Evelyn Kenny Kennel & Obedience Club
Friday, January 31, 2020



Related Results


Results courtesy of:


-- Terrina Maciborski --
BIS RBIS BPISS MBPIS GCHEX Ghostpine's DiamondOfHope RN RATI RATN
"Remi"
Breeder/Owner/Handler: Terrina Maciborski


Best In Show
Judge: Pamela Bruce
Deerhound (Scottish)  
GCh Hollyrood Cosmopollyton
Points: 381 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Pamela Bruce
West Highland White Terrier  
GCh Skyehigh's Here We Go Again
Points: 342
Best Puppy In Show
Judge: Pamela Bruce
Weimaraner   Koping Flaunt Your Feathers








Group 1 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st    Koping Flaunt Your Feathers   Weimaraner   76
Group 2nd    Islandview Mistic Storyteller   Spaniel (Brittany)   73
Group 3rd   
GCh Allsgold Tip Your Hat
  Retriever (Golden)   64
Group 4th    Nikomidiya Kinship Of The Two   Spaniel (American Cocker)   44
BPIG    Koping Flaunt Your Feathers   Weimaraner   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
DuValin Jersey Boy

Best Puppy In Breed
DuValin Jersey Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
DuValin Jersey Boy


Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Cookieland It's Not Personal



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Ch Peregrine's Semper Fidelis

Best Of Opposite Sex
Firepoint N Clarity Burlesque

Best Puppy In Breed
Firepoint N Clarity Burlesque

Select Bitch
GCh Localuna's Viva La Revolution



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Firepoint N Clarity Burlesque

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonepeake Dirty Tommie



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-2-2-0)
Inglis Shoot For The Stars

Best Of Opposite Sex
Inglis Chanda's Magical Light

Best Of Winners: (1-2-2-0)
Inglis Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Inglis Shoot For The Stars

Select Dog
GCh Birdztheword Too Humble To Brag


Winners Dog: (1-2-2-0)
Inglis Shoot For The Stars


Winners Bitch: (1-2-2-0)
Inglis Chanda's Magical Light

Reserve Winners Bitch
Telltail Final Fling

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 19 pts (7-8-3-2)
GCh Allsgold Tip Your Hat

Best Of Opposite Sex
Ch Kenro's Crimson Southern Belle

Best Of Winners: (7-8-3-2)
Tamarack Frosted Mini Wheat

Best Puppy In Breed
Ch Eirene's Chase N Chicks

Select Dog
GChEx Goldstreak Hollykins Sport SLT

Select Bitch
Ch Verdoro's Beauly


Winners Dog: (7-8-3-2)
Goldcker Water Cronkite

Reserve Winners Dog
Coppermoon Adore Me If U Dare


Winners Bitch: (7-8-3-2)
Tamarack Frosted Mini Wheat

Reserve Winners Bitch
Wyncoras Playing With Fire

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 13 pts (4-7-1-2)
Ch Kai Den Southern Belle @ Tri-Ever Amen

Best Of Opposite Sex
Labralayne's Horse Power

Best Of Winners: (4-7-1-2)
Labralayne's Horse Power

Best Puppy In Breed
Eagertrieves Paevalley Chanel

Select Dog
Ch Beaumark's Diamond Xpress

Select Bitch
Ch Kai Den Tri-Ever Rozova @ Tenacity Amen


Winners Dog: (4-7-1-2)
Labralayne's Horse Power

Reserve Winners Dog
Mayhemfarms After Shock

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (2-3-1-0)
Ch Tollwest Royal Canadian Mint

Best Of Opposite Sex
Caltansis Mike Trouts Honour

Best Of Winners: (2-3-1-0)
Woodcreek's Infinite Rebel

Best Puppy In Breed
Caltansis Mike Trouts Honour


Winners Bitch: (2-3-1-0)
Caltansis Mike Trouts Honour

Reserve Winners Bitch
Tollwest P'nutbutter Jellytime

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 5 pts (3-2-0-1)
Sevenoaks Jumped Right In

Best Of Opposite Sex
Editions Sevenoaks Party Girl

Best Of Winners: (3-2-0-1)
Sevenoaks Jumped Right In

Best Puppy In Breed
Sevenoaks Rock Legend

Select Bitch
Ch Set'r Ridge's Lark Ascending


Winners Dog: (3-2-0-1)
Sevenoaks Jumped Right In

Reserve Winners Dog
Sevenoaks Rock Legend


Winners Bitch: (3-2-0-1)
Editions Sevenoaks Party Girl

Reserve Winners Bitch
Sevenoaks Sun Surf And Sand

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (1-3-1-0)
Nikomidiya Kinship Of The Two

Best Of Opposite Sex
Canrick's Patriot

Best Of Winners: (1-3-1-0)
Nikomidiya Kinship Of The Two

Best Puppy In Breed
Nikomidiya Kinship Of The Two

Select Dog
GCh KLAD Samamari Sweet Baby James


Winners Dog: (1-3-1-0)
Canrick's Patriot


Winners Bitch: (1-3-1-0)
Nikomidiya Kinship Of The Two

Reserve Winners Bitch
Canrick's Hallelujah

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts (3-5-1-0)
Islandview Mistic Storyteller

Best Of Opposite Sex
Macbrits Shakotko Nova

Best Of Winners: (3-5-1-0)
Islandview Mistic Storyteller

Best Puppy In Breed
Islandview Mistic Storyteller

Select Dog
Ch Amigo Ben Watch Me Go


Winners Dog: (3-5-1-0)
Islandview Mistic Storyteller

Reserve Winners Dog
Macbrits Max Paul


Winners Bitch: (3-5-1-0)
Macbrits Shakotko Nova

Reserve Winners Bitch
Kinwashkly Buffalo Gal

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Beswin Ynot A Moment In Time

Best Of Opposite Sex
Beswin Ynot Time After Time

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Beswin Ynot A Moment In Time

Best Puppy In Breed
Beswin Ynot A Moment In Time


Winners Dog: (1-2-0-0)
Beswin Ynot Time After Time


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Beswin Ynot A Moment In Time

Reserve Winners Bitch
Kayterra's CatchMeIfYouCan

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Koping Flaunt Your Feathers

Best Puppy In Breed
Koping Flaunt Your Feathers

Select Dog
Ch Koping Man Enough To Wear Pink


Winners Dog: (2-0-1-0)
Koping Flaunt Your Feathers

Reserve Winners Dog
Koping WinWeim Rockin The Crue






Group 2 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Hollyrood Cosmopollyton
  Deerhound (Scottish)   38
Group 2nd   
GCh Era Of The Command Performance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   37
Group 3rd    Borscana English Electric Lightning   Borzoi   33
Group 4th    Pahlavi Affirmed   Afghan Hound   31
BPIG    Pahlavi Affirmed   Afghan Hound   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Pahlavi Affirmed

Best Puppy In Breed
Pahlavi Affirmed


Winners Dog: (2-0-0-0)
Pahlavi Affirmed

Reserve Winners Dog
Mijkelh Bayamo


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Summit Son Of A Preacher



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Pridebass Romeo In Love

Best Of Opposite Sex
Shecaras Penelope

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Shecaras Otto

Best Puppy In Breed
Shecaras Penelope


Winners Dog: (1-1-1-0)
Shecaras Otto


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Shecaras Penelope

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Telford's Made For Glory

Best Of Opposite Sex
Windyhill's Dashing Dylan

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Telford's Made For Glory

Best Puppy In Breed
Telford's Made For Glory


Winners Dog: (1-5-0-0)
Windyhill's Dashing Dylan


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Telford's Made For Glory

Reserve Winners Bitch
Waskasoo's Uptown Girl

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Borscana English Electric Lightning

Best Of Opposite Sex
Elista's Heart Song

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Borscana English Electric Lightning

Best Puppy In Breed
Elista's Heart Song


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Elista's Heart Song

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GCh Era Of The Command Performance

Best Of Opposite Sex
RHK Frostys Dark Diva

Best Puppy In Breed
RHK Frostys Dark Diva

Select Bitch
Ch Burberry Of Yang Guang Kennel



Winners Bitch: (0-2-1-1)
RHK Frostys Dark Diva

Reserve Winners Bitch
RHK Putting On A Show

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
FifthElement's Dark Knight

Best Of Opposite Sex
FifthElements's Blakeaway

Best Of Winners: (2-1-0-1)
FifthElement's Dark Knight

Best Puppy In Breed
FifthElement's Dark Knight

Select Bitch
Ch FifthElement's Plavalguna


Winners Dog: (2-1-0-1)
FifthElement's Dark Knight

Reserve Winners Dog
Fifthelement's Let's Get It On


Winners Bitch: (2-1-0-1)
FifthElements's Blakeaway

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Wagswell's Raise Your Glass MW

Best Of Opposite Sex
Dreamdax Metalingus

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Wagswell's Little Nell MW


Winners Dog: (1-1-0-1)
Dreamdax Metalingus


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Wagswell's Little Nell MW

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Telkel Dance To The Music SL

Best Puppy In Breed
Telkel Dance To The Music SL



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Telkel Dance To The Music SL

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Carrig Makin' Waves At Wagswell

Best Puppy In Breed
Carrig Makin' Waves At Wagswell



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Carrig Makin' Waves At Wagswell

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Hollyrood Cosmopollyton



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Valbydane Kamar Imagine Beyond Dreams

Best Puppy In Breed
Valbydane Kamar Imagine Beyond Dreams


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Avitar's Timeless Jazz

Select Dog
Ch Avitar's Smoking Hot Jazz


Winners Dog: (1-0-1-0)
Avitar's Timeless Jazz


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Winners Dog: (1-0-0-0)
Haefen Phaeton Kingsley


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 6 pts (3-3-0-1)
Ch Brushwood Bibbidi Bobbidi Boo

Best Of Opposite Sex
Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Of Winners: (3-3-0-1)
Cariad N Robbins Hudson River Landing

Best Puppy In Breed
Cariad N Robbins Hudson River Landing


Winners Bitch: (3-3-0-1)
Tarrango's Telling Tales

Reserve Winners Bitch
Manorcourt Girl With The Pearl





Group 3 - Danik Dancause Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Innovations Dutch Destroyer
  Schnauzer (Giant)   76
Group 2nd   
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet
  Doberman Pinscher   67
Group 3rd   
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin
  Samoyed   56
Group 4th   
GChEx Esmonds God Of All
  Rottweiler   49
BPIG   
Briante's Diamonds Are Forever
  Boxer   N/A
Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Sanekats Nova

Best Of Opposite Sex
Sanekats Loki Of Feldman's

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Sanekats Nova

Best Puppy In Breed
Sanekats Sunny Daze From Janet


Winners Dog: (1-2-0-0)
Sanekats Loki Of Feldman's


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sanekats Nova

Reserve Winners Bitch
Sanekats Sunny Daze From Janet

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 5 pts (0-3-1-2)
Ch NitroBerner's Dancing Prince

Best Of Opposite Sex
Ch Nitroberner's Fire Fox

Best Puppy In Breed
Belnois Vrrooom To Nitro

Select Bitch
Ch Quellens Kiss Me N Get Dressed



Winners Bitch: (0-3-1-2)
Humble Hearts Abundant Hope

Reserve Winners Bitch
Belnois Vrrooom To Nitro

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 3 pts (0-1-2-1)
Briante's Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
Ch Tybrushe's Livin The High Life

Best Puppy In Breed
Briante's Diamonds Are Forever

Select Dog
Ch Livin N Tybrushe's Burninbridges

Select Bitch
Ch Briante's Diamond In The Ruff



Winners Bitch: (0-1-2-1)
Briante's Diamonds Are Forever

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Kenterain's Twin Turbos

Best Of Opposite Sex
Kenterains First To Qualify

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Kenterain's Twin Turbos

Best Puppy In Breed
Kenterain's Twin Turbos


Winners Dog: (1-1-0-0)
Kenterains First To Qualify


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Kenterain's Twin Turbos

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 10 pts (2-5-3-1)
GCh Stedfast You Ain't Seen Nothing Yet

Best Of Opposite Sex
Ch Karlee's Kicking It Up A Knotch

Best Of Winners: (2-5-3-1)
Karlee's Stix And Stones

Best Puppy In Breed
Karlee's Itzz In The Cards

Select Dog
GCh Cassius de Akido San


Winners Dog: (2-5-3-1)
Brauchbars Johnny Walker

Reserve Winners Dog
Janterra's Living In The Storm


Winners Bitch: (2-5-3-1)
Karlee's Stix And Stones

Reserve Winners Bitch
Gentry's Simply Clever

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 7 pts (2-3-2-1)
Kiltic's Bacardi Breeze

Best Of Opposite Sex
GCh Invogue FiresbreathvValbydane

Best Of Winners: (2-3-2-1)
Kiltic's Bacardi Breeze

Best Puppy In Breed
Kiltic's Bacardi Breeze

Select Dog
GCh Wil-Joi Alluring Larkspur V Meraki

Select Bitch
Ch Allyndanes The Last Word


Winners Dog: (2-3-2-1)
Allyndanes Last Showman

Reserve Winners Dog
Darkhorse's Wolfn' Down The Pie


Winners Bitch: (2-3-2-1)
Kiltic's Bacardi Breeze

Reserve Winners Bitch
Paquestone N Kilitc's Nockout

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Lizona's All For One

Best Puppy In Breed
Lizona's All For One


Winners Dog: (1-0-0-0)
Lizona's All For One


Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Mtn High Happy Hour At Sikome

Best Of Opposite Sex
GCh Titanbear Quidi Vdi

Best Puppy In Breed
Mtn High Happy Hour At Sikome



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Mtn High Happy Hour At Sikome

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Ch Fado's Estrelaleal Rei

Best Of Opposite Sex
Baywood's Feeling Nauti

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Baywood's Feeling Nauti

Best Puppy In Breed
Baywood's Feeling Nauti


Winners Dog: (2-2-1-0)
Aveiro's Gotta Luv A Superhero

Reserve Winners Dog
Northsky's Captain


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Baywood's Feeling Nauti

Reserve Winners Bitch
Freestyle 'Elluva Good Time At Baywood

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 7 pts (4-1-2-1)
GChEx Esmonds God Of All

Best Of Opposite Sex
Ch Nighthawk's Born To Be Wild

Best Of Winners: (4-1-2-1)
Fortail Puna At Brotom

Best Puppy In Breed
Brotom's In A Nutshell

Select Dog
Ch Eternalfire's Do It For Johnny


Winners Dog: (4-1-2-1)
Fortail Puna At Brotom

Reserve Winners Dog
Tierney's Double Take


Winners Bitch: (4-1-2-1)
Brotom's In A Nutshell

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Desertwind's Betcha X Luke

Best Puppy In Breed
Desertwind's Cloud9 Albertasky



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Desertwind's Cloud9 Albertasky

Reserve Winners Bitch
Desertwind's Benita X Luke

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 6 pts (0-2-3-2)
GCh Vanderbilt's Let The Magic Begin

Best Of Opposite Sex
Snowlegend Aurora Morning Star

Best Puppy In Breed
Snowlegend Bright Show Star

Select Dog
Ch Snowlegend All Eyez On Me

Select Bitch
GCh Polar Mist Lil Miss Fancy Pants



Winners Bitch: (0-2-3-2)
Snowlegend Bright Show Star

Reserve Winners Bitch
Snowlegend Cosmic Beauty

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 8 pts (1-4-1-3)
Ch Innovations Dutch Destroyer

Best Of Opposite Sex
Ch Aerdenhout's I'm With The Band

Best Of Winners: (1-4-1-3)
Lindsayleigh's Kyra

Best Puppy In Breed
Lindsayleigh's Ivy

Select Bitch
Ch Histyle's Make It Rain


Winners Dog: (1-4-1-3)
Kiraly's Drogon


Winners Bitch: (1-4-1-3)
Lindsayleigh's Kyra

Reserve Winners Bitch
Aerdenhout's Light Speed

Judge: Danik Dancause

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
Ch Kuvuk's Harvest Moon

Best Of Opposite Sex
Ch Nightshade Star Of The Galaxy

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Kuvuks Fooled Us All

Best Puppy In Breed
Kuvuks Fooled Us All

Select Bitch
Ch Rockyview Nanook Polar Diamond


Winners Dog: (2-3-1-2)
Aurorabalto Winter Wonderland

Reserve Winners Dog
Nanook's Mistral Wind


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Kuvuks Fooled Us All

Reserve Winners Bitch
Nanook's Ice On Fire





Group 4 - Pamela Bruce Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Skyehigh's Here We Go Again
  West Highland White Terrier   39
Group 2nd   
Ch Quarrydene's Masterpiece
  Cairn Terrier   37
Group 3rd   
Brea's Champagne N Candlelight
  Airedale Terrier   28
Group 4th   GCh Rynara's What Dreams R Made Of   Scottish Terrier   27
BPIG   
Tyrone Summer Solstice
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Brea's Champagne N Candlelight

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Schaber's Chargers The Legend Of Troy

Best Of Opposite Sex
Alpine's Mesa Boogie

Best Puppy In Breed
Alpine's Mesa Boogie

Select Dog
Ch LBK's Rebel And Proud Risk And Fun



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Alpine's Mesa Boogie

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
Castle Guard Homeward Bound

Best Of Opposite Sex
Kismet's Delgado

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Castle Guard Homeward Bound

Best Puppy In Breed
Castle Guard Homeward Bound

Select Dog
Ch Ganymede's Holy Grail


Winners Dog: (2-2-1-0)
Kismet's Delgado

Reserve Winners Dog
Versaterre Half Sour


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Castle Guard Homeward Bound

Reserve Winners Bitch
Castle Guard Penny Lanne

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Best Puppy In Breed
Amarantine's Seige Of Kattegat



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Amarantine's Seige Of Kattegat

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 8 pts (1-3-3-2)
Ch Quarrydene's Masterpiece

Best Of Opposite Sex
Ch Quarrydene's Issa Diamond

Best Of Winners: (1-3-3-2)
Quarrydene's Barklay's Bark

Best Puppy In Breed
Tarahill's Sweet Summer Breeze

Select Dog
GCh Cairnisles Sharp Dressed Man

Select Bitch
Ch Quarrydene's Diamond Heist


Winners Dog: (1-3-3-2)
Quarrydene's Barklay's Bark


Winners Bitch: (1-3-3-2)
Checkers Beyond Compare

Reserve Winners Bitch
Tarahill's Sweet Summer Breeze

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Blackrystal Rhinestone Cowgirl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Blackrystal Amarillo By Mornin

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Redfearn's Cherise Treasure



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Boldheart's Put A Spell On You



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Ch Villam's Going Komando

Best Of Opposite Sex
Raylin SC Spellbound

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Raylin SC Spellbound

Best Puppy In Breed
Raylin SC Spellbound


Winners Dog: (1-1-1-0)
Mapherna's Fixin It Good Felix


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Raylin SC Spellbound

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Rynara's What Dreams R Made Of



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Lochraven Glenecho Clearly Karma

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
AvalonisEfbeGoodspice Copycat

Best Of Opposite Sex
Avalonis Wade Right In

Best Of Winners: (1-2-0-0)
AvalonisEfbeGoodspice Copycat

Best Puppy In Breed
AvalonisEfbeGoodspice Copycat


Winners Dog: (1-2-0-0)
Avalonis Wade Right In


Winners Bitch: (1-2-0-0)
AvalonisEfbeGoodspice Copycat

Reserve Winners Bitch
Avalonis Gossip Girl

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
GCh Keepsake Tyrone SurfnPipeline

Best Of Opposite Sex
Tyrone Summer Solstice

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Tyrone Summer Solstice

Best Puppy In Breed
Tyrone Summer Solstice

Select Dog
Ch Tyrone's Winterfell


Winners Dog: (2-1-1-1)
Tyrone Summer Solstice

Reserve Winners Dog
Tyrone Mercury Rising


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Tyrone I'm Your Venus

Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx Ghostpine's DiamondOfHope

Best Of Opposite Sex
GCh Distaff Black Bart



Judge: Pamela Bruce

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Skyehigh's Here We Go Again

Best Of Opposite Sex
Tasha's Olala Lulu



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tasha's Olala Lulu





Group 5 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Xoe's Heartbreaker
  Pug   41
Group 2nd    Willowglyn Paris Pink   Chinese Crested   31
Group 3rd   
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit
  Havanese   25
Group 4th    Matmor Talk Of The Town   Cavalier King Charles Spaniel   18
BPIG    Willowglyn Paris Pink   Chinese Crested   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Matmor Talk Of The Town

Best Of Opposite Sex
Dawnaquinn All Hallows' Eve

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Matmor Talk Of The Town

Best Puppy In Breed
Matmor Talk Of The Town


Winners Dog: (1-1-1-0)
Matmor Talk Of The Town


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Dawnaquinn All Hallows' Eve

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Mt Magics Roll Of The Dice

Best Of Opposite Sex
Louis

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Mt Magics Roll Of The Dice

Best Puppy In Breed
Ibiza On My Love Vom Loewengarten


Winners Dog: (1-2-0-0)
Louis


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Mt Magics Roll Of The Dice

Reserve Winners Bitch
Ibiza On My Love Vom Loewengarten

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Of Opposite Sex
Mt Magics Payday

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto

Best Puppy In Breed
Chi'Veneziani Alefer's Pluto


Winners Dog: (1-1-0-0)
Chi'Veneziani Alefer's Pluto


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mt Magics Payday

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Willowglyn Paris Pink

Best Of Opposite Sex
Firecrest A Girl's Best Friend

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Willowglyn Paris Pink

Best Puppy In Breed
Willowglyn Paris Pink


Winners Dog: (3-3-0-0)
Firecrest A Girl's Best Friend

Reserve Winners Dog
Yorkhouse Jedadiah


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Willowglyn Paris Pink

Reserve Winners Bitch
Sol'tanto Zefira d'Amore

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
LouLou-D'Amour De La Vanille Bourbon


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Lynperial's Dust Bunny



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Lynperial's Dust Bunny

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (2-2-2-1)
GCh Havasmallpaw Zorro The Bandit

Best Of Opposite Sex
GCh Specialty La Belle's Diva

Best Of Winners: (2-2-2-1)
Angelheart'n'Chickadee Here Comes The Boom

Best Puppy In Breed
Angelheart'n'Chickadee Here Comes The Boom

Select Dog
GCh Bopchas Mr Moon Mr Moon


Winners Bitch: (2-2-2-1)
Havasmallpaw Friday Nite Lites

Reserve Winners Bitch
Specialty Sasha's Nora

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Diavolino's A Kiss For Luck

Best Puppy In Breed
Ch Diavolino's A Kiss For Luck



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Lionheart Mi Zentoyouyou



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kimro's Debonair

Best Puppy In Breed
Kimro's Debonair


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kimro's Debonair


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Marron's Always In Style


Winners Dog: (1-0-1-0)
Valifyre Without A Trace


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Diaquiris Pinball Wizard

Best Puppy In Breed
Diaquiris Pinball Wizard


Winners Dog: (1-0-0-0)
Diaquiris Pinball Wizard


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Nice & Outgoing Tw Vivien



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Nice & Outgoing Tw Vivien

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 9 pts (2-3-3-2)
GCh Xoe's Heartbreaker

Best Of Opposite Sex
GCh Xoe's Wheat King At Eleki

Best Of Winners: (2-3-3-2)
Xoe's Black Gold

Best Puppy In Breed
Xoe's Black Gold

Select Dog
Ch Pekeapug's Hugapug Smoken Love

Select Bitch
Ch Pekeapug's Hugapug Luv By Air


Winners Dog: (2-3-3-2)
Zevald's Star Magic Of Brynmill

Reserve Winners Dog
Aisle's I Am Groot


Winners Bitch: (2-3-3-2)
Xoe's Black Gold

Reserve Winners Bitch
Eleki Xoe's Fat Bottomed Girl

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Artemus Tessier Time Enough

Best Of Opposite Sex
Artemus Tessier Timeless

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Artemus Tessier Time Enough


Winners Dog: (1-1-0-0)
Artemus Tessier Time Enough


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Artemus Tessier Timeless





Group 6 - Terry Carter Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Bonchien Lawless V Jet
  Schipperke   44
Group 2nd   
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees
  Keeshond   43
Group 3rd   
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator
  Poodle (Standard)   35
Group 4th   
GCh Rugerlane's Legend Of The Jungle
  Bulldog   28
BPIG   
Chowridge Missy Lianne At Budasbest
  Chow Chow   N/A
Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Nuuktok's Legend Of Kiviuq



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Mackendrick Style N Grace

Best Of Opposite Sex
GCh Sito's Drk Tribute To Trillow

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Mackendrick Style N Grace

Select Bitch
Ch Ruby La Peregrina MacKendrick


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Mackendrick Style N Grace

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 5 pts (1-3-1-1)
GCh Rugerlane's Legend Of The Jungle

Best Of Opposite Sex
Rugerlane Casiopeia In The Sky

Best Of Winners: (1-3-1-1)
Rugerlane's Busta Move

Best Puppy In Breed
Rugerlane's Busta Move


Winners Dog: (1-3-1-1)
Rugerlane's Busta Move


Winners Bitch: (1-3-1-1)
Rugerlane Casiopeia In The Sky

Reserve Winners Bitch
Rakaro's Brash 'n Sassy

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
Chowridge Missy Lianne At Budasbest

Best Of Opposite Sex
GCh Two Ton Teddy

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Chowridge Missy Lianne At Budasbest

Best Puppy In Breed
Chowridge Missy Lianne At Budasbest


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Chowridge Missy Lianne At Budasbest

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Milo's Here Comes Freddie



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 2 pts (0-1-2-0)
GCh Flamant Franco Allegretto

Best Of Opposite Sex
Xclusive Slavic Storm

Best Puppy In Breed
Xclusive Slavic Storm

Select Dog
Ch Shades Of Gold



Winners Bitch: (0-1-2-0)
Xclusive Slavic Storm

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 7 pts (3-3-2-0)
GCh Ashbrook's Maverick From Shainakees

Best Of Opposite Sex
Swixkees Lady Tralee

Best Of Winners: (3-3-2-0)
Swixkees Lady Tralee

Best Puppy In Breed
Swixkees Lady Tralee

Select Dog
GCh Bonden's Red Ferrari


Winners Bitch: (3-3-2-0)
Swixkees Lady Tralee

Reserve Winners Bitch
Pace Defying The Odds

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Apsolutely Weekend Warrior



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kandansk Staken Nosferatu

Best Puppy In Breed
Kandansk Staken Nosferatu


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kandansk Staken Nosferatu


Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 6 pts (3-1-1-2)
GCh Crystalton Tees Me HRH Aviator

Best Of Opposite Sex
GCh Crystalton Tees Chikoda NCIS

Best Of Winners: (3-1-1-2)
Xalted Midnight Lightening

Best Puppy In Breed
Xalted Midnight Lightening

Select Bitch
Ch Seransil Temple City Eng Cream


Winners Dog: (3-1-1-2)
Con Brio Skyewell Roc'on One More Time

Reserve Winners Dog
Cremelulas Mr Bojangles


Winners Bitch: (3-1-1-2)
Xalted Midnight Lightening

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Bonchien Lawless V Jet



Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
SunojoTimberfox She Sparks Joy

Select Bitch
Ch Timberfox's Minion Mayhem



Winners Bitch: (0-2-0-2)
SunojoTimberfox She Sparks Joy

Reserve Winners Bitch
Sunojo's Uncharted Territory

Judge: Terry Carter

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Sunside Never Say Never

Best Of Opposite Sex
Mydream's Shall We Dance

Best Puppy In Breed
Sunside Rhythm Of The Night



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Mydream's Shall We Dance

Reserve Winners Bitch
Fantasy's Girl On Fire At Sunside



Group 7 - Stewart Dankner Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Westpointe's Guilty Pleasure
  Shetland Sheepdog   61
Group 2nd   
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell
  Beauceron   43
Group 3rd   Ch Tanybryn Mr Magic's Yanto   Welsh Corgi (Pembroke)   42
Group 4th    Eclipse House Of Cards   Berger Picard   40
BPIG    Winsomoor Tell Me No Lies   Bearded Collie   N/A
Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Ch Milliron R Take Pride Its A Daisy

Best Of Opposite Sex
Dancin' Eyes Memphis Legend

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Dancin' Eyes Memphis Legend

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Pretty Woman


Winners Dog: (2-2-0-1)
Dancin' Eyes Memphis Legend

Reserve Winners Dog
Sheep's Kin Lawless


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Sheep's Kin Pretty Woman

Reserve Winners Bitch
Dancin' Eyes Midnite March

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Best Of Opposite Sex
GCh Romar's Wendy You Want To Eat

Best Puppy In Breed
Winsomoor Tell Me No Lies



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Winsomoor Tell Me No Lies

Reserve Winners Bitch
Hpnotiq's Prairie Sunrise

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Ame Magnanime Hugues Rebell



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Sumerwynd Winter Is Coming De Mon Plaisir

Best Of Opposite Sex
Allante's Asap Of Woods Cove


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Eclipse House Of Cards



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Eclipse House Of Cards

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Bon Idee's Sinner Or Saint

Best Of Opposite Sex
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Bon Idee's Sinner Or Saint

Best Puppy In Breed
Bon Idee's Sinner Or Saint


Winners Dog: (1-1-0-0)
Bon Idee's Sinner Or Saint


Winners Bitch: (1-1-0-0)
She Is Lanvern's Burnt Sugar

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-2-2-1)
GCh Fonehill Solar

Best Of Opposite Sex
GCh Tallywood Indulgence

Best Of Winners: (1-2-2-1)
Fonehill's On The Wing

Best Puppy In Breed
Whiskeyjack A Bit Ambitious

Select Dog
Ch Solhaven's Rising


Winners Dog: (1-2-2-1)
Fonehill's On The Wing


Winners Bitch: (1-2-2-1)
Whiskeyjack A Bit Ambitious

Reserve Winners Bitch
Rainycreek Tallywood Coquette

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Tamaron's Calamity Jane

Best Of Opposite Sex
Tamaron's All Night Long

Best Puppy In Breed
Tamaron's All Night Long


Winners Dog: (2-0-0-1)
Tamaron's All Night Long

Reserve Winners Dog
Whiskeyjack Alchemy Ambitions


Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 4 pts (0-3-2-0)
GCh Orical Outback Adventure

Best Of Opposite Sex
Tibone Larzac

Best Puppy In Breed
Ch Bearspaw Odin's Tippel

Select Dog
Ch Bearspaw Odin's Tippel



Winners Bitch: (0-3-2-0)
Tibone Larzac

Reserve Winners Bitch
Bearspaw Whitebark Witbier

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 5 pts (1-1-1-3)
Ch Woodside's Maxum

Best Of Opposite Sex
Ch Woodside's Shenandoah

Best Of Winners: (1-1-1-3)
Billyjo's Lydia V El Shaddai

Select Bitch
GCh Snowycreek's Galileo Galassia


Winners Dog: (1-1-1-3)
Hutter Von Janzhaus


Winners Bitch: (1-1-1-3)
Billyjo's Lydia V El Shaddai

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Kyon's Fredens Prins

Best Of Opposite Sex
Ch Kyon's Leker Gjemsel



Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Coatlicue Went Bang Shangalang

Best Puppy In Breed
Coatlicue Went Bang Shangalang



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Coatlicue Went Bang Shangalang

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 17 pts (4-5-5-4)
Ch Westpointe's Guilty Pleasure

Best Of Opposite Sex
Ch Emmy's Simply Orange

Best Of Winners: (4-5-5-4)
Mystic Suntime Anything For Love

Best Puppy In Breed
Ch Coastalview Gloryhill Penyrose

Select Dog
GCh Galenabay Born To Run

Select Bitch
Ch Coastalview Gloryhill Penyrose


Winners Dog: (4-5-5-4)
Mystic Suntime Anything For You

Reserve Winners Dog
Linkridge Tom Ford


Winners Bitch: (4-5-5-4)
Mystic Suntime Anything For Love

Reserve Winners Bitch
Mystic Suntime Be Anything

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Zorrazo Painted In Gold For Praderia

Best Of Opposite Sex
Praderia's Hallelujah



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Praderia's Hallelujah

Reserve Winners Bitch
Zorrazo Witch Hazel

Judge: Stewart Dankner

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Tanybryn Mr Magic's Yanto

Best Puppy In Breed
Bernerbarn Curious George


Winners Dog: (1-0-1-0)
Bernerbarn Curious George


Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By