Halifax Kennel Club
Monday, September 4, 2017 - Show # 5



Related Results

Conformation

Friday, September 01 (Limited Breed Show for Sporting (Group 1))
Saturday, September 02 (Show # 1)
Saturday, September 02 (Show # 2)
Sunday, September 03 (Show # 3)
Sunday, September 03 (Show #4)
Monday, September 04 (Show # 5)

Obedience

Saturday, September 02 (Obedience Trial 1)
Sunday, September 03 (Obedience Trial 2)

Rally Obedience

Saturday, September 02 (Rally Trial 1)
Sunday, September 03 (Rally Trial 2)



Results courtesy of:




Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Pug  
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
Points: 109 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Wendy Maisey
Schnauzer (Miniature)  
GCh Obsession Mad Queen Juana
Best Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Boxer  
Elharlen's Kindred Spirit
Best Baby Puppy In Show
Judge: Wendy Maisey
Toy Manchester Terrier   Rustic Lane Live Wire at Fwaggle








Group 1 - Catherine Barlow Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Giroflee Go Johnny Go
  Spaniel (English Cocker)   18
Group 2nd   
GCh Pageska's FM3 Cinch
  Griffon (Wire-Haired Pointing)   17
Group 3rd   
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star
  Retriever (Golden)   16
Group 4th   
Ch Segre's Big Cheese at Remme
  Spaniel (English Springer)   14
BPIG   
Plaisance King Louis Jolliet
  Setter (English)   N/A
Best Baby Puppy In Group         0
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Pageska's FM3 Cinch




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Best Of Opposite Sex
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Best Puppy In Breed
Mistcurl's Jemseg


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mistcurl Capt Worden Of Canaan

Junior Puppy Dog Class
1st Mistcurl Capt Worden Of Canaan


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Mistcurl's Jemseg

Junior Puppy Bitch Class
1st Mistcurl's Jemseg


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GChEx Polarsky's Twinkle Little Star

Best Puppy In Breed
Sagagold Hocuspocus At Jackson



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Sagagold Hocuspocus At Jackson

Senior Puppy Bitch Class
1st Sagagold Hocuspocus At Jackson


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Madabout's Treble Maker

Best Of Opposite Sex
Woefdram's Galileo

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Madabout's Singing Swimmer


Winners Dog: (2-1-0-1)
Woefdram's Galileo

Reserve Winners Dog
Bud The Spud Optimus Canis

Junior Puppy Dog Class
1st Bud The Spud Optimus Canis

Open Dog Class
1st Woefdram's Galileo


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Madabout's Singing Swimmer

12-18 Month Bitch Class
1st Madabout's Singing Swimmer


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GChEx Plaisance Queen Isleen

Best Of Opposite Sex
Plaisance King Louis Jolliet

Best Puppy In Breed
Plaisance King Louis Jolliet


Winners Dog: (1-0-0-1)
Plaisance King Louis Jolliet

Junior Puppy Dog Class
1st Plaisance King Louis Jolliet



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 3 pts (1-0-2-1)
GCh Ashleysown Zen Of Wynridge

Best Of Opposite Sex
Ch Marsuvica's Midnight Magic

Best Puppy In Breed
Mischtikals Tri Me Out

Select Dog
GCh Conquest's Wanna Be Startn' Somethin


Winners Dog: (1-0-2-1)
Mischtikals Tri Me Out

Junior Puppy Dog Class
1st Mischtikals Tri Me Out



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Giroflee Go Johnny Go




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Catherine Barlow

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Segre's Big Cheese at Remme

Best Of Opposite Sex
Ch Ruskate Shore Alicenwonderland

Select Bitch
Ch Ruskate Shore Alicenwonderland




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 2 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Alfheim's No Quarter Given
  Ibizan Hound   10
Group 2nd   
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca
  Greyhound   8
Group 3rd   
GCh TG Shillington Seeing Stars
  Beagle   7
Group 4th    The Wones I Just Can't Wait To Win   Dachshund (Standard Smooth-Haired)   6
BPIG No Entry
Best Baby Puppy In Group    Shillington Spenser For Hire   Beagle   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Wasenshi's Locked'N Loaded




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh TG Shillington Seeing Stars


3-6 Month Dog Class
1st Shillington Spenser For Hire



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Everybodys Got a Cousin in Miami




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Aviance's Barbaro SL




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
The Wones I Just Can't Wait To Win



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Grandcru Beau Constantia Lucca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Best Of Opposite Sex
Veloz Atilt on Insolent Waters T'marras

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alfheim's No Quarter Given

Open Dog Class
1st Alfheim's No Quarter Given


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Trumphill's Sweet Savanah Sun

Select Bitch
GCh Trumphill's Exquisite Lizzie



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sporting Fields On My Honor


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sporting Fields On My Honor

Open Dog Class
1st Sporting Fields On My Honor



Class results courtesy of: John Macdonald




Group 3 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
Ch GiZah's Out of This World
  Bullmastiff   12
Group 2nd   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   10
Group 3rd   
GCh Nightflight Hot Whispers
  Doberman Pinscher   9
Group 4th   
GCh Dushanbe's Dreamboat
  Samoyed   5
BPIG   
Elharlen's Kindred Spirit
  Boxer   N/A
Best Baby Puppy In Group    Sharinway's Hey Casanova Baby   Doberman Pinscher   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elharlen's Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Elharlen's Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elharlen's Kindred Spirit

Junior Puppy Bitch Class
1st Elharlen's Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh GiZah's Out of This World

Best Of Opposite Sex
GCh Pine Ridge's Huckleberry Finn




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (1-0-0-3)
GCh Nightflight Hot Whispers

Best Of Opposite Sex
Liberator's Making Waves

Select Bitch
Ch Sharinway's You Are Not Alone


Winners Dog: (1-0-0-3)
Liberator's Making Waves

12-18 Month Dog Class
1st Liberator's Making Waves

3-6 Month Dog Class
1st Sharinway's Hey Casanova Baby



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Trojan's New Girl in Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 4 pts (2-2-1-0)
GChEx Dushanbe's Dreamboat

Best Of Opposite Sex
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Best Of Winners: (2-2-1-0)
Dushanbe's Nixon Rocks

Best Puppy In Breed
Dushanbe's Ribbon of Dreams


Winners Dog: (2-2-1-0)
Dushanbe's Nixon Rocks

Reserve Winners Dog
Dushanbe's Scotia Games

Senior Puppy Dog Class
1st Dushanbe's Scotia Games

12-18 Month Dog Class
1st Dushanbe's Nixon Rocks


Winners Bitch: (2-2-1-0)
Dushanbe's Ribbon of Dreams

Reserve Winners Bitch
Dushanbe's Showcase

Senior Puppy Bitch Class
1st Dushanbe's Ribbon of Dreams

12-18 Month Bitch Class
1st Dushanbe's Showcase


Class results courtesy of: John Macdonald




Group 4 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Obsession Mad Queen Juana
  Schnauzer (Miniature)   14
Group 2nd   Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind   Airedale Terrier   13
Group 3rd   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   12
Group 4th   
Trollhattan's Ever So Sylvie
  Fox Terrier (Smooth)   11
BPIG   
Gleann Holy Hannah
  Glen Of Imaal Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Mariner's Hide and Zeke   Soft-Coated Wheaten Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Penaire Bryndale Carolina On My Mind




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Horrieglen Hot to Trot

Best Of Opposite Sex
The Farm Starting Something In Cape Breton

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Horrieglen Hot to Trot

Best Puppy In Breed
Horrieglen Hot to Trot


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Horrieglen Hot to Trot

Open Bitch Class
1st Horrieglen Hot to Trot


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Rootn Polarexpress By Chewbacca




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Skerryvore Voice Of The Wolf

Open Bitch Class
1st Skerryvore Voice Of The Wolf


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Trollhattan's Ever So Sylvie

Best Puppy In Breed
Instyle's Zeta At Trollhattan



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Trollhattan's Ever So Sylvie

Reserve Winners Bitch
Trollhattan's Freddi The Pirate

Senior Puppy Bitch Class
1st Trollhattan's Ever So Sylvie
2nd Trollhattan's Freddi The Pirate

Canadian Bred Bitch Class
1st Instyle's Zeta At Trollhattan


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Best Puppy In Breed
Gleann Holy Hannah



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gleann Holy Hannah

Senior Puppy Bitch Class
1st Gleann Holy Hannah


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Obsession Mad Queen Juana




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
Ch Kalimar's Spirited Caper

Best Of Opposite Sex
GCh Pinehome Merrimoor CameToDance

Select Bitch
Ch Inisroe's Bachram Faerie Rider


3-6 Month Dog Class
1st Mariner's Hide and Zeke



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Whiteheather's Perfect Alibi

Best Of Opposite Sex
GCh Whiteheather WYSIWYG




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 5 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   17
Group 2nd   Ch Chriscendo Consequence   Pomeranian   16
Group 3rd   
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town
  Pekingese   15
Group 4th   Ch Paradiselee to Marsuvica Dixie   Yorkshire Terrier   14
BPIG   
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle
  Toy Manchester Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Rustic Lane Live Wire at Fwaggle   Toy Manchester Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-0-2)
FleurDeLys Queen Of Hearts

Select Bitch
GCh Sushine Dancing With The Stars



Winners Bitch: (0-2-0-2)
FleurDeLys Queen Of Hearts

Reserve Winners Bitch
Mardigrais Song Sung Blue

12-18 Month Bitch Class
1st Mardigrais Song Sung Blue

Open Bitch Class
1st FleurDeLys Queen Of Hearts


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-2-0)
GCh Sandees Tumbleweed Griffin

Best Of Opposite Sex
Shilohs Karma Is A Knockin'

Best Puppy In Breed
Alika Tia Princess Cinderella

Select Dog
GCh Coton CPH's Gangsta Billy The Kid



Winners Bitch: (0-2-2-0)
Shilohs Karma Is A Knockin'

Reserve Winners Bitch
Alika Tia Princess Cinderella

Senior Puppy Bitch Class
1st Alika Tia Princess Cinderella

Open Bitch Class
1st Shilohs Karma Is A Knockin'


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kabecca Grayson Nor'easter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Kabecca Grayson Nor'easter


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Minegold Fantasy's Fantazia

Best Of Opposite Sex
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Minegold Fantasy's Fantazia

Best Puppy In Breed
Minegold Fantasy's Fantazia

Select Bitch
Ch Gnomehaven's Red Sonja


Winners Dog: (1-1-0-1)
Kinduhaven's Sassy Flashfire

Senior Puppy Dog Class
1st Kinduhaven's Sassy Flashfire


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Minegold Fantasy's Fantazia

Junior Puppy Bitch Class
1st Minegold Fantasy's Fantazia


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch PekeEasy Top Gun Is In Town




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Chriscendo Consequence




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle

Best Puppy In Breed
Ch Lebail Rolling Stone v Fwaggle


3-6 Month Dog Class
1st Rustic Lane Live Wire at Fwaggle



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Paradiselee to Marsuvica Dixie

Select Bitch
Ch Marsuvica's Life's A Treasure




Class results courtesy of: John Macdonald




Group 6 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   Ch Coquetel Nicole   Poodle (Standard)   10
Group 2nd    Cocoabeach's Hot Pursuit   Dalmatian   8
Group 3rd   
Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   7
Group 4th    Alamo Bull MC Jagger   French Bulldog   6
BPIG   
Loghavens Kindred Spirit
  Shih Tzu   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Waylin's Without A Cause
  Boston Terrier   0
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bramley's One and Only

Best Puppy In Breed
Bramley's One and Only


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bramley's One and Only

Junior Puppy Dog Class
1st Bramley's One and Only


3-6 Month Bitch Class
1st Waylin's Without A Cause


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Master Yoda (Velasco)


Winners Dog: (1-0-0-0)
Master Yoda (Velasco)

Open Dog Class
1st Master Yoda (Velasco)



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Cocoabeach's Hot Pursuit

12-18 Month Bitch Class
1st Cocoabeach's Hot Pursuit


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Best Of Opposite Sex
Glynabbey Victoria Shore

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger


Winners Dog: (1-1-0-0)
Alamo Bull MC Jagger

Open Dog Class
1st Alamo Bull MC Jagger


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Glynabbey Victoria Shore

Open Bitch Class
1st Glynabbey Victoria Shore


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-0-1-2)
GCh Klompen's That's Show Biz

Best Of Opposite Sex
Ch Keysmarkkee's Incognito

Select Bitch
GCh Bijzondere Wilhelmina of James


3-6 Month Dog Class
1st Keesridge Charmer At The Ocean



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Coquetel Nicole



Winners Bitch: (0-1-0-1)
TG Briarside All That Glitters

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st TG Briarside All That Glitters


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Best Puppy In Breed
Loghavens Kindred Spirit



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Loghavens Kindred Spirit

Senior Puppy Bitch Class
1st Loghavens Kindred Spirit


Class results courtesy of: John Macdonald


Group 7 - Wendy Maisey Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Cornus One In A Row
  Bouvier des Flandres   22
Group 2nd   
Ch Wassbolingens Chuck-Berry
  Swedish Vallhund   18
Group 3rd   
M'elroy Des Picardiers
  Berger Picard   17
Group 4th   
Ch Truespirit Nikkilen Jasmine
  Shetland Sheepdog   16
BPIG   
Ch Truespirit Nikkilen Jasmine
  Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Martinique Silver Emerald
  Shetland Sheepdog   0



3-6 Month Dog Class
1st Agassiz's Cold Water Cowboy



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-0-1-3)
GCh Novacoast EZ To Love

Best Of Opposite Sex
GCh Novacoast Nothing Comes Ez

Best Puppy In Breed
GCh Malka's Seven Seas

Select Bitch
GCh Casselcreek For The Love Of It




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Dreamfetcher Tom's Hope

Reserve Winners Bitch
Dreamfetcher Spring in Winter

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dreamfetcher Spring in Winter

Open Bitch Class
1st Dreamfetcher Tom's Hope


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers


Winners Dog: (1-0-0-0)
M'elroy Des Picardiers

12-18 Month Dog Class
1st M'elroy Des Picardiers



Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChEx Cornus One In A Row

Best Of Opposite Sex
Stonepillar's Fire N Ice

Best Puppy In Breed
Stonepillar's Fire N Ice

Select Bitch
Ch Stonepillar's Navy at Quiche



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Stonepillar's Fire N Ice

Reserve Winners Bitch
Stonepillar's Breakaway

Junior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Breakaway

Senior Puppy Bitch Class
1st Stonepillar's Fire N Ice


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Feoras Fiery Leap



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Feoras Fiery Leap

Open Bitch Class
1st Feoras Fiery Leap


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Travler's Book Of Shadows

Best Of Opposite Sex
Cardross Stepping Stone

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Travler's Book Of Shadows


Winners Dog: (1-1-0-0)
Cardross Stepping Stone

Open Dog Class
1st Cardross Stepping Stone


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Travler's Book Of Shadows

12-18 Month Bitch Class
1st Travler's Book Of Shadows


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
Ch Riverryan Lil Miss Sunshine



12-18 Month Bitch Class
1st Heidrun Von Troyan Schloss


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Qubic's Whole Lotta Hugs




Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 3 pts (0-3-0-1)
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine

Best Puppy In Breed
GCh Truespirit Nikkilen Jasmine


3-6 Month Dog Class
1st Martinique Silver Emerald


Winners Bitch: (0-3-0-1)
Iona Laffy Taffy

Junior Puppy Bitch Class
2nd Truespirit Nikkilen Calla Lily
3rd Nikkilen's Truespirit Royalty

12-18 Month Bitch Class
1st Iona Laffy Taffy


Class results courtesy of: John Macdonald
Judge: Wendy Maisey

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry


Winners Dog: (1-0-0-0)
Wassbolingens Chuck-Berry

Open Dog Class
1st Wassbolingens Chuck-Berry



Class results courtesy of: John Macdonald
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By