Hub City Kennel & Obedience Club
Saturday, May 4, 2024



Related Results

Obedience

Friday, May 03 (Obedience Trial-1)
Saturday, May 04 (Obedience Trial-2)
Sunday, May 05 (Obedience Trial-3)
Sunday, May 05 (Obedience Trial-4)

Rally Obedience

Friday, May 03 (Rally Trial-1)
Friday, May 03 (Rally Trial-2)
Saturday, May 04 (Rally Trial-3)



Results courtesy of:


-- Claire Paulson --
GCH SpecialD Resting Witch Face ATD RN CD CGN DD VN
"Wicked"
Owner: Claire Paulson & Diane Fast
Breeder: Diane Fast
Owner-Handler: Claire Paulson


Best In Show
Judge: Brian Meyer
Kerry Blue Terrier  
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma
Points: 256 TOP DOG points (** see disclaimer at bottom)
Reserve Best In Show
Judge: Brian Meyer
Australian Cattle Dog  
Ch Katlar Cowgirl Is Comin Home
Points: 236
Best Puppy In Show
Judge: Brian Meyer
Portuguese Water Dog  
Ch Baywood's The Joy Of Life
Best Baby Puppy In Show
Judge: Brian Meyer
Schnauzer (Miniature)  
Enduro Impact
Best Veteran In Show
Judge: Brian Meyer
Shetland Sheepdog  
GChB Ksenia's Finesse In Chrome
Best Altered In Show
Judge: Brian Meyer
Shetland Sheepdog  
Ch (Alt) Ksenia's Mr Man Levi
Best Brace In Show
Judge: Brian Meyer
Havanese 
GCh Sylyn's Transforming Malakyte Of Destiny & Havanese 
Ch Sylyn's Golden Beryl Of Destiny








Group 1 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
Che-Lee's One Way Ticket To Tanahill
  Spaniel (American Cocker)   26
Group 2nd   Ch Quills Barefoot In The Grass   Retriever (Flat-Coated)   23
Group 3rd   
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait
  Spaniel (English Springer)   19
Group 4th   
GCh Azureblue Winnifred's Rosemary
  Retriever (Labrador)   18
BPIG   
Ch Labradale's Mayflower At Innovation
  Retriever (Labrador)   N/A
Best Baby Puppy In Group    Ekho's Ticket To Ride   Retriever (Labrador)   0
Best Veteran In Group   
GChEx Fanciful's Let The Games Begin
  Spaniel (American Cocker)   0
Group 1st (Altered)   
GCh Kenro's Royal Prodigy Of Tucson
  Retriever (Golden)   0
Group 2nd (Altered)    Keypoint's Solitary Refinement   Spaniel (English Springer)   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 2 pts (1-1-0-1)
Ch Bianca's Let's Dance

Best Of Opposite Sex
Karpaten Irbis Bond, James Bond

Best Of Winners: (1-1-0-1)
Karpaten Irbis Bond, James Bond


Winners Bitch: (1-1-0-1)
Shotshell Zena Corazon

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Shotshell Zena Corazon


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 3 pts (1-1-2-0)
Ch Quills Barefoot In The Grass

Best Of Opposite Sex
Solitude's Kalm Before The Storm

Best Of Winners: (1-1-2-0)
Solitude's Kall Me When It's Over

Best Puppy In Breed
Solitude's Kall Me When It's Over


Winners Dog: (1-1-2-0)
Solitude's Kall Me When It's Over

Senior Puppy Dog Class
1st Solitude's Kall Me When It's Over


Winners Bitch: (1-1-2-0)
Solitude's Kalm Before The Storm

Senior Puppy Bitch Class
1st Solitude's Kalm Before The Storm


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 5 pts (1-2-0-3)
GCh Azureblue Winnifred's Rosemary

Best Of Opposite Sex
Ekho Prides Who's Got The Hooch

Best Of Winners: (1-2-0-3)
Ekho Prides Who's Got The Hooch

Best Puppy In Breed
Ch Labradale's Mayflower At Innovation

Select Bitch
Ch Labradale's Mayflower At Innovation


Winners Dog: (1-2-0-3)
Ekho Prides Who's Got The Hooch

Senior Puppy Dog Class
1st Ekho Prides Who's Got The Hooch


Winners Bitch: (1-2-0-3)
Dunrovin's Sunshine Honey Bunch

Reserve Winners Bitch
Ekho's Party Thyme

Senior Puppy Bitch Class
1st Dunrovin's Sunshine Honey Bunch

Canadian Bred Bitch Class
1st Ekho's Party Thyme

4-6 Month Bitch Class
1st Ekho's Ticket To Ride


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
Trusask's Walkn In The Sun

Best Of Opposite Sex
GCh TrisamsEdge Edna's Quest To Be Incredible


Winners Dog: (1-0-0-1)
Trusask's Walkn In The Sun

12-18 Month Dog Class
1st Trusask's Walkn In The Sun



Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Keypoint's Heaven N Hell Can Wait



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Leith Gramayre Fortified Spirit




Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 2 - Sandra Lex Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Phantoms 24K Magic
  Ibizan Hound   8
Group 2nd   
GChS Longonlovings Dreams In Darkness
  Dachshund (Miniature Smooth)   7
Group 3rd   
GChB DragonPearl What If I Could Fly
  Beagle   6
Group 4th   Ch Braewick's Rimfire Cane   Dachshund (Miniature Long-Haired)   5
BPIG   
Elance Konza White Rose
  Borzoi   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Hashtag Malta
  Dachshund (Miniature Smooth)   0
Group 1st (Altered)   
Ch Winsmith SpecialD Finn McCool
  Whippet   0
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB DragonPearl What If I Could Fly




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose

Best Puppy In Breed
Elance Konza White Rose



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Elance Konza White Rose

Senior Puppy Bitch Class
1st Elance Konza White Rose


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Braewick's Rimfire Cane



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Longonlovings Dreams In Darkness



4-6 Month Bitch Class
1st Hashtag Malta


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
Ch Willowood-Sandale I'm Here For The Party




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Phantoms 24K Magic




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Sharwassim Fawad


Winners Dog: (1-0-0-0)
Sharwassim Fawad

Open Dog Class
1st Sharwassim Fawad



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Sandra Lex

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Aikerskaill N SpecialD's New Sensation

Best Of Opposite Sex
GCh Aikerskaill SpecialD Rock Star



Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 3 - Brian Meyer Top Dog
Points
Group 1st   
GCh Aerdenhout's Make It True
  Schnauzer (Giant)   51
Group 2nd   
Ch Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   49
Group 3rd   
GChB Snowmist's Taffy
  Siberian Husky   40
Group 4th   
Vanderbilt's Striking Reflection
  Samoyed   37
BPIG   
Ch Baywood's The Joy Of Life
  Portuguese Water Dog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Blitzen Silvertip Sweet November   Samoyed   0
Best Veteran In Group   
GChB Liveskys A Wish Ur Heart Makes
  Great Dane   0
Group 1st (Altered)   
GCh JungerSohn A Story Two Tell V. Esmond
  Rottweiler   0
Group 2nd (Altered)   
GChB Regnancy's Always Siriusly Charming
  Doberman Pinscher   0
Group 3rd (Altered)   
GCh Frostypaw's Nox
  Siberian Husky   0
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 1 pts (1-0-0-1)
GCh Mojo's Agent Starling At Kaspyn

Best Of Opposite Sex
Kaspyn & Mojo's Born To Run

Best Puppy In Breed
Kaspyn & Mojo's Born To Run


Winners Dog: (1-0-0-1)
Kaspyn & Mojo's Born To Run

Bred By Exhibitor Dog Class
1st Kaspyn & Mojo's Born To Run



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Creo's Made You Look

Best Puppy In Breed
Creo's Made You Look


4-6 Month Dog Class
1st Creo's No Smoke Without Fire


Winners Bitch: (0-2-0-0)
Creo's Made You Look

Reserve Winners Bitch
Creo's Lavender' N Lace

Junior Puppy Bitch Class
1st Creo's Made You Look

Senior Puppy Bitch Class
1st Creo's Lavender' N Lace


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 4 pts (1-1-2-1)
Ch Zaizoe's I Am Your King Now

Best Of Opposite Sex
Ch Candykisses 'N Cinergy's Marshmallow Mocha

Best Of Winners: (1-1-2-1)
Bimberg N Gallardo's Love The Way You Lie

Best Puppy In Breed
Bimberg's Northern Glory

Select Dog
Ch Donoway Requiem


Winners Dog: (1-1-2-1)
Bimberg's Northern Glory

Junior Puppy Dog Class
1st Bimberg's Northern Glory


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 4 pts (2-0-1-2)
GChB Bolder's Flatten The Curve

Best Of Opposite Sex
GChS Newalba's Ben Grimm

Select Bitch
GCh Archangel's Beauty Above All



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 7 pts (1-2-1-4)
GCh Supernova Skies Are Blue Denmel

Best Of Opposite Sex
Cassels Whiskey A GoGo

Best Of Winners: (1-2-1-4)
Cassels Whiskey A GoGo

Best Puppy In Breed
Cassels Whiskey A GoGo

Select Dog
GCh Dbella's Revenge On The Sea

Select Bitch
GCh Gentry's Red Red Wine


Winners Bitch: (1-2-1-4)
Cassel N Devonquest Sin City

Reserve Winners Bitch
U-Xiya Xaviken Von Bolcanstern

Junior Puppy Bitch Class
1st U-Xiya Xaviken Von Bolcanstern

12-18 Month Bitch Class
1st Cassel N Devonquest Sin City


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dolden Terrabuda Talk Birdy To Me

Best Puppy In Breed
Dolden Terrabuda Talk Birdy To Me



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Dolden Terrabuda Talk Birdy To Me

Senior Puppy Bitch Class
1st Dolden Terrabuda Talk Birdy To Me


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Bendegeit's Arson Around




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Vent Du Nord Guardian At The Gates


4-6 Month Bitch Class
1st Kodiak Acres If It Makes You Happy


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 8 pts (1-2-3-3)
Ch Baywood's The Joy Of Life

Best Of Opposite Sex
Ch Baywood Party At Sanibel Harbour

Best Of Winners: (1-2-3-3)
Seabury's Who's That Girl

Best Puppy In Breed
Ch Baywood's The Joy Of Life

Select Dog
GCh Baywood Nautical Horizon

Select Bitch
Ch H2O Ruby Of Whoosh


Winners Dog: (1-2-3-3)
Baywood Made To Fly

Open Dog Class
1st Baywood Made To Fly


Winners Bitch: (1-2-3-3)
Seabury's Who's That Girl

Reserve Winners Bitch
Sailor's Long Awaited Love

12-18 Month Bitch Class
1st Seabury's Who's That Girl

Open Bitch Class
1st Sailor's Long Awaited Love


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 1 pts (0-2-0-0)
Stoneyplains My Time To Shine



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
Vanderbilt's Striking Reflection

Best Of Opposite Sex
GChS Blitzen's Mr Blue Sky

Best Puppy In Breed
Vanderbilt's Striking Reflection



Winners Bitch: (0-1-1-0)
Vanderbilt's Striking Reflection

Junior Puppy Bitch Class
1st Vanderbilt's Striking Reflection

4-6 Month Bitch Class
1st Blitzen Silvertip Sweet November


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Brian Meyer

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GChB Aerdenhout's Make It True

Best Of Opposite Sex
GCh Jury's The Verdict Is In On Jenko


4-6 Month Dog Class
1st Taurus De Barba Negra



Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 4 - Darryl Vice Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma
  Kerry Blue Terrier   19
Group 2nd   
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines
  Schnauzer (Miniature)   18
Group 3rd   
Ironstone's Call Me A Wicked Dragon
  American Staffordshire Terrier   17
Group 4th   Ch Fireflys N Mysidekicks King Jas   Border Terrier   15
BPIG   
Irresistibull N Ambition's Fifth Element At Kuhl
  American Staffordshire Terrier   N/A
Best Baby Puppy In Group   
Enduro Impact
  Schnauzer (Miniature)   0
Best Veteran In Group   
Ch Boldheart's Hidden Treasure
  Parson Russell Terrier   0
Group 1st (Altered)   
Ch Boldheart's Hidden Treasure
  Parson Russell Terrier   0
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Shawndee Focus On Goldenspring



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Shawndee Focus On Goldenspring

12-18 Month Bitch Class
1st Shawndee Focus On Goldenspring


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (1-0-1-1)
Fireflys N Mysidekicks King Jas

Best Of Opposite Sex
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Best Puppy In Breed
Ch Mysidekick N Firefly's Serendipity

Select Dog
GChS Benchmark's Bright Shining Fame



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat


Winners Dog: (1-0-0-0)
Rozehavens Triple Threat

12-18 Month Dog Class
1st Rozehavens Triple Threat



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 2 pts (0-1-0-2)
GChB YellowBrickRoad Bijou O'Corimar

Select Bitch
Ch Pellinore's Northern Lights


4-6 Month Dog Class
1st McGuiness Gaelic Link To The Past


Winners Bitch: (0-1-0-2)
McGuinness Firefly In The Rain

12-18 Month Bitch Class
1st McGuinness Firefly In The Rain


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Blueve's Defining Element Of Krisma




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Dignpop Every Flavour Beans At GoodNGold



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 3 pts (0-3-1-0)
Ch River Glenn Be Still My Heart

Best Of Opposite Sex
Parhelion Midnight Kiss


Winners Bitch: (0-3-1-0)
Parhelion Midnight Kiss

Reserve Winners Bitch
Boldheart's Light It Up

12-18 Month Bitch Class
1st Parhelion Midnight Kiss

Bred By Exhibitor Bitch Class
1st Boldheart's Light It Up
2nd Aspen Ridge Pay The Piper


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChEx Tivoli Sparx Good Times N Tan Lines


4-6 Month Dog Class
1st Enduro Impact


4-6 Month Bitch Class
1st Enduro Face Off


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 1 pts (0-0-0-2)
Ch Tenax Watch Her Soar

Select Bitch
Ch Tenax Let Me Be




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Tiroc Darwyn The Next Generation




Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 5 - Gloria Kerr Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Toykeeper's Repeat Performance
  Miniature Pinscher   49
Group 2nd   
GCh Amore's Red Velvet
  Italian Greyhound   47
Group 3rd   
GCh Rosen's Firefly Serenity
  Chinese Crested Dog   46
Group 4th   
Havasmallpaw Luna Is Over The Moon
  Havanese   31
BPIG   
Ch Xoe's Margarita
  Pug   N/A
Best Baby Puppy In Group    Yorkhouse Topo Gigio Starring At Rompford   Chinese Crested Dog   0

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 4 pts (2-2-0-1)
Caruaidd Corrigan

Best Of Opposite Sex
Ch Kewpy's Mamma Mia

Best Of Winners: (2-2-0-1)
Caruaidd Corrigan


Winners Dog: (2-2-0-1)
Caruaidd Corrigan

Reserve Winners Dog
Midori's Flowers Ultrachic

12-18 Month Dog Class
1st Midori's Flowers Ultrachic

Open Dog Class
1st Caruaidd Corrigan


Winners Bitch: (2-2-0-1)
Caruaidd Ciara

Reserve Winners Bitch
Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted

12-18 Month Bitch Class
1st Caruaidd Ciara

Open Bitch Class
1st Dawnaquinn Gryphon The Lionhearted


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Typecast Trustfall



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Typecast Trustfall

Open Bitch Class
1st Typecast Trustfall


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 14 pts (2-6-2-5)
GChB Rosen's Firefly Serenity

Best Of Opposite Sex
Ch Crestars Half Nakid At Rompford HL

Best Of Winners: (2-6-2-5)
Wind, Enter The Matrix

Best Puppy In Breed
Wind, Enter The Matrix

Select Dog
Ch Shantel's The Great Pharaoh

Select Bitch
Ch Ethereal's Livin' On The Edge


Winners Dog: (2-6-2-5)
WillowGlyn Java Gold

Reserve Winners Dog
Hex N Wind Bourne On The Bayou

Junior Puppy Dog Class
1st Hex N Wind Bourne On The Bayou

Senior Puppy Dog Class
1st WillowGlyn Java Gold

4-6 Month Dog Class
1st Yorkhouse Topo Gigio Starring At Rompford


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (1-1-0-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Best Of Opposite Sex
Hawks'N'Hooves Liliana

Best Of Winners: (1-1-0-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Best Puppy In Breed
Crackerjack's Chili Pepper


Winners Dog: (1-1-0-0)
Crackerjack's Chili Pepper

Junior Puppy Dog Class
1st Crackerjack's Chili Pepper


Winners Bitch: (1-1-0-0)
Hawks'N'Hooves Liliana

12-18 Month Bitch Class
1st Hawks'N'Hooves Liliana


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Bellamy's Alluring Star

Best Of Opposite Sex
Tazlandz Red Hot Riot

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Bellamy's Alluring Star


Winners Dog: (1-2-0-0)
Tazlandz Red Hot Riot

Open Dog Class
1st Tazlandz Red Hot Riot


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Bellamy's Alluring Star

Reserve Winners Bitch
Bellamy's Allure Dezine

12-18 Month Bitch Class
1st Bellamy's Allure Dezine

Open Bitch Class
1st Bellamy's Alluring Star


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB Amore's Red Velvet




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Toykeeper's Repeat Performance

Best Of Opposite Sex
Ch Toykeeper's Hour Glass

Best Puppy In Breed
Ch Toykeeper's Hour Glass




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 1 pts (0-0-1-1)
GCh Riesa's Bizzy Bee V Riffraff

Best Of Opposite Sex
GChG Rae Anne's Top Gun




Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 3 pts (2-2-0-0)
Arwins Enchanting Moon

Best Of Opposite Sex
Arwins Golden Blue Moon

Best Of Winners: (2-2-0-0)
Arwins Enchanting Moon

Best Puppy In Breed
Arwins Enchanting Moon


Winners Dog: (2-2-0-0)
Arwins Golden Blue Moon

Reserve Winners Dog
Arwins Get Over It!

Senior Puppy Dog Class
1st Arwins Golden Blue Moon
2nd Arwins Get Over It!

4-6 Month Dog Class
1st Arwins The Winds Of Time
2nd Arwins The Winds Of Change


Winners Bitch: (2-2-0-0)
Arwins Enchanting Moon

Reserve Winners Bitch
Arwins Pinch My Fanny

Senior Puppy Bitch Class
1st Arwins Enchanting Moon
2nd Arwins Pinch My Fanny


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 2 pts (1-2-0-0)
Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships

Best Of Opposite Sex
Houseopaws Stinker Bell

Best Of Winners: (1-2-0-0)
Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships

Best Puppy In Breed
Custom's Petrichor Of Saltmarsh N' Tallships


Winners Bitch: (1-2-0-0)
Houseopaws Stinker Bell

Reserve Winners Bitch
Templecity Berries And Wine

Junior Puppy Bitch Class
1st Templecity Berries And Wine

12-18 Month Bitch Class
1st Houseopaws Stinker Bell


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 3 pts (0-2-1-1)
GChG Diabolbric's The Force Awakens

Best Of Opposite Sex
Ch Xoe's Margarita

Best Puppy In Breed
Ch Xoe's Margarita



Winners Bitch: (0-2-1-1)
Eleki Xoe's That's Hot

Reserve Winners Bitch
Xoe Eleki's Spring Fever

12-18 Month Bitch Class
1st Xoe Eleki's Spring Fever

Open Bitch Class
1st Eleki Xoe's That's Hot


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Gloria Kerr

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kiwiblue Some Kinda Magic


Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kiwiblue Some Kinda Magic

12-18 Month Bitch Class
1st Kiwiblue Some Kinda Magic


Class results courtesy of: TKO Show Services




Group 6 - Darryl Vice Top Dog
Points
Group 1st   
GChS Crystalton Chikoda Curtain Call
  Poodle (Standard)   40
Group 2nd   
GCh SpecialD Resting Witch Face
  Dalmatian   28
Group 3rd   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   22
Group 4th   
Ch Ultimate BB's Inspector Gadget
  Bulldog   21
BPIG    OotB's Princess Peanut Butter Cup   French Bulldog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Apsolutely The Sorcerer's Apprentice   Lhasa Apso   0
Best Veteran In Group   
GChS Apsolutely Red Red Whine
  Lhasa Apso   0
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Cumulus Cabochon Roaring Lion




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Bromley Rock's Dare To Dream



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Bromley Rock's Dare To Dream

12-18 Month Bitch Class
1st Bromley Rock's Dare To Dream


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Ultimate BB's Inspector Gadget



4-6 Month Bitch Class
1st BB's Wonderwall With Canis Major


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Gumby's Pennies From Heaven



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Gumby's Pennies From Heaven

Open Bitch Class
1st Gumby's Pennies From Heaven


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 5 pts (2-1-1-2)
GCh SpecialD Resting Witch Face

Best Of Opposite Sex
Echoviews Storm Chaser

Best Of Winners: (2-1-1-2)
Echoviews Little Rock

Best Puppy In Breed
Echoviews Little Rock

Select Dog
Ch Happy Trails & Echoviews Mission Nn Pawsible

Select Bitch
GChB Milo's Something To Talk About


Winners Bitch: (2-1-1-2)
Echoviews Little Rock

Junior Puppy Bitch Class
1st Echoviews Little Rock


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
OotB's Princess Peanut Butter Cup

Best Puppy In Breed
OotB's Princess Peanut Butter Cup



Winners Bitch: (0-1-0-0)
OotB's Princess Peanut Butter Cup

Senior Puppy Bitch Class
1st OotB's Princess Peanut Butter Cup


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 5 pts (1-1-2-2)
Ch Darkenwald Shainakees Chasing Moonbeams

Best Of Opposite Sex
GCh Admiraal's Sweet Willow

Best Of Winners: (1-1-2-2)
Admiraal's Walkin' On Sunshine

Select Dog
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees

Select Bitch
Ch Admiraal's Sashay Away


Winners Dog: (1-1-2-2)
Admiraal's Perry Mason

12-18 Month Dog Class
1st Admiraal's Perry Mason

Veteran Male
GChS Ashbrook's Maverick From Shainakees


Winners Bitch: (1-1-2-2)
Admiraal's Walkin' On Sunshine

Open Bitch Class
1st Admiraal's Walkin' On Sunshine


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChS Apsolutely Red Red Whine



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 4 pts (0-2-1-2)
Balladair Life Was A Willow

Best Of Opposite Sex
Ch Typecast Halcyon Highwayman

Best Puppy In Breed
Balladair Life Was A Willow

Select Bitch
Ch Balladair's Whiskey And Pearls At Covet



Winners Bitch: (0-2-1-2)
Balladair Life Was A Willow

Reserve Winners Bitch
Lezerin's The Twilight Hour

Junior Puppy Bitch Class
1st Balladair Life Was A Willow

12-18 Month Bitch Class
1st Lezerin's The Twilight Hour


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh Satika's Born To Sparkle




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar

Best Puppy In Breed
Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar

Junior Puppy Bitch Class
1st Mr Foos Royal Opal Of Jewelstar


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Darryl Vice

Best Of Breed: 3 pts (2-1-1-0)
Ch Tyrone Walk This Way With Adominos

Best Of Opposite Sex
Aisha's Kysha's Mystical Illusion

Best Of Winners: (2-1-1-0)
Aisha's Kysha's Mystical Illusion

Best Puppy In Breed
Aisha's Captain Jack Sparrow


Class results courtesy of: TKO Show Services


Group 7 - Cindy Meyer Top Dog
Points
Group 1st   
Ch Katlar Cowgirl Is Comin Home
  Australian Cattle Dog   57
Group 2nd   
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres
  Schapendoes   48
Group 3rd   
GChB Ksenia's Finesse In Chrome
  Shetland Sheepdog   47
Group 4th   Ch Valubal Keeping Up Appearances   Old English Sheepdog   34
BPIG    Donayne's Ways To Be Wicked   Shetland Sheepdog   N/A
Best Baby Puppy In Group    Cobalt N Outrun's Northern Light   Australian Cattle Dog   0
Best Veteran In Group   
GChB Ksenia's Finesse In Chrome
  Shetland Sheepdog   0
Group 1st (Altered)   
Ch (Alt) Ksenia's Mr Man Levi
  Shetland Sheepdog   0
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 8 pts (0-2-3-4)
GCh Katlar Cowgirl Is Comin Home

Best Of Opposite Sex
GCh Spader Thrill Of The Chase

Select Dog
GCh Reel Shazam!

Select Bitch
Ch Jokarra's Pied Pyper



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 8 pts (4-0-3-2)
GChB BigRkAussies Great Divide

Best Of Opposite Sex
GCh Turbar's Cha Cha Slide

Best Puppy In Breed
Sheep's Kin Keeper Of The Gold

Select Dog
GCh Turbar's Shakin' It At Carnival

Select Bitch
Ch Oenomel's Wild One



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChB RCh Buaidh Motlikru Litle Blk Book




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GCh IB'lieve's Uptown Girl




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 1 pts (0-1-1-0)
GChG Tallywood Coalescence

Best Of Opposite Sex
Caradilis N Celticmoon's White Christmas



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-0-1)
GChS Feoras & Caradilis Rising Fortune




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 2 pts (2-0-1-0)
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok

Best Puppy In Breed
Ch Midnight Island's Day Off At Sugarok



Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 9 pts (2-6-1-1)
GCh New Era's Twizzler

Best Of Opposite Sex
Ch Mystksand Just Give Me A Reason

Best Of Winners: (2-6-1-1)
Jimeni's Endeavour V Eklectic

Best Puppy In Breed
Hadden Hall's Sunuryk Pied Piper


Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh



Winners Bitch: (0-1-0-0)
Kyon's Lett Og Livlig O'Posh

Open Bitch Class
1st Kyon's Lett Og Livlig O'Posh


Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
GChB Messyhair's Harry Belafonte Debruyeres




Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 12 pts (2-8-2-1)
GChB Ksenia's Finesse In Chrome

Best Of Opposite Sex
Donayne's Ways To Be Wicked

Best Of Winners: (2-8-2-1)
Ksara Rio Grande

Best Puppy In Breed
Donayne's Ways To Be Wicked

Select Dog
GCh Prairiemist Road To Rio De Janeiro

Select Bitch
GCh Cincerlee Silvermyth That Girl


Class results courtesy of: TKO Show Services

Class results courtesy of: TKO Show Services
Judge: Cindy Meyer

Best Of Breed: 0 pts (0-0-1-0)
Ch Curig Invictus Maneo




Class results courtesy of: TKO Show Services
Disclaimer: These are not official CKC results. If you spot any incorrect results, please visit Results Correction Page. We rely on the goodwill of volunteers to provide us with results and mistakes are corrected as soon as we receive them. For official results, contact the Canadian Kennel Club.
               

Sponsored By