Champlain Dog Club
Saturday, April 11, 2015



Related Results

Obedience

Friday, April 10 (Obedience Trial 1)
Friday, April 10 (Obedience Trial 2)
Saturday, April 11 (Obedience Trial 3)
Saturday, April 11 (Obedience Trial 4)



Results courtesy of:

-- Linda Thompson --
Am/Can GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
Owners: Collie Winslow and Linda Thompson
Handler: Linda Thompson


Best In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Rottweiler  
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
Points: 98 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Pug  
Ch Xoe-Eleki's Yellow Brick Road
Best Baby Puppy In Show
Judge: Lee Anne Bateman
Kerry Blue Terrier   Si-Macc-Tire Lin Style








Group 1 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   22
Group 2nd   
Ch Lainstaurn Annie's Song Of Harbinger
  Setter (Gordon)   15
Group 3rd   
Eros del Fiume
  Lagotto Romagnolo   13
Group 4th   
GChEx Editions Manhattan Project
  Setter (English)   12
BPIG   
Treebeard's Jack Of All Trades
  Barbet   N/A
Best Baby Puppy In Group    BraemarsRoses Master Splinter   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Treebeard's Jack Of All Trades



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Eros del Fiume



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
Kalins Ari Ashton



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
Ch Mercer's Guilty By Association



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 6 pts
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
MooseLake's Old Navy



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Berdia's Colin Of Gatineau



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 3 pts
GChEx Editions Manhattan Project



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Lainstaurn Annie's Song Of Harbinger











Group 2 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   18
Group 2nd   
Ch Peshawar Touchdown At Rallee
  Dachshund (Miniature Wire-Haired)   16
Group 3rd   
GCh Winterbourne's Amantaka
  Afghan Hound   13
Group 4th   
Ch Sporting Field Rocks At Shetara
  Whippet   10
BPIG   
Sirhan Ziyadah Windstorm
  Saluki   N/A
Best Baby Puppy In Group    Paradachs Red Hot Chili Pepper   Dachshund (Miniature Smooth-Haired)   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
GCh Winterbourne's Amantaka



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Ch Africanadian PBJ Of AhmahrNahr



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Copperleigh's Kit Kat



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Otrada Amadeus Velikolepny







Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 2 pts
Ch Peshawar Touchdown At Rallee



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Aotearoa Mana Tika



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Quiquen Air Alert



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sirhan Ziyadah Windstorm



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
GCh Sporting Field Rocks At Shetara







Group 3 - Thomas Nesbitt Top Dog
Points
Group 1st   
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate
  Rottweiler   17
Group 2nd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   13
Group 3rd    La Stonehenge Fly By Knight   Great Dane   12
Group 4th    Vanderbilt's Let's Bake A Cake   Samoyed   11
BPIG    La Stonehenge Fly By Knight   Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vanderbilt's Fine Line   Samoyed   0
Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
White Snow



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Ch Wagenblast Lares V Gelbachler



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tiburon Element Of Surprise



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh La Stonehenge Fly By Knight



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Belouro's Explorer Rafael



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
GCh VonBremen's Absolute Dark Chocolate



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 1 pts
Lasquite's Cyrus V Nacho



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
Vanderbilt's Let's Bake A Cake



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 0 pts
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion



Judge: Thomas Nesbitt

Best Of Breed: 3 pts
Ch Sibertrott's X Caliber







Group 4 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Fehmarn Celtic Canuck
  Border Terrier   5
Group 2nd   
Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   3
Group 3rd    Astra Of Darja's Brilliant   Kerry Blue Terrier   2
Group 4th   
Regency XCL's Princess Anne
  Schnauzer (Miniature)   1
BPIG   
Keepsake Timtara Ima Rockstar
  Soft-Coated Wheaten Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Si-Macc-Tire Lin Style   Kerry Blue Terrier   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Ch Fehmarn Celtic Canuck



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Astra Of Darja's Brilliant



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Ch Regency XCL's Princess Anne



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GChEx Keepsake Timtara Ima Rockstar







Group 5 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Xoe-Eleki's Yellow Brick Road
  Pug   5
Group 2nd   
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros
  Cavalier King Charles Spaniel   2
Group 3rd   
Ch Riverport's Good Vibrations
  Coton De Tulear   1
Group 4th    Char's Parti To X S   Pomeranian   0
BPIG   
Ch Xoe-Eleki's Yellow Brick Road
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ashstone's Sweetest Tabu   Havanese   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GCh Melrose Gold For Bonitos Companeros



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Riverport's Good Vibrations







Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Char's Parti To X S



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road







Group 6 - David Swartwood Top Dog
Points
Group 1st   
Karendon's Enviabull
  French Bulldog   17
Group 2nd   
Keesbrook's Oh I Believe
  Keeshond   13
Group 3rd   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   12
Group 4th   
Timberfox V For Victory Sunojo
  Shiba Inu   11
BPIG   
Karendon's Enviabull
  French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dawin Hot Ticket   Poodle (Standard)   0
Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Suvan's Dani Girl



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Ch Mtnview's Cowboy Magic



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Bullstoic's New Aura Can't Bbad



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 2 pts
Siosalach's Junk In The Trunk



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 3 pts
GCh Karendon's Enviabull



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Ch Keesbrook's Oh I Believe



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 1 pts
Ch Signet Sequin



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
GCh Dawin In Hot Pursuit



Judge: David Swartwood

Best Of Breed: 0 pts
Timberfox V For Victory Sunojo





Group 7 - Lee Anne Bateman Top Dog
Points
Group 1st   
Tagalong N Catalyst Dash For Cash
  Australian Cattle Dog   8
Group 2nd   
Ch Chaotic's Flawless Red Ruby
  Briard   7
Group 3rd   
Asset's I'm On Fire
  Border Collie   5
Group 4th   Ch Shaizach Shenanigans   Shetland Sheepdog   3
BPIG   
Asset's I'm On Fire
  Border Collie   N/A
Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
Ch Asset's I'm On Fire



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 1 pts
GCh Chaotic's Flawless Red Ruby



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 0 pts
GCh Hellwigg's Nothing But The Best



Judge: Lee Anne Bateman

Best Of Breed: 2 pts
Ch Shaizach Shenanigans



Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Result Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By