Alberta Kennel Club [Summer Classic]
Monday, August 1, 2022 - Ltd Show - Group 7



Related Results

Conformation

Friday, July 29
Friday, July 29 (Ltd Show - Spitz Breeds)
Saturday, July 30
Saturday, July 30 (Ltd Show - Group 6)
Sunday, July 31
Sunday, July 31 (Ltd Show - Group 3)
Monday, August 01
Monday, August 01 (Ltd Show - Group 7)

Obedience

Friday, July 29 (Obedience Trial-1)
Saturday, July 30 (Obedience Trial-2)
Sunday, July 31 (Obedience Trial-3)
Monday, August 01 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, July 29 (Rally Fri-1)
Saturday, July 30 (Rally Sat-2)
Sunday, July 31 (Rally Sun-3)
Sunday, July 31 (Rally Sun-4)
Monday, August 01 (Rally Mon-5)
Monday, August 01 (Rally Mon-6)

Related Specialties

All Terrier Club of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Borzoi Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Saluki Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Scottish Terrier Club [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Westwind Sporting Dog Club - Saturday, July 30 - Conformation
Rocky Mountain Whippet Association Of Alberta - Sunday, July 31 - Conformation
American Staffordshire Terrier Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Shiba Inu Canada [Regional] - Friday, July 29 - Conformation
Shiba Inu Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Pointer Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Friday, July 29 - Obedience
Canadian Shetland Sheepdog Association [National] - Friday, July 29 - Rally Obedience
National Whippet Club Of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [National] - Friday, July 29 - Conformation
Pomeranian Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Alberta Sporting Hound Association - Friday, July 29 - Conformation
Stampede City Whippet Club - Friday, July 29 - Conformation
Giant Schnauzer Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Giant Schnauzer Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Canadian Miniature Pinscher Club [National] - Friday, July 29 - Conformation
English Springer Spaniel Club Of Canada [National] - Friday, July 29 - Conformation
Western Canada Miniature And Bull Terrier Club - Friday, July 29 - Conformation
German Shepherd Dog Club Of Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Pacific Saluki Club Of BC - Friday, July 29 - Conformation
Wild Rose English Springer Spaniel Association Of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Southern Alberta Toy Dog Fanciers - Saturday, July 30 - Conformation
English Setter Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Golden Retriever Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Obedience
Golden Retriever Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Rally Obedience
Golden Retriever Club Of Alberta - Friday, July 29 - Conformation
Bernese Mountain Dog Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Border Terrier Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Cairn Terrier Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Bull Terrier Club of Canada [Regional] - Sunday, July 31 - Conformation
Kerry Blue Terrier Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Conformation
West Highland White Terrier Club of Western Canada - Saturday, July 30 - Conformation
Canadian Manchester Terrier Club [National] - Sunday, July 31 - Conformation
Poodle Club of Alberta - Sunday, July 31 - Conformation
Rottweiler Club of Canada [National] - Saturday, July 30 - Conformation
Rottweiler Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Obedience
Rottweiler Club of Canada [National] - Sunday, July 31 - Rally Obedience
Ibizan Hound Club of Canada [Regional] - Saturday, July 30 - Conformation
Papillon Canada [National] - Thursday, July 28 - Conformation
Prairie Labrador Retriever Club - Sunday, July 31 - Conformation
Foothills Gazehound Club - Sunday, July 31 - Conformation



Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/








Group 7 - Nancy Tibben Top Dog
Points
Group 1st   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   72
Group 2nd   
GCh Tallywood Coalescence
  Collie (Rough)   43
Group 3rd   
GCh Wynsilot Rock Of The Ages At Silverspar
  Old English Sheepdog   41
Group 4th   
GChB Woodside's Kahlua PP
  German Shepherd Dog   37
BPIG   Ch Mystic Suntime Jesse James   Shetland Sheepdog   1
Best Baby Puppy In Group   
Kohlein's Lara Balares
  German Shepherd Dog   0
Best Veteran In Group   
GCh Tallywood Revelry
  Collie (Rough)   0
Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Rhosown's Anchor My World

Best Of Opposite Sex
GCh Corimist Destiny Awaits



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Ame Magnanime Hugues Rebell

Best Of Opposite Sex
Ch Niobe De L'Ame Du Loup



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Largo Astra Meum


Winners Dog: (1-0-0-0)
Largo Astra Meum

Open Dog Class
1st Largo Astra Meum


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Igor du Domaine de Bredenarde



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
GChB Border Lane Air On The G String

Best Of Opposite Sex
On Targets Star Lord

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Best Puppy In Breed
Outburst Goddess Of War


Winners Dog: (1-2-0-1)
On Targets Star Lord

Open Dog Class
1st On Targets Star Lord


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Bitterroots Flight Of The Kestrel

Reserve Winners Bitch
Outburst Goddess Of War

Senior Puppy Bitch Class
1st Outburst Goddess Of War

Open Bitch Class
1st Bitterroots Flight Of The Kestrel

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Caradilis Black Dash



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Caradilis Black Dash

12-18 Month Bitch Class
1st Caradilis Black Dash

Veteran Female
GCh Tallywood Revelry

4-6 Month Bitch Class
1st Rainycreek Tallywood Solaia

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Tamaron's After Midnight

Best Of Opposite Sex
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Tamaron's Lord Of The Rings

Best Puppy In Breed
Tamaron's Lord Of The Rings


Winners Dog: (2-1-1-1)
Tamaron's Lord Of The Rings

Reserve Winners Dog
Calibre's Golden Goose

Senior Puppy Dog Class
1st Tamaron's Lord Of The Rings

12-18 Month Dog Class
1st Calibre's Golden Goose


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tamaron's From Dusk Til Dawn

Senior Puppy Bitch Class
1st Tamaron's From Dusk Til Dawn

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 4 pts (1-0-3-1)
GChEx Sugarok Magical Mystery Tour

Best Of Opposite Sex
Ch Lighthouse Kielo At Bearspaw

Select Dog
GCh Maplemyst Bold With A Smooth Finnish


Winners Dog: (1-0-3-1)
Shadagrace Super Broly

12-18 Month Dog Class
1st Shadagrace Super Broly


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
GChB Woodside's Kahlua PP

Best Of Opposite Sex
GChB Mystksand Street Justice At Kylone

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Select Dog
GChB Lacomtesse Vampire Slayer

Select Bitch
GCh Starrdogs Grace And Grit


Winners Dog: (1-1-2-2)
Luckystryke's Black To The Future

12-18 Month Dog Class
1st Luckystryke's Black To The Future


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Southern Witchcraft Of Kohlein

Open Bitch Class
1st Southern Witchcraft Of Kohlein

Veteran Female
GCh Qisma's Party Time Again Nobler

4-6 Month Bitch Class
1st Kohlein's Lara Balares

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Keecams Almond Joy 2E



Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres


Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 28 pts (8-13-6-2)
Ch Mystic Suntime Jesse James

Best Of Opposite Sex
Ch Westpointe's Garden Of Eden

Best Of Winners: (8-13-6-2)
Mystic Suntime Billy The Kid

Best Puppy In Breed
Ch Mystic Suntime Jesse James

Select Dog
Ch Holesome's You Gotta Getta Gund


Winners Bitch: (8-13-6-2)
Linkridge Puma

Reserve Winners Bitch
Keystone A Star Is Born

Junior Puppy Bitch Class
1st Blueshadow Stolen Kisses

Senior Puppy Bitch Class
1st Zesta Intensified

12-18 Month Bitch Class
1st Shelgrande's Believe It Or Not
2nd Cincerlee's Jealous Of My Boogie

Canadian Bred Bitch Class
1st Zesta Fired Up

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Keystone A Star Is Born
2nd Amarige Soiree
3rd Avoca's Anniversary Edition

Open Bitch Class
1st Linkridge Puma
2nd Shadland Caramella
3rd Zesta Girl Of The Knight
4th Shalamar Shelgrande Seirios Primrose

Judge: Nancy Tibben

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Calawynn As You Like It

Best Of Opposite Sex
Corgitail's Pretty Little Thing Called Love


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By