Miramichi Kennel Club
Sunday, September 27, 2015 - Show 4



Related Results

Obedience

Saturday, September 26 (Trial 1)
Sunday, September 27 (Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, September 26 (Trial 1)
Sunday, September 27 (Trial 2)



Best In Show
Judge: Michelle Scott
Pomeranian  
Ch Chriscendo Connoisseur
Points: 69 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Michelle Scott
Boxer  
GCh Briley's Wild As The Wind
Best Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Dalmatian  
Onsengeltje Secret Endeavour
Best Baby Puppy In Show
Judge: Michelle Scott
Pekingese   PekeEasy Shooting for Gold
Best Altered In Show
Judge: Michelle Scott
German Pinscher  Ch Oakwood v Kaitler Midnight Train to Georgia








Group 1 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Whidbey's Charleston Chew
  Spaniel (Clumber)   8
Group 2nd   
GCh Amberview Socie'te' Cartier
  Retriever (Golden)   7
Group 3rd   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   3
Group 4th   
Kindspirit In The Beginning
  Retriever (Labrador)   2
BPIG   
Ignatio del Fiume
  Lagotto Romagnolo   N/A
Best Altered In Group    Backroad Bold as Brass   Retriever (Golden)   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Best Puppy In Breed
Ignatio del Fiume


Winners Dog: (1-0-0-0)
Ignatio del Fiume

Junior Puppy Dog Class
1st Ignatio del Fiume



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Amberview Socie'te' Cartier

Best Of Opposite Sex
Backroad Diamore Dream

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Backroad Duck Duck Gooze

Best Puppy In Breed
Backroad Extraordinarily Irish


Winners Dog: (1-2-1-0)
Backroad Duck Duck Gooze

12-18 Month Dog Class
1st Backroad Duck Duck Gooze


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Backroad Diamore Dream

Reserve Winners Bitch
Backroad Extraordinarily Irish

Senior Puppy Bitch Class
1st Backroad Extraordinarily Irish

12-18 Month Bitch Class
1st Backroad Diamore Dream

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Backroad Bold as Brass


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Kindspirit In The Beginning

Best Of Opposite Sex
Everwood's Paint It Black

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Kindspirit In The Beginning

Best Puppy In Breed
Everwood's Paint It Black

Select Bitch
Ch Lobuff's Startin' Over


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kindspirit In The Beginning

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kindspirit In The Beginning


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Everwood's Paint It Black

Junior Puppy Bitch Class
1st Everwood's Paint It Black


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Whidbey's Charleston Chew




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 2 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GrandCru Is Solinas
  Greyhound   5
Group 2nd    Kan Trace All I Do Is Win   Petit Basset Griffon Vendeen   4
Group 3rd   Ch Leoralees Its All About Me MW   Dachshund (Miniature Wire-Haired)   2
Group 4th   Ch Raydachs Rippin Good   Dachshund (Standard Wire-Haired)   1
BPIG   
Ch Auriga's Pocketful of Dreams
  Petit Basset Griffon Vendeen   N/A
Best Altered In Group   
Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey
  Rhodesian Ridgeback   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Jalhar Traveller Girl




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Raydachs Rippin Good




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch GrandCru Is Solinas




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Kan Trace All I Do Is Win

Best Puppy In Breed
GCh Auriga's Pocketful of Dreams

Select Bitch
GCh Auriga's Pocketful of Dreams




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services



Sexually Altered Dog Class
1st Ch (Alt) Trumphill's Uncharted Journey



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 3 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Briley's Wild As The Wind
  Boxer   13
Group 2nd   
GCh Belnois Locked N' Loaded
  Bernese Mountain Dog   10
Group 3rd   
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic
  Great Dane   9
Group 4th    Riverwest Becca   Entlebucher Mountain Dog   4
BPIG    Riverwest Becca   Entlebucher Mountain Dog   N/A
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Belnois Locked N' Loaded




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Of Opposite Sex
Briley's Black Onyx

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Briley's Black Onyx

Best Puppy In Breed
Briley's Black Onyx


Winners Dog: (1-1-0-1)
Briley's Black Onyx

Junior Puppy Dog Class
1st Briley's Black Onyx


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Top Hat's Irresistible Marder

Open Bitch Class
1st Top Hat's Irresistible Marder


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Of Opposite Sex
Riverwest Bojangles

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Best Puppy In Breed
Riverwest Becca


Winners Dog: (1-1-0-0)
Riverwest Bojangles

Senior Puppy Dog Class
1st Riverwest Bojangles


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Riverwest Becca

Senior Puppy Bitch Class
1st Riverwest Becca


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-1-0-2)
GCh Lagarada's Lil'Bit of Magic

Best Of Opposite Sex
CasaBali's Bow N Arrow

Best Of Winners: (2-1-0-2)
CasaBali's Bow N Arrow

Best Puppy In Breed
Shorelines East West Shameless

Select Bitch
Ch Britlinblues Walking On Sunshine


Winners Dog: (2-1-0-2)
CasaBali's Bow N Arrow

Reserve Winners Dog
Britlinblue Dancin In The Moonlite

Junior Puppy Dog Class
1st Britlinblue Dancin In The Moonlite

Bred By Exhibitor Dog Class
1st CasaBali's Bow N Arrow


Winners Bitch: (2-1-0-2)
Shorelines East West Shameless

Junior Puppy Bitch Class
1st Shorelines East West Shameless


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Alegup's Call Me Rufus


Winners Dog: (1-0-0-0)
Alegup's Call Me Rufus

Open Dog Class
1st Alegup's Call Me Rufus



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Silcort Cindy




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Jing Jing Ii

Best Puppy In Breed
Jing Jing Ii


Winners Dog: (1-0-0-0)
Jing Jing Ii

Junior Puppy Dog Class
1st Jing Jing Ii



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 4 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   Ch Haeloganlane's MacLaughlin   West Highland White Terrier   7
Group 2nd   
Scandvik Java Rush
  Norwich Terrier   6
Group 3rd   
Keepsake Abegweit Willie
  Soft-Coated Wheaten Terrier   5
Group 4th   
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire
  Fox Terrier (Wire)   4
BPIG   
Scandvik Java Rush
  Norwich Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hollytroy's Wynn Dixie
  Airedale Terrier   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus



Winners Bitch: (0-1-0-0)
RZenith N Hollytroy's Lexus

12-18 Month Bitch Class
1st RZenith N Hollytroy's Lexus

3-6 Month Bitch Class
1st Hollytroy's Wynn Dixie


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler


Winners Dog: (1-0-0-0)
Crombie's Rhett Butler

12-18 Month Dog Class
1st Crombie's Rhett Butler



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire

Best Puppy In Breed
Ch Fyrewyre Dragonfox Hellfire




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kreuzritters Fall From Grace

Best Puppy In Breed
Kreuzritters Fall From Grace



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kreuzritters Fall From Grace

Junior Puppy Bitch Class
1st Kreuzritters Fall From Grace


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mersey Allegro Con Brio

Best Puppy In Breed
Mersey Allegro Con Brio



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mersey Allegro Con Brio

Junior Puppy Bitch Class
1st Mersey Allegro Con Brio


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Best Puppy In Breed
Scandvik Java Rush



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Scandvik Java Rush

Senior Puppy Bitch Class
1st Scandvik Java Rush


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Best Puppy In Breed
Keepsake Abegweit Willie


Winners Dog: (1-0-0-0)
Keepsake Abegweit Willie

Senior Puppy Dog Class
1st Keepsake Abegweit Willie



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Haeloganlane's MacLaughlin




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 5 - Michelle Scott Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Chriscendo Connoisseur
  Pomeranian   17
Group 2nd   
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker
  Pekingese   16
Group 3rd   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   15
Group 4th   
Annadeans Sassy Lassie
  Silky Terrier   14
BPIG   
Annadeans Sassy Lassie
  Silky Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    PekeEasy Shooting for Gold   Pekingese   0
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (2-1-1-1)
Ch Xcel's Fairway Indecent Player

Best Of Opposite Sex
Ch Kiss Me Quick N'Co

Best Of Winners: (2-1-1-1)
Silver Bluff Jon Bon Jovi

Best Puppy In Breed
Ch Xcel's Fairway Indecent Player


Winners Bitch: (2-1-1-1)
Oceaniahcc Rising Sun Chalise

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Oceaniahcc Rising Sun Chalise


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-0)
Witherow's Prima Ballerina



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Witherow's Prima Ballerina

Open Bitch Class
1st Witherow's Prima Ballerina


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Applea Victoria's Secret Kiss

12-18 Month Bitch Class
1st Applea Victoria's Secret Kiss


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 4 pts (0-2-2-1)
Mawenpaw's One Night Stand

Best Of Opposite Sex
Ch Passionpaps Breaking Bad

Best Puppy In Breed
Mawenpaw's One Night Stand

Select Dog
GCh Okkak's Magnus Lacelink

Select Bitch
Ch Kinduhaven's Sugar'N Sass



Winners Bitch: (0-2-2-1)
Mawenpaw's One Night Stand

Reserve Winners Bitch
Kildrummy Truluv Crown Jewels

Junior Puppy Bitch Class
1st Mawenpaw's One Night Stand

Open Bitch Class
1st Kildrummy Truluv Crown Jewels


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx PekeEasy Thaishan Tracker



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Chriscendo Connoisseur




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Best Puppy In Breed
Annadeans Sassy Lassie



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Annadeans Sassy Lassie

Junior Puppy Bitch Class
1st Annadeans Sassy Lassie


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Michelle Scott

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Zatua Atua Nove Kasio



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Zatua Atua Nove Kasio

Open Bitch Class
1st Zatua Atua Nove Kasio


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




Group 6 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   9
Group 2nd   Ch Daulokkes Flora Danica   French Bulldog   5
Group 3rd   
Ch Symarun's Your Cheating Heart
  Shih Tzu   4
Group 4th   Ch Angelsun Intense Attraction   German Pinscher   3
BPIG   
Onsengeltje Secret Endeavour
  Dalmatian   N/A
Best Baby Puppy In Group    Dunroamin Kurios Pinsha   German Pinscher   0
Best Altered In Group   Ch Oakwood v Kaitler Midnight Train to Georgia   German Pinscher   0
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour

Best Of Opposite Sex
Onsengeltje Secret Admirer

Best Puppy In Breed
GChEx Onsengeltje Secret Endeavour



Winners Bitch: (0-3-1-0)
Onsengeltje Secret Admirer

Reserve Winners Bitch
Onsengeltje Infinite

Junior Puppy Bitch Class
1st Onsengeltje Secret Admirer
2nd Onsengeltje Infinite

12-18 Month Bitch Class
1st Onsengeltje Just Sayit Already


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Daulokkes Flora Danica



3-6 Month Bitch Class
1st Aristocrafts Back in Business


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Angelsun Intense Attraction


3-6 Month Dog Class
1st Dunroamin Kurios Pinsha


Sexually Altered Bitch Class
1st Ch Oakwood v Kaitler Midnight Train to Georgia


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Keesridge Fire and Ice


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Belcourt Chippendale

Best Puppy In Breed
Belcourt Chippendale


Winners Dog: (1-0-0-0)
Belcourt Chippendale

Senior Puppy Dog Class
1st Belcourt Chippendale



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Bijou's Glorious Red of Rose



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Bijou's Glorious Red of Rose

Reserve Winners Bitch
Desjardin's Let's Go Kyro

12-18 Month Bitch Class
1st Desjardin's Let's Go Kyro

Open Bitch Class
1st Bijou's Glorious Red of Rose


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Symarun's Your Cheating Heart

Best Puppy In Breed
Ch Symarun's Your Cheating Heart


3-6 Month Dog Class
1st Halo's Journey To Victory Lane

Sexually Altered Dog Class
1st Loghavens Forever In My Heart


3-6 Month Bitch Class
1st Halo's New Journey To Opal's
2nd Halo's Journey to Opal's

Sexually Altered Bitch Class
1st Ch (Alt) Loghavens Elegant Anne


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services


Group 7 - Ron Mahon Top Dog
Points
Group 1st    Snowbelt's All American Boy   Australian Shepherd   4
Group 2nd   Ch Truespirit's Universal Sky   Shetland Sheepdog   3
Group 3rd No Entry
Group 4th No Entry
BPIG    Sunnyseas After Shock   Shetland Sheepdog   N/A
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Snowbelt's All American Boy


Winners Dog: (1-0-0-0)
Snowbelt's All American Boy

Open Dog Class
1st Snowbelt's All American Boy



Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Judge: Ron Mahon

Best Of Breed: 3 pts (1-2-0-1)
Ch Truespirit's Universal Sky

Best Of Opposite Sex
Sunnyseas After Shock

Best Of Winners: (1-2-0-1)
Sunnyseas After Shock

Best Puppy In Breed
Sunnyseas After Shock


Winners Dog: (1-2-0-1)
Sunnyseas After Shock

Junior Puppy Dog Class
1st Sunnyseas After Shock


Winners Bitch: (1-2-0-1)
Truespirits Nikkilen Sweet P

Reserve Winners Bitch
Nikkilen's Resitience

Junior Puppy Bitch Class
1st Nikkilen's Resitience

12-18 Month Bitch Class
1st Truespirits Nikkilen Sweet P


Class results courtesy of: Celebrity Pro Dog Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By