North Shore Dog Club
Saturday, August 7, 2021



Related Results


Results courtesy of:


-- Shelley Gerig --
Keetukka's Diego Oakridgelane
Owner: Shelley Gerig
Breeders: Shelley Gerig, Brenda Elliott, Marian Day, JoAnn Brewer


Best In Show
Judge: Richard Paquette
Berger Picard  
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
Points: 98 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Richard Paquette
Siberian Husky  
GCh Snowmist's Hennessey
Points: 80
Best Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Bull Terrier   Grabo Frankie Goes To Magor
Best Baby Puppy In Show
Judge: Richard Paquette
Beagle   Foxfire's Forget Me Not








Group 1 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Clitheroe's Mr Worldwide
  Retriever (Golden)   21
Group 2nd   
GCh Rolyart's Sound Of Thunder
  Spaniel (Welsh Springer)   19
Group 3rd   
GCh Rickways Cut To The Chase
  Retriever (Labrador)   18
Group 4th   
GCh Roaneden's Just Add Water
  Retriever (Nova Scotia Duck Tolling)   11
BPIG   
Keswick's Darksaber
  Retriever (Labrador)   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Legacyk Justice For All



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Labrys Victory Heart Of Gold



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
GCh Clitheroe's Mr Worldwide



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 6 pts
GCh Rickways Cut To The Chase



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts
GCh Roaneden's Just Add Water



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts
Ashenafay Make It Rain



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Autumnglow Magic Twoemz Jest Popping It



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Rolyart's Sound Of Thunder







Group 2 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Telford's Calling The Shots
  Beagle   6
Group 2nd    Hiddenwires Circuit Breaker   Dachshund (Standard Wire-Haired)   4
Group 3rd   
Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   2
Group 4th   
Ch Zenkosi Cinnamon Joy
  Rhodesian Ridgeback   1
BPIG   
Khamsin's Another Perfect Day
  Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group    Foxfire's Forget Me Not   Beagle   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Telford's Calling The Shots



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Chazlyn's Sir Percival Red Knight SL



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Hiddenwires Circuit Breaker



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Zenkosi Cinnamon Joy



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Khamsin's Another Perfect Day







Group 3 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Snowmist's Hennessey
  Siberian Husky   20
Group 2nd   
Nothin' But Gossip Polarni Usvit
  Alaskan Malamute   12
Group 3rd   
Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   9
Group 4th   
Hilltophaven's Semper Fidelis
  Doberman Pinscher   7
BPIG   
Nikita's New Holiday Tradition
  Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Fire On Fire Stand By Me   Samoyed   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts
Nothin' But Gossip Polarni Usvit



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Tailspins Miracle At Alpenrose



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 3 pts
Ch Hilltophaven's Semper Fidelis



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Baby Blues Really Frank



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Stillstream's Center Stage



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Nikita's New Holiday Tradition



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 7 pts
GCh Snowmist's Hennessey



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Saras Himalayas Fame N Fortune







Group 4 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Adrian Walk The Line Shawndee
  Russell Terrier   10
Group 2nd    Grabo Frankie Goes To Magor   Bull Terrier   9
Group 3rd   
GCh Bueollin's Xtra Special
  Staffordshire Bull Terrier   8
Group 4th   
GCh Sionnach Duc Jean Sans Peur
  Irish Terrier   7
BPIG    Grabo Frankie Goes To Magor   Bull Terrier   N/A
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Shawndee Cast Iron Concealed Carry



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Foxrun Rose Gold



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Grabo Frankie Goes To Magor



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Warkshire's Rothesay Bay



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sionnach Duc Jean Sans Peur



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Edbrios King Rollo



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Adrian Walk The Line Shawndee



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Millenium's Bewitched



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh Bueollin's Xtra Special







Group 5 - Richard Paquette Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Ardently All Right Fellas
  Chihuahua (Long Coat)   13
Group 2nd   
Firefly's Northern Adventure At Riesa
  Papillon   12
Group 3rd   
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate
  Toy Fox Terrier   10
Group 4th   
Symarun's In La La Land
  Pomeranian   9
BPIG    Symarun's One In A Million   Pomeranian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Southcreek's Dance The Night Away   Papillon   0
Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 2 pts
KBPride Oliver's Little Dickens



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Ch Ardently All Right Fellas



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Blessed Marvel Mikki Lady Glamour



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Paolo Marcos Solativo



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Firefly's Northern Adventure At Riesa



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 1 pts
Ch Symarun's In La La Land



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
GCh RanMar's Simply A Twist of Fate



Judge: Richard Paquette

Best Of Breed: 0 pts
Terrifical What Divoc Is Going On







Group 6 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
PaisleyPella Miracle Mack
  Dalmatian   5
Group 2nd   
Supersammy's Inu Momoko
  Shiba Inu   3
Group 3rd   
Ch WinterGarden Ready Steady Go
  Poodle (Standard)   1
Group 4th   
Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity
  French Bulldog   0
BPIG   
Supersammy's Inu Momoko
  Shiba Inu   N/A
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch PaisleyPella Miracle Mack



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Katzenjammer's Behold Master Of Classic Simplicity



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch WinterGarden Ready Steady Go



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 1 pts
Ch Supersammy's Inu Momoko





Group 7 - Corinne Walker Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer
  Berger Picard   17
Group 2nd   
Ch Mistique's Maizie
  German Shepherd Dog   16
Group 3rd   
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx
  Collie (Smooth)   12
Group 4th    Reddenblu's Satisfaction   Australian Cattle Dog   11
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Dalgarnoch Buddy Boy   Shetland Sheepdog   0
Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Reddenblu's Satisfaction



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 2 pts
Wedgewood's Reason To Be At Wildpine



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Sketchbook's Leinenstone Mojito Mixer



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Prairiepine Afterhours Dusted With Diamonds



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
GCh Brackenbrae Prairiepine Oynx



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 3 pts
Ch Mistique's Maizie



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 5 pts
GCh Weeskelf Laureate Dream On



Judge: Corinne Walker

Best Of Breed: 0 pts
Ch Kamvalley's I'm Tutu Cute



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By