EVENT INFORMATION << Return To Previous Page

Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
January 31, 2020 - February 02, 2020
Calgary, Alberta (Indoor)

Conformation  
Obedience  
Rally  
Website: http://www.ekkoc.ca
Description: 3 All Breed Shows
Address: Stampede Corral Arena, Saddledome Rise SE, Calgary, Alberta T2G 2W1

Closing Date: Wednesday, January 08, 2020  @ 12:00 midnight (Mountain)

Related Results

Conformation:
Friday, January 31
Saturday, February 01
Sunday, February 02



  • Conformation - Pamela Bruce (Ontario, Canada)
    Conformation - Terry Carter (Alberta, Canada)
    Conformation - John Constantine-Amodei (Florida, USA)
    Conformation - Danik Dancause (Quebec, Canada)
    Conformation - Stewart Dankner (Ontario, Canada)
    Conformation - Dawne Deeley (British Columbia, Canada)
    Conformation - Sharon Derrick (Alberta, Canada)
    Sweepstakes - Shaunna Bernardin (Alberta, Canada)
    Sweepstakes - Lori Iverson (Alberta, Canada)


  •  Jan 31, 2020
    Feb 1, 2020
    Feb 2, 2020
    Bests Pamela BruceTerry CarterJohn Constantine-Amodei
    Group 1 Pamela Bruce

    Group Level
    Stewart Dankner

    Danik Dancause
    Barbet
    Braque Francais
    Griffon (Wire-Haired Pointing)
    Pointer
    Pointer (German Long-Haired)
    Pointer (German Short-Haired)
    Pointer (German Wire-Haired)
    Pudelpointer
    Retriever (Chesapeake Bay)
    Retriever (Curly-Coated)
    Retriever (Flat-Coated)
    Retriever (Labrador)
    Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)
    Setter (English)
    Setter (Gordon)
    Setter (Irish Red & White)
    Setter (Irish)
    Spinone Italiano

    Stewart Dankner
    Braque d'Auvergne
    Kleiner Munsterlander
    Lagotto Romagnolo
    Retriever (Golden)
    Spaniel (American Cocker)
    Spaniel (American Water)
    Spaniel (Blue Picardy)
    Spaniel (Brittany)
    Spaniel (Clumber)
    Spaniel (English Cocker)
    Spaniel (English Springer)
    Spaniel (Field)
    Spaniel (French)
    Spaniel (Irish Water)
    Spaniel (Sussex)
    Spaniel (Welsh Springer)
    Vizsla (Smooth-Haired)
    Vizsla (Wire-Haired)
    Weimaraner
    Terry Carter
    Group 2 Stewart DanknerPamela Bruce

    Group Level
    Terry Carter

    Sharon Derrick
    Afghan Hound
    Basenji
    Basset Hound
    Dachshund (Miniature Wire-Haired)
    Dachshund (Standard Long-Haired)
    Dachshund (Standard Wire-Haired)
    Ibizan Hound
    Otterhound
    Rhodesian Ridgeback
    Saluki

    Terry Carter
    Azawakh
    Beagle
    Bloodhound
    Borzoi
    Coonhound (Black & Tan)
    Dachshund (Miniature Long-Haired)
    Dachshund (Miniature Smooth-Haired)
    Dachshund (Standard Smooth-Haired)
    Deerhound (Scottish)
    Drever
    Finnish Spitz
    Foxhound (American)
    Foxhound (English)
    Greyhound
    Harrier
    Irish Wolfhound
    Norrbottenspets
    Norwegian Elkhound
    Norwegian Lundehund
    Petit Basset Griffon Vendeen
    Pharaoh Hound
    Shikoku
    Whippet
    Group 3 Danik DancauseTerry CarterJohn Constantine-Amodei
    Group 4 Pamela BruceJohn Constantine-AmodeiDawne Deeley
    Group 5 Terry CarterJohn Constantine-AmodeiPamela Bruce
    Group 6 Terry Carter

    Group Level
    John Constantine-Amodei

    John Constantine-Amodei
    American Eskimo Dog (Miniature)
    Boston Terrier
    Bulldog
    Chow Chow
    French Bulldog
    German Pinscher
    Japanese Akita
    Japanese Spitz
    Keeshond
    Poodle (Standard)
    Tibetan Spaniel
    Tibetan Terrier
    Xoloitzcuintli (Miniature)

    Sharon Derrick
    American Eskimo Dog (Standard)
    Bichon Frise
    Chinese Shar-Pei
    Dalmatian
    Lhasa Apso
    Lowchen
    Poodle (Miniature)
    Schipperke
    Shiba Inu
    Shih Tzu
    Xoloitzcuintli (Standard)
    Pamela Bruce
    Group 7 Stewart DanknerPamela Bruce

    Group Level
    Terry Carter

    Dawne Deeley
    Australian Cattle Dog
    Australian Shepherd
    Bearded Collie
    Beauceron
    Belgian Shepherd Dog
    Berger Des Pyrenees
    Border Collie
    Finnish Lapphund
    Iceland Sheepdog
    Miniature American Shepherd
    Norwegian Buhund
    Spanish Water Dog
    Swedish Vallhund
    Welsh Corgi (Cardigan)
    Welsh Corgi (Pembroke)

    Terry Carter
    Australian Kelpie
    Australian Stumpy Tail Cattle Dog
    Berger Picard
    Bouvier des Flandres
    Briard
    Collie (Rough)
    Collie (Smooth)
    German Shepherd Dog
    Lancashire Heeler
    Mudi
    Old English Sheepdog
    Polish Lowland Sheepdog
    Portuguese Sheepdog
    Puli
    Schapendoes
    Shetland Sheepdog
    Tatra Shepherd Dog

Judging Panel Change
Edd Bivin and Jose Luis Payro will not be able to fulfil their assignments.
1. John Constantine-Amodei will replace Edd Bivin with the exception of his Sporting Group assignment on Sunday.
2. Terry Carter will replace Jose Luis Payro including all Sporting Dogs on Sunday.
The following changes are in place due to overloads:
- Saturday -- Sharon Derrick will replace John Constantine-Amodei for the following breeds: - American Eskimo (STD), Bichon Frise, Chinese Shar-Pei, Dalmatian, Lhaso Apso, Lowchen, Poodle (Miniature), Schipperke, Shiba Inu, Shih Tzu, Xoloitzcuinti (Std)
- Sunday -- Sharon Derrick will replace Terry Carter for the following breeds: - Afghan Hound, Basenji, Basset Hound, Dachshund (MWH), Dachshund (SLH), Dachshund (SWH), Ibizan Hound, Otterhound, Rhodesian Ridgeback, Saluki.



Forms & Links

Premium List
Entry Form
Power and Parking Reservation
Judging Schedule

Show Secretary

TKO Show Services
1219 - 18A Street NE
Calgary, AB T2E 4W5
Phone: 403-651-7789
Email: TKOShowServices@gmail.com
Website: http://www.tkoshowservices.ca/

Related Specialties

Alberta Shetland Sheepdog & Collie Association - Specialty Show for Collies (Rough & Smooth) & Shetland Sheepdogs

Related Events

Conformation Sanction Match - Newfoundland Dog Fanciers of Alberta All-Breed Sanction Match

Additional Notes
Junior Handling
Sunday during the noon break. Entry fee: $2. Enter at the club table on Sunday up to one hour before the start of the competition. Judge: TBA.

Boosters & Supported Entries
Boosters for the following breeds:
- Flat-Coated Retrievers:- Saturday (Danik Dancause)
- Finnish Lapphunds:- Sunday (Dawne Deeley)

Supported entry for the following breed:
- Pugs:- Friday (Jose Luis Payro)

Power & Parking
Power and Parking is to be ordered through the Calgary Stampede Web Services. See the Power and Parking link.



Event Map
Address: Stampede Corral Arena, Saddledome Rise SE, Calgary, Alberta T2G 2W1
Disclamer: Map may not display exact location. Use event address to confirm your destination.
               

Sponsored By