Kawartha Kennel Club
Saturday, July 4, 2015 - Show # 1



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
BIS Ch Summerford's N'Ever Say N'Ever
"Nathan"
Owner: Christina Koffman-Heard & John Affel
Breeder: Christina Koffman-Heard & Brad Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: Deborah Graffmann
Puli  
Szentmihalyi-Szabo Nemes
Points: 165 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Deborah Graffmann
Shetland Sheepdog  Ch Laureate Sun Salutation
Best Baby Puppy In Show
Judge: Deborah Graffmann
Chinese Shar-Pei   Once In A Blue Moon








Group 1 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   32
Group 2nd   
GCh Carnaby Collaboration
  Spaniel (English Cocker)   20
Group 3rd   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   19
Group 4th   
Ch Captiva Our Vision
  Setter (Irish)   10
BPIG    Point Of Honor Miss Ellie   Vizsla (Wire-Haired)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Oakpoint's It's Showtime   Weimaraner   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch HickoryTavern Secret Entourage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hubert's Everywhere I Go Regardless


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hubert's Everywhere I Go Regardless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hubert's Everywhere I Go Regardless



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Duenorth Flare For Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 8 pts (3-4-0-2)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Canwin Scores 1 For The Gibber

Best Of Winners: (3-4-0-2)
Canwin Scores 1 For The Gibber

Best Puppy In Breed
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Select Bitch
Ch Diamondsbest Dawn Is Breaking


Winners Dog: (3-4-0-2)
Canwin Scores 1 For The Gibber

Reserve Winners Dog
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Junior Puppy Dog Class
1st Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

12-18 Month Dog Class
1st Canwin Scores 1 For The Gibber

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Blastem's Remington Super Mag


Winners Bitch: (3-4-0-2)
Goldpaw's Racing Turtle

Reserve Winners Bitch
Goldiva's Feeling Hot Hot Hot

Junior Puppy Bitch Class
1st Strmynghts PartyTillCowsComHome

12-18 Month Bitch Class
1st Goldpaw's Racing Turtle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Meliagold's Olympic Dream

Open Bitch Class
1st Goldiva's Feeling Hot Hot Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Rare Gem


Winners Dog: (1-0-0-1)
Roaneden's Rare Gem

Open Dog Class
1st Roaneden's Rare Gem


3-6 Month Bitch Class
1st Trilliumview's Genfour Ginger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Captiva Our Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Carnaby Collaboration




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KAS Black Pearl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Opposite Sex
Akar's Atlantic Red Fern



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Akar's Atlantic Red Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Point Of Honor Miss Ellie

Best Puppy In Breed
Point Of Honor Miss Ellie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Point Of Honor Miss Ellie

Senior Puppy Bitch Class
1st Point Of Honor Miss Ellie


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Follyhill Winoka Abz Showoff

Select Bitch
Ch Gramayre WinWeim Kat'cha Later



3-6 Month Bitch Class
1st Oakpoint's It's Showtime


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   16
Group 2nd    Foxcliffe James Madicon O'Bushaway   Deerhound (Scottish)   15
Group 3rd    Remeseb's Knight Garnet   Basenji   13
Group 4th   Ch Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   6
BPIG   Ch Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   N/A
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 6 pts (2-5-0-0)
Remeseb's Knight Garnet

Best Of Opposite Sex
Blackwing's Waltzing Matilda

Best Of Winners: (2-5-0-0)
Remeseb's Knight Garnet

Best Puppy In Breed
Akuaba N Eldorado On The Money


Winners Dog: (2-5-0-0)
Remeseb's Knight Garnet

Reserve Winners Dog
Remeseb's King Zircon

12-18 Month Dog Class
1st Remeseb's Knight Garnet

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Remeseb's King Zircon


Winners Bitch: (2-5-0-0)
Blackwing's Waltzing Matilda

Reserve Winners Bitch
Akuaba N Eldorado On The Money

Junior Puppy Bitch Class
1st Habari's Sprite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Champagne Supernova

Open Bitch Class
1st Blackwing's Waltzing Matilda
2nd Akuaba N Eldorado On The Money
3rd Mata Hauri Ruby Red Beez


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Otrada Astarta Rezvaya Quiero




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Palakore Spellmaster




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wiretaps Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wiretaps Fire Storm

Canadian Bred Bitch Class
1st Wiretaps Fire Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Foxcliffe James Madicon O'Bushaway



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch ConnQuest Daenerys v Kelview
  Doberman Pinscher   32
Group 2nd   
Ch Summerford's N'Ever Say N'Ever
  Newfoundland   28
Group 3rd   
GCh Drewsar Goblet Of Fire
  Portuguese Water Dog   25
Group 4th   
Ch Dreamekatcher's Magnus Who Stole My Heart
  Alaskan Malamute   24
BPIG   
Striders Kokanee Gold
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Let's Boogie   Samoyed   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Dreamekatcher's Magnus Who Stole My Heart




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh Ch (Alt) Backcountry Omar

Best Of Opposite Sex
Bosanova's Bells On Windy Mtn



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh BarentsNight Fabulous Daisy

Best Of Opposite Sex
BarentsNight Have It My Way

Best Of Winners: (1-1-0-1)
BarentsNight Have It My Way


Winners Dog: (1-1-0-1)
BarentsNight Have It My Way

12-18 Month Dog Class
1st BarentsNight Have It My Way


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Barentsnight Garbo's Ninotchka

Canadian Bred Bitch Class
1st Barentsnight Garbo's Ninotchka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GCh ConnQuest Daenerys v Kelview

Best Puppy In Breed
Cadillac I'm So Fancy

Select Bitch
GCh Sunburg's Sweet Emotion



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Cadillac I'm So Fancy

Reserve Winners Bitch
ConnQuest Red Dragon V Kelview

Senior Puppy Bitch Class
1st Cadillac I'm So Fancy

12-18 Month Bitch Class
1st ConnQuest Red Dragon V Kelview


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Striders Kokanee Gold

Best Of Opposite Sex
Karador's Vesper Martini

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Striders Kokanee Gold

Best Puppy In Breed
Striders Kokanee Gold


Winners Dog: (1-1-0-0)
Striders Kokanee Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Striders Kokanee Gold


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Karador's Vesper Martini

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Karador's Vesper Martini


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Baby Blue's Rogue

Best Of Opposite Sex
Baby Blue's Sultan

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Baby Blue's Rogue

Best Puppy In Breed
Sine Die Demetra


Winners Dog: (2-2-0-0)
Baby Blue's Sultan

Reserve Winners Dog
Baby Blue's Barney Rubble

12-18 Month Dog Class
1st Baby Blue's Sultan
2nd Baby Blue's Barney Rubble


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Baby Blue's Rogue

Reserve Winners Bitch
Sine Die Demetra

Junior Puppy Bitch Class
1st Sine Die Demetra

12-18 Month Bitch Class
1st Baby Blue's Rogue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Summerford's N'Ever Say N'Ever

Best Of Opposite Sex
Ashmoor's Here's Lucy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Ashmoors Wildgoose Chase


Winners Dog: (1-1-1-0)
Ashmoors Wildgoose Chase

12-18 Month Dog Class
1st Ashmoors Wildgoose Chase


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Ashmoor's Here's Lucy

12-18 Month Bitch Class
1st Ashmoor's Here's Lucy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Drewsar Goblet Of Fire




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Elaine Whitney

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

Best Of Opposite Sex
Porcia Vom Schwarzerwald

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

Best Puppy In Breed
Porcia Vom Schwarzerwald


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

12-18 Month Dog Class
1st Mondo Von Der Flusstal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Porcia Vom Schwarzerwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Porcia Vom Schwarzerwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Let's Cha Cha

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Let's Cha Cha


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Open Dog Class
1st Vanderbilt's Troublemaker

3-6 Month Dog Class
1st Vanderbilt's Let's Boogie


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Let's Cha Cha

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Fine Line

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Let's Cha Cha
2nd Vanderbilt's Fine Line


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
Ch Kortar's Khristmas Kheer

Best Of Opposite Sex
GCh Snowmist's Zip Zap What's That

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Kortar's Kaliforniagirl

Select Dog
Ch Zorba's R U Sirius


Winners Dog: (1-2-2-1)
Debalys Dirt Devil

Open Dog Class
1st Debalys Dirt Devil


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Kortar's Kaliforniagirl

Reserve Winners Bitch
Kortar's Kontinuing T'kashin

12-18 Month Bitch Class
1st Kortar's Kontinuing T'kashin

Open Bitch Class
1st Kortar's Kaliforniagirl

3-6 Month Bitch Class
1st Snoebear's Chandelier O'Perun


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch High Pines Deal Me In
  Norwich Terrier   14
Group 2nd   
Ch J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger
  Fox Terrier (Smooth)   13
Group 3rd    Jaskarin Sweet Simone   Australian Terrier   12
Group 4th   
Janski Kalliope Jones
  Cesky Terrier   11
BPIG    Darinielle Julia Star   West Highland White Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kasamar Snow Queen   West Highland White Terrier   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jaskarin Sweet Simone



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jaskarin Sweet Simone

Open Bitch Class
1st Jaskarin Sweet Simone


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Huntaway Red Rose

Select Bitch
Ch Fehmarn Celtic Canuck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better

Best Of Opposite Sex
Cabaret Reddi At Mistybrig

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Cabaret Crocodile Dundee

Best Puppy In Breed
Cabaret Crocodile Dundee


Winners Dog: (1-2-1-0)
Cabaret Crocodile Dundee

Junior Puppy Dog Class
1st Cabaret Crocodile Dundee


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Cabaret Reddi At Mistybrig

Reserve Winners Bitch
Northernclan Taryn Up The Ring

Senior Puppy Bitch Class
1st Northernclan Taryn Up The Ring

Open Bitch Class
1st Cabaret Reddi At Mistybrig


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Janski Kalliope Jones

Best Of Opposite Sex
Talyot Hermione

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Janski Kalliope Jones


Winners Dog: (1-2-0-0)
Janski Kalliope Jones

Open Dog Class
1st Janski Kalliope Jones


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Talyot Hermione

Reserve Winners Bitch
Inspiration Day Break

Open Bitch Class
1st Talyot Hermione
2nd Inspiration Day Break


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch High Pines Deal Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Of Opposite Sex
Darinielle Julia Star

Best Puppy In Breed
Darinielle Julia Star



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

12-18 Month Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar

3-6 Month Bitch Class
1st Kasamar Snow Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   21
Group 2nd   
Ch Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh
  Havanese   18
Group 3rd   
Ch Sandees Tumbleweed Griffin
  Coton De Tulear   12
Group 4th   
GCh Castel's Montague
  Papillon   9
BPIG   
Weylinmarsh Bonita Perra Azul
  Havanese   N/A
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Altair 'N Mazel Tov Sea Dragon

Best Of Opposite Sex
Altair Swiftly Tilting Planet

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Altair 'N Mazel Tov Sea Dragon


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Altair Swiftly Tilting Planet

Open Bitch Class
1st Altair Swiftly Tilting Planet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin

Best Of Opposite Sex
Isla-view Du Domaine De Polana

Select Dog
GCh Alika Tia Three Stooges Curly



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Isla-view Du Domaine De Polana

12-18 Month Bitch Class
1st Isla-view Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belleterre Cheating Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belleterre Cheating Heart

Open Dog Class
1st Belleterre Cheating Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 5 pts (0-3-2-1)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno

Best Puppy In Breed
Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Select Dog
Ch Abrazame N Nimiq's P B And J



Winners Bitch: (0-3-2-1)
Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh's A Tigger Or Apu

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's A Tigger Or Apu

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talemaker's Charming Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Castel's Montague




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Livanda Fabbiano




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Best Of Opposite Sex
Calisa Crimson Imperial

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Best Puppy In Breed
Calisa Crimson Crush


Winners Dog: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Open Dog Class
1st Calisa Crimson Imperial


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Open Bitch Class
1st Calisa Crimson Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Gryphon's First Lady

Select Dog
Ch Gryphon's Flyin' Solo



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Gryphon's First Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's First Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dayjuel Party Babe

Best Of Opposite Sex
Dayjuel Solitary Man

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dayjuel Party Babe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dayjuel Solitary Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dayjuel Solitary Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dayjuel Party Babe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel Party Babe


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Arisu's I'm Your Man
  Shiba Inu   13
Group 2nd   
Wanted Nice Dog's Inula
  Tibetan Terrier   12
Group 3rd    Starlit's Secret Affair   Bichon Frise   10
Group 4th    Rohon's Heart Of Gotham   Boston Terrier   9
BPIG    Starlit's Secret Affair   Bichon Frise   N/A
Best Baby Puppy In Group    Once In A Blue Moon   Chinese Shar-Pei   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starlit's Secret Affair

Best Puppy In Breed
Starlit's Secret Affair



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starlit's Secret Affair

Senior Puppy Bitch Class
1st Starlit's Secret Affair


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Rohon's Heart Of Gotham



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Rohon's Heart Of Gotham

Open Bitch Class
1st Rohon's Heart Of Gotham


Class results courtesy of: MJN Show Services



3-6 Month Dog Class
1st Once In A Blue Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Tiffany's Coal Miner's Daughter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Tiffany's Coal Miner's Daughter

Open Bitch Class
1st Tiffany's Coal Miner's Daughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Karendon's Glitz N Glamor

Best Of Opposite Sex
GCh Karendon's Enviabull

Best Puppy In Breed
Karendon's Glitz N Glamor



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
Ch Vetset Winner Takes It All

Best Of Opposite Sex
Edivette Playing Of Dragons

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Edencourtieres Colour My World

Best Puppy In Breed
Ch Vetset Winner Takes It All

Select Bitch
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon


Winners Dog: (1-1-0-2)
Edivette Playing Of Dragons

Senior Puppy Dog Class
1st Edivette Playing Of Dragons


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Edencourtieres Colour My World

Senior Puppy Bitch Class
1st Edencourtieres Colour My World


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula

Best Of Opposite Sex
Litomada's Every Loves

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula


Winners Dog: (1-1-0-0)
Litomada's Every Loves

Open Dog Class
1st Litomada's Every Loves


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Wanted Nice Dog's Inula

12-18 Month Bitch Class
1st Wanted Nice Dog's Inula


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - Deborah Graffmann Top Dog
Points
Group 1st   
Szentmihalyi-Szabo Nemes
  Puli   31
Group 2nd   
Ch Wotarukus Instant Insanity
  Briard   30
Group 3rd   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   28
Group 4th   
Ch Heaven Sent Dressed To Impress
  Collie (Smooth)   27
BPIG   Ch Laureate Sun Salutation   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Kirrabilli's Song N Dance   Australian Shepherd   0
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 4 pts (2-1-2-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

Best Of Winners: (2-1-2-0)
Terwin's Purpose And Power

Best Puppy In Breed
Terwin's Purpose And Power

Select Dog
Ch Kirrabilli's Smoke N Mirrors


Winners Dog: (2-1-2-0)
Terwin's Purpose And Power

Reserve Winners Dog
Charjan Bet You Can't See Me

Junior Puppy Dog Class
1st Charjan Bet You Can't See Me

Senior Puppy Dog Class
1st Terwin's Purpose And Power


Winners Bitch: (2-1-2-0)
Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

Junior Puppy Bitch Class
1st Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

3-6 Month Bitch Class
1st Kirrabilli's Song N Dance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Sengalas Frankly Classical




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GCh Hollowshots A Twist Of Fate

Best Puppy In Breed
Vallnery Wish You Were Here



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Wotarukus Instant Insanity

Best Of Opposite Sex
GChEx Beaugency BRIX

Best Puppy In Breed
GChEx Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Goldleaf Endeavour

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's Just In Time

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Goldleaf Endeavour


Winners Dog: (2-1-0-0)
Goldleaf Endeavour

Reserve Winners Dog
Omega Hit The Jackpot

Open Dog Class
1st Goldleaf Endeavour
2nd Omega Hit The Jackpot


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ennismoor's Just In Time

Open Bitch Class
1st Ennismoor's Just In Time


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Heaven Sent Dressed To Impress




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gala Von Donna Garten


3-6 Month Dog Class
1st BergerAlemnd Catch Me If U Can


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gala Von Donna Garten

Open Bitch Class
1st Gala Von Donna Garten


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes

Open Dog Class
1st Szentmihalyi-Szabo Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Deborah Graffmann

Best Of Breed: 8 pts (2-6-1-0)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Penpals Rihanna

Best Of Winners: (2-6-1-0)
Pinnacle Full Speed Ahead

Best Puppy In Breed
Laureate Sun Salutation


Winners Bitch: (2-6-1-0)
Penpals Rihanna

Reserve Winners Bitch
Onawhim's Keep On Dreaming

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sun Salutation

12-18 Month Bitch Class
1st Onawhim's Keep On Dreaming

Canadian Bred Bitch Class
1st Regaloake's Charming Alexis

Open Bitch Class
1st Penpals Rihanna
2nd Pinnacle Keeping The Dream Alive
3rd Grandgables Romance Me Tonite


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By