Guelph & District Kennel Club
Friday, April 12, 2024 - Ltd Show - Group 7



Related Results

Conformation

Thursday, April 11
Thursday, April 11 (Ltd Show - Group 1)
Friday, April 12
Friday, April 12 (Ltd Show - Group 7)
Saturday, April 13
Saturday, April 13 (Ltd Show - Group 2)
Sunday, April 14
Sunday, April 14 (Ltd Show - Group 3)



Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
MBIS MRBIS MBISS Can GChG/MBIS Mex GCh/Am Ch Midnight Lady's Puff The Magic Dragon
"Jack"
Breeder: Zsuzsa Somos-Soos
Owners: Christina Koffman-Heard and John Affel
Presented by Christina Koffman-Heard








Group 7 - David Gilmour Top Dog
Points
Group 1st   
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky
  Finnish Lapphund   28
Group 2nd   
GChB Northbay Xsell's Tommy Bahama
  Australian Shepherd   27
Group 3rd   
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL
  Miniature American Shepherd   25
Group 4th   
Asset's Here Comes The Sun
  Border Collie   19
BPIG   
Westorps Crown Royal
  Swedish Vallhund   2
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChS Northbay Xsell's Tommy Bahama

Select Dog
GCh Vulcan's Ahead By A Century




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Belgiador Monte Carlo Beach

Best Of Opposite Sex
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Duna Belgenbeau Back To Black

Best Puppy In Breed
Belgiadors Etoile Du Rochelle


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

Best Of Opposite Sex
Assets Snap To It

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

Best Puppy In Breed
Assets Snap To It


Winners Dog: (1-1-0-0)
Asset's Here Comes The Sun

12-18 Month Dog Class
1st Asset's Here Comes The Sun


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Assets Snap To It

Senior Puppy Bitch Class
1st Assets Snap To It


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Omega Echoingpines Extra Special




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS MapleMyst's Sledding Under A Pine Sky




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Blackridge's Mos Eisley Cantina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Blackridge's Mos Eisley Cantina

Open Bitch Class
1st Blackridge's Mos Eisley Cantina


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Caradoc's I Like My Coffee Crisp

Best Puppy In Breed
Caradoc's I Like My Coffee Crisp


Winners Dog: (1-0-0-0)
Caradoc's I Like My Coffee Crisp

Junior Puppy Dog Class
1st Caradoc's I Like My Coffee Crisp



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (2-1-2-1)
GChB Hilltops Best Kept Secret At KL

Best Of Opposite Sex
Ch Pinewood's Pure Elegance

Best Of Winners: (2-1-2-1)
Kickinauss Rouge Bandito

Best Puppy In Breed
Ch Maclands Adventure Seeker

Select Dog
Ch Maclands Adventure Seeker


Winners Dog: (2-1-2-1)
Kickinauss Rouge Bandito

Reserve Winners Dog
Pinewood's Knight Ryder

Senior Puppy Dog Class
1st Pinewood's Knight Ryder

Open Dog Class
1st Kickinauss Rouge Bandito


Winners Bitch: (2-1-2-1)
Asset's N Arklys Undercover Spy

Junior Puppy Bitch Class
1st Asset's N Arklys Undercover Spy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Goldenhylite's Edelweiss

Best Of Opposite Sex
Ravenscourt Build A Bruin

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Goldenhylite's Edelweiss

Best Puppy In Breed
Goldenhylite's Edelweiss

Select Bitch
Ch Canrosea Suddenly I See Gardengate Cermel


Winners Dog: (1-4-0-1)
Ravenscourt Build A Bruin

Senior Puppy Dog Class
1st Ravenscourt Build A Bruin


Winners Bitch: (1-4-0-1)
Goldenhylite's Edelweiss

Reserve Winners Bitch
Nitelatches Down The Rabbit Hole

Senior Puppy Bitch Class
1st Gardengate Cermel Dancing In The Moonlight

12-18 Month Bitch Class
1st Nitelatches Down The Rabbit Hole

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Goldenhylite's Edelweiss
2nd Gardengate Cermel Hometown Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: David Gilmour

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Westorps Crown Royal

Best Puppy In Breed
Westorps Crown Royal



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Westorps Crown Royal

Reserve Winners Bitch
Vastgota Canadian Binesi NT

Senior Puppy Bitch Class
1st Westorps Crown Royal

12-18 Month Bitch Class
1st Ulrika De La Tourbiere Des Dauges

Open Bitch Class
1st Vastgota Canadian Binesi NT


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By