Alberta Lure Coursing Association
Saturday, September 11, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Erin Verway --
Erin Verway Group Inc.
http://www.verwey.ca/










Sweepstakes - Ken Cook Top Dog
Points
Best In Juvenile Sweepstakes   
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes
  Greyhound   0
Best Opposite in Juvenile Sweeps    Collooney Ragnar Lophbrok   Whippet   0
Best In Veteran Sweepstakes   
Ch Tarapaca's Secrets In The Wind
  Whippet   0
Best Opposite in Veteran Sweeps   
Ch San Pellegrino Di Boccalupo
  Italian Greyhound   0




Group 2 - James Reynolds Top Dog
Points
Best In Multi Breed Specialty   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   0
Best Puppy In Multi-Breed Specialty    Elance Falling Fire   Borzoi   0
Best Veteran In Multi-Breed Specialty   
Ch Lakilanni Dreamwindz Footloose
  Greyhound   0
Best Baby Puppy In Multi-Breed Specialty    Lahhabeh Mara Lina Al Daoud   Saluki   0
Best Stud Dog In Specialty   
Ch San Pellegrino Di Boccalupo
  Italian Greyhound   0
Best Brood Bitch In Specialty   
GCh Barrassy's Silhouette
  Irish Wolfhound   0
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Summit Under Cover Of Dark

Best Of Opposite Sex
Summit My Stardust Melody

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Summit Under Cover Of Dark

Best Puppy In Breed
Heartbeat Autumn Royal Shiraz


Winners Dog: (1-5-0-0)
Summit Under Cover Of Dark

Open Dog Class
1st Summit Under Cover Of Dark


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Summit My Stardust Melody

Reserve Winners Bitch
Summit Bellatrix Of Orion

Senior Puppy Bitch Class
1st Heartbeat Autumn Royal Shiraz

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Summit My Stardust Melody

Open Bitch Class
1st Summit Bellatrix Of Orion
2nd Summit When Stars Collide
3rd Intisara'z Ecstasy

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Ch Elance Sylvan Sparrow

Best Of Opposite Sex
Ch Wolfwoods' King Oberon

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Wolfwoods Dark Witch Aine

Best Puppy In Breed
Elance Falling Fire

Select Dog
Ch Wolfwoods' Spirit Walker


Winners Dog: (2-3-2-1)
Elance Falling Fire

Reserve Winners Dog
Wolfwoods Midnight Fire

Junior Puppy Dog Class
1st Elance Falling Fire

Open Dog Class
1st Wolfwoods Midnight Fire


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Wolfwoods Dark Witch Aine

Reserve Winners Bitch
Veena Elista Stone Roses

Junior Puppy Bitch Class
1st Majenkir Bookstor Wild Lotus

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Veena Elista Stone Roses

Open Bitch Class
1st Wolfwoods Dark Witch Aine

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Windrock Roadhouse Blues

Best Of Opposite Sex
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Dreamwindz Ballad Of Songbirds And Snakes


Winners Dog: (1-1-1-1)
Andare Reveille

Open Dog Class
1st Andare Reveille

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Valbydane Realm Of Imagination

Best Puppy In Breed
Spiritsound's Fairlady



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Valbydane Realm Of Imagination

Reserve Winners Bitch
Spiritsound's Fairlady

Senior Puppy Bitch Class
1st Spiritsound's Fairlady
2nd Spiritsound Lean On Me At Asgardian

Canadian Bred Bitch Class
1st Valbydane Realm Of Imagination

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
Ch Custail Cabernet Of Dreamacres

Best Of Opposite Sex
GCh Barrassy's Silhouette

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Custail Justice At Hawkhaven

Best Puppy In Breed
Castlekeep's Promise At Dreamacres


Winners Dog: (1-3-1-1)
Custail Justice At Hawkhaven

Canadian Bred Dog Class
1st Custail Justice At Hawkhaven





Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nefer-Temu Ultimate Darkness

Open Bitch Class
1st Nefer-Temu Ultimate Darkness

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jawaher Bint Nabil Al Daoud

Open Bitch Class
1st Jawaher Bint Nabil Al Daoud

4-6 Month Bitch Class
1st Lahhabeh Mara Lina Al Daoud

Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 13 pts (2-6-3-3)
Counterpoint Perfect Circle

Best Of Opposite Sex
Ch Hamrya's Desert Dust Devil

Best Of Winners: (2-6-3-3)
Counterpoint Perfect Circle

Best Puppy In Breed
Collooney Ragnar Lophbrok

Select Dog
Ch Lynallan's Talk About Me

Select Bitch
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo


Winners Dog: (2-6-3-3)
Collooney Ragnar Lophbrok

Reserve Winners Dog
Aberle Shine On Harvest Moon

Senior Puppy Dog Class
1st Collooney Ragnar Lophbrok

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Aberle Shine On Harvest Moon


Winners Bitch: (2-6-3-3)
Counterpoint Perfect Circle

Reserve Winners Bitch
Aberle Flora The Red Menace

Junior Puppy Bitch Class
1st Tarapaca's Leche Nevada

12-18 Month Bitch Class
1st Counterpoint Perfect Circle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Aberle Good Morning Starshine
2nd Dreamwindz Gone In 60 Seconds

Open Bitch Class
1st Aberle Flora The Red Menace
2nd Wirtu Cipher Of Andare

Veteran Female
Ch Tarapaca's Secrets In The Wind



Group 5 - James Reynolds Top Dog
Points
Judge: James Reynolds

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Sanlore's Just A Lark

Best Of Opposite Sex
Sanlore's Treasure Of The Seanchai

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Sanlore's Just A Lark


Winners Dog: (1-1-1-0)
Sanlore's Just A Lark

Open Dog Class
1st Sanlore's Just A Lark

Veteran Male
Ch San Pellegrino Di Boccalupo

Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By