachrome

Select Bitch
Ch Sioul's La Vie Est Belle Rosie


Winners Dog: (1-0-3-2)
Liberator's Good Vibrations

Open Dog Class
1st Liberator's Good Vibrations


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Best Puppy In Breed
Creek Danes Ignites A Fire


Winners Dog: (1-0-0-0)
Creek Danes Ignites A Fire

Senior Puppy Dog Class
1st Creek Danes Ignites A Fire


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Nottinghill's Judgement Day

Best Puppy In Breed
Nottinghill's Judgement Day


Winners Dog: (1-0-0-0)
Nottinghill's Judgement Day

Junior Puppy Dog Class
1st Nottinghill's Judgement Day


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Brooklane's Cruzin Camero



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Davik's Luck Of The Draw







Group 4 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ghostpine's Cassiopeia's Beauty
  Staffordshire Bull Terrier   3
Group 2nd   
Dunkellers New Normal
  West Highland White Terrier   2
Group 3rd   
Ch Rivendell's Eastern Pandora
  Russell Terrier   1
Group 4th   
Caudlewood Dash Clarke
  Parson Russell Terrier   0
BPIG No Entry
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caudlewood Dash Clarke

12-18 Month Dog Class
1st Caudlewood Dash Clarke


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Rivendell's Eastern Pandora



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ghostpine's Cassiopeia's Beauty



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dunkellers New Normal



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dunkellers New Normal

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dunkellers New Normal





Group 5 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi
  Griffon (Brussels)   7
Group 2nd   
GCh Michaelmas Yue Yue Fen
  Pekingese   6
Group 3rd   Ch Maracaibo Red Ryder   Cavalier King Charles Spaniel   2
Group 4th No Entry
BPIG    Cantata's Mischief And Fairy Dust   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Best Baby Puppy In Group    Papirusse Dazzle At Dunkeller   Papillon   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Maracaibo Red Ryder

Best Puppy In Breed
Cantata's Mischief And Fairy Dust


Winners Dog: (2-0-1-0)
Cantata East Coast Marauder

Reserve Winners Dog
Cantata's Mischief And Fairy Dust

Junior Puppy Dog Class
1st Cantata's Mischief And Fairy Dust

Open Dog Class
1st Cantata East Coast Marauder





4-6 Month Dog Class
1st Denali's Danger Zone


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Dashwood Seagryph Perfect Alibi







4-6 Month Bitch Class
1st Papirusse Dazzle At Dunkeller

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Michaelmas Yue Yue Fen

Best Of Opposite Sex
Michaelmas Rebecca For Taylin

Select Dog
GChB Pekehuis Sorcerer






Group 6 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
Mrang Essence Of Beauty At Archer
  Poodle (Miniature)   5
Group 2nd    Winterholme's Mercy Me   Shih Tzu   3
Group 3rd    Konigliche Eltorro Idris Incroyable   French Bulldog   2
Group 4th   
Sparkle N'Shine Shen Te Chows
  Chow Chow   1
BPIG    Winterholme's Mercy Me   Shih Tzu   N/A
Best Veteran In Group   
GCh Libby's Manhattan Charm
  Bulldog   0
Best Altered In Group   
Keesridge Straighten Your Halo
  Keeshond   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sparkle N'Shine Shen Te Chows

Best Puppy In Breed
Sparkle N'Shine Shen Te Chows


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sparkle N'Shine Shen Te Chows

Senior Puppy Dog Class
1st Sparkle N'Shine Shen Te Chows


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Konigliche Eltorro Idris Incroyable


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Keesridge Jorri Comes From Away



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

Best Of Opposite Sex
Ch Umbra Dead Man Tells No Tales



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mrang Essence Of Beauty At Archer

12-18 Month Bitch Class
1st Mrang Essence Of Beauty At Archer

4-6 Month Bitch Class
1st Penumbra's Mischief Managed

Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Winterholme's Mercy Me

Best Puppy In Breed
Winterholme's Mercy Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Winterholme's Mercy Me

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Winterholme's Mercy Me



Group 7 - Letitia Bett Top Dog
Points
Group 1st   
GCh New Era's Raider
  German Shepherd Dog   5
Group 2nd   
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc
  Schapendoes   3
Group 3rd   
Sing It Syko Killa du Feu Eternel
  Beauceron   2
Group 4th   
Ch Shelhaven Suarez
  Shetland Sheepdog   1
BPIG   
Yukon Vom Lousar
  German Shepherd Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Mocean's Taken'em To The Train Station
  German Shepherd Dog   0
Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sing It Syko Killa du Feu Eternel


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sing It Syko Killa du Feu Eternel

12-18 Month Dog Class
1st Sing It Syko Killa du Feu Eternel


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh New Era's Raider

Best Puppy In Breed
Yukon Vom Lousar


Winners Dog: (1-0-1-0)
Yukon Vom Lousar

Senior Puppy Dog Class
1st Yukon Vom Lousar

4-6 Month Dog Class
1st Mocean's Taken'em To The Train Station


Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc



Judge: Letitia Bett

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Shelhaven Suarez

Best Of Opposite Sex
Ch Kelbren Caught In Charlotte's Webb



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By