Seaway Kennel Club
Saturday, May 2, 2015



Related Results


Results courtesy of:

-- Pat Blenkey --
GCh. Liberator's Power Play
"Kessel"
Breeder/Owner/Handler: Pat Blenkey & Brian Casey
www.wrathliberator.com


Best In Show
Judge: Nancy Popovich
Portuguese Water Dog  
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
Points: 197 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: Nancy Popovich
Pekingese   Pekeden Peacekeeper
Best Baby Puppy In Show
Judge: Nancy Popovich
Siberian Husky   Snowmist's Elektra
Best Bred By Exhibitor In Show
Judge: Nancy Popovich
Whippet  
GCh McCartney's Xcape From Reality








Group 1 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Mar-K's Hot N Spicey
  Spaniel (American Cocker)   28
Group 2nd   
GCh Legacyk Breakfast At Tiffany's
  Pointer (German Short-Haired)   24
Group 3rd   
Ch Stonepeake's Wrtn In Stone
  Retriever (Chesapeake Bay)   20
Group 4th   
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick
  Retriever (Golden)   19
BPIG   
Blackpool Jersey Girl
  Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Royal's Toast Of New York   Retriever (Golden)   0
Best BBE In Group    Shadymist Ambercroft Let It Go   Retriever (Golden)   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Neigenuveaux's Jackson




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Fugelere Sirocco au Tuke Glen

Best Of Opposite Sex
GCh Perryglen's Justdoitat Coquetel




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-1-0-2)
GChEx Legacyk Breakfast At Tiffany's

Best Of Opposite Sex
Stannyfield Whole Lotta Trouble

Best Of Winners: (1-1-0-2)
Aspenglow's Moonshadow

Best Puppy In Breed
Stannyfield Whole Lotta Trouble

Select Bitch
GCh Legacyk In Your Dreams


Winners Dog: (1-1-0-2)
Stannyfield Whole Lotta Trouble

Junior Puppy Dog Class
1st Stannyfield Whole Lotta Trouble


Winners Bitch: (1-1-0-2)
Aspenglow's Moonshadow

12-18 Month Bitch Class
1st Aspenglow's Moonshadow


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Stonepeake's Wrtn In Stone




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Butterblac's Keep Knocking




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 9 pts (4-4-0-2)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
Kyon's Rainbow High

Best Of Winners: (4-4-0-2)
Kyon's Let It Be 2nd

Best Puppy In Breed
GCh Blackpool Jersey Girl

Select Bitch
GCh Blackpool Jersey Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Shalane Material Girl

Best Of Opposite Sex
GCh Stonemeadow's Sofa King Clean

Best Puppy In Breed
Devonsleigh It Takes A Village



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Devonsleigh It Takes A Village

Senior Puppy Bitch Class
1st Devonsleigh It Takes A Village

3-6 Month Bitch Class
1st Oaksill Morning Moon


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Javahill's Spectacular Bid For Katyra



3-6 Month Bitch Class
1st Katyra All Things Considered


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Shireoak Iced Sensation




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (2-1-0-1)
GCh Mar-K's Hot N Spicey

Best Of Opposite Sex
Truly Yours Secret Midnight Express

Best Of Winners: (2-1-0-1)
Jaywyck's Busy Dancing In Tyme


Winners Bitch: (2-1-0-1)
Jaywyck's Busy Dancing In Tyme

Open Bitch Class
1st Jaywyck's Busy Dancing In Tyme


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh RiverMist Broxden Best I Feather Seen




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Stephen Dainard Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Gwencalon's Tam O'Shanter
  Beagle   18
Group 2nd   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   17
Group 3rd   
Ch Naku's Bertan Ernie
  Norrbottenspets   14
Group 4th    Charsada Beyond The Stones   Afghan Hound   13
BPIG    Charsada Beyond The Stones   Afghan Hound   N/A
Best Baby Puppy In Group    Starkeeper Nuala O'Ard Rhi   Irish Wolfhound   0
Best BBE In Group   
GCh McCartney's Xcape From Reality
  Whippet   0
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Charsada Beyond The Stones

Best Of Opposite Sex
Charsada Beyond Atlantis

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Charsada Beyond The Stones

Best Puppy In Breed
Charsada Beyond The Stones


Winners Dog: (1-3-0-0)
Charsada Beyond Atlantis

Senior Puppy Dog Class
1st Charsada Beyond Atlantis


Winners Bitch: (1-3-0-0)
Charsada Beyond The Stones

Reserve Winners Bitch
Charsada Reach Beyond The Star

Senior Puppy Bitch Class
1st Charsada Beyond The Stones
2nd Charsada Reach Beyond The Star

Canadian Bred Bitch Class
1st Charsada Go Above And Beyond


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Gwencalon's Tam O'Shanter




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 5 pts (1-4-0-1)
Ch Golden Days Tequila Rose

Best Of Opposite Sex
Erieau's Vintage Speed Racer

Best Of Winners: (1-4-0-1)
Erieau's Vintage Speed Racer


Winners Dog: (1-4-0-1)
Erieau's Vintage Speed Racer

12-18 Month Dog Class
1st Erieau's Vintage Speed Racer

3-6 Month Dog Class
1st Heavenlyhund's Fairview


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Chilcotin's Road Warrior




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Glenamadda Wolfholm J Hendrix


3-6 Month Bitch Class
1st Starkeeper Nuala O'Ard Rhi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Naku's Bertan Ernie




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Priderock's Maeve of Mobukhosi

Best Of Opposite Sex
Cataraqui Running A Red


Winners Dog: (1-0-0-1)
Cataraqui Running A Red

Canadian Bred Dog Class
1st Cataraqui Running A Red



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Stephen Dainard

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
GCh McCartney's Xcape From Reality

Best Of Opposite Sex
Navyn Ballymalone

Best Puppy In Breed
Navyn Ballymalone



Winners Bitch: (0-2-1-0)
Navyn Ballymalone

Reserve Winners Bitch
Jetstream Madeira

Junior Puppy Bitch Class
1st Navyn Ballymalone

Open Bitch Class
1st Jetstream Madeira


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico
  Portuguese Water Dog   25
Group 2nd   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   23
Group 3rd   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   20
Group 4th   
Knatchbull Moses DeVersailles
  Bullmastiff   19
BPIG   
Cupar's Golden Ticket
  Great Dane   N/A
Best Baby Puppy In Group    Snowmist's Elektra   Siberian Husky   0
Best BBE In Group   
GCh Liberator's Power Play
  Doberman Pinscher   0
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Howlingpines Wildmoon Guardian



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Belnois Just Along IV The Ride

Best Of Opposite Sex
Sawannah Soulbern

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Belnois Just Along IV The Ride

Best Puppy In Breed
Sawannah Soulbern


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Sawannah Soulbern

Reserve Winners Bitch
Belnois Onward And Upward

Junior Puppy Bitch Class
1st Sawannah Soulbern

12-18 Month Bitch Class
1st Belnois Onward And Upward

3-6 Month Bitch Class
1st Eliden Christina's Warrior Zia
2nd Eliden Christina's Royal Blue


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
IliasLegacy Harmony Galaxy

Best Puppy In Breed
IliasLegacy Harmony Galaxy



Winners Bitch: (0-1-0-0)
IliasLegacy Harmony Galaxy

Junior Puppy Bitch Class
1st IliasLegacy Harmony Galaxy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
Ch Rodlins Wee Geordie

Best Of Opposite Sex
GCh Eastport's Dreamboat Ziva




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Knatchbull Moses DeVersailles


Winners Dog: (1-0-0-0)
Knatchbull Moses DeVersailles

Open Dog Class
1st Knatchbull Moses DeVersailles



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GCh Liberator's Power Play

Best Of Opposite Sex
Ch Whitcam's My Time To Shine



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Dobereich's Solar Lotus XVI

Open Bitch Class
1st Dobereich's Solar Lotus XVI


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Nakus I'm Not At Liberty T'say

Best Puppy In Breed
Everendeavor Naku Glamour Girl



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Nakus I'm Not At Liberty T'say

Reserve Winners Bitch
Naku's Jazzie Dancer

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Naku's Jazzie Dancer

Open Bitch Class
1st Nakus I'm Not At Liberty T'say
2nd Everendeavor Naku Glamour Girl


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Cupar's Golden Ticket

Best Puppy In Breed
Cupar's Golden Ticket



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Cupar's Golden Ticket

Reserve Winners Bitch
Cupar's Time To Reign

Junior Puppy Bitch Class
1st Cupar's Golden Ticket

Open Bitch Class
1st Cupar's Time To Reign


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Brixi Angels Akono


Winners Dog: (1-0-0-0)
Brixi Angels Akono

Open Dog Class
1st Brixi Angels Akono



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Claircreek Lusitano Oceano Atlantico

Best Of Opposite Sex
Pattedeau Etoile De Mer

Best Puppy In Breed
Pattedeau Etoile De Mer


3-6 Month Dog Class
1st Wheatley's Melt My Heart


Winners Bitch: (0-1-1-0)
Pattedeau Etoile De Mer

Senior Puppy Bitch Class
1st Pattedeau Etoile De Mer

3-6 Month Bitch Class
1st Wheatley's Heart Of My Heart


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Best Of Opposite Sex
Snowybear's Going Nebraska

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Best Puppy In Breed
Snowybear's Going Nebraska


Winners Dog: (2-1-0-0)
Samtos's I Did It My Way

Reserve Winners Dog
Sonata Arctica FCI Hellgus Brodverson

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Samtos's I Did It My Way

Open Dog Class
1st Sonata Arctica FCI Hellgus Brodverson


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Snowybear's Going Nebraska

Senior Puppy Bitch Class
1st Snowybear's Going Nebraska


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Snowmist's Au Naturel



Winners Bitch: (0-2-0-0)
Snowmist's Au Naturel

Reserve Winners Bitch
Wildcries Runs With The Wind

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Snowmist's Au Naturel
2nd Wildcries Runs With The Wind

3-6 Month Bitch Class
1st Snowmist's Elektra


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - Joanne Matheson Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Stalwart's Phantasmagorical
  Scottish Terrier   44
Group 2nd   
GCh Foxheart's Rough And Ready
  Fox Terrier (Wire)   33
Group 3rd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   32
Group 4th    Buldor Diamonds Are Forever   Bull Terrier   31
BPIG   
Stalwart N Rynara Radiant Halo
  Scottish Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group    Axelbelle My Royal Tululah   Bull Terrier (Miniature)   0
Best BBE In Group   
Gyver Original Sin
  Scottish Terrier   0
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Inglevalley Not Enuf Sage



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Inglevalley Not Enuf Sage

12-18 Month Bitch Class
1st Inglevalley Not Enuf Sage


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Bluenotes Crashed The Party

Best Puppy In Breed
Bluenotes Crashed The Party


Winners Dog: (1-0-0-0)
Bluenotes Crashed The Party

Junior Puppy Dog Class
1st Bluenotes Crashed The Party



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Otley's When Lightning Strikes




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 13 pts (5-7-2-0)
Buldor Diamonds Are Forever

Best Of Opposite Sex
GCh Thunderally's Dapper Dan

Best Of Winners: (5-7-2-0)
Buldor Diamonds Are Forever

Best Puppy In Breed
DancingB's Audi Goes For Max


Winners Dog: (5-7-2-0)
Buldor Anarchy

Reserve Winners Dog
Buldor Covert Affair

Junior Puppy Dog Class
1st Dancingb's Rally Road Alpha Romeo

Canadian Bred Dog Class
1st Buldor Covert Affair

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Buldor Anarchy
2nd Notorious Never Say Never

Open Dog Class
1st Magor Moves Like Jagger


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Axelbelle Colson From 3 Amigos

Best Of Opposite Sex
China Shops Chrysophylax

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Axelbelle Colson From 3 Amigos


Winners Bitch: (1-2-0-0)
China Shops Chrysophylax

Reserve Winners Bitch
Vip's I Love Lucy Of Axelbelle

12-18 Month Bitch Class
1st China Shops Chrysophylax

Open Bitch Class
1st Vip's I Love Lucy Of Axelbelle

3-6 Month Bitch Class
1st Axelbelle My Royal Tululah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Foxheart's Rough And Ready




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Windeire Firebreak




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Ch Kebulak Midnight In Moscow



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Irisblu Hot Topic At Cashelmara

Open Bitch Class
1st Irisblu Hot Topic At Cashelmara


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Best Puppy In Breed
Northcote's To The Max


Winners Dog: (1-0-0-0)
Northcote's To The Max

Junior Puppy Dog Class
1st Northcote's To The Max



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 2 pts (0-2-0-1)
GCh Moonshadows Shilo Luvstosplash

Best Puppy In Breed
Moonshadows Dreamboat Annie



Winners Bitch: (0-2-0-1)
Moonshadows Dreamboat Annie

Reserve Winners Bitch
X-pected Dine Mites Naomi

Junior Puppy Bitch Class
1st Moonshadows Dreamboat Annie

Open Bitch Class
1st X-pected Dine Mites Naomi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth

Best Puppy In Breed
Bronwyn Something To Talk About At Rexroth



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Silvercastle Chip Off The Rock

Best Of Opposite Sex
Silvercastle Apple Of My Eye

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Silvercastle Chip Off The Rock


Winners Dog: (1-1-0-0)
Silvercastle Chip Off The Rock

Canadian Bred Dog Class
1st Silvercastle Chip Off The Rock


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Silvercastle Apple Of My Eye

12-18 Month Bitch Class
1st Silvercastle Apple Of My Eye


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Joanne Matheson

Best Of Breed: 11 pts (2-6-4-0)
Ch Stalwart's Phantasmagorical

Best Of Opposite Sex
Stalwart N Rynara Radiant Halo

Best Of Winners: (2-6-4-0)
Gyver Original Sin

Best Puppy In Breed
Stalwart N Rynara Radiant Halo

Select Dog
Ch Chess Forte


Winners Dog: (2-6-4-0)
Gyver Original Sin

Reserve Winners Dog
McMurphy Of Newlands

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Gyver Original Sin

Open Dog Class
1st McMurphy Of Newlands


Winners Bitch: (2-6-4-0)
Stalwart N Rynara Radiant Halo

Reserve Winners Bitch
Gyver Despicable Me

Junior Puppy Bitch Class
1st Gyver Despicable Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Stalwart N Rynara Radiant Halo

12-18 Month Bitch Class
1st Gryndlscot Warrior Princess

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Banchory Highland Fern
2nd Gryndlscot Begin The Beguine
3rd Tarabelle Tartan Tasselle


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Miletree Carnival
  Cavalier King Charles Spaniel   19
Group 2nd   
GCh Pekeden PHD For Schuyler
  Pekingese   13
Group 3rd   
GCh Deebet's Robin Hood
  Toy Manchester Terrier   11
Group 4th   
Ch Four Halls Look At Me
  Maltese   10
BPIG    Pekeden Peacekeeper   Pekingese   N/A
Best Baby Puppy In Group    Moongate Toy Soldier For Cogie   Chihuahua (Short Coat)   0
Best BBE In Group    Rexroth's Valentino   Miniature Pinscher   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Avantgarde Moon Song




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (2-4-0-0)
Miletree Carnival

Best Of Opposite Sex
Cragland Lovesong At Shirmont

Best Of Winners: (2-4-0-0)
Miletree Carnival

Best Puppy In Breed
Cragland Lovesong At Shirmont


Winners Dog: (2-4-0-0)
Miletree Carnival

Reserve Winners Dog
Jewelcroft's Going Concern

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Jewelcroft's Going Concern

Open Dog Class
1st Miletree Carnival


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Emeric's Shoot For The Stars

Best Puppy In Breed
Emeric's Shoot For The Stars



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Emeric's Shoot For The Stars

Junior Puppy Bitch Class
1st Emeric's Shoot For The Stars


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Cogie's Thundering Streak

Best Puppy In Breed
Tegs Shoot To Thrill


Winners Dog: (1-0-1-0)
Tegs Shoot To Thrill

Open Dog Class
1st Tegs Shoot To Thrill

3-6 Month Dog Class
1st Moongate Toy Soldier For Cogie


3-6 Month Bitch Class
1st Arcreya Panoramic View


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Colliwood's Go For The Gold & Beyond

Best Of Opposite Sex
Desertsun's Imagine

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Colliwood's Go For The Gold & Beyond

Best Puppy In Breed
Colliwood's Go For The Gold & Beyond


Winners Dog: (1-2-0-0)
Desertsun's Imagine

Senior Puppy Dog Class
1st Desertsun's Imagine


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Colliwood's Go For The Gold & Beyond

Reserve Winners Bitch
Jade Diguo' Hu'AngHou

Senior Puppy Bitch Class
1st Colliwood's Go For The Gold & Beyond

12-18 Month Bitch Class
1st Jade Diguo' Hu'AngHou


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Ashstone's Atria




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Four Halls Look At Me




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Best Puppy In Breed
Rexroth's Valentino


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rexroth's Valentino

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Rexroth's Valentino



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (1-0-1-0)
GCh Pekeden PHD For Schuyler

Best Puppy In Breed
Pekeden Peacekeeper


Winners Dog: (1-0-1-0)
Pekeden Peacekeeper

Junior Puppy Dog Class
1st Pekeden Peacekeeper



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road

Best Puppy In Breed
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - Nancy Popovich Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Dawin In Hot Pursuit
  Poodle (Standard)   34
Group 2nd   Ch Aldo Everreddy   Bichon Frise   30
Group 3rd   
GChEx Mi-Pao's Thor
  Chow Chow   29
Group 4th   
GChEx Bellefleet's Stealth Force
  Poodle (Miniature)   19
BPIG   
A&I Of The Island's Invader Zim
  Chow Chow   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Ottervalley Tryin Somethin New
  French Bulldog   0
Best BBE In Group   
Ch Seulement Tissage Mes Reves
  French Bulldog   0
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Aldo Everreddy




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Topbrass Parkridge Lexi



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Topbrass Parkridge Lexi

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Topbrass Parkridge Lexi


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 9 pts (4-4-1-1)
GChEx Mi-Pao's Thor

Best Of Opposite Sex
Dragonslayer Tai's Cleopatra

Best Of Winners: (4-4-1-1)
Cincere Xlnt's Pitstop

Best Puppy In Breed
A&I Of The Island's Invader Zim

Select Bitch
Ch Loclyn's Shaya


Winners Dog: (4-4-1-1)
Cincere Xlnt's Pitstop

Reserve Winners Dog
A&I Of The Island's Invader Zim

Junior Puppy Dog Class
1st Dragonslayer Tai's Sir Winston

Senior Puppy Dog Class
1st A&I Of The Island's Invader Zim

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Cincere Xlnt's Pitstop

Open Dog Class
1st Gemini Rudy

3-6 Month Dog Class
1st Mi-Pao's Canadian Patriot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 7 pts (3-4-1-0)
GCh Seulement Tissage Mes Reves

Best Of Opposite Sex
Seulement Sauter De Joie

Best Of Winners: (3-4-1-0)
Fabelhaft Robobull Timeless Treasure

Best Puppy In Breed
GCh Seulement Tissage Mes Reves


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kai-La-Sha Tashi Dolma

Best Puppy In Breed
Kai-La-Sha Tashi Dolma



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kai-La-Sha Tashi Dolma

Junior Puppy Bitch Class
1st Kai-La-Sha Tashi Dolma


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Bellefleet's Stealth Force




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Dawin In Hot Pursuit

Best Of Opposite Sex
Kalchan Cinder Ella Justirling

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Best Puppy In Breed
Kinder's Heart's Content


Winners Dog: (2-1-1-0)
Graphite At Arreau Very-Merry

Reserve Winners Dog
Kinder's Heart's Content

Senior Puppy Dog Class
1st Kinder's Heart's Content

Open Dog Class
1st Graphite At Arreau Very-Merry


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Kalchan Cinder Ella Justirling

Open Bitch Class
1st Kalchan Cinder Ella Justirling


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Ebonorth Ace Of Spades

Best Of Opposite Sex
Everwood's Mystic Enchantress

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Ebonorth Ace Of Spades


Winners Dog: (1-1-0-0)
Ebonorth Ace Of Spades

Open Dog Class
1st Ebonorth Ace Of Spades


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Everwood's Mystic Enchantress

Open Bitch Class
1st Everwood's Mystic Enchantress


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-2-1-0)
Ch Schutzu's Saint Elmo's Fire

Best Of Opposite Sex
Beswick's Fancy Pants

Best Puppy In Breed
Parkway's Rolling In The Deep


3-6 Month Dog Class
1st Shente's Reel Big Deal


Winners Bitch: (0-2-1-0)
Beswick's Fancy Pants

Reserve Winners Bitch
Parkway's Rolling In The Deep

Junior Puppy Bitch Class
1st Parkway's Rolling In The Deep

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Beswick's Fancy Pants


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 2 pts (0-3-0-0)
Sandon's Magic Moment



Winners Bitch: (0-3-0-0)
Sandon's Magic Moment

Reserve Winners Bitch
Sandon's Klever Quest

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Sandon's Magic Moment

Open Bitch Class
1st Sandon's Klever Quest
2nd Tibroke's Tell All


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Nancy Popovich

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Adominos Colledge Hart To Heart

Best Puppy In Breed
Adominos Colledge Hart To Heart


Winners Dog: (1-0-0-0)
Adominos Colledge Hart To Heart

Senior Puppy Dog Class
1st Adominos Colledge Hart To Heart



Class results courtesy of: MJN Show Services
Reserve Best In Show
Judge: Nancy Popovich
Swedish Vallhund  
Ch Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk


Group 7 - Honey Glendinning Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk
  Swedish Vallhund   23
Group 2nd   
Ch Stefsstells Saer Seifur
  Iceland Sheepdog   22
Group 3rd   
GCh Stonecroft's Star Sighting
  Welsh Corgi (Pembroke)   21
Group 4th   
Sylvan Argent Pumped Up Kicks
  Collie (Rough)   19
BPIG    Sylvan Argent Windsong Imagine   Collie (Rough)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Lochstarr Moonshadows Lady   Collie (Smooth)   0
Best BBE In Group   
GCh Stonecroft's Star Sighting
  Welsh Corgi (Pembroke)   0
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-1-1-0)
GCh Pintado's Catch Me If You Can

Best Of Opposite Sex
Runway Kiss My Grits

Best Of Winners: (1-1-1-0)
Runway Kiss My Grits


Winners Dog: (1-1-1-0)
Telrock's Ode To Casals

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Telrock's Ode To Casals

3-6 Month Dog Class
1st Ninebark Sugarbird Barnburner


Winners Bitch: (1-1-1-0)
Runway Kiss My Grits

12-18 Month Bitch Class
1st Runway Kiss My Grits


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring

Best Of Opposite Sex
GCh Avatar Bayshore Havoc At Katyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Majestique Justice For All

Best Puppy In Breed
Majestique Justice For All


Winners Dog: (1-0-0-0)
Majestique Justice For All

Junior Puppy Dog Class
1st Majestique Justice For All



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 5 pts (3-3-0-0)
Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Of Opposite Sex
Sylvan Argent Windsong Imagine

Best Of Winners: (3-3-0-0)
Sylvan Argent Pumped Up Kicks

Best Puppy In Breed
Sylvan Argent Windsong Imagine


Winners Bitch: (3-3-0-0)
Sylvan Argent Windsong Imagine

Reserve Winners Bitch
Huntersacres Sky's The Limit

Junior Puppy Bitch Class
1st Sylvan Argent Windsong Imagine

Senior Puppy Bitch Class
1st Huntersacres Sky's The Limit
2nd Brookdale All Fired Up


Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Lochstarr Moonshadows Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 3 pts (1-3-0-0)
Karizma's The Devil Wears Prada V Beauchien

Best Of Opposite Sex
Cappi Vom Burgimwald

Best Of Winners: (1-3-0-0)
Karizma's The Devil Wears Prada V Beauchien

Best Puppy In Breed
Cappi Vom Burgimwald


Winners Dog: (1-3-0-0)
Cappi Vom Burgimwald

Junior Puppy Dog Class
1st Cappi Vom Burgimwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Stefsstells Saer Seifur




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Nitelatches Its About Time

Best Of Opposite Sex
Nitelatches Dealers Choice

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Nitelatches Its About Time


Winners Dog: (1-2-0-0)
Nitelatches Dealers Choice

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Nitelatches Dealers Choice


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Nitelatches Its About Time

Reserve Winners Bitch
Penpals Rihanna

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Nitelatches Its About Time

Open Bitch Class
1st Penpals Rihanna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Goldlegacy Ulfrun Leif Magisk




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Honey Glendinning

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Stonecroft's Star Sighting

Select Bitch
Ch Aylesford Wind In The Willows




Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By