Kawartha Kennel Club
Sunday, July 5, 2015 - Show # 4



Related Results


Results courtesy of:


-- Summerford Newfoundlands --
BIS Ch Summerford's N'Ever Say N'Ever
"Nathan"
Owner: Christina Koffman-Heard & John Affel
Breeder: Christina Koffman-Heard & Brad Heard
www.summerfordnewfoundlands.com


Best In Show
Judge: William Gunn
Shetland Sheepdog  
Ch Laureate Invincible
Points: 162 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Best Puppy In Show
Judge: William Gunn
Shetland Sheepdog  Ch Laureate Sun Salutation
Best Baby Puppy In Show
Judge: William Gunn
Samoyed   Cabaka's Come On Over








Group 1 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Carnaby Collaboration
  Spaniel (English Cocker)   35
Group 2nd   
Ch Captiva Our Vision
  Setter (Irish)   33
Group 3rd   
GCh Maktawae Ausadie Star Of Orion
  Retriever (Labrador)   32
Group 4th   
Seasyde Enclave The Admiral
  Pointer   21
BPIG    Strmynghts PartyTillCowsComHome   Retriever (Golden)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Vizslavilla Amber Rose   Vizsla (Smooth-Haired)   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch HickoryTavern Secret Entourage




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Seasyde Enclave The Admiral


Winners Dog: (1-0-0-0)
Seasyde Enclave The Admiral

Open Dog Class
1st Seasyde Enclave The Admiral



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Hubert's Everywhere I Go Regardless


Winners Dog: (1-0-0-0)
Hubert's Everywhere I Go Regardless

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Hubert's Everywhere I Go Regardless



Class results courtesy of: MJN Show Services




3-6 Month Bitch Class
1st Duenorth Flare For Spring


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 11 pts (4-4-2-2)
GCh Conquerer Steadmor Cheap Trick

Best Of Opposite Sex
GCh Ballangeigh's The Duckinator

Best Of Winners: (4-4-2-2)
Kyon Can't Get No Satisfaction

Best Puppy In Breed
Strmynghts PartyTillCowsComHome

Select Dog
Ch Bonett Bride Fire Tower

Select Bitch
Ch Diamondsbest Dawn Is Breaking


Winners Dog: (4-4-2-2)
Kyon Can't Get No Satisfaction

Reserve Winners Dog
Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

Junior Puppy Dog Class
1st Strmynghts Party Favr AtGoldpaw

12-18 Month Dog Class
1st Montego Circle Of Life

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Blastem's Remington Super Mag

Open Dog Class
1st Kyon Can't Get No Satisfaction


Winners Bitch: (4-4-2-2)
Goldpaw's Racing Turtle

Reserve Winners Bitch
Strmynghts PartyTillCowsComHome

Junior Puppy Bitch Class
1st Strmynghts PartyTillCowsComHome

12-18 Month Bitch Class
1st Goldpaw's Racing Turtle

Open Bitch Class
1st Tanishtagh Start A Fire
2nd Goldiva's Feeling Hot Hot Hot


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 10 pts (4-3-1-3)
GChEx Maktawae Ausadie Star Of Orion

Best Of Opposite Sex
Ch Dias DXB What a Girl Wants

Best Of Winners: (4-3-1-3)
Vlashmar Funky Jay Of Chinar

Best Puppy In Breed
Ch Asa's Vision Of Grace

Select Bitch
Ch Asa's Vision Of Grace


Winners Bitch: (4-3-1-3)
Casbar's What Dreams Are Made Of

Reserve Winners Bitch
Bournhall A Lil Bit Of Sass At Rivervalley

Senior Puppy Bitch Class
1st Bournhall A Lil Bit Of Sass At Rivervalley

Canadian Bred Bitch Class
1st Asklar's Rockin The Mistle Toe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Casbar's What Dreams Are Made Of


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Katyra Do U Fancy Duck Oryxes

Best Of Opposite Sex
Roaneden's Rare Gem


Winners Dog: (1-0-0-1)
Roaneden's Rare Gem

Open Dog Class
1st Roaneden's Rare Gem



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Captiva Our Vision




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Carnaby Collaboration

Best Of Opposite Sex
Lojo's Set Fire To The Rain

Best Puppy In Breed
Lojo's Set Fire To The Rain



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Lojo's Set Fire To The Rain

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Lojo's Set Fire To The Rain


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh KAS Black Pearl




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Bonneterre Africa Zeus

Best Of Opposite Sex
Akar's Atlantic Red Fern

Best Puppy In Breed
Akar's Atlantic Red Fern



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Akar's Atlantic Red Fern

Junior Puppy Bitch Class
1st Akar's Atlantic Red Fern

3-6 Month Bitch Class
1st Vizslavilla Amber Rose


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Gramayre WinWeim Kat'cha Later

Select Bitch
Ch Follyhill Winoka Abz Showoff



3-6 Month Bitch Class
1st Oakpoint's It's Showtime


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 2 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer
  Whippet   17
Group 2nd   
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML
  Dachshund (Miniature Long-Haired)   16
Group 3rd    Foxcliffe James Madicon O'Bushaway   Deerhound (Scottish)   14
Group 4th   Ch Ionesco du Grand Fresnoy   Borzoi   13
BPIG    Bushwacker Champagne Supernova   Basenji   N/A
Best Baby Puppy In Group    Bushwacker Dark Jeanius   Basenji   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 5 pts (1-5-0-0)
Bushwacker Champagne Supernova

Best Of Opposite Sex
Remeseb's King Zircon

Best Of Winners: (1-5-0-0)
Bushwacker Champagne Supernova

Best Puppy In Breed
Bushwacker Champagne Supernova


Winners Dog: (1-5-0-0)
Remeseb's King Zircon

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Remeseb's King Zircon


Winners Bitch: (1-5-0-0)
Bushwacker Champagne Supernova

Reserve Winners Bitch
Mata Hauri Ruby Red Beez

Junior Puppy Bitch Class
1st Habari's Sprite

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Bushwacker Champagne Supernova

Open Bitch Class
1st Mata Hauri Ruby Red Beez
2nd Akuaba N Eldorado On The Money
3rd Blackwing's Waltzing Matilda

3-6 Month Bitch Class
1st Bushwacker Dark Jeanius


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Branston's African Queen

Best Puppy In Breed
Branston's African Queen



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Branston's African Queen

Junior Puppy Bitch Class
1st Branston's African Queen


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Mason's Ussard D'Lia Phail


Winners Dog: (1-0-0-0)
Mason's Ussard D'Lia Phail

Open Dog Class
1st Mason's Ussard D'Lia Phail



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Ionesco du Grand Fresnoy

Best Of Opposite Sex
Ch Otrada Astarta Rezvaya Quiero




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Jazzman Live At The Ryman




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Grandgables Lil Fancy Flirt ML

Best Of Opposite Sex
Ch Pawprints Palakore Spellmaster




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Leoralees Its All About Me MW

Best Puppy In Breed
Ch Leoralees Its All About Me MW




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Wiretaps Fire Storm



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Wiretaps Fire Storm

Canadian Bred Bitch Class
1st Wiretaps Fire Storm


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Foxcliffe James Madicon O'Bushaway



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Castlekeepsake For Cugein Cyra




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChEx Lorricbrook Albelarm Believer




Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 3 - Ed Wild Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion
  Schnauzer (Giant)   26
Group 2nd   
Ch Summerford's N'Ever Say N'Ever
  Newfoundland   25
Group 3rd   
Ch ConnQuest Daenerys v Kelview
  Doberman Pinscher   24
Group 4th    Vanderbilt's Skyline   Samoyed   21
BPIG    Vanderbilt's Skyline   Samoyed   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cabaka's Come On Over   Samoyed   0
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-2-1-0)
GCh Ch (Alt) Backcountry Omar

Best Of Opposite Sex
Kronblommas Xanthe

Best Of Winners: (1-2-1-0)
Kronblommas Xanthe

Best Puppy In Breed
Kronblommas Xanthe


Winners Dog: (1-2-1-0)
Haustier's I'm Not Sayin'

Junior Puppy Dog Class
1st Haustier's I'm Not Sayin'


Winners Bitch: (1-2-1-0)
Kronblommas Xanthe

Reserve Winners Bitch
Borealbreeze Geneva V Haustier

Junior Puppy Bitch Class
1st Kronblommas Xanthe

Open Bitch Class
1st Borealbreeze Geneva V Haustier


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Barentsnight Garbo's Ninotchka



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Barentsnight Garbo's Ninotchka

Canadian Bred Bitch Class
1st Barentsnight Garbo's Ninotchka


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (0-1-0-1)
GCh Briley's Wild As The Wind

Best Puppy In Breed
Rubyred's Boston Tea Party



Winners Bitch: (0-1-0-1)
Rubyred's Boston Tea Party

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Rubyred's Boston Tea Party


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GCh ConnQuest Daenerys v Kelview

Best Puppy In Breed
Cadillac I'm So Fancy

Select Bitch
GCh Sunburg's Sweet Emotion



Winners Bitch: (0-1-0-2)
Cadillac I'm So Fancy

Senior Puppy Bitch Class
1st Cadillac I'm So Fancy


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Striders Kokanee Gold

Best Puppy In Breed
Striders Kokanee Gold


Winners Dog: (1-0-0-0)
Striders Kokanee Gold

Junior Puppy Dog Class
1st Striders Kokanee Gold



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Pyrview's The Duchess




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (1-1-1-1)
GCh Baby Blue's Rogue

Best Of Opposite Sex
Ch Baby Blue's Barney Rubble

Best Of Winners: (1-1-1-1)
Baby Blue's Sultan

Best Puppy In Breed
Sine Die Demetra


Winners Dog: (1-1-1-1)
Baby Blue's Sultan

12-18 Month Dog Class
1st Baby Blue's Sultan


Winners Bitch: (1-1-1-1)
Sine Die Demetra

Junior Puppy Bitch Class
1st Sine Die Demetra


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Summerford's N'Ever Say N'Ever




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

Best Of Opposite Sex
Porcia Vom Schwarzerwald

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

Best Puppy In Breed
Porcia Vom Schwarzerwald


Winners Dog: (1-1-0-0)
Mondo Von Der Flusstal

12-18 Month Dog Class
1st Mondo Von Der Flusstal


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Porcia Vom Schwarzerwald

Junior Puppy Bitch Class
1st Porcia Vom Schwarzerwald


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Vanderbilt's Skyline

Best Of Opposite Sex
Vanderbilt's Troublemaker

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Skyline

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Skyline


Winners Dog: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Troublemaker

Open Dog Class
1st Vanderbilt's Troublemaker


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Vanderbilt's Skyline

Reserve Winners Bitch
Vanderbilt's Let's Cha Cha

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Skyline
2nd Vanderbilt's Let's Cha Cha

3-6 Month Bitch Class
1st Cabaka's Come On Over


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Lindsayleigh's Star Of Orion




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: Ed Wild

Best Of Breed: 3 pts (0-1-1-2)
GCh Sibertrott's Raising The Limit

Best Of Opposite Sex
GCh Snowmist's Zip Zap What's That

Best Puppy In Breed
Kortar's Kinema Kween

Select Bitch
Ch Kortar's Khristmas Kheer



Junior Puppy Bitch Class
1st Kortar's Kinema Kween


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 4 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Huntaway Red Rose
  Border Terrier   10
Group 2nd   
Ch Stonebridge Just A Little Bit Better
  Cairn Terrier   8
Group 3rd   Ch Rollicking Bon Vivant   Kerry Blue Terrier   7
Group 4th   
Ch High Pines Deal Me In
  Norwich Terrier   6
BPIG    Darinielle Julia Star   West Highland White Terrier   N/A
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
GCh Huntaway Red Rose

Select Bitch
Ch Fehmarn Celtic Canuck




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Inteligent KIA

Best Of Opposite Sex
Maryniax FCI Tornado Trinity



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Maryniax FCI Tornado Trinity

12-18 Month Bitch Class
1st Maryniax FCI Tornado Trinity


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Stonebridge Just A Little Bit Better




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh J'Cobe Broxden Hampton Court Detroit Tiger




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Rollicking Bon Vivant




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch High Pines Deal Me In




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
Darinielle Julia Star

Best Of Opposite Sex
Ch Dunkellers Fire N Ice Kasamar

Best Puppy In Breed
Darinielle Julia Star



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Forestfield IRememberU Kasamar

12-18 Month Bitch Class
1st Forestfield IRememberU Kasamar


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 5 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Diamond Sand's Simply Perfect
  Pug   21
Group 2nd    Belleterre Cheating Heart   Griffon (Brussels)   16
Group 3rd   
Ch Livanda Fabbiano
  Pekingese   14
Group 4th   
Ch Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh
  Havanese   13
BPIG    Gryphon's First Lady   Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Heroncrest N Gryphons Linc'n   Pug   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Altair 'N Mazel Tov Sea Dragon

Best Of Opposite Sex
Altair Swiftly Tilting Planet


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Altair Swiftly Tilting Planet

Open Bitch Class
1st Altair Swiftly Tilting Planet


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Alika Tia Three Stooges Curly

Best Of Opposite Sex
Isla-view Du Domaine De Polana



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Isla-view Du Domaine De Polana

12-18 Month Bitch Class
1st Isla-view Du Domaine De Polana


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Belleterre Cheating Heart

Best Of Opposite Sex
Cinnamonhill A Little Romance


Winners Dog: (1-1-0-0)
Belleterre Cheating Heart

Open Dog Class
1st Belleterre Cheating Heart


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Cinnamonhill A Little Romance

Open Bitch Class
1st Cinnamonhill A Little Romance


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (0-3-1-1)
GCh Midnight's Parti Girl Of Weylinmarsh

Best Of Opposite Sex
Ch Laurelgate's Inferno

Best Puppy In Breed
Talemaker's Charming Delight



Winners Bitch: (0-3-1-1)
Talemaker's Charming Delight

Reserve Winners Bitch
Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Junior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh's A Tigger Or Apu

Senior Puppy Bitch Class
1st Weylinmarsh Bonita Perra Azul

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Talemaker's Charming Delight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Livanda Fabbiano




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Best Of Opposite Sex
Calisa Crimson Imperial

Best Puppy In Breed
Calisa Crimson Crush


Winners Dog: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Imperial

Open Dog Class
1st Calisa Crimson Imperial


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Calisa Crimson Crush

Open Bitch Class
1st Calisa Crimson Crush


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (0-2-3-0)
GCh Diamond Sand's Simply Perfect

Best Of Opposite Sex
Heroncrest Luck Be A Lady

Best Puppy In Breed
Gryphon's First Lady

Select Dog
GCh Xoe-Eleki's Yellow Brick Road


3-6 Month Dog Class
1st Heroncrest N Gryphons Linc'n


Winners Bitch: (0-2-3-0)
Heroncrest Luck Be A Lady

Reserve Winners Bitch
Gryphon's First Lady

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Gryphon's First Lady

Open Bitch Class
1st Heroncrest Luck Be A Lady


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Deebet's Robin Hood




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Dayjuel Solitary Man

Best Of Opposite Sex
Dayjuel Party Babe


Winners Dog: (1-1-0-0)
Dayjuel Solitary Man

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Dayjuel Solitary Man


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Dayjuel Party Babe

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Dayjuel Party Babe


Class results courtesy of: MJN Show Services




Group 6 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Litomada's Every Loves
  Tibetan Terrier   12
Group 2nd   Ch Siosalach Rrrruffles Hv Ridges   Chinese Shar-Pei   10
Group 3rd    Syquefine's Pabst Blue Ribbon   Poodle (Standard)   9
Group 4th    Starlit's Secret Affair   Bichon Frise   4
BPIG    Syquefine's Pabst Blue Ribbon   Poodle (Standard)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Once In A Blue Moon   Chinese Shar-Pei   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Starlit's Secret Affair

Best Puppy In Breed
Starlit's Secret Affair



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Starlit's Secret Affair

Senior Puppy Bitch Class
1st Starlit's Secret Affair


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Siosalach Rrrruffles Hv Ridges


3-6 Month Dog Class
1st Once In A Blue Moon



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GCh Koira Charmed Magic

Best Of Opposite Sex
Tiffany's Coal Miner's Daughter



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Tiffany's Coal Miner's Daughter

Open Bitch Class
1st Tiffany's Coal Miner's Daughter


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Le Nain Adorable Great Estrlla de Minas



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (1-2-0-2)
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Best Of Opposite Sex
Edivette Playing Of Dragons

Best Of Winners: (1-2-0-2)
Edivette Playing Of Dragons

Best Puppy In Breed
Ch Syquefine's Pabst Blue Ribbon

Select Bitch
Ch Vetset Winner Takes It All


Winners Dog: (1-2-0-2)
Edivette Playing Of Dragons

Senior Puppy Dog Class
1st Edivette Playing Of Dragons


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Arisu's I'm Your Man




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Ch Litomada's Every Loves

Best Of Opposite Sex
Wanted Nice Dog's Inula



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Wanted Nice Dog's Inula

12-18 Month Bitch Class
1st Wanted Nice Dog's Inula


Class results courtesy of: MJN Show Services


Group 7 - William Gunn Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Laureate Invincible
  Shetland Sheepdog   35
Group 2nd   
GChEx Sengalas Frankly Classical
  Bearded Collie   27
Group 3rd   
Ch Copperridge's Win Advisory
  Australian Shepherd   24
Group 4th   
Beaugency BRIX
  Briard   19
BPIG   Ch Laureate Sun Salutation   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Cedarpaws Sweet Addiction
  Australian Shepherd   0
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Catalyst's Red Tail Hawk d'ARK

Best Of Opposite Sex
GCh Tagalong N Catalyst Dash For Cash




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (1-1-3-0)
GCh Copperridge's Win Advisory

Best Of Opposite Sex
Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

Best Of Winners: (1-1-3-0)
Terwin's Purpose And Power

Best Puppy In Breed
Terwin's Purpose And Power

Select Dog
Ch Pine Springs Luna Del Diablo


Winners Dog: (1-1-3-0)
Terwin's Purpose And Power

Senior Puppy Dog Class
1st Terwin's Purpose And Power


Winners Bitch: (1-1-3-0)
Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

Junior Puppy Bitch Class
1st Ninebark Sugarbird Cherry Bomb

3-6 Month Bitch Class
1st Cedarpaws Sweet Addiction


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (0-1-1-1)
GChEx Sengalas Frankly Classical

Best Of Opposite Sex
Ch Classical's Frankly My Dear



Winners Bitch: (0-1-1-1)
Larkslane's Hallelujah

Open Bitch Class
1st Larkslane's Hallelujah


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Broadcreeks Captain Of Bolero


Winners Dog: (1-0-0-0)
Broadcreeks Captain Of Bolero

Open Dog Class
1st Broadcreeks Captain Of Bolero



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 4 pts (0-4-0-1)
GChEx ArbourWay's Foretelling The Spring

Best Puppy In Breed
Vallnery Wish You Were Here



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Beaugency BRIX

Best Puppy In Breed
GChEx Beaugency BRIX




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 2 pts (2-1-0-0)
Omega Hit The Jackpot

Best Of Opposite Sex
Ennismoor's TriLight

Best Of Winners: (2-1-0-0)
Omega Hit The Jackpot

Best Puppy In Breed
Ennismoor's TriLight


Winners Dog: (2-1-0-0)
Omega Hit The Jackpot

Reserve Winners Dog
Goldleaf Endeavour

Open Dog Class
1st Omega Hit The Jackpot
2nd Goldleaf Endeavour


Winners Bitch: (2-1-0-0)
Ennismoor's TriLight

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Ennismoor's TriLight


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
GCh Kennelwood Kobe Elite Design

Best Of Opposite Sex
Gala Von Donna Garten

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Schneiderhof's Emrys V Jewell


Winners Bitch: (2-1-1-0)
Gala Von Donna Garten

Open Bitch Class
1st Gala Von Donna Garten

3-6 Month Bitch Class
1st BergerAlemnd Twilight Princess


Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Lambluv's If I Could Turn Back Time At MerryMops

Best Puppy In Breed
Lakesong's Fear Of The Unknown



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes


Winners Dog: (1-0-0-0)
Szentmihalyi-Szabo Nemes

Open Dog Class
1st Szentmihalyi-Szabo Nemes



Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GCh Mr Merlot du Bouleau Blanc




Class results courtesy of: MJN Show Services
Judge: William Gunn

Best Of Breed: 7 pts (2-3-1-2)
GCh Laureate Invincible

Best Of Opposite Sex
Laureate Sun Salutation

Best Of Winners: (2-3-1-2)
Laureate Sun Salutation

Best Puppy In Breed
Laureate Sun Salutation

Select Bitch
Ch Grandgables Romance Me Tonite


Winners Bitch: (2-3-1-2)
Laureate Sun Salutation

Reserve Winners Bitch
Pinnacle Keeping The Dream Alive

Senior Puppy Bitch Class
1st Laureate Sun Salutation

Open Bitch Class
1st Pinnacle Keeping The Dream Alive
2nd Penpals Rihanna


Class results courtesy of: MJN Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please email sue@canuckdogs.com. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. The TOP DOG points are unofficial and are calculated based on the show judging schedule so absentees are NOT taken into consideration. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By