Lakehead Kennel Club
Saturday, May 4, 2024 - Show 3



Related Results

Conformation

Friday, May 03 (Show 1)
Friday, May 03 (Show-2)
Saturday, May 04 (Show 3)
Saturday, May 04 (Show 4)
Sunday, May 05 (Show 5)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Beauceron  
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
Points: 116 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Retriever (Golden)  
GCh Northsyde's Pumpkin To Talk About
Points: 83
Best Puppy In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Setter (English)  
Aerden's Funny Girl
Best Baby Puppy In Show
Judge: Linda St-Hilaire
Hovawart  
Jagodzianka Oddany Tobie








Group 1 - Carol Graham Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Northsyde's Pumpkin To Talk About
  Retriever (Golden)   17
Group 2nd   
Ch Shaankata N Clanagroe's All That Is
  Spaniel (American Cocker)   13
Group 3rd   
GCh Sunsetter's Seven Deadly Zins
  Setter (English)   9
Group 4th   
Drewsar Southern Style
  Lagotto Romagnolo   7
BPIG   
Aerden's Funny Girl
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Roaneden Run Run Fast AsYou Can To Gemoni   Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   0
Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Drewsar Southern Style

Best Puppy In Breed
Drewsar Southern Style


Winners Dog: (1-0-0-0)
Drewsar Southern Style

Senior Puppy Dog Class
1st Drewsar Southern Style


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (2-0-0-0)
Labrys Fire Diamond In The Ruff

Best Puppy In Breed
Athercroft Flambouyant


Winners Dog: (2-0-0-0)
Labrys Fire Diamond In The Ruff

Reserve Winners Dog
Athercroft Flambouyant

Junior Puppy Dog Class
1st Athercroft Flambouyant

Open Dog Class
1st Labrys Fire Diamond In The Ruff


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
GChB Northsyde's Pumpkin To Talk About

Best Of Opposite Sex
GCh Northsyde's How Do U Like Them Apples

Select Dog
Ch Northsyde's Under Locke And Kiwi



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Keswick's Asgardian Valkyrie



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Chablais Jewel Of The North

12-18 Month Bitch Class
1st Chablais Jewel Of The North

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Roaneden's Red Sky At Night


Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Sunsetter's Seven Deadly Zins

Best Of Opposite Sex
Aerden's Funny Girl

Best Puppy In Breed
Aerden's Funny Girl



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Aerden's Funny Girl

Junior Puppy Bitch Class
1st Aerden's Funny Girl

Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChS Cornadore Branco With Annagh

Best Of Opposite Sex
GChB Annagh's Sceolan



Judge: Carol Graham

Best Of Breed: 3 pts (3-0-0-1)
GCh Shaankata N Clanagroe's All That Is

Best Of Opposite Sex
Sebastian's Power Play

Best Puppy In Breed
Sebastian's Power Play


Winners Dog: (3-0-0-1)
Sebastian's Power Play

Reserve Winners Dog
Blackgem's Diamond At Dagobah

Junior Puppy Dog Class
1st Nicolas Romero Moser Dog

Senior Puppy Dog Class
1st Blackgem's Diamond At Dagobah

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Sebastian's Power Play






Group 2 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Ch ER Dox The Road Warrior is Dawson
  Dachshund (Standard Long-Haired)   8
Group 2nd   
Ch Boru's Absolutely Fabulous
  Bloodhound   7
Group 3rd   
GCh Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   6
Group 4th    Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW   Dachshund (Standard Wire-Haired)   5
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group   
Foxfire's Pretty Please
  Beagle   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Envy Me Gravity Can't Stop Me



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Foxfire's Out Of This World


4-6 Month Bitch Class
1st Foxfire's Pretty Please

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Boru's Absolutely Fabulous



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh ER Dox The Road Warrior is Dawson



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW

Best Of Opposite Sex
Dogwood Dream Catcher SW

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW

12-18 Month Dog Class
1st Dogwood Heidi Ho Good Neighbour SW


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dogwood Dream Catcher SW

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dogwood Dream Catcher SW

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Khamsin's Another Perfect Day







Group 3 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Esmonds Canadian Shield
  Rottweiler   16
Group 2nd    Wingate's Marlon Brando   Doberman Pinscher   15
Group 3rd   
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   9
Group 4th   Ch Vanderbilt's Lucky Iceman   Samoyed   8
BPIG   
Ch Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun
  Bernese Mountain Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Jagodzianka Oddany Tobie
  Hovawart   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun

Best Puppy In Breed
GCh Belnois Stop Right Now Gotta Have Some Fun



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hi-Tech Chasing My Dream


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hi-Tech Chasing My Dream

Open Dog Class
1st Hi-Tech Chasing My Dream


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (1-2-3-0)
Wingate's Marlon Brando

Best Of Opposite Sex
D'Tales Mayhem v Gallant Ciden Alisaton

Best Of Winners: (1-2-3-0)
D'Tales Mayhem v Gallant Ciden Alisaton

Best Puppy In Breed
Ch Hilltophaven's Causin' Havoc

Select Dog
Ch Hilltophaven's Causin' Havoc


Winners Dog: (1-2-3-0)
Hilltophaven's Firestorm

Senior Puppy Dog Class
1st Hilltophaven's Firestorm





4-6 Month Bitch Class
1st Jagodzianka Oddany Tobie

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Badbears Off Side



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Esmonds Canadian Shield



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Vanderbilt's Lucky Iceman



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rivercove's Livin La Vida Loca


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Stones Sweet Serenity At Awestruck






Group 4 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Grabo Frankie Goes To Magor
  Bull Terrier   12
Group 2nd   
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood
  Bull Terrier (Miniature)   11
Group 3rd    Warkshire's Faery Wicca   Cairn Terrier   6
Group 4th   
Ch Tuckercreek's My Name Is Earl Grey
  Russell Terrier   4
BPIG   
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood
  Bull Terrier (Miniature)   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Grabo Frankie Goes To Magor






Winners Bitch: (0-3-1-1)
Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Reserve Winners Bitch
Kenron's Poker Face

Junior Puppy Bitch Class
1st Kenron Omega Stairway To Heaven For Ironwood

Senior Puppy Bitch Class
1st Amarantine's Window To My Soul

Open Bitch Class
1st Kenron's Poker Face

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Best Of Opposite Sex
Warkshires Kasey At The Bat

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Warkshires Kasey At The Bat

Canadian Bred Dog Class
1st Warkshires Kasey At The Bat


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Warkshire's Faery Wicca

Open Bitch Class
1st Warkshire's Faery Wicca

Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Tuckercreek's My Name Is Earl Grey

Best Of Opposite Sex
Ch Tuckercreek What's Up Buttercup



Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Millenium It Happened In Hollywood

Best Of Opposite Sex
Millenium's God Of Mischiefs

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Millenium It Happened In Hollywood


Winners Dog: (1-2-0-0)
Millenium's God Of Mischiefs

Canadian Bred Dog Class
1st Millenium's God Of Mischiefs





Group 5 - Peter Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Symarun's Dirty Laundry
  Pomeranian   11
Group 2nd   
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila
  Papillon   10
Group 3rd    Amity's Mr Texaco   Poodle (Toy)   6
Group 4th    JBLittle Faithful's Munro   Maltese   4
BPIG   
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila
  Papillon   N/A
Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Mavie All That Glitters Is Gold



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Mavie Welcome To New York

12-18 Month Bitch Class
1st Mavie Welcome To New York

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ardently And The Music Was

Best Of Opposite Sex
Ardently All Stopped

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ardently And The Music Was


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ardently All Stopped

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Ardently All Stopped


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Ardently And The Music Was

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ardently And The Music Was

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
JBLittle Faithful's Munro


Winners Dog: (1-0-0-0)
JBLittle Faithful's Munro

Open Dog Class
1st JBLittle Faithful's Munro


Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 3 pts (0-0-3-1)
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila

Best Of Opposite Sex
Ch Riff Raff's Replica

Best Puppy In Breed
Ch Remani N Riesa's Starbright At Rokila

Select Dog
GCh Southcreek's Life In The Fast Lane



Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Symarun's Dirty Laundry



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Symarun's Dirty Laundry

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's Dirty Laundry

Judge: Peter Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Amity's Mr Texaco

Best Of Opposite Sex
Amity's Princess Catherine

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Amity's Mr Texaco

Best Puppy In Breed
Amity's Mr Texaco


Winners Dog: (1-1-0-0)
Amity's Mr Texaco

Senior Puppy Dog Class
1st Amity's Mr Texaco


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Amity's Princess Catherine

Open Bitch Class
1st Amity's Princess Catherine





Group 6 - Barbara Heal Top Dog
Points
Group 1st   
Jadesilk Firenze
  Shih Tzu   14
Group 2nd   
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox
  Shiba Inu   13
Group 3rd   
Ch Threeacres Puff The Magicdragon
  Bulldog   7
Group 4th   
Ch Visualart's Million Dollar Baby
  Poodle (Standard)   3
BPIG   
Jadesilk Firenze
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group    Jiminy Cricket By Gernada   French Bulldog   0
Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch Threeacres Puff The Magicdragon

Best Of Opposite Sex
Symarun's Snow Fairy



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Symarun's Snow Fairy

Reserve Winners Bitch
Symarun's North Star

12-18 Month Bitch Class
1st Symarun's Snow Fairy

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Symarun's North Star

Open Bitch Class
1st Threeacres Tea Party

4-6 Month Bitch Class
1st Threeacres Don't Push My Buttons




4-6 Month Dog Class
1st Gallopangel Radiant Milo


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Katzenjammers Dr J Julius

Best Puppy In Breed
Katzenjammers Dr J Julius


Winners Dog: (1-0-0-0)
Katzenjammers Dr J Julius

Senior Puppy Dog Class
1st Katzenjammers Dr J Julius

4-6 Month Dog Class
1st Jiminy Cricket By Gernada


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ash's Mystical Sheriff Maddox

Best Of Opposite Sex
Mystical Amity Good Morning Vn

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ash's Mystical Sheriff Maddox

Best Puppy In Breed
Ash's Mystical Sheriff Maddox


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ash's Mystical Sheriff Maddox

Senior Puppy Dog Class
1st Ash's Mystical Sheriff Maddox


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mystical Amity Good Morning Vn

Junior Puppy Bitch Class
1st Mystical Amity Good Morning Vn

Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Visualart's Million Dollar Baby



Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 5 pts (0-2-1-3)
GChB Hibiscus Lil' Shiba Inu Not A Fox

Best Of Opposite Sex
GChS Wolfriver's Taiho Koki

Best Puppy In Breed
GCh Timberfox's Live My Barbie Dreams

Select Bitch
GCh Timberfox's Live My Barbie Dreams


Judge: Barbara Heal

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Jadesilk Firenze

Best Puppy In Breed
Jadesilk Firenze



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Jadesilk Firenze

Senior Puppy Bitch Class
1st Jadesilk Firenze



Group 7 - Linda St-Hilaire Top Dog
Points
Group 1st   
GChB Birdwing Seize The Battle At Amarantine
  Beauceron   32
Group 2nd   
GCh Timberline Rockn At Coachella
  German Shepherd Dog   31
Group 3rd   
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce
  Belgian Shepherd Dog   29
Group 4th   
GCh Wedgewood's Reason To Be At Wildpine
  Australian Shepherd   28
BPIG    Conspirito Tresta Talisman   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Dalgarnoch Klean Sweep
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Reddenblu's Satisfaction



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 5 pts (2-2-1-1)
GCh Wedgewood's Reason To Be At Wildpine

Best Of Opposite Sex
Ch Emerald Isle Revolution At Taisho

Best Of Winners: (2-2-1-1)
Concordia's I C Red Of Tucker Creek


Winners Dog: (2-2-1-1)
Concordia's I C Red Of Tucker Creek

Reserve Winners Dog
Tuckercreek's Harris Tweed

12-18 Month Dog Class
1st Concordia's I C Red Of Tucker Creek

Canadian Bred Dog Class
1st Tuckercreek's Harris Tweed

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Runamok Texas Two Step

12-18 Month Bitch Class
1st Runamok Texas Two Step

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Birdwing Seize The Battle At Amarantine



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Casryn's Strong Focused N Fierce



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bellaclan Denim Tuxedo


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bellaclan Denim Tuxedo

Open Dog Class
1st Bellaclan Denim Tuxedo


Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Headline Prairiepine's Fly With Me At Brackenbrae



Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Timberline Rockn At Coachella



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Kaleef's Celeste

12-18 Month Bitch Class
1st Kaleef's Celeste

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 16 pts (3-7-3-4)
Ch Cassbar Laureate All Fired Up

Best Of Opposite Sex
Ch Dalgarnoch Kohl Miners Daughter

Best Of Winners: (3-7-3-4)
Conspirito Tresta Talisman

Best Puppy In Breed
Conspirito Tresta Talisman

Select Dog
GCh Dalgarnoch Kings Ransom

Select Bitch
Ch Dalgarnoch River Dance


Winners Dog: (3-7-3-4)
Cassbar's I Told You So

Reserve Winners Dog
Weis Sanjo Hi-Jacking Me

Senior Puppy Dog Class
1st Cassbar's I Told You So

12-18 Month Dog Class
1st Weis Sanjo Hi-Jacking Me
2nd Dalgarnoch Man Of Mystery

4-6 Month Dog Class
1st Dalgarnoch Klean Sweep
2nd Cassbar's For The W


Winners Bitch: (3-7-3-4)
Conspirito Tresta Talisman

Reserve Winners Bitch
Kyrie Animation

Junior Puppy Bitch Class
1st Dalgarnoch Nite To Remember

Senior Puppy Bitch Class
1st Conspirito Tresta Talisman

Canadian Bred Bitch Class
1st Dalgarnoch Alines Liberty Belle

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Athill's Too Fast For Love

Open Bitch Class
1st Kyrie Animation
2nd Dalgarnoch Made For You
3rd Dalgarnoch Maple Sugar

Judge: Linda St-Hilaire

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Riverside Cuiba Wickedly Successful At Kamvalley



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By