Cobequid Dog Club
Sunday, April 28, 2024 - Show-4



Related Results

Conformation

Saturday, April 27 (Show-1)
Saturday, April 27 (Show-2)
Sunday, April 28 (Show-3)
Sunday, April 28 (Show-4)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Swedish Vallhund  
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT
Points: 120 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Pug  
Claripugs Forest Ranger
Points: 93
Best Puppy In Show
Judge: Jocelyne Gagne
German Shepherd Dog  
Riverryan's Law & Order
Best Altered In Show
Judge: Jocelyne Gagne
Retriever (Golden)  
Aquagem Tell Me S'More Zuk'O








Group 1 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind
  Setter (Irish)   36
Group 2nd   GCh Quyens T&J's Brigadoon   Retriever (Golden)   35
Group 3rd   
GCh Plaisance King Of Nightlife
  Setter (English)   18
Group 4th   
GCh Roaneden's Blueprint For Victory
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   17
BPIG   
Eirene's Sunset Strip
  Retriever (Golden)   N/A
Group 1st (Altered)   
Aquagem Tell Me S'More Zuk'O
  Retriever (Golden)   0
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mistcurl's Notorious Red

Open Bitch Class
1st Mistcurl's Notorious Red


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Muddyflats Hylo

Best Of Opposite Sex
Muddyflats Nightshade

Best Puppy In Breed
Muddyflats Nightshade



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Muddyflats Nightshade

Junior Puppy Bitch Class
1st Muddyflats Nightshade


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 16 pts (3-7-5-2)
GCh Quyens T&J's Brigadoon

Best Of Opposite Sex
GChS Ambertru's Sea Shanty At Quyen

Best Of Winners: (3-7-5-2)
Eirene's Sunset Strip

Best Puppy In Breed
Eirene's Sunset Strip

Select Dog
GChB Ambercroft's Fare Rising Tide At Skyline

Select Bitch
GCh Mermaid Fin's Little Mako


Winners Dog: (3-7-5-2)
Starling's Ruler Of The Estate

Reserve Winners Dog
Quyens Ambertru's Newton's Basil

12-18 Month Dog Class
1st Starling's Ruler Of The Estate

Canadian Bred Dog Class
1st Quyens Ambertru's Newton's Basil

Open Dog Class
1st Goldiva's Lionhearted

Sexually Altered Dog Class
1st Aquagem Tell Me S'More Zuk'O


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GCh Madabout's Straight From The Butcher

Best Of Opposite Sex
Everwood Startop Whispering Hope

Best Puppy In Breed
Everwood Startop Whispering Hope



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Everwood Startop Whispering Hope

Reserve Winners Bitch
Danrich's Whim River At Jamieson

Junior Puppy Bitch Class
1st Danrich's Whim River At Jamieson

Senior Puppy Bitch Class
1st Everwood Startop Whispering Hope

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Camlab's Hotel California


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Roaneden's Blueprint For Victory




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Plaisance King Of Nightlife




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Harbinger's Leal Lochinvar At Farraway



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Newireland's Dance In The Irish Rain



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Sweetwoods Em'Pi'Re State Of Mind




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Best Of Opposite Sex
Glenmire's Ghillie Dhu

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Best Puppy In Breed
Glenmire's Ghillie Dhu


Winners Dog: (1-1-0-0)
Glenmire's Ghillie Dhu

Senior Puppy Dog Class
1st Glenmire's Ghillie Dhu


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Seagirt's Fitbit For Glenmire

Open Bitch Class
1st Seagirt's Fitbit For Glenmire


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Bluestone N' MiJeans Perfect Fit




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 3 pts (0-4-0-0)
Shore Heart And Soul

Best Puppy In Breed
Segre's Lighting Strikes @ Remme



Winners Bitch: (0-4-0-0)
Shore Heart And Soul

Reserve Winners Bitch
Segre's Lighting Strikes @ Remme

Senior Puppy Bitch Class
1st Segre's Lighting Strikes @ Remme
2nd Remme Shines Bright Like A Diamond

12-18 Month Bitch Class
1st Remme's Joy To The World

Open Bitch Class
1st Shore Heart And Soul


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten


Winners Dog: (1-0-0-0)
Kamand Upper Ten

Open Dog Class
1st Kamand Upper Ten



Class results courtesy of: Nancy McRae




Group 2 - Jocelyne Gagne Top Dog
Points
Group 1st   
GChG Zen's Grab Your Gear
  Basset Hound   18
Group 2nd   
GChS Chetcote Do You Wanna Dance
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   16
Group 3rd    KingdomnDaggarwoods Bad Habits   Norwegian Elkhound   12
Group 4th   
Ch Ina's Fashion Graceful
  Greyhound   11
BPIG    The Realm's One Punch Knockout   Rhodesian Ridgeback   N/A
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Valhalla Starfire At Amira



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Valhalla Starfire At Amira

Open Bitch Class
1st Valhalla Starfire At Amira


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GChG Zen's Grab Your Gear

Select Dog
Ch Cloverhill's Oh Henry




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
GChS Chetcote Do You Wanna Dance

Best Puppy In Breed
Chetcote Spellbound

Select Bitch
GChB Chetcote La Parisenne



Winners Bitch: (0-2-0-2)
Chetcote Spellbound

Reserve Winners Bitch
Chetcote Dahlia Night Butterfly

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Spellbound

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote Dahlia Night Butterfly


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
GCh Chetcote's Island Girl

Best Of Opposite Sex
Chetcote Red Isle

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Chetcote A Study In Scarlet

Best Puppy In Breed
Chetcote A Study In Scarlet


Winners Dog: (2-2-0-1)
Chetcote Red Isle

Reserve Winners Dog
Ashdown's Shaymelessly Rolling Through MS

Senior Puppy Dog Class
1st Chetcote Red Isle

12-18 Month Dog Class
1st Ashdown's Shaymelessly Rolling Through MS


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Chetcote A Study In Scarlet

Reserve Winners Bitch
Chetcote Ivy League

Senior Puppy Bitch Class
1st Chetcote Ivy League

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Chetcote A Study In Scarlet


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch E R Dox Hope On The Rocks

Best Puppy In Breed
E R Dox Montgomery Black No's Chaos


Winners Dog: (1-0-1-0)
E R Dox Montgomery Black No's Chaos

Senior Puppy Dog Class
1st E R Dox Montgomery Black No's Chaos



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ina's Fashion Graceful




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Requiem N Dragorra's Vincent Valentine



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
KingdomnDaggarwoods Bad Habits



Winners Bitch: (0-1-0-0)
KingdomnDaggarwoods Bad Habits

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st KingdomnDaggarwoods Bad Habits


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout

Best Puppy In Breed
The Realm's One Punch Knockout


Winners Dog: (1-0-0-0)
The Realm's One Punch Knockout

Senior Puppy Dog Class
1st The Realm's One Punch Knockout



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Jocelyne Gagne

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Whistlestop Time For Some Thrilling Heroics

Best Puppy In Breed
Whistlestop Time For Some Thrilling Heroics



Class results courtesy of: Nancy McRae




Group 3 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot
  Bullmastiff   5
Group 2nd   
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen
  Boxer   4
Group 3rd   
Costello's Telling Lies On Regnancy
  Doberman Pinscher   2
Group 4th   Ch Snowshoe's Lasting Legacy At Dushanbe   Samoyed   1
BPIG   
Costello's Telling Lies On Regnancy
  Doberman Pinscher   N/A
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi
  Leonberger   0
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Adria's Knight 'N Day At Elharlen

Best Of Opposite Sex
Tiamat's Miracle On Ice



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiamat's Miracle On Ice

Open Bitch Class
1st Tiamat's Miracle On Ice


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Pine Ridge's The Perfect Shot




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Costello's Telling Lies On Regnancy

Best Puppy In Breed
Costello's Telling Lies On Regnancy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Costello's Telling Lies On Regnancy

Junior Puppy Dog Class
1st Costello's Telling Lies On Regnancy



Class results courtesy of: Nancy McRae




Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Corleone Cool Comeback Yoshi


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
Ch Snowshoe's Lasting Legacy At Dushanbe

Best Puppy In Breed
Mermaid’s Dushanbe Dream Catcher


Winners Dog: (1-0-1-0)
Mermaid’s Dushanbe Dream Catcher

Senior Puppy Dog Class
1st Mermaid’s Dushanbe Dream Catcher



Class results courtesy of: Nancy McRae




Group 4 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Ganymede's Aerwyna
  Border Terrier   11
Group 2nd   
GCh KinCara Dressed Me In Argyle
  Irish Terrier   10
Group 3rd   GCh Fairview Lady Abegweit   Dandie Dinmont Terrier   9
Group 4th   
Ch Showme Bad To The Bone
  Cairn Terrier   6
BPIG    Fairview Golden Delicious   Dandie Dinmont Terrier   N/A
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Ganymede's Aerwyna




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GChB Wisterias Song Of A Siren

Select Bitch
Ch Renica's Hey! Listen to Beansidhe!




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Showme Bad To The Bone




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GChB Fairview Lady Abegweit

Best Of Opposite Sex
Fairview Tribute To Robert Hampton Gray Vc

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Fairview Golden Delicious

Best Puppy In Breed
Fairview Golden Delicious


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Fairview Golden Delicious

Senior Puppy Bitch Class
1st Fairview Golden Delicious


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Venandi's Aurora Sky In Violet



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Venandi's Aurora Sky In Violet

12-18 Month Bitch Class
1st Venandi's Aurora Sky In Violet


Class results courtesy of: Nancy McRae

Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KinCara Dressed Me In Argyle




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Caudlewood Repeat Offender



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Newvista's Sheza Lil Outlaw

12-18 Month Bitch Class
1st Newvista's Sheza Lil Outlaw


Class results courtesy of: Nancy McRae




Group 5 - Alejandro Rojas Sanchez Top Dog
Points
Group 1st   
Claripugs Forest Ranger
  Pug   15
Group 2nd    Sushine Fires Up Beinnbhreagh   Cavalier King Charles Spaniel   14
Group 3rd   
Ch Integra's Come Fly With Me
  Italian Greyhound   12
Group 4th    Kristari's Dante's Inferno   Pomeranian   7
BPIG    Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh   Cavalier King Charles Spaniel   N/A
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Sushine Fires Up Beinnbhreagh

Best Puppy In Breed
Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverhaus A Pearl 4 Beinnbhreagh


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
That Faces Lil Red Red

Best Of Opposite Sex
Griff Haven Ace Of Spades

Best Of Winners: (1-2-0-0)
That Faces Lil Red Red

Best Puppy In Breed
That Faces Lil Red Red


Winners Dog: (1-2-0-0)
Griff Haven Ace Of Spades

Senior Puppy Dog Class
1st Griff Haven Ace Of Spades


Winners Bitch: (1-2-0-0)
That Faces Lil Red Red

Reserve Winners Bitch
Unity Cob De Sabres

Senior Puppy Bitch Class
1st Unity Cob De Sabres

Canadian Bred Bitch Class
1st That Faces Lil Red Red


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 4 pts (0-0-4-1)
GCh Integra's Come Fly With Me

Best Of Opposite Sex
Ch Folklore Ferazi Eye Of The Storm

Select Dog
GChB Cassiopeia Spring Into Action




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Maribeso Not Today Satan

Best Of Opposite Sex
Annacott Animato Karma

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Maribeso Not Today Satan


Winners Dog: (1-1-0-0)
Annacott Animato Karma

12-18 Month Dog Class
1st Annacott Animato Karma


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Maribeso Not Today Satan

Open Bitch Class
1st Maribeso Not Today Satan


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Kristari's Dante's Inferno

Best Of Opposite Sex
Hidden Perch Crescendo Of Excitement

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Kristari's Dante's Inferno


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Alejandro Rojas Sanchez

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Claripugs Forest Ranger


Winners Dog: (1-0-0-0)
Claripugs Forest Ranger

12-18 Month Dog Class
1st Claripugs Forest Ranger



Class results courtesy of: Nancy McRae




Group 6 - Darle Heck Top Dog
Points
Group 1st   Ch Wenkje's Amy   Keeshond   3
Group 2nd   Ch Highland's Dancing In The Moonlight Napoli   Poodle (Miniature)   1
Group 3rd   
Barwood's And Just Like That At Shadow Rock
  French Bulldog   0
Group 4th No Entry
BPIG No Entry
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Barwood's And Just Like That At Shadow Rock



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Wenkje's Amy



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Purrkees Crack The Code

Open Bitch Class
1st Purrkees Crack The Code


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Darle Heck

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Highland's Dancing In The Moonlight Napoli




Class results courtesy of: Nancy McRae


Group 7 - Judith Taylor Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT
  Swedish Vallhund   26
Group 2nd   
Ch Boyero You Better Watch Out
  Bouvier des Flandres   25
Group 3rd   
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder
  Australian Cattle Dog   23
Group 4th   
Riverryan's Law & Order
  German Shepherd Dog   21
BPIG   
Riverryan's Law & Order
  German Shepherd Dog   N/A
Group 1st (Altered)   
GChB Malka's From The Heart
  Australian Shepherd   0
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Reddenblu's Moonlight Marauder

Best Of Opposite Sex
Byeyo's Im A Buckle Bunny

Best Puppy In Breed
Byeyo's Im A Buckle Bunny



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Byeyo's Im A Buckle Bunny

Senior Puppy Bitch Class
1st Byeyo's Im A Buckle Bunny


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 5 pts (1-3-0-2)
Wenlisa's I Love A Mystery

Best Of Opposite Sex
Hearthside Tip Yer Hat

Best Of Winners: (1-3-0-2)
Wenlisa's I Love A Mystery

Best Puppy In Breed
Amadore Just My Luck

Select Bitch
GChG Vulcan's Bleue At Bayouland


Winners Dog: (1-3-0-2)
Hearthside Tip Yer Hat

Senior Puppy Dog Class
1st Hearthside Tip Yer Hat


Winners Bitch: (1-3-0-2)
Wenlisa's I Love A Mystery

Reserve Winners Bitch
Amadore Just My Luck

Senior Puppy Bitch Class
1st Amadore Just My Luck

12-18 Month Bitch Class
1st Hearthside Voodoo Doll

Open Bitch Class
1st Wenlisa's I Love A Mystery

Sexually Altered Bitch Class
1st GChB Malka's From The Heart


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-0-2-0)
GCh Boyero You Better Watch Out

Select Dog
GCh Quiche's Vintage Year




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bannerstone Highcroft Billow And Breeze

Best Puppy In Breed
Bannerstone Highcroft Billow And Breeze



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Seawhisper Winsmore Limelight



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 6 pts (1-1-1-4)
Riverryan's Law & Order

Best Of Opposite Sex
GCh Riverryan's Fiery Spirit

Best Of Winners: (1-1-1-4)
Riverryan's Law & Order

Best Puppy In Breed
Riverryan's Law & Order

Select Bitch
GCh Luckystryke's Deja Vu


Winners Bitch: (1-1-1-4)
Riverryan's Law & Order

Junior Puppy Bitch Class
1st Riverryan's Law & Order


Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Riverhund Kyon Wingardium Leviosa




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 2 pts (2-0-0-1)
Ch Immerzu Mischief Managed

Best Of Opposite Sex
Immerzu Public Mischief


Winners Dog: (2-0-0-1)
Immerzu Public Mischief

Reserve Winners Dog
Immerzu Ollivander

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Immerzu Public Mischief
2nd Immerzu Ollivander



Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Vastgota Canadian Giiwedin IT




Class results courtesy of: Nancy McRae
Judge: Judith Taylor

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Joska Honour Roll

Best Of Opposite Sex
Stonycreeks Talk Of The Party

Best Puppy In Breed
Stonycreeks Talk Of The Party



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Stonycreeks Talk Of The Party

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonycreeks Talk Of The Party


Class results courtesy of: Nancy McRae
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By